İngiltere‘nin başkenti Londra‘da 1824 yılında kurulan, 2 bin 300’den fazla parçanın olduğu koleksiyona sahip National Gallery (Ulusal Galeri), dünyanın önde gelen sanat müzelerinden biri. Yılda 6 milyonu aşkın kişinin ziyaret ettiği müzenin koleksiyonunda 13. yüzyıldan 19. yüzyıla kadar olan dönemden eşsiz tablolar bulunuyor.

Londra’nın kalbi olarak adlandırılan Trafalgar Meydanı’nda yer alan müze, benzerleri Paris’teki Louvre ve Madrid’deki Prado Müzesi‘nin aksine var olan özel ya da kraliyet koleksiyonu ile kurulmamış. İngiliz Hükümetinin çabalarıyla birçoğu satın alınan tabloların bir araya getirilmesiyle oluşturulan koleksiyonda ünlü sanatçıların eserleri bulunuyor.

National Gallery, Londra

National Gallery, Londra

İngiltere’nin başkenti Londra’nın en merkezi noktası olan Trafalgar Meydanı’nın kuzey ucunda bulunan National Gallery (Ulusal Galeri), 13. ve 19. yüzyıllar arasındaki dönemi kapsayan 2 bin 300 esere ev sahipliği yapıyor. İngiltere devletinin sahibi olduğu müze, halka ait kabul edildiğinden herhangi bir giriş ücreti alınmıyor.

Yılda 6 milyonu aşkın ziyaretçisiyle dünyanın en çok ziyaretçi ağırlayan müzelerinden biri olan National Gallery’nin tarihi geçmişi 1824 yılına uzanıyor. İngiliz hükümetinin, John Julius Angerstein’dan 36 resim satın almasıyla başlayan müzenin kurulma süreci ilk müze yöneticisi Sör Charles Lock Eastlake’in özel çabaları ve müzeye yapılan bağışlarla koleksiyonunu genişletmiş.

Malta

Avrupa’daki diğer ulusal müzelerin aksine çok geniş ve sayıca fazla esere ev sahipliği yapmasa da müze, Giotto’dan Cezanne’ye kadar en önemli ressamların eserlerine sahip. 1824’te resmi açılışı yapılan müze, açıldığı dönemde kendi kalıcı koleksiyonunu sergileyebilen birkaç galeri arasında yer alıyordu. Müze, Sir George Beaumont ve William Holwell Carr bağışları ile 1838’de genişletilerek yenilendi.

1800’lü yılların sonuna dek 15 ve 16. yüzyıl İtalyan resimlerine ağırlık verilen müze koleksiyonu sonraki yıllarda Geç Rönesans Dönemi eserleri ile zenginleşti. 1906 yılında Diego Velazquez’in ‘Ayna Önünde Venüs’ tablosunun Ulusal Sanat Koleksiyonu Vakfı tarafından müze eserlerine katılması müzenin ilk önemli tablosu olarak kabul edildi.

19. yüzyıl çağdaş sanatçılarının eserlerinin bulunmaması nedeniyle eleştiri konusu olan müze, Hugh Lane’nin 1917 yılında bazı empresyonist sanatçıların tablolarını bağışlaması ile eleştirilerden sıyrıldı. İkinci Dünya Savaşı sırasında Alman bombalarının hedefi olan müzedeki eserlerin zarar görmemesi için tablolar Blaenau şehrindeki bir dağ madeninde korumaya alındı ve bu sürede müze, konser salonu olarak hizmet verdi.

Müze, 1837 yılında William Wilkins tarafından planlandı. Koleksiyondaki eser sayısının artması ve yaşanan yer sıkışıklığının önlenmesi için 1872 ve 1876 yıllarında müzenin doğu kanadı inşa edildi. Müzenin son ilave yapısı ise 1991’de mimar Robert Venturi tarafından yapıldı. Tüm eklenen yeni bölümlerde müzenin simetrik yapısının bozulmamasına dikkat edildi.

Londra Ulusal Galeri
Londra National Gallery Eserleri
Interior of the Rotunda at Ranelagh, 1754, Canaletto (1697-1768)

Müze koleksiyonunda Da Vinci, Van Gogh, Titian, Michelangelo, Borricelli, Raphael, Rembrandt, Monet, Seurat, Caravaggio, Nicolas Oussin, Hans Holbein, Anthony Van Dyck, Johannes Vermeer, George Stubbs ve birçok büyük sanatçının eserlerini ücretsiz görme şansınız var. Müzenin en önemli eserleri arasında ‘Baptism of Christ’, ‘The Virgin of the Rocks’, ‘The Madonna of the Pinks’, ‘Van Gogh’s Chair’ ve ‘The Rokeby Venus’ gibi çok meşhur tablolar bulunuyor.

National Gallery nerede 📍

National Gallery giriş ücreti ve ziyaret saatleri

🗺 Adres: Trafalgar Square, Charing Cross, London WC2N 5DN, Birleşik Krallık
📲 www.nationalgallery.org.uk ☎️ +44 20 7747 2885
🕘 Ziyaret saatleri: National Gallery cumartesi-çarşamba 10.00-18.00, perşembe günleri ise 10.00-21.00 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor.
💶 National Gallery bilet ücreti: National Gallery giriş ücreti alınmıyor.
🚌 Ulaşım: National Gallery’ye Londra metrosunun Charing Cross ve Embankment istasyonlarında inerek ulaşabilirsiniz. Trafalgar Meydanı’ndan geçen 6, 9, 13, 15, 23, 24, 29, 139 ve 176 numaralı otobüslerle de müzeye ulaşım sağlanıyor.

Londra gezilecek yerler arasında yer alan London National Gallery (Ulusal Galeri), sanat severlerin şehirde en çok ziyaret ettiği müzelerden biri.

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz