Ünlü Besteci Mozart‘ın doğup büyüdüğü ve tüm dünyayı etkileyen bestelerine imza attığı masalsı şehir Salzburg, Alp Dağlarının eteklerinde Avusturya‘nın Almanya sınırında yer alan Avrupa’nın gözde turizm destinasyonlarından. Tuna Nehri’nin kolu olan Salzach Nehrinin ikiye böldüğü kent yemyeşil dokusu, Orta çağ kaleleri, sarayları, hareketli meydan ve daracık sokakları ile görülmeye değer.

Klasik Batı Müziği’nde Klasik dönemin en etkili ve üretken bestecilerinden olan Wolfgang Amadeus Mozart’ın doğduğu eve de ev sahipliği yapan Salzburg’ta kenti ziyaret edenler ünlü bestecinin birçok bestesine imza attığı bu evi de görmeden kentten ayrılmıyor. Mozart’ın doğduktan bir süre sonra taşındığı ve yaşadığı ev Mozart Wohnhaus ismiyle anılan müze olarak ziyarete açık.

Mozart Wohnhaus

Mozart’ın Yaşadığı Ev: Mozart Wohnhaus

Klasik müzik dehası olarak bilinen, dünyanın en ünlü bestecilerinden Wolfgang Amadeus Mozart’ın bir süre yaşadığı ev günümüzde Mozart Wohnhaus (Mozart Residence) ismiyle bir müze eve dönüştürülmüş durumda. Avusturya’nın masalsı kenti Salzburg’un her bir sokağında kendisinden izler bulabileceğiniz Mozart’ın yaşamına, müzikle olan ilişkisine ve bestelerine ilham kaynağı olan anılara tanık olabileceğiniz müze ev şehrin en çok ziyaret edilen turistik noktalarından.

Wolfgang Amadé Mozart’ın 27 Ocak 1756’da doğduğu ev dünyada en çok ziyaret edilen müze evlerden biri. Salzburg’ta Getreidegasse Caddesi No:9’da doğan Mozart, bir süre sonra ailesiyle Makartplatz No:8’deki üç katlı eve taşınmış. Şehrin en merkezi noktasında yer alan üç katlı müze evde Mozart’ın yaşamından kesitler, büyüdüğü koşullar, müzik yapmaya başladığı dönem, arkadaşları, öğretmenleri, ailesi ile olan ilişkisi, opera tutkusu gibi önemli anlar görseller, belgeler ve dijital kayıtlar aracılığıyla anlatılıyor.

Malta

Yalnızca 35 yıl yaşamasına rağmen 626 esere imza atan Mozart, henüz 6 yaşındayken Avrupa’nın farklı kentlerinde konserler vermeye başlamış. Avusturya’nın başkenti Viyana’ya yerleştiği dönemde Türklerin Mehter Marşı’ndan esinlenerek Türk Marşı’nı besteleyen sanatçı geliri çok iyi olmasına rağmen para idaresi konusundaki başarısızlığı nedeniyle sefalet içerisinde ölmüş.

Boyunun 1.62 olması nedeniyle boy konusunda ciddi bir komplekse sahip olduğu söylenen Mozart, toplumda ‘Kısa boylu ve çirkin, eli ve saçı güzel’ şeklinde tarif ediliyormuş. Mezar yeri belli olmayan Mozart’ın öldükten sonra isimsiz bir mezar taşı ile gömüldüğü mezarının nerede olduğu sorusunun yanıtı günümüzde de bilinmiyor.

II. Dünya Savaşı sırasında kısmen tahrip olan Mozart’ın Evi, uzun yıllar ihmal edildikten sonra 1996’da restore edilip yeniden açıldı. Aile üyelerinin biyografileri ve günlük aile yaşamının izlerini taşıyan müzenin Tarihi Dans Ustaları Salonu’nda Mozart’ın orijinal enstrümanları sergileniyor. Müzede görebileceğiniz eserler arasında Mozart’ın hayatını yansıtan gravürler, portreler, nadir orijinal mektuplar, müzik çalışmalarına ait eskizler, basılı kitaplar ve belgeler bulunuyor.

mozart yaşadığı ev

Giriş ücreti 12 euro olan müzede giriş ücretine sesli rehber de dahil. Sesli rehber aracılığıyla müzede dolaşırken Mozart’ın besteleri eşliğinde müzenin farklı bölümlerinde zamanda yolculuğa çıkıyorsunuz. Büyük bestecinin şerefine her yıl mart ayının ilk haftasında düzenlenen Mozart Haftası’nda kentin farklı noktalarında konserler düzenleniyor. Mart ayının sonunda ise festivale dönüşen Paskalya Konserleri başlıyor.

Adres: A-5020 Salzburg, Makartplatz 8 | Tel: +43 (0) 662 87 42 27 40
Giriş Ücreti: 12€. (Kombine bilet: 18,50€. Bu biletle Mozart’ın Doğduğu Ev’e de girilebiliyor)
Ziyaret Saatleri: 09.00-17.30 (Son giriş 17.00), Temmuz-Ağustos 08.30-19.00 (Son giriş 18.30)
Noel Tatili (24 Aralık): 09.00-15.00, 31 Aralık: 09.00-17.30, 1 Ocak: 09.00-17.30
Müzeyi dolaşmak yaklaşık 1,5 saat sürüyor.

Mozart’ın Doğduğu Ev: Mozarts Geburtshaus

Mozart’ın yaşadığı evi (Mozart Wohnhaus) dolaştıktan sonra vaktiniz kalırsa Mozart’ın doğduğu evi de Salzburg’da gezilecek yerler listenize ekleyin. Mozart’ın Doğduğu Ev, Mozarts Geburtshaus ismiyle anılan binada, Salzach Nehri’nin karşı kıyısında Getreidegasse Caddesi No:9’da konumlanıyor.

Mozart’ın yaşadığı ev gibi üç kattan oluşan bu yapıda da Mozart’ın yaşamından izler, belgeler ve müzik yaşamıyla ilgili eserler sergileniyor. Mozart’ın doğduğu evin olduğu caddenin sonunda ünlü bestecinin ismini taşıyan Mozartplatz (Mozart Meydanı) bulunuyor. Burası Mozart heykelinin olduğu bir meydan. Caddeden sonra gezilmesi gereken meydanların hepsi yan yana yer alıyor.

Mozartplatz’ın yanı başında konumlanan Residenzplatz’ta ise 1614’te inşa edilen ve şehrin sembollerinden biri olan Salzburg Katedrali bulunuyor. 774 yılında inşa edilen katedral deprem ve yangınlar nedeniyle yıkıldıktan sonra son olarak 1614’te yeniden inşa edilmiş. Giriş ücreti alınmayan katedral aynı zamanda Mozart’ın vaftiz edildiği kilise olarak büyük önem taşıyor.

Katedralin paralelinde yer alan Kapitelplatz ise 2007’de tasarımcı Stephan Balkenhol’un 6. Sanat Projesi için tasarlanan Mozart Çikolatası Üzerinde Duran Adam Heykeli ile ünlü. Bu heykel Salzburg’un en önemli hediyelik ürünü olan Mozart Çikolatası’na ithafen yapılmış. Salzburg’a gelmişken Mozart Çikolatası almadan dönmeyin.

Adres: Getreidegasse 9 A-5020 Salzburg | Tel: +43 (0) 662 84 43 13
Giriş Ücreti: 12€. (Kombine bilet: 18,50€. Bu biletle Mozart’ın Yaşadığı Ev’e de girilebiliyor)
Ziyaret Saatleri: 09.00-17.30 (Son giriş 17.00), Temmuz-Ağustos 08.30-19.00 (Son giriş 18.30)
Noel Tatili (24 Aralık): 09.00-15.00, 31 Aralık: 09.00-17.30, 1 Ocak: 09.00-17.30
Müzeyi dolaşmak yaklaşık 1 saat sürüyor.

Her yıl binlerce kişinin ziyaret ettiği Salzburg, UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne 1997’de dahil olan Tarihi Kent Merkezinin yanı sıra yakın çevresinde de görülecek onlarca kasaba ve köye sahip. Red Bull’un havacılık, kültür ve gastronomiyi tek çatı altında bir araya getirdiği Red Bull Hangar 7 Müzesi, dünyanın en iyi korunmuş şatolarından Hohensalzburg, Salzburg’a arabayla yarım saat uzaklıktaki Salzkammergut bölgesindeki Wolfgangsee Gölü ve dünyanın en güzel kasabalarından Hallstatt, Salzburg’a kadar gelmişken ziyaret edebileceğiniz duraklar arasında.

1 Yorum

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz