Cunda Adası, Ayvalık koyunda yer alan ve Ayvalık Adaları olarak adlandırılan irili ufaklı 22 adadan biri. Balıkesir’in Ayvalık ilçesine bağlı olan bu 22 adanın içerisinde yerleşime açık tek ada olan Cunda, Türkiye’nin Ege Denizi’nde bulunan Gökçeada, Bozcaada ve Uzunada’dan sonra gelen dördüncü büyük adası. Yerli turizmin gözdesi olan Cunda Adası, özellikle sahil şeridindeki zeytinyağlı mezeler sunan enfes balık lokantaları ile tanınıyor.

Alibey Adası olarak da bilinen Cunda, Batı Anadolu’da deniz yollarının kesişim noktasında bulunuyor. Ayvalık ile bağlantısı iki ayrı köprü ile sağlanan Cunda’ya ilk köprü Dolap Boğazı mevkiinde 1964’te inşa edilmiş. Bu köprü Türkiye’nin ilk boğaz köprüsü olma özelliği ile Cunda’yla Lale Adalarını birleştiriyor. Lale Adası ise anakaraya 1817 yılında denizin doldurulmasıyla yapılan 700 metrelik hemzemin bir köprü-yol ile bağlanıyor.

Cunda, kendine özgü dokusu, tarihi Rum evleri, dar Arnavut kaldırımlı sokakları, çeşit çeşit mezeleri ve mavi bayraklı sahilleriyle tam bir tatil yeri. Doğal güzellikleri ve tarihi yapıları nedeniyle koruma altına alınan ve 1976’da doğal ve tarihi sit alanı olarak kabul edilen Cunda Adasında mübadele öncesinde, Rum Ortodoks cemaatinden kalma birçok kilise ve manastır bulunuyor.

Cunda Adası Gezi Rehberi

Cunda Adası, Türkiye’nin Ege Denizinde bulunan Gökçeada, Bozcaada ve Uzunada’dan sonra gelen dördüncü büyük ada. Adanın resmi adı Alibey Adası. Rumların geçmişte Kokuluada (Moshinos) dedikleri Cunda, çam ve zeytin ağaçlarıyla bir huzur beldesi. Son yıllarda yeni açılan butik oteller ve mekanlarıyla çok daha güzelleşti.

Malta

Cunda‘ya verilen Ali Bey Adası ismi, Kurtuluş Savaşı sırasında Yunanlara teslim olmayıp silahlı mücadeleye başlayan ilk birliğin kumandanı Yarbay Ali Çetinkaya’ya ithafen verilmiş. Nüfusunun çoğunu Girit, Batı Trakya ve Midilli’den mübadeleyle gelen Türklerin oluşturuyor.

Ayvalık’a bağlı takımadaların içerisindeki yerleşime açık tek ada olan Cunda, doğal güzellikleri ve tarihi taş yapılarıyla, 1976’dan bu yana doğal ve tarihi sit alanı listesine dahil edilmiş. Huzurun, doğanın, tarihin ve tatilin adresi olan Cunda, kendine has bozulmamış dokusuyla her ziyaretçisini kendine hayran bırakıyor.

Ayvalık’ın gözbebeği olan Cunda Adası, renkli kültürü, sarımsak taşı tarihi evleri, tarihi dokusunu oluşturan Taksiyarhis, Agios Yannis ve Panaya Kiliseleri, incecik kumlu mavi bayraklı cennet plajları, sahil boyu Ege’nin en leziz tatlarını sunan restoranları, doğal güzellikleri ve masmavi deniziyle cennetten bir köşe.

Cunda sahilindeki mekanlardan birine oturup soğuk bir şeyler için ve mis gibi deniz kokusunu içinize çekin. Rüzgarla birlikte hissedeceğiniz huzura değer! İçinde kırlangıçların yuva yaptığı, vitraylı camlarıyla farklı bir yapı olan meşhur Taş Kahve’de Türk kahvesi molası verin.

Tekneyle, 22 adadan oluşan Ayvalık Takımadalarını keşfe çıkın, Güvercin ve Tımarhane Adalarını gezin. Meyhanelerin önünde dolanan Cunda kedilerini, sahilde uzanan köpeklerini fotoğraflayın. Güzel Cunda Sahilinde yürürken dondurmacılardan sakızlı dondurma ve lokma, tezgâhlardan buzlu badem alın. Şirin dükkânlardan, el yapımı bebekler, yel değirmeni bibloları, oyalı yazmalar; hediyelik eşyalar alın.

Oteliniz Ayvalık’ta ise, karşıya tekne ile geçip Ege rüzgarını hissedin. Cunda’da kalacaksanız ve imkanınız varsa günümüzde butik otele dönüştürülen tarihi taş evlerde konaklayın. Romantik bir akşam yemeği için şarap eşliğinde Ayvalık mutfağını deneyin. Ayvalık ve Cunda yöresine özgü yüzlerce mezenin, deniz ürünlerinin ve otların tadına varın.

Rahmi Koç Müzesi Taksiyarhis Kilisesinde oyuncaklardan buharlı modellere, bebek arabalarından zaman ölçüm aletlerine uzanan geniş koleksiyona hayran kalın. Şahane Cunda manzarasını fotoğraflamak için Aşıklar Tepesine çıkın, tarihi yel değirmenini görün. Buz gibi bir limonata eşliğinde Aşıklar Tepesi kafesinde soluklandıktan sonra Selim ve Necdet Kent Kitaplığını ziyaret edin.

Türkiye’nin en büyük tabiat parkı olan Ayvalık Adaları Tabiat Parkı‘ndaki 10’ar kilometrelik parkurlarda yürüyün veya bisiklete binin. Ada Camping’de Midilli Adası’na karşı, Patriça, Ortunç plajlarında ve Çataltepe’de denize girin.

CUNDA ADASI NEREDE
Cunda Adası, Batı Anadolu’da deniz yollarının kesişim noktasında bulunuyor. Cunda, Ayvalık Koyunda yer alan ve Ayvalık Takımadaları olarak adlandırılan yirmi iki adadan biri. Ayvalık ile bağlantısı iki ayrı köprü ile sağlanan Cunda’ya ilk köprü Dolap Boğazı mevkiinde 1964’te inşa edilmiş.

Bu köprü Türkiye’nin ilk boğaz köprüsü olma özelliğiyle Cunda ile Lale adalarını birleştiriyor. Lale Adası ise anakaraya 1817’de denizin doldurulmasıyla yapılan yedi yüz metrelik hemzemin bir köprü-yol ile bağlanıyor.

CUNDA ADASINA NASIL GİDİLİR
Cunda Adası, Kuzey Ege’de Ayvalık ilçe merkezine 8 km uzaklıkta konumlanıyor. İstanbul-İzmir Otoyolunun açılmasıyla birlikte İstanbul ve Bursa gibi kentlerden çok daha kısa sürede ulaşılabilen Cunda’ya İzmir-Çanakkale Karayolu üzerinden gidiliyor. Balıkesir Edremit Koca Seyit Havalimanı ise bu güzel tatil merkezine uçakla gelmek isteyenlere hizmet veriyor.

Cunda Adasına gitmek için önce Ayvalık’a gitmeniz gerekiyor. Birkaç ulaşım seçeneğinin bulunduğu Ayvalık’a havayolu ile ulaşmak istiyorsanız en yakın havalimanı Balıkesir Edremit Kocaseyit Havalimanına uçmanız gerekiyor. Edremit’te yer alan Balıkesir Edremit Koca Seyit Havalimanı, Cunda Adası, Ayvalık, Altınoluk, Akçay, Küçükkuyu, Ören, Dikili gibi tatil merkezlerine yakınlığı nedeniyle uçmanız gereken yer.

Koca Seyit Havalimanından hareket eden toplu taşıma araçları ile veya Pegasus Hava Yolları’nın ücretli servisleriyle Burhaniye-Karaağaç-Gömeç-Ayvalık güzergahından Cunda’ya ulaşım çok kolay.

İstanbul Yenikapı’dan İDO ile yapacağınız 2 saatlik bir feribot yolculuğu sonrası, Bandırma üzerinden 3-4 saatlik bir otomobil yolculuğu ile Cunda’ya ulaşılabilir. İstanbul-Cunda’ya ulaşım yaklaşık 5-6 saat sürüyor. Bursa, Balıkesir, Edremit rotasını takip edin. Yol yaklaşık 528 km.

Cunda Adası, karayoluyla İzmir‘den 156 km uzaklıkta yer alıyor. Araçla gitmek yaklaşık 3 saat sürüyor. Ayvalık’a İzmir – Aliağa – Dikili güzergahını izleyerek ulaşabilirsiniz. Ayvalık’a ayrıca İzmir Mavi Treni ile Balıkesir’e kadar gelip daha sonra TCDD’nin ayarladığı aktarma otobüsleri ile ulaşmak mümkün. İzmir Adnan Menderes Havalimanı ise Cunda’ya 171 km uzaklıkta yer alıyor.

Ayvalık merkezden her 30 dakikada bir hareket eden Ayvalık Belediyesine ait otobüsler, sabah 06.30 ile gece 01.00’a kadar Cunda ile Ayvalık arasında karşılıklı seferler düzenliyor. Aynı şekilde 07.00-01.00 saatleri arasında taksi dolmuş ve taksi seçenekleriyle de Ayvalık’tan Cunda’ya rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Sabah 07.00’den aksam gece 01.00’e kadar Ayvalık-Cunda Adası arası taksi dolmuş da var.

Ayvalık’tan Cunda Adasına gitmek için diğer bir alternatif ise feribot. Ayvalık Limanından saat başı hareket eden feribotlar ile Cunda’ya ulaşım imkanı var. Ayvalık’tan her saat başlarında karşılıklı olarak kalkıyor.

CUNDA ADASINDA NEREDE KALINIR
🏡 Pür Beyaz Otel, nefis deniz manzaralı huzur dolu bir yer. Yamaçta olduğundan şahane Ayvalık Denizi manzarası var. Kendine ait restoranda leziz yemekler de sunuluyor. VPN indirerek booking rezervasyonlarınızı güvenle yapabilirsiniz.

🏡 Cunda Fora Hotel, Hotel Sobe, Cunda Battalos Kucuk Hotel, Ziyabey Konağı, Cunda Labris Hotel ve Cunda Fora Glamping yüksek puanlı beğendiğim oteller. Bütçe sıkıntınız yoksa yörenin en eski ve en iyi otellerinden Ortunc Hotel, Cunda yarımadasının Midilli adasına bakan ucunda tenha bir koyda yer alan nefis bir otel.

AYVALIK’TA NEREDE KALINIR
🏡 Macaron Konağı, 100 yıldan daha eski bir taş konak. Bahçesinde türlü türlü bitkilerin ağaçların olduğu, Ayvalık’ın tam kalbinde 9 odalı enfes bir butik otel. Burada 3 defa kaldım. Yaşanmışlıkları olan eski taş evin ruhunu her odada hissediyorsunuz. Şahane bir de restoran açtılar, sadece burada tadabileceğiniz muhteşem lezzetler sunuyorlar. Bu arada otoparkı da var.

🏡 CavlıHane 1885 Ayvalık, önereceğim diğer enfesi bir Ayvalık butik oteli. Her köşesinin bir karakteri var, özenle döşenmiş. Kış mevsiminde kalmıştım ve çok keyif almıştım. Konak çok iyi restore edilmiş. Odalar temiz, fiyatlar uygun, otel ayvalık sahiline ve diğer işletmelere yakın bir konumda. Her odaya Kavala, İskamya, Poyraz gibi güzel isimler vermişler. Kahvaltıları çeşit çeşit ve lezzeti çok iyi.

D Resort Murat Reis Ayvalık (★★★★★), lüks otel tercih edenler için konforlu konaklama seçeneği. SPA hizmeti, tekne, dalış ve su sporları gibi hem tatil hem de pek çok aktivite sunan, plajına Mısır’dan bembeyaz kumların getirildiği nefis bir koyda ziyaretçilerini ağırlıyor.

Pansiyon sınıfında yer alan Mimosa House Ayvalık, Saatli Konak Pansiyon, Otelia Pansiyon ve Celil Pansiyon, konaklamak için uygun fiyatlı seçenekleriniz.

Cunda Gezilecek Yerler 📌

1. Cunda Taş Kahve

Taş Kahve, 1800’lerin sonları ile 1900’lerin başında inşа edilmiş. Taş Kahve, tarih boyunca kahvehane, gazino, meyhane olarak kullanılmış adanın tarihi eğlence mekânı olarak biliniyor. Denizin yanı başında olması nedeniyle

Adanın en hareketli yerinde bulunan, yüksek tavanlı, taş duvarlı tarih kokan Taş Kahve’de, dibek kahvenizi ve el yapımı buz gibi limonatanızı yudumlarken, cennet ada Cunda’da olmanın keyfini yaşayacaksınız. İçinde kırlangıçların yuva yaptığı, vitray pencereli yapı denizin kıyısında adaya gelen ziyaretçilere hizmet veriyor.

2. Rahmi Koç Müzesi Taksiyarhis Kilisesi

Rahmi Koç Müzesi Taksiyarhis Kilisesi, Cunda Adası’nın Rum Ortodoks cemaati tarafından, 1873’de inşa edilmiş ve 2014’te Rahmi Koç tarafından müzeye dönüştürmüş adanın en önemli anıtsal yapısı. Neo Klasik mimari üsluba sahip yapı 1927-1928 yıllarında camiye çevrilmesinin ardından bir süre bu amaçla kullanıldıktan sonra 1976’da tescillenerek korunması gereken taşınmaz kültür varlığı olarak kabul edilmiş.

Rahmi M. Koç’un girişimiyle, 2014’te Ayvalık Rahmi M. Koç Müzesi olarak ziyarete açılan Taksiyarhis Kilisesi, Cunda’da görülmesi gereken yerlerin en başında geliyor. Oyuncaklardan buharlı modellere, bebek arabalarından zaman ölçüm aletlerine geniş bir yelpazesi olan müze koleksiyonu, tüm ülkelere ve geçmişten günümüze tüm dönemlere ait endüstri ve mühendislikle ilgili objelerden oluşuyor.

Taksiyarhis Kilisesi haricinde, Cunda’nın еn еski yapılarından biri olan ve 1865 yılındaki ilk kilise olarak inşa edilip 1922’ye kadar ibadete açık olan Agia Trіyаdа Kіlіsesі, Pаteriçа Koуu’ndа yer alan ve adını Ay ışığında büründüğü güzellikten alan Aуışığı Manastırı, denize nazır bir tepede yer alan ve günümüzde özel mülk konumunda olan Panagia Manastırı; Güvercin Adasında bulunan ve yalnızca deniz yolu ile ulaşılabilen Kızlar Manastırı Cunda’nın tarihi kilise ve manastırlarının en önemlileri.

3. Aşıklar Tepesi

Aşıklar Tepesi, Cunda Adası’nın nefis manzarasını izleyebileceğiniz en güzel yer. Köprüyü geçtikten sonra Cunda’ya gelirken adanın girişinde solda kalan ve denize de hâkim bir tepe olan Aşıklar Tepesinde, adanın ilk yel değirmeni ile Agios Yannis Kilisesi var.

Agios Yannis Kilisesi Edremitli iki kesiş tarafından Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u fethinden kısa bir süre önce Aziz Yahya’ya atfen inşa edilip Patrik Teodosios zamanında İstanbul’daki Fener Rum Patrikhanesi’ne bağlanmış. Aynı zamanda burada bulunan kitaplığı, 1835’den itibaren zenginleşmeye başlamış.

Mübadele sonrası zaman içinde tahrip olan yapı Rahmi Koç tarafından restore edilerek kütüphaneye, yanındaki değirmen de hoş bir kafeye çevrilmiş. Kilisenin restore edilmesiyle oluşturulan Sevim ve Necdet Kent Kitaplığı ise adanın tarihi dokusuna 1300 kitaplık arşivi ile eşlik ediyor. Tepeye çıktığınızda muazzam manzarayı fotoğraflayıp kütüphaneyi gezin, sonra da kafesinde oturup manzaraya karşı soğuk bir şeyler için.

Yel Değirmeni, Aşıklar Tepesi’nin sembol yapısı. 1600-1650 yılları arasında kurulan adanın yel değirmenlerinin ilki, Aşıklar Tepesinde Agios Yannis Kilisesinin yanıbaşında yer alıyor. Adanın kuzeydoğusunda iki, kuzeybatı yönündeki Ayvalık girişinde de bir değirmen var. Son yapılan değirmense limanın güneybatı kısmında bulunuyor.

4. Sevim ve Necdet Kent Kitaplığı

Sevim ve Necdet Kent Kitaplığı, Agios Yannis Kilisesi’nin restore edilmesiyle oluşturulan bir kütüphane. Cunda Adası’na gelen Rahmi Koç’un 2007 yılında restore ettirdiği yel değirmeni Cunda’nın sembolü haline gelmiş, öyle ki siz de Cunda pazarlarından şirin bir yel değirmeni magneti almadan dönemeyeceksiniz.

Günümüzde Rahmi Koç Müzecilik ve Kültür Vakfı bünyesinde hizmet veren yapı, pazartesi hariç haftanın her günü ziyarete açık. İlerleyen yaşı nedeni ile göz sağlığı bozulan, “Göremediğime değil, okuyamadığıma üzülüyorum.” diyen Emekli Büyükelçi Necdet Kent’in ve eşinin ismi verilen kitaplığa, Necdet Kent’in oğlu Muhtar Kent, merhum babasından kalma 1.300’ü aşkın kitap bağışlamış.

5. Tarihi Cunda Evleri

Cunda Evleri, en az tarihi Ayvalık Evleri kadar eski ve özgün. Cunda Evleri, Arnavut kaldırımlı dar sokaklarında arzı endam ediyor. Çoğu 100 yılı aşkın bir geçmişe sahip olan ve Rum mimarisinin inceliklerini gözler önüne seren bu tarihi evler, genellikle iki katlı olarak inşa edilmiş.

Ayvalık’a özgü sarımsak taşı gibi malzemelerle yapılmış pek çok farklı renge sahip evlerin çoğu günümüzde restore edilerek şirin butik otellere, el işi satan dükkânlara ve restoranlara dönüştürülmüş.

6. Plajlar ve Koylar

Cunda’nın eski yol denilen bölgesinden geçen minibüsler veya özel araçla ulaşabileceğiniz Arkadeniz Plajı sakinliği ile dikkat çekerken tamamen kum ve berrak denizi ile her zaman Cunda’nın gözde plajları içerisinde bulunuyor. Yine aynı yol bölgesinde yer alan ve adını çatalı andıran kayalardan alan Çataltepe Plajı, temiz berrak denizi ile Cunda’nın adasında popüler plajlarından.Pateriça Plajı, Sakin çevresi diz seviyesini geçmeyen ılık denizi ve incecik kumsalıyla özellikle küçük yaşta çocuğu olan aileler için ideal. Şehrin içinde kalmış ulaşımı en kolay ancak çok fazla büyük olmayan sakin Cunda Plajı, Türkiye’nin ilk boğaz köprüsünün yakınında bulunan ve küçük bir kumsala sahip Duba Plajı tertemiz bir denize sahip.

Denize girmek için en ideal уerlerden olan Cennet Ada ve Ortunç da en çok tercih edilen yerlerden. Ada Camping, Cunda’nın en popüler kamp alanı. Adanın Midilli’ye bakan kısmında yer alan ve Cunda merkezine 3 kilometrelik asfalt yolla bağlı olan Ada Camping, Cunda’da denize girmek için en çok tercih edilen yerlerden.

7. Tımarhane ve Güvercin Adaları

Tımarhane Adası, mübadele öncesi dönemde çevredeki meyhanelerde içkiyi fazla kaçıran veya akli dengesi yerinde olmayanların bırakıldığı ada olarak biliniyor. Adanın garip şekilli kaya oluşumları çok ilginç bir görünüme sahip. Rüzgârda uğultulu sesler çıkardığı düşünülen adada, Aya Paraskevi Manastırı da yer alıyor.

Pateriça Körfezi’nde yer alan Güvercin Adası üzerinde ise adanın en eski yapılarından biri olduğu düşünülen Kızlar Manastırı bulunuyor.

CUNDA’DA NE YENİR
Cunda’da yeme-içme başlı başına bir şölen. Taptaze deniz ürünleri, dillere destan zeytinyağı ile yüzyıllar boyunca Türk ve Rum kültüründen beslenen ada mutfağı, Ayvalık ve çevresine ait yüz elliden fazla çeşit mezesiyle ziyaretçilerin doyamadan ayrıldığı bir lezzet mucizesi.

Cunda Uno Restaurant, adanın en nezih mekanı. Arkadaşlarınızla keyifli sohbetler ederken bir yandan Ege mutfağına dair lezzetleri tadacağınız, sevdiklerinizle şarap eşliğinde romantik bir yemek yiyebileceğiniz gecenin geç saatlerine dek hareketli olan Cunda Uno, Cunda’da kime sorsanız göstereceği sahilde, balık restoranlarının hemen arka sokağında, özenli bir bistro.

Ada demek balık demekse, Cunda’da rakı-balık-Ayvalık keyfinin birbirinden çeşitli ve enfes mezeleri için gidilecek adres de, Hop Cunda Restaurant. Yüz elliden fazla meze çeşidine sahip olan Ayvalık’ta en zengin meze menüsüne sahip olan Hop Cunda, tam sahil yolu üzerinde bulunuyor. Birbirinden iştah açan mezelere canlı fasıl müziği eşlik ediyor.

Yalnızca yemek mi, hayır! Sahildeki tezgahlardan buzlu badem, simit alın; rengarenk dondurmacıların damla sakızlı dondurmasını deneyin ve Taş Kahve‘de dilerseniz kahve, dilerseniz limonata için; meşhur Ayvalık tostunun tadına bakmadan dönmeyin.

CUNDA’DAN NE ALINIR
Cunda’da alışveriş deyince akla ilk gelen elbette zeytin ve zeytinyağı ile, zeytinyağlı sabunlar oluyor. Ancak bunların dışında Ayvalık tostundan vazgeçemeyenler için özel Ayvalık tost ekmeği, lorlu kurabiyeler, yöreye özgü otlar, taptaze meyve ve sebzeler ile el işi bez bebekler, çeşit çeşit oyalı yazmalar, takı ve aksesuarlar ile otantik tekstil ürünleri satın alabilirsiniz.

Cunda ve Ayvalık yöresinde çok fazla el yapımı özel ürün bulunuyor, bunların başında da seramik ürünleri geliyor. Her hafta sonu pazar günleri kurulan Cunda pazarı ise mutlaka uğramanız gereken bir panayır yeri! Küçük fakat çok çeşitli olan bu pazarda yöresel her türlü ürünü bulabilir, dilerseniz kara yolu veya tekne ile Ayvalık’a geçerek oradaki pazarlara da uğrayabilirsiniz.

Cumartesi günleri kurulan Bitpazarını, Antikacılar Çarşısını ve Yeniçarohori‘deki (Küçükköy) sanat atölyelerini gezebilirsiniz.

Cunda Adası, Kuzey Ege’nin Yıldızı Ayvalık’ın en popüler tatil merkezlerinden biri. Geleneksel atmosferini korumayı başaran Cunda, masmavi koyları, tarihi yapıları, hareketli sokakları, renkli pazar yeri ve muhteşem balık lokantalarıyla bambaşka bir dünyanın kapılarını açıyor.

17 Yorumlar

  1. Esnafı tamamen çakal olmuş, çok şükür istisnalar var. Bir daha asla gelmek istemem. Bayat çay kötü hizmet yüksek fiyat rezalet. Adada da bir numara yok

  2. Rehber gerçekten çok başarılı, oldukça detaylı. Müsadenizle tek ilavem yerel lezzetlerin restoran zincirlerinden değil de ara mahallelerdeki butik mekanlardan tadılması. Kalabalıktan ayrılın ve ara mahallelere dalın, yerel işletmelerden çok daha ucuza çok daha lezzetli ve samimi bir yemek bekleyebilirsiniz.

  3. İstanbul’un Bostancı ilçesi de gidip görülmesi gereken yerlerden, özellikle sahili huzur verici. Havanın güzelliği acıktırdığında Cunda Balık’ta muhteşem bir balık ziyafeti tavsiye ederim.

  4. Cunda adası gezilecek yerlerden bir yer kısmet olursa bende kısa zaman sonra burayı gezmek isterim. Böyle güzel yerlerin tanıtımını yaptığınız için sonsuz teşekkürlerimi sunarım.

  5. Cunda Adası güzel bir yer. Sıcak bir ortamı var. İnsanın içini ısıtan sokaklarında gezmek, şehrin gürültüsünden biran olsun uzaklaşmanıza vesile oluyor. Açıkçası burada yazılan birçok gezilecek yerleri gezmedim. Cundayı sahil alanı ve sokaklarından ibaret gezdim, diyebilirim. Fakat şu bir gerçek ki bu bile yetiyor. Hemen her yaz gideriz, kısmet olursa bu yaz da yolumuz Cunda ‘ya düşecek. İmkanı olan herkesin gidip, görmesini tavsiye ederim. Saygılar.

  6. Cunda’da bir kamp yeri vardı, yıllar önce görmüştüm ama ismini hatırlayamadık şimdi. Forumlara da baktım ama bulamadım, bir de size buradan sorayım dedim. Cevap verirseniz sevinirim.

  7. Üç senedir Ayvalık’ta yaşıyorum. Cunda elbette ki güzel ama Ayvalık’ın da Tik Mustafa’sını, White knight’ını, Cafe Bistro, o dar sokaklarda tarih kokan güzelim evler, Macaron Konağı’nı, Cafe Caramel ini, bit pazarını, seramik sanatçılarının atölyelerini, Zeustone1nu. Daha sayamadığım bir sürü şahane yerleri de konuşmak lazım. Ayvalık sırf Cunda değil.

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz