Madame Tussauds Müzesi (Madame Tussauds Museum), İngiltere‘nin başkenti Londra‘da bulunan dünyanın en ünlü balmumu müzesi. Heykeltıraş Marie Tussauds tarafından kurulan müze, kısa sürede gösterilen ilgi nedeniyle dünyanın birçok şehrinde şube açan turistik bir merkeze dönüştü.

Ünlü tarihi isimler, film ve televizyon karakterleri, futbolcular, politikacılar gibi birçok ismin balmumu heykellerinin sergilendiği müzenin tarihi geçmişi 1800’lü yıllara uzanıyor. Müzenin 200 yıldır popülaritesini hiç düşürmeden koruyabilmesinin sırrı ise dünyada yaşanan güncel gelişmelere uyum sağlayan değişiklikler.

Londra Madame Tussauds

Madame Tussauds, Londra

Dünyanın en ünlü müzelerinden biri olan Madame Tussauds Müzesi (Madame Tussauds Museum), İngiltere’nin başkenti Londra’da Heykeltıraş Marie Tussauds tarafından yapılan balmumu heykelleriyle şehrin en çok ziyaret edilen turistik çekim merkezlerinden. İlk açıldığı dönemde Madame Tussaud’s ismini kullanan müzenin isminde günümüzde kesme işareti kullanılmıyor.

İngiltere Kraliyet Ailesi başta olmak üzere dünya politikasına yön veren ünlü siyasetçiler, futbolcular, popüler film ve televizyon yıldızlarının balmumu heykellerinin sergilendiği müze, açıldığı dönemden bu yana dünyanın farklı yerlerinden her yıl milyonlarca ziyaretçiyi ağırlıyor. Müzenin 200 yılı aşan tarihi geçmişine rağmen ziyaretçi ilgisini hiç kaybetmemesinin sebebi ise müze koleksiyonunda sık aralıklarla yapılan güncellemeler.

Malta

1761’de Fransa’nın Strazburg kentinde Marie Grosholtz ismiyle dünyaya gelen Marie Tussaud, 6 yaşından itibaren annesinin de yanında çalıştığı balmumu modelleme konusunda yetenekli bir doktor olan Philippe Curtius için çalışmaya başladı. Dr. Curtius’un Paris’e taşınmasıyla birlikte eğitimini Paris’te sürdüren Marie Grosholtz ilk balmumu heykelini 1777’de Voltaire’de yarattı. Modellediği diğer ünlü insanlar arasında Jean-Jacques Rousseau ve Benjamin Franklin vardı.

17 yaşında Versay Sarayı’nda Fransa Kralı XVI. Louis’in kız kardeşi Madame Elizabeth’in sanat hocası olan Grosholtz, Fransız Devrimi sırasında 3 ay hapis cezasına çarptırılmasına rağmen kraliyet ailesinde söz sahibi olan arkadaşının desteği ile serbest bırakıldı. Grosholtz, Dr. Curtius’un 1794’teki ölümünden sonra doktorun balmumu modelleri koleksiyonunu miras aldı. Sonraki 33 yıl boyunca koleksiyondan bir tur gösterisi ile Avrupa’yı dolaştı.

1795’te Francois Tussaud ile evlenerek Tussaud soyadını alan sanatçı, şovunu Madam Tussaud’s olarak değiştirdi. Fransız Devrimi sırasında, öldürülen aristokratların ölüm maskelerini yapan Marie Tussaud, 19. yüzyılın başlarında hırsızların büstlerinin ve devrim niteliği taşıyan kutsal emanetlerin sergilendiği bir sergi kapsamında İngiltere’ye geldi. Bu sergi aslında günlük gazete gibi dünyada olan biten olayları gösterir nitelikteydi.

Londra Madame Tussauds giriş ücreti

Napolyon Savaşları nedeniyle Fransa’ya geri dönemedi. Bu yüzden koleksiyonunu sergilemek için Büyük Britanya ve İrlanda’yı dolaşmaya başladı. Sonraki yıllarda sergi o kadar popüler ve eşsiz oldu ki 1835 yılında Londra Baker Street’de kendisine kalıcı bir yer edindi. 1884 yılında ise Madam Tussauds Müzesi şu an bulunduğu Londra’nın Marylebone bölgesine taşındı.

14 farklı heyecanlı ve interaktif bölümde ziyaretçilerin beğenisine sunulan Modern Madame Tussauds Müzesi, David Beckham, Lewis Hamilyon, Kate Winslet ve kraliyet ailesinin ünlü isimlerinin heykellerine ev sahipliği yapıyor. Çok sevilen simaların bal mumuyla ölümsüzleştirilmesinin yanında dünyanın en ünlü suçlularının da tasvirlerini bu müzede görmek mümkün.

Londra Madame Tussauds görebileceğiniz balmumu heykeller arasında Amy Winehouse, Lady Gaga, Audrey Hepburn, Miley Cyrus, Rafael Nadal, Vincent van Gogh, Steven Spielberg, Adele, Sachin Tendulkar, Albert Einstein, Alien, Britney Spears, Virat Kohli, Charles Dickens, Kim Kardashian, King Kong, Rihanna, Adolf Hitler, Cristiano Ronaldo, Stephen Hawking, Tom Daley, Barack Obama, Iron Man, Bob Marley, Pablo Picasso, Michael Caine, Freddie Mercury, William Shakespeare, Taylor Swift, Usain Bolt, Donald Trump, ET, Madonna, David Beckham ve Theresa May bulunuyor.

Gelen ziyaretçilere heykellere dokunabilecek kadar yakın bir ortam sağlayan müze, başka hiçbir standart müzenin hissettiremeyeceği kadar özel ve dolu dolu bir yolculuğa çıkarıyor. Sürekli olarak kendini güncelleyebilmesi sayesinde Madame Tussauds bu popülaritesini sürekli koruyup milyonları kendine çekmeye devam edecek gibi gözüküyor.

Madame Tussauds Müzesi Londra
Madame Tussauds Londra

Madame Tussaud Müzesi nerede

Madame Tussaud Müzesi giriş ücreti ve ziyaret saatleri

🗺 Adres: Marylebone Rd, Marylebone, London NW1 5LR, Birleşik Krallık
📲 www.madametussauds.com ☎️ +44 0871 894 3000
🕘 Madame Tussaud Müzesi ziyaret saatleri: Kış dönemi (Ekim – Nisan) 09.00-17.00; yaz dönemi (Mayıs – Eylül) 09.00-18.00.
💶 Madame Tussaud Müzesi bilet ücreti: Madame Tussaud Müzesi giriş ücreti £36, online alımlarda £32; 3-15 yaş arası ziyaretçiler £30, online alımlarda £27.
🚌 Ulaşım: Londra metrosu ile Baker Street İstasyonu’nda inerek ya da 13, 18, 27, 30, 74, 82, 113, 139, 189, 205, 274 ve 453 numaralı belediye otobüsleri ile müzeye ulaşabilirsiniz.

Londra gezilecek yerler arasında yer alan Londra Madame Tussauds Balmumu Heykeller Müzesi, kapılarını açtığı 200 yıl öncesinden bu yana dünyanın her yerinden milyonlarca ziyaretçi akınına uğruyor. İstanbul başta olmak üzere Çin’den Hindistan’a, Amerika Birleşik Devletleri’nden Avustralya ve Almanya’ya kadar dünyanın birçok farklı şehrinde şubeleri bulunan müze, balmumu heykel müzeciliği konusunda köklü tarihi ve başarısıyla adından söz ettiriyor.

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz