İngiltere‘nin başkenti Londra‘da şehrin nabzının attığı nokta olan Trafalgar Meydanı (Trafalgar Square), kenti ziyaret eden turistlerin de şehri tanımak ve keşfetmek için uğradığı ilk yerlerden.

Yıl boyunca çeşitli etkinliklere ev sahipliği yapan meydan, Londra’nın merkezinde Westminster semtinde kuzeyde Ulusal Galeri ve St Martins-the-Fields Kilisesi, doğuda Strand, güneyde Whitehall ve güneybatıda Admiralty Arch ve The Mall ile çevrili.

Trafalgar Meydanı

Trafalgar Meydanı, Londra

Londra’nın gün boyu en hareketli merkezlerinden biri olan Trafalgar Meydanı’nın tam ortasında Nelsons sütununu koruyan dört aslan heykeli bulunuyor. Bu sütun Trafalgar Savaşı’nda yer alan İngiliz Donanması’ndan Koramiral Horatio Nelson adına yaptırılmış. Meydanı süsleyen birçok heykel ve çeşmeler var.

Londra gezilecek yerler arasında ilk sıralarda yer alan meydanda politik gösteriler başta olmak üzere çeşitli etkinlik ve organizasyonlar düzenleniyor. Bu etkinliklerden en ünlüsü ise 31 Aralık tarihinde yapılan yeni yıl kutlamaları.

Malta

Meydan ismini 1805 yılında yapılan Trafalgar savaşından alıyor. Trafalgar Savaşı, Napolyon savaşlarında İngiliz donanmasının Fransız donanmasına karşı yer aldığı bir savaş.

Meydanın orijinal adı Kral William IV meydanıydı fakat George Ledwell Taylor tarafından ikna edilen kral, kendi ismini taşıyan meydanın isminin savaşın ismi olarak değiştirilmesine karar verdi. George Taylor İngiliz donanmasıyla bağlantıları olan ve Londra’da arazi sahibi bir mimardı.

Meydan 1820’lerde Kral George IV’ın talimatıyla başka bir mimar John Nash tarafından tekrar dizayn edildi. 20 yıl sonrasında meşhur İngiliz tasarımcı Charles Berry tarafından tekrar tasarlandı. Bu tasarım meydanın günümüzeki görünümünü yansıtıyor.

Meydanın üç bölgesinden Westminster denetiminde bulunan yollar geçiyor. Caddeler Londra’dan Bristol’e kadar uzanan A4 yoluna bağlanıyor. St. Martin Kilisesi meydanın doğusunda bulunuyor. Bu kilise aynı zamanda ‘Kapıları her zaman açık olan kilise’ olarak da biliniyor.

Meydanın güneyinde bulunan Whitehall yolu meydandan Chelsea’ye kadar uzanıyor. Yine meydanın güneyinde bulunan bir başka bina da İngiltere’yle diplomatik ilişkilerin yürütüldüğü Güney Afrika elçiliği. Tam karşısında ise Kanada elçiliği bulunuyor.

Trafalgar Meydanı Londra

Trafalgar Meydanındaki heykeller

Meydanın kuzey tarafında Sir Charles Wheeler tarafından yapılan Lord Jellicoe, William MacMillan tarafından yapılan Lord Beatty ve Franta Belsky tarafından yapılan Lord Cunningham heykelleri bulunuyor. Tasvirleri yapılan bu üç kişi İngiliz donanmasında amirallik yapmış.

1633 yılında yapılan ancak 1678 yılından beri bulunan, Hubert Le Sueur tarafından yapılan I. Kral Charles’ı bir at üzerinde tasvir eden bronz heykel ‘Statue of Charles’ adıyla anılıyor.

Meydanın doğu ve batısında olmak üzere Lord Beatty ve Lord Jellicoe anısına iki çeşme bulunuyor. İkisi de 1930’ların sonlarında Edwin Lutyens tarafından tasarlanmış ve o zamanın parasıyla 100 bin dolardan yüksek bir paraya mal olmuş. Günümüzde ise bu çeşmeler LED aydınlatmalarıyla geceleri enfes bir görsel şölen yaşatıyor.

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz