Kırgızistan‘da gördüğüm ilginç yerlerden biri de Issık Gölü yakınındaki Petroglifler oldu. Kaya yüzeyine çizilmiş resimler Petroglif olarak isimlendiriliyor ve yeryüzünün en eski sanat eserleri olarak kabul ediliyor. Taş üzerine yapılan oyma resimlere Kırgızistan’da Issık Göl, Narın ve Talas illerinin dağlık ilçelerinde sıkça rastlanılıyor. Petrogliflerde genelde insanın doğayla, evrenle ve Tanrı’yla ilişki­si grafiksel ögelerle ifade ediliyor.

Kayaların ve taşların üzerine farklı hayvanların tasvirler ile eski Kırgızistan topraklarında yaşayan halkın hayat şartlarını yansıtan resimler bu müzede görülebiliyor. Resimlerin tarihi milattan önce iki bin senesinden, milattan sonra 10. yüzyıla kadar uzuyor. Türk kültür ve medeniyetinin en değerli maddî varlıkları içinde yer alıyor. Eski Türk yaşayış ve inanış sistemi hakkınd birçok bilinmezin aydınlatılmasına ışık tutuyorlar.

Petroglifler Kirgizistan

Fotoğraflar Issy-Kul State Historical and Cultural Museum and Reserve olarak adlandırılan bölgeden. Issyk-Kul Tarih ve Kültür Müzesi, Cholpon-Ata’nın merkezinde, Issyk Kul Gölü ve Ruh Ordo Kültür Merkezi‘ne yaklaşık 1 km mesafede yer alıyor. Müze Sovyetler Birliği’nde kurulmuş ve o zamandan bu yana da sergiler pek değişmemiş.

Taşların yüzünde hayvanların, dişi ve erkek geyiklerin, develerin, köpeklerin, yabanî domuzların şekilleriyle birlikte, insanların; atlı çobanların, avcıların ava çıkma manzaraları çizilmiş. Dinî ve ritüel içerikli petrogliflerin yanında günlük hayatı, av ve savaş sahnelerini, sıradan olayları konu alan petroglifler de görülebilir. Granit kayalar yüzeyine metal veya taş aletler kullanılarak oyulmuş. Antik insanların göksel bedenlere taptığı dönemde, kaya resimleri ritüelleri gerçekleştirmede önemli bir kutsal rol oynamış.

Malta

Petroglif Kirgizistan
Kirgizistan Petroglif

Türk dünyasının hiçbir bölgesinde Kırgızistan’daki kadar eski Türk kültür ve uygarlığına ait heykel yok. Ait oldukları toplulukların duygularını, düşüncelerini, isteklerini, sevinçlerini, coşkularını, kaygılarını, korkularını, gücünü ortaya koyan petroglifleri görmek için yarım saatinizi ayırmanız yeterli. Kuzey Issyk-Kul kaya resimleri hem Kırgızistan’ın tarihi ve kültürü hem de dünya mirası adına önemli bir kaynak.

Bu tür mirası barındıran yerleri görmeyi arzuluyorsanız görmeniz gereken yerlerden biri de Tarihi Balasagun kenti. Tanrı Dağlarının eteğindeki Yeşil Çu Vadisinde, Bişkek ile Issık Gölü arasında kurulmuş tarihi kent Balasagun’da da petroglifler ve balballar sergileniyor. Balbal, eski Türklerde, ölen savaşçının mezarının etrafına dikilen ve öldürdüğü düşmanları simgeleyen taş heykellere verilen isim. VI-XI. yüzyıllara ait mahir ustaların ellerinden çıkmış seksenden fazla taş balbal, M.Ö. V-II yüzyıllara ait yüz elliye yakın taş üzerine kazılmış hayvan resimleri burada görülebilir.

Issy-Kul-Historical-Cultural-Museum
Issy Kul Petroglif

Yeşil ve güvenli başkenti Bişkek, ülkenin turizm merkezi sayılan Issık Göl; Issık Gölün kuzey kıyısındaki turizm şehri Çolpan-Ata; ekoturizm açısından tam bir cennet Karakol; UNESCO listesindeki tarihi Balasagun Şehri ve Burana Kulesi; Kırgızistan’da gezilecek yerler arasında. Kırmızı kumtaşı kayaçlarının oluşturduğu ilginç renkleriyle Skazka Kanyonu; atların, sığırların, koyunların otladığı muazzam bir bozkırın zirvesinde karlı dağların arasında kristal gibi parıldayan Son-Kul Gölü ülkede gördüğüm etkileyici yerler arasında. Henüz pek bilinmeyen bu ülkeye epik bir yolculuğa çıkabilirsiniz.

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz