Eski Yugoslav Cumhuriyetinin dağılmasından sonra Dalmaçya sahillerinde çiçek gibi açan iki yeni devletten biri olan Karadağ, gök mavisi renkli, parıltılı bir denizi göz alıcı bir kıyı şeridiyle durdurmuş, ardında da dağlar sıralanmış engebesi bol bir ülke.

Ülkenin başkenti ve en büyük şehri unvanına sahip Podgorica, ülkenin idari merkezi olsa da turistik anlamda çok popüler değil. Karadağ’a hava yoluyla gelen turistlerin Tivat Havalimanı ile birlikte en çok kullandığı giriş kapısı olan Podgorica Havalimanı, Karadağ’ı dünyaya bağlıyor.

podgorica nerede

Podgorica hakkında kısa bilgiler 🇲🇪

Dünyanın en genç ülkelerinden olan Karadağ, Eski Yugoslavya’yı oluşturan altı cumhuriyetten biriydi. Yugoslavya’nın dağılmasıyla Sırbistan’la beraber 2003’te esnek bir federatif yapı oluşturdular. 2006 yılında yapılan referandumla bu birlik dağıldı ve ortaya 700 bin nüfuslu, başkenti Podgorica olan yepyeni genç bir ülke çıktı.

Podgorica, 200.000 kişilik bir nüfusuyla ülkenin en büyük şehri. Eski Yugoslavya’da Titograd adıyla anılan ve kıyı ile dağlar arasında uzanan Zeta Ovası üzerinde kurulu Podgorica, ülkede ticari ve kültürel hayatın merkezi. Sırtını ‘küçük dağ’ anlamına gelen Gorica dağlarına yaslayan kentin adı, Sırpçada ‘Gorica’nın altında’ demek.

Malta

II. Dünya Savaşı sırasındaki Nazi ve Müttefik bombaları, tarihi Osmanlı ve Karadağ dönemi Podgorica mimarisinin çoğunu tahrip etse de şehir, Sosyalist Yugoslavya’da Karadağ’ın başkenti olarak yeniden doğdu. Eski ve yeninin ilginç karışımı, kafe kültürü ve gece hayatı ile ilginç olabilir belki, ancak turistik olarak pek bir cazibesi yok.

Karadağ’a gitmek için vize gerekmiyor. Araçla gidişte Yunanistan ya da Bulgaristan’dan geçileceğinden Yeşil Pasaport sahibi olmanız ya da Schengen vizesi almanız şart. Schengen Vizesi Nasıl Alınır, Vize Nasıl Alınır ve Vize Ücretleri Ne Kadar blog yazılarım size yol gösterebilir. Pasaportunuzun en az 3 aylık süresinin olması gerekiyor.

Pasaportunuz yoksa Pasaport Çeşitleri ve Pasaport Başvurusu Nasıl Yapılır yazılarımı okuyun. Yurt dışına çıkarken yurtdışı çıkış harcı ödemeniz gerekiyor. Vizesiz Balkan Turu ve Vizesiz Gidilecek Balkan Ülkeleri yazıları da belki ilginizi çekebilir. Detaylı hazırladığım Vizesiz Ülkeler Listesi blog yazıma göz atın.

Karadağ Gezi Rehberi ve Karadağ Gezilecek Yerler blog yazılarımda gezilip görülecek yerler ile ilgili daha detaylı bilgiler paylaştım. Gitmeden okumanızı tavsiye ederim.

Podgorica nerede 📍

Podgorica, Balkan ülkesi Karadağ’ın başkenti ve en büyük şehri. Şehir, Karadağ’ın merkezinde, Dinar Alpleri ile Scutari Gölü arasındaki ovalar arasında yer alıyor.

Güneydoğu Avrupa’da, Karadağ’ın güneydoğusunda konumlanan Podgorica, güneyde Karadağ ve Arnavutluk’u birbirinden ayıran İşkodra Gölü’ne 15 km uzaklıkta.

ⓘ Podgorica gezinizde, dünyanın her yerinde uygun fiyata oda/ev kiralayabileceğiniz Airbnb‘yi deneyin. Burayı tıklayarak Airbnb’ye kaydolunca 160TL kazanırsınız. Otel rezervasyonu için ise Booking her zaman ilk tavsiyem. Buraya tıklayarak rezervasyon yapabilirsiniz ✔️

Podgorica’ya nasıl gidilir ✈️

Türkiye’den Podgorica’ya ulaşım için en kolay yöntem uçak yolculuğu. İstanbul Havalimanı’ndan Podgorica’ya Türk Hava Yolları’nın haftanın 7 günü, her gün 2 direkt seferi bulunuyor. İstanbul-Podgorica uçuş süresi 1 saat 45 dakika.

Podgorica Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşım: Podgorica Havalimanı, şehir merkezine 11 km uzaklıkta bulunuyor. Havalimanından şehir merkezine ulaşım için otobüs, taksi ve araç kiralama seçeneklerini kullanabilirsiniz.

Havalimanı terminalinden hareket eden L-20 hat numaralı belediye otobüsü şehir merkezinde Capitol Podgorica’ya kadar gidiyor. Otobüsler sabah 07.00 ile akşam 21.00 saatleri arasında sefer yapıyor. Otobüsle yolculuk yaklaşık 30 dakika sürüyor.

Podgorica Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşım için en hızlı ve konforlu araç taksiler. Taksi ile 20 dakikada şehir merkezine varılıyor. Taksimetre gidilen kilometreye göre ücretlendirme yapıyor.

podgorica nasıl gidilir

✈️ Ucuz Uçak Bileti Nasıl Alınır
✈️ Uçak Bileti Kampanyaları Nasıl Bulunur
✈️ Türkiye’nin En İyi Online Uçak Bileti Satış Siteleri
✈️ En Ucuz Uçak Bileti Ne Zaman Alınır

İstanbul’dan Podgorica’ya otobüsle nasıl gidilir: Alpar Turizm, her çarşamba saat 10.00’da İstanbul Esenler Otogarı’ndan Podgorica’ya sefer düzenliyor. Bulgaristan ve Sırbistan üzerinden Podgorica’ya ulaşan otobüs bilet ücreti tek yön 60 euro, gidiş dönüş 100 euro.

Podgorica gezilecek yerler 📌

Geniş caddeleri ve düzenli kent planı ile estetik bir görünüme sahip olan Podgorica’da şehrin büyük kısmı İkinci Dünya Savaşı sırasında yok edilmiş. 15. yüzyıldan itibaren dört yüzyıl boyunca egemenlik kuran Osmanlı İmparatorluğu’nun izleri hâlâ şehirde yaşıyor.

Eski kent (Stara Varoš) merkezi ve saat kulesi kültürel ve tarihi bir anıt niteliğinde. Kent merkezindeki Sveti Djordje Kilisesi, Orta Çağ’dan kalma. Şehir Müzesi’nde arkeolojik ve etnografik pek çok obje sergileniyor.

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz