Kırgızistan turizm açısından zengin, ilginç deneyimler sunan keşfedilesi güzel bir ülke. Dağlık ülkede olağanüstü manzaralar, derin vadiler, göllerle dolu enfes fotoğraflar çekeceğiniz manzaralar ne yana baksanız karşınızda duruyor.

Ülkenin yarısından fazlası dağlarla kaplı olduğundan, burayı ‘Orta Asya’nın İsviçre’si’ olarak adlandıranlar az değil. Orta Asya’nın tam kalbinde, Türklerin Atayurdu olarak tanımlanan Kırgızistan, kökleri, tarihi, gelenekleri ile yeryüzünde kitlesel turizmin getirdiği bozulmadan korunmuş geriye kalan nadir ülkelerden biri.

kirgizistan nerede

Kırgızistan hakkında kısa bilgiler 🇰🇬

Anadolu’dan 4 bin km uzaklıkta karşınıza çıkan Kırgızlar, geleneklerine köklü bir şekilde bağlı, konuksever ve yumuşak başlı insanlar. İsimleri, adetleri ve lisanlarıyla bize çok yakınlar.

Kırgızistan’ın başkenti Bişkek. Etnik yapının yüzde 70’i Kırgızlardan oluşuyor. Nüfusun büyük bölümü İslam inancına mensup. Kırgızistan’ın para birimi Som, ülkenin nüfusu 6.47 milyon. Kırgızistan, Türkiye’den 3 saat ileride. Ülkede Kırgızca resmi dil, ancak Rusça da yaygın olarak konuşuluyor.

Malta

Orta Asya gezegendeki en az keşfedilmiş yerlerden biri olsa gerek. Köklerimizin oraya uzandığı bu coğrafya ile ilgili ne biliyoruz ki zaten? Kırgızistan denince aklınıza neler geliyor? Haritada kaç kişi ülkenin yerini doğru olarak gösterebilir?

Orta Asya’nın tam kalbinde yer alan Kırgızistan, ziyaretçilerine inanılmaz bir keşif yelpazesi sunuyor. Doğasının el değmemişliği ve hala süregelen özgün geleneksel yaşantısı ülkeyi özel kılan sebeplerden biri. Kırgızistan’da koruma altına alınmış çok sayıda milli park, orman, botanik ve jeolojik park var. Ülkenin her yanına serpilmiş 3000 kadar göl olağanüstü manzaralar sunuyor. Dağcılık sporları açısından dünyanın önde gelen ülkelerinden biri.

Ülkenin her bir yanındaki vadilerde ve yaylalarda nefis yürüyüş rotaları var. Kış sporları için yıl boyunca sunduğu bol karlı ve güzel manzaralı pistlerinin yanında, önemli termal kaynaklar, tedavi edici mineralli sular ve çamur da var.

Yerel hayata karışayım derseniz ailelerin yanında yurtlarda kalma ve çobanların ilginç yaşam biçimini keşfetme fırsatınız da var. Atlı gezilerle de coğrafyanın güzelliğine şahit olmak mümkün. Bütün bunlara Kırgız misafirperverliği ve sıcaklığı da eklenince, bu güzel ülkeye hayran kalmamak mümkün değil.

Kısa turizm sezonu, az gelişmiş turizm ve ulaşım altyapısının zayıflığı, az sayıdaki uluslararası uçuş bağlantısı ülkeyi oldukça bakir halde bırakmış. Bu aynı zamanda ülkenin daha az bozulduğunu, gittiğiniz yerleri kalabalık turist güruhlarıyla paylaşmayacağınız anlamına da geliyor.

Kırgızistan’a gitmek için vize gerekmiyor. Pasaportunuz yoksa Pasaport Çeşitleri ve Pasaport Başvurusu Nasıl Yapılır yazılarımı okuyun. Yurt dışına çıkarken yurtdışı çıkış harcı ödemeniz gerekiyor. Detaylı hazırladığım Vizesiz Ülkeler Listesi blog yazıma göz atın.

Kırgızistan Gezilecek Yerler blog yazımda ülke hakkında bilgiler paylaştım. Daha uygun ve verimli bir Kırgızistan tatili yapmanız için Seyahat Rehberi kategorisindeki uygun otel nasıl bulunur, vize/pasaport, hayat kurtaran akıllı telefon uygulamaları blog yazılarına göz atın.

Kırgızistan nerede📍

Bir Orta Asya ülkesi olan Kırgızistan veya resmi adıyla ‘Kırgız Cumhuriyeti’, kuzeyde Kazakistan, batıda Özbekistan, güneybatıda Tacikistan ve doğuda da Çin’le komşu.

ⓘ Kırgızistan gezinizde, dünyanın her yerinde uygun fiyata oda/ev sunan Airbnb‘yi deneyin. Ben sıklıkla kullanıyorum. Burayı tıklayarak Airbnb’ye kaydolunca 160TL kazanırsınız. Otel rezervasyonu için ise Booking her zaman ilk tavsiyem. Buraya tıklayarak güvenle rezervasyon yapabilirsiniz ✔️

Kırgızistan’a nasıl gidilir ✈️

Kırgızistan’a hava yoluyla ulaşım: Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’e İstanbul Havalimanı’ndan Türk Hava Yolları’nın, Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan ise Pegasus Havayolları’nın direkt uçak seferleri var. İstanbul-Bişkek uçuşu 5 saat sürüyor.

Aeroflot ile Moskova Havalimanı’ndan aktarmalı uçuşlarla da Bişkek’e ulaşım mümkün.

Bişkek Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşım: Manas Havalimanı, Bişkek kent merkezine 28 km uzaklıkta yer alıyor. Bişkek Manas Havalimanı’ndan şehir merkezine otobüs, taksi, araç kiralama ya da özel transfer aracıyla ulaşılabiliyor.

Havalimanından kalkan 380 numaralı otobüs 1 euro karşılığında şehir merkezine gitmek için en ekonomik yöntem. Otobüsle şehir merkezine ulaşım 1 saat sürüyor.

kırgızistan nasıl gidilir
Issık Göl yakınlarında Salburun geleneği sürdürülüyor

✈️ Ucuz Uçak Bileti Nasıl Alınır
✈️ Uçak Bileti Kampanyaları Nasıl Bulunur
✈️ Türkiye’nin En İyi Online Uçak Bileti Satış Siteleri
✈️ En Ucuz Uçak Bileti Ne Zaman Alınır

Kırgızistan gezilecek yerler📌

Macera seyahati için keşfedilmemiş potansiyel söz konusu olduğunda, Orta Asya gezegendeki en iyi yerlerden biri olmaya devam ediyor. Sadece tarih ve kültür açısından zengin bir yer değil, aynı zamanda doğal güzelliklerin bolluğu ile kutsanmış bulunuyor. Yükselen dağlardan, bozulmamış göllere ve nehirlerden pitoresk vadilere ve şirin köylere kadar neredeyse her turda inanılmaz güzellikler var.

Kırgızistan’da koruma altına alınmış çok sayıda milli park, orman, avlanma alanı, botanik ve jeolojik park bulunuyor. Yeşil ve güvenli başkenti Bişkek’in yanında, ülkenin turizm merkezi sayılan Issık Göl; Issık Gölün kuzey kıyısındaki turizm şehri Çolpan-Ata; ekoturizm açısından tam bir cennet olan yıldızı parlayan Karakol görülmeye değer.

UNESCO Dünya Mirası Listesindeki tarihi Balasagun Şehri ve Burana Kulesi; kırmızı kumtaşı kayaçlarının oluşturduğu Skazka Kanyonu; atların, keçilerin otladığı muazzam bir bozkırın zirvesinde karlı dağların arasında kristal gibi parıldayan Son-Kul Gölü ülkede gördüğüm etkileyici yerler oldu. Kırgızistan gezilecek yerler listesi blog yazımda daha geniş bilgi bulabilirsiniz.

1 Yorum

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz