malta

İsfahan, döneminde, tarihi İpek Yolu’nun geçtiği dünyanın en büyük şehirlerinden biriydi. 1501-1736 yılları arasında bugünkü Azerbaycan, İran, Ermenistan, Irak, Afganistan, Türkmenistan ve Türkiye’nin doğu kesiminde varlığını sürdürmüş Safevi Devleti’ne başkentlik yaptı.

Geçmişindeki ihtişamlı dönemlerinden miras kalan eserler hala şehri süslemeye devam ediyor. İran‘ın kavşak noktalarından biri olan İsfahan şehrinin ortasından geçen Zayende Nehri üzerinde, bazılarının yaşı 400 yıla kadar olan 6 tarihi köprü bulunuyor.

malta

Bu nehir üzerinde yer alan Siosepol Köprüsü ise güzelliği ile oldukça etkileyici. 1602 yılında inşa edilmiş ve Farsça 33 anlamına gelen köprü, kendisini ayakta tutan 33 sütun üzerine inşa edildiğinden bu ismi almış. Yapan mimarın adına ithafen Allahverdi Han Köprüsü olarak da anılan köprü, 300 metre uzunluğunda ve 14 metre genişliğinde.

SieSePol-Koprusu-Isfahan-Iran

Siosepol Köprüsü’nün altındaki kafeler bir zamanlar uzun sohbetlerin nargile ve çay eşliğinde yapıldığı bir yerdi. Açık alanda nargile içilmesi yasaklanınca burası sıcak İsfahan gecelerinde serinleme ve dinlenme yeri olarak kullanılıyor. Sütunlar arasında gizlice nehre doğu nargile içen gençleri görmek mümkün. Araç trafiğine kapalı olan köprü, günbatımı sonrasında yanan ışıklarla birlikte karanlığın içinde etkileyici bir atmosfere bürünüyor. Bu şehre gelenler köprünün gece halini mutlaka görmeli. İtalyan Rönesansı’nın etkilerini taşıyan Siosepol Köprüsü, İsfahanlıların, şehirlerindeki en çok sevdiği yerlerin başında geliyor.

4 YORUM

 1. Beni instagramdan takip edin @yoldaolmak

  146,2k Takipçiler
  Takip et
     
   
 2. Si u se= otuz ve uc=otuzuc. yek du se car penc ses haft (hafta ordan geliyor).
  yeksembe=haftanin ilk gunu=pazar. dusembe sesembe
  carsembe=dorduncu gun. pensembe=5inci gun.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın