Filipinler‘in en eski tarihi kilisesi olan San Agustin Kilisesi (Ingleses Concepción de María de San Agustín), başkent Manila‘da tarihi duvarlı şehir Intramuros’un içinde yer alan Roma Katolik kilisesi.

Filipinler Hükümeti tarafından 1976’da Ulusal Tarihsel Simgesel Yapı seçilen kilise, 1587’de barok stilinde inşa edildi. 2. Dünya Savaşı yıkımından mucizevi bir biçimde hiç hasar almadan kurtulan kilise binası, Intramuros bölgesinin en dikkat çekici tarihi yapılarından biri.

San-Agustin-Church-Manila

Aziz Agustin Kilisesi, Manila

Filipinler Barok Kiliseleri ortak adı altında 1993’te UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne dahil olan Aziz Agustin Kilisesi, Filipinler’in İspanyol sömürge döneminde inşa edilen dört kilise arasında yer alıyor.

Aziz Agustin Kilisesi’nin içi trompe l’oeil ekolüne ait göz yanılsaması esasına dayanan ilgi çekici duvar resimleriyle dekore edilmiş. Kilisenin arka tarafında yer alan küçük manastır bölümü, günümüzde tarihi dini objelerin ve sanat eserlerinin sergilendiği bir San Agustin Museum olarak hizmet veriyor. Ayrıca kilise alanı içerisinde Peder Blanco’nun Bahçesi adı verilen nefes kesici güzelliğe sahip küçük bir bahçe de bulunuyor.

Malta

Aziz Agustin Kilisesi’nin mevcut yapısı aslında, bölgedeki üçüncü Augustinian kilisesi. Bambu ve nipadan yapılan ve 1571’de tamamlanan yapı, 1574’te Limahong kuvvetleri tarafından Manila istilası girişimi sırasında yangın sonucu yok edilmiş.

San-Agustin-Church

Aynı yerde inşa edilen ikinci ahşap yapı, 1583’te İspanyol Valisi General Gonzalo Ronquillo de Peñalosa için düzenlenen cenaze töreninde bir mumdan başlayan yangın nedeniyle tahrip olmuş.

Kilise yapısının tahrip olmasının ardından, tahrip olan yapının yanı başına taş malzeme kullanılarak komşu bir manastır inşa etmeye karar verilmiş. Mimar Juan Macías’ın tasarladığı yeni kilisenin yapımına 1586’da başlanmış.

Kilisenin inşası, taş esnafların göreli kıtlığının yanı sıra para ve malzemelerin eksikliği nedeniyle yavaş ilerledi. Resmi açılışı 1604’te yapılan kilise o dönemde Manila’nın Aziz Paul’u olarak adlandırılmıştı.

San Agustin Kilisesi, 1762’de Yedi Yıl Savaşı sırasında Manila’yı işgal altına alan İngiliz güçleri tarafından yağmalandı. 1854’te Mimar Luciano Oliver’in gözetiminde yenilenen yapı 1880’de Manila’da büyük yıkım yaşatan depremde zarar gördü.

Filipinler’in tarihi geçmişinde önemli bir yere sahip olan kilise, 1898’de İspanyol Valisi General Fermin Jaudenes’in İspanyol-Amerikan Savaşı sonrasında Manila’yı Amerika Birleşik Devletleri’ne teslim etme şartlarını hazırladığı bir yerdi.

Japon işgali sırasında ise San Agustin Kilisesi bir toplama kampı haline geldi. Manila Savaşı’nın son günlerinde, yüzlerce Intramuros sakini ve din adamı, kilisede Japon askerler tarafından rehin alındı ​​ve üç haftalık savaş sırasında pek çoğu rehin kaldı.

San-Agustin-Kilisesi-Manila
San-Agustin-Cemetery-Manila

Kilise, Intramuros’un 7 kilisesinin tek kurtulan oldu. Kilise çatısına zarar verilirken, komşu manastır tamamen yok edildi. 1970’lerde mimar Angel Nakpil’in tasarımı altında bir müze olarak yeniden inşa edildi. 2013’te ise yenilenerek, dış cephesi tamamen değiştirildi.

San Agustin Kilisesi
Adres: General Luna Sokağı, Intramuros, Manila

Muazzam yapısı, iç mekanların simetrisi ve ihtişamı ile büyüleyen San Agustin Kilisesi, üç boyutlu oymalar olarak görünen kalıpları, 16. yüzyıldan kalma haç ve fildişi kakmaları ile eşsiz bir tarihi kilise.

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz