Marmaris, Muğla’nın dillere destan doğal ve tarihi güzellikleriyle öne çıkan 13 ilçesinden biri. Ege ile Akdeniz Bölgesinin kesişim noktasında yer alan ve her yıl yüz binlerce yerli ve yabancı turist ağırlayan Marmaris, doğal limanı, palmiye ağaçları ile süslenmiş kıyı şeridi ve mimarisi ile cennet bir destinasyon.

Doğa, spor, eğlence, huzur, deniz, güneş, kum, tarih, kültür, hareketli ve canlı gece hayatı ile leziz yerel mutfak adına tüm beklentilerinizi karşılayabilecek şirin bir tatil beldesi olan Marmaris’te birbirinden güzel koyları teknelerle keşfe çıkabilirsiniz. Köyleri, antik kentleri, piknik alanları, milli parkları ve muhteşem doğası ile Marmaris ve çevresinde çok sayıda gezilecek ve görülecek yer bulunuyor.

marmaris

Ege’nin o büyülü dünyasında yer alan güzide bir yer Marmaris. Masmavi denizi, geçmişin derin izlerini taşıyan tarihi bölgeleri ve birbirinden şahane plajları ile ülkemizin en güzel köşeleri arasında. Palmiye ağaçlarının gölgesinden tebessüm eden limanı ve sahil şeridiyle, yaz aylarının önde gelen tatil yerlerinden biri aynı zamanda.

Malta

Marmaris, deniz-kum-güneş üçlüsünün keyfinin sürüleceği en iyi tatil yerlerinden birisi. Şöyle sere serpe bir güzel güneşlenmeli, ara ara kendinizi kızgın kumlardan Ege’nin serin sularına da atmalısınız. İngiliz The Guardian gazetesinin belirlediği ‘Türkiye’nin en iyi 10 plajı’ arasında Marmaris’ten de plajlar yer aldı, gidin keşfedin.

İnce, uzun yarımda ile Akdeniz ve Ege’yi ayıran Marmaris kıyıları üzerinde yüzlerce enfes koy ve plaj yer alıyor. Denizden ve karadan birçoğuna rahatlıkla ulaşılabilen Marmaris koyları, yeşil ve mavinin bir birine kaynaştığı berrak suları, temiz sahilleri göz kamaştırıcı.

Marmaris’e bağlı Turunç, Selimiye, Bozburun, Bördübet, bugün her biri Marmaris ile yarışırcasına marka tatil rotasına dönüştü bile. Sedir Adası, İçmeler, Kumlubük’ü ise bilmeyen yok.

Dünyanın dört bir yanından insanları Marmaris’e çeken şey sadece doğası ve denizinin güzelliği değil tabi. Bu kıyıları yuva bellemiş bir çok uygarlığın izleri de coğrafyanın her yanına serpilmiş durumda. Akdeniz’in güvenli sularına yelken açan eski ticaret gemilerine sığınak olan bir çok irili ufaklı antik liman kenti kalıntılarını Marmaris’te görebiliyoruz.

Hisarönü’nden 3 km’lik orman yerinden gidilen ulaşılan Erine, Söğüt’ün yamaçlarında yer alan Castabus, Orhaniye yakınlarında Bybassios, Karya kenti Phoinix, İyonyalılar tarafından yapılan Marmaris Kalesi, Physkos, Loryma ve Amos antik kentleri bunlardan bazıları. İyilik Kayalıkları Arkeolojik Parkında MO 4. yüzyıla ait arkeolojik kalıntılar sergileniyor.

Marmaris Kaleiçi
Marmaris Kaleiçi

Marmaris’te tatilinize renk katabileceğiniz pek aktivite var. Parasailing, jet ski, flyboard, yelken, banana, kano gibi su sporları aktivitelerine katılabilirsiniz. Ayrıca jeep safari, trekking, bisiklet gibi alternatif aktivitelere de yapılıyor. Dilerseniz dalış yapabilir ve Ege’nin derinlerde saklı kalmış hazinelerini keşfedebilirsiniz.

ⓘ Marmaris’te Nerede Denize Girilir 💦 Marmaris plajları, birçok kişi için Marmaris’e öncelikli gelme sebebi. İlçe merkezi ve çevresinde masmavi renkli deniz suyuyla onlarca farklı plaj, kumsal ve koy bulunuyor. Marmaris Halk Plajı, Günnücek ve İçmeler şehir merkezindeki yakın yerler.

⛱ Marmaris Halk Plajı, şehir merkezinde, uzunluğu neredeyse 4,5 km’yi bulan bir kumsal. Marmaris yay gibi uzayan bu plaj çevresine kurulu. Denizi sabah sakin, öğleye doğru dalgalı ve tekrar akşam saat 5 gibi sakin. Kumsalı her zaman kalabalık, boylu boyunca mekanlar sıralanıyor. Plajın Uzunyalı denilen kesiminde çok daha iyi.

⛱ İçmeler Plajı da pek güzel. Suyu bulanık gibi görünse de temizdir, duş yerleri ve kabinler ücretsiz. Pandemi öncesi otel ve mekanların şezlongları ile tıka basa dolu plaj şimdi daha sakin ve güzel. Mavi bayraklı plaj boyunca uzanan işletmeler hem yeme içme hem de eğlence açısında çok zengin seçenekler sunuyor. Su sporları açısından da pek çok aktivite seçeneği var.

Günnücek Plajı, Setur Netsel Marmaris Marina’nın sonrasında Marmaris Milli Parkının Akdeniz sularıyla birleştiği yerde mavi ve yeşilin karıştığı bir plaj.

Cennet Adası Plajı, aslında bir yarımada olan ve Yalancı Boğaz ile ana karaya bağlanan Nimara Yarımadası üzerinde. Tekne turları uğrak noktalarından. Ormanın denizle buluştuğu doğası ve denizi mükemmel.

⛱ Kumlubük Plajı, şahane deniz ve kumsala sahip, Turunç’tan sonra geliyor. Aracınıza varsa plaja kadar gidebiliyorsunuz. Denizi çok temiz, kumsalı ince kumlu değil, iri taneli kum ve taşlık. Plaj çevresinde yerleşim yerleri ve mekanlar var. Deniz ürünleri restoranları meşhur.

Turunç Plajı, merkeze 21 km uzaklıktaki Turunç kasabasının önünde uzanıyor. Bir zamanlar çok sakin, kendi halinde bir kasabaydı, her sene gittikçe büyüyor.

Kleopatra Plajı ve altın sarısı renkli, ince taneli kumları ile ünlü. Koruma altındaki Sedir Adasında yer alıyor, araçla değil tekne turu le gidin.

Marmaris Gezilecek Yerler

Marmaris’in güzelliklerini keşfetmeniz için araba şart, ama yine de birçok yere toplu taşımayla da gidilebiliyor. Marmaris merkezde gezilecek yerler içerisinde her köşesini karış karış gezmeniz gereken yer Kaleiçi bölgesi. Labirent gibi sokakları çok keyifli.

Günnücek (Marmaris Milli Parkı), Yalancı Boğaz ve Cennet Adası bir gününüzü rahat geçirebileceğiniz güzel bir rota. Yaz sıcağından uzaklaşıp ormanda vakit geçirmek için şahane.

Marmaris’te bir gününüzü de şahane koylara giden tekne turuna ayırın. Gürültülü müzikler çalınanları insanı rahatsız ediyorsa da Marmaris denince akla eğlence geldiğinden pek yadırgamıyorum. Nefis koylarda, kristal berraklığında denizde yüzüyorsunuz. Bir gününü de Sedir Adası tekne turuna ayırın.

Marmaris Halk Plajı ve İçmeler Plajı, şehir merkezinden uzaklaşmadan günü deniz kıyısında geçirebileceğiniz yerler. İçmelerin gün batımından sonrası atmosferi çok daha güzel. İlk gittiğim 1995’te İçmeler’de kendimi Avrupa kasabasındaymış gibi hissetmiştim.

1. Marmaris Kaleiçi

marmaris gezilecek yerler
Marmaris Arkeoloji Müzesi
Marmaris Arkeoloji Müzesi, Marmaris Kalesi

Marmaris Kalesi, denize nazır konumu ve muhteşem manzarasıyla Marmaris’te gezilecek yerlerin başında geliyor. Marmaris merkezin en önemli tarihi yapısı olan kalenin hikayesi MÖ 1044’e İyonlar dönemine dek uzanıyor. Büyük İskender ve Kanuni Sultan Süleyman dönemlerinde yenilenen ve genişletilen yapının şu anki görünen kısmı Osmanlı zamanından.

I. Dünya Savaşında Fransız donanması tarafından topa tutularak büyük zarar görmüş olsa da günümüze kadar gelebilmeyi seksenlerden sonraki restorasyona borçlu. Kalenin kapalı mekanlarından ikisi arkeoloji müzesi olarak düzenlenmiş.

1970’li yıllara dek Marmaris halkının yaşadığı ve çok sayıda konuta ev sahipliği yapan kale, 1980-1990 döneminde restore edilerek 1991’de içerisinde kurulan Marmaris Arkeoloji Müzesi ile birlikte turizme kazandırılmış. Kalenin muhteşem Marmaris manzarasını fotoğraflamadan kaleden ayrılmayın.

Marmaris Arkeoloji Müzesi, 1991 yılından bu yana Marmaris Kalesinin içerisinde konuklarını ağırlıyor. Müzenin, yedi kapalı alanından ikisi Arkeoloji Salonu, biri de Etnografya Salonu olarak; kalan alan bölümleri de Sanat Galerisi olarak kullanılıyor.

Müzede Helen, Roma, Bizans dönemlerine ait ve Knidos, Hisarönü ve Burgaz bölgelerinde yapılan kazılardan çıkarılan pişmiş topraktan yapılmış kandiller, şişeler, çeşitli kaplar ve cam eserler, ok uçları, sikkeler ve süs eşyaları; Etnografya bölümünde ise Osmanlı dönemine ait dokuma işleri, kilim, mobilya, bakır mutfak gereçleri, silahlar ve süs eşyaları sergileniyor.

Marmaris Arkeoloji Müzesi ziyaret saatleri 08.30-12.00, 13.00-17.30. Müze, pazartesi günleri ziyarete kapalı. Marmaris Arkeoloji Müzesi giriş ücreti 50TL. Kale ve müzeye tek biletle girilebiliyor. Müze Kart geçerli.

Hafsa Sultan Kervansarayı, kentteki diğer önemli Osmanlı yapısı. Kanuni Sultan Süleyman’ın annesi Valide Hafsa Sultan için 1545’te yaptırılmış. Rodos seferinde konaklama noktası olarak kullanılan, üzeri kemerlerle örtülü kervansarayın 7 küçük ve bir büyük odası şimdilerde hediyelik eşya dükkanlarına ve Marmaris’in eğlence mekanları ve barlarına ev sahipliği yapıyor. Çarşıdaki Tarihi Bedesten eskiden olduğu gibi de bir alışveriş merkezi.

2. İçmeler

İçmeler, Marmaris

İçmeler, Marmaris’e 8 km mesafede yer alan bir tatil beldesi. Adını şifalı içme suyu kaynaklarından alan yer zamanda Marmaris’in en çok konaklama tesisinin bulunduğu devasa bir tatil köyü. Özellikle İngiliz turistlere hizmet veren ve birçoğu erken rezervasyonla çalışan oteller, upuzun kumsala paralel uzanıyor.

Kasabanın içerisinde geçen derenin iki yanında uzayan dükkanları capcanlı. Sokaklarda dolaşınca kendinizi Avrupai bir kasabada hissediyorsunuz. Serin esen rüzgârı ile en sıcak günlerde bile bunalmayı engelleyen, sakin ve huzurlu bir tatil istiyorsanız otelinizi buradan seçin. Geceleri de eğlenebileceğiniz çok sayıda bar ve cafe yer alıyor.

3. Günnücek – Marmaris Milli Parkı

Günnücek

Günnücek ya da yaygın bilinen adıyla Marmaris Milli Parkı, Marmaris’e 2 km uzaklıkta bulunan ve dünyada eşine az rastlanır ormanlık alanlara sahip. Hem piknik yapabileceğiniz hem de denize girebileceğiniz bir yer. Marmaris Netsel Marinanın arkasından uzayan yol önce Günnücek’e, sonrasında ise yol Yalancı Boğaz ve Cennet Adasına uzanıyor.

Marmaris şehir merkezinden ulaşım kolay. Macera Parkını geçince sağda kalıyor Marmaris Milli Parkı kızılçam ormanları ve suyun bol olduğu kesimlerde yer alan sığla ağaçlarıyla ünlü. 1996 yılında milli park ilan edilen ve 29 bin 206 hektar genişliğindeki milli park yaban keçisi, yaban domuzu, sansar, tavşan, sincap ve kirpi gibi hayvanlara da ev sahipliği yapıyor.

Kuş, börtü böcek sesleri altında piknik yapıp, Akdeniz kıyılarında denize girip, kamp yapabiliyorsunuz. Ormanda içerisine uzayan ahşap yollarda yürürken her an bir kaplumbağa ya da sincapla karşılaşabilirsiniz. Ziyaret saatleri 07.00-20.30. Haftanın 7 günü ziyarete açık. Marmaris Milli Parkı giriş ücreti 8TL, öğrenci 4TL, bisiklet 8TL, motosiklet 12TL, otomobil 24TL. Müze Kart geçerli değil.

4. Cennet Adası

Yıldız Adası

Cennet Adası, halk arasında Yalancı Boğaz denilen ince bir boğaz geçişiyle ana karaya bağlı, asıl ismi Nimara olan ve ormanlarla kaplı bir yarımada. Fırtınalı bir gecede, Güllücek ile Cennet Adası arasında uzayan ince yolu boğaz zannedip rotasını buraya süren bir geminin karaya oturduğu hikayesine dayanarak halk arasında buraya Yalancı Boğaz adı verilmiş.

Marmaris merkezden Yalancı Boğaz’a dolmuş seferleriyle gelinebiliyor. Boğazın Mmarmaris tarafında Marmaris Yacht Marina yer alıyor. Yalancı Boğaz’dan yürüyerek, oldukça kayalık olan Cennet Adasına geçebilirsiniz. Ada üzerindeki patikaların şahane manzaralar boyunca uzanıyor. Patikalardan biri de sarkıtlarıyla ve dikitleriyle ilgi çekici Nimara Mağarasına ulaşıyor.

Cennet Adasının hemen önünde de Bedir adası uzanıyor. Hem Cennet Adası hem de Bedir Adası, Marmaris tekne turlarının uğrak yerleri arasında. Masmavi denizin, şahane doğanın buluştuğu cennet bir bölge. Marmaris’ten kalkan teknelerin uğrak noktası iskele çevresinde ise cafeler yer alıyor.

Malta

5. Turunç

turunç, marmaris

Turunç, Marmaris’e 21 km mesafede yer alan, temiz plajı ve berrak denizi ile ünlü Marmaris’in şirin bir beldesi. Bir yanı dağ, önü deniz ve nefis körfeze sahip böylesi bir yerin kasaba kesimi maalesef çok göz alıcı değil. Bir Akyaka, Alaçatı potansiyeline sahip olmasına rağmen hala çarşısına bir keşmekeşlik hakim.

Sahil kesimi, mekanlar da ha keza öyle ama yine de pek severim Turunç’u. Sahil şeridinin motorlu araç trafiğine kapalı olan kısm her sene daha da güzelleşiyor. Marmaris gezilecek yerler listenize günübirlik bir tur için dahi olsa Turunç’u ekleyin. Aslında tek başına birkaç günlük bir tatil rotası olabilecek potansiyele sahip. En güzel mevsimi ise sonbahar.

Sahil boyunca kafe ve restoranların yer aldığı Turunç Plajı, Mavi bayraklı bir kumsal. Denizi berrak, suyun dibini görebiliyorsunuz, kumsalı temiz. Son yıllarda aşırı kalabalık ziyaretçiler nedeniyle aşırı kirlenme görmeye başladım. Sahilin kayalık alanları ve sualtı mağaraları dalış yapmayı sevenlerin tercihi.

Sahilin en uç noktaları halk plajı olarak ayrılmış, fakat bu plaj bölümü çok kısıtlı. Geri kalan yerleri ise otellere almış. Yeşil dağların eteğinde güzel bir koyda çok daha sakin bir tatil isteyenler için güzel bir tercih olan Turunç’ta da çok sayıda aktivite ve gezilip görülecek yerler bulunuyor.

Turunç’un en güzel plajlarından birisi Amos Antik Kentini de içine alan Amos Koyu. Hayatınızda bu kadar berrak suyu olan bir plajı nadiren görürsünüz. Sahili taşlık olan koyun denizi 5-6 metre sonra derinleşiyor.

Plaj, deniz ve su muazzam ama işletme pek çok beldemizde olduğu gibi inanılmaz pahalı. Ödenen ücrete karşılık bir hizmet maalesef alamıyorsunuz. Yaz aylarında Turunç’tan Amos’a dolmuş var.

Karia uygarlığının başkenti 2 bin 200 yıllık Amos Antik Kenti de gezilecek yerler listenizde olsun. Patika bir yoldan kolayca tırmanabileceğiniz tepede Amos tiyatrosu ve tapınak gibi kalıntıları görebilirsiniz. Helenistik dilde ‘Ana tanrıçanın tapınağı’ anlamına gelen Amos’un, muhteşem bir Amos koyu manzarası var.

Araçla gidebileceğiniz gibi Marmaris tekne turları ile de gidebilirsiniz. Marmaris merkezden veya İçmeler beldesinden toplu taşıma araçlarıyla veya denizden teknelerle kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz. Marmaris-Turunç yolunu çok severim, oldukça manzaralı bir yol.

6. Kumlubük Koyu

Marmaris Kumlubuk
Kumlubuk Bay
Amos Antik Kenti

Kumlubük Koyu, Marmaris’ten hareket eden teknelere rahatlıkla ulaşabilen bir başka Marmaris koyu. Marmaris ilçe merkezine 24 km uzaklıkta bulunan Kumlubük Koyu, mavi ile yeşilin misler gibi buluştuğu şahane bir koy. Marmaris merkez 26 km uzaklıktaki Kumlubük’e oldukça virajlı bir yoldan gidiliyor.

Marmaris kalabalığından kaçanların sığındığı Kumlubük’ün ünü arttıkça burası da kalabalıklaşmaya başladı. Muhteşem bir denize sahip koy özellikle hafta sonları çok kalabalık oluyor. Yine de herkese rahatlık verecek kadar alan bırakan uzun bir koy. Kumlubük taşlık bir sahile sahip, deniz birkaç metre sonra derinleşiyor. Suyu berrak, dalış keyfi için muazzam bir adres.

Su sporları merkezlerinde jet-ski, banana, ringa aktiviteleri mevcut. Aracınız yoksa yaz aylarında sadece Turunç’tan Kumlubük’e dolmuş var. Marmaris’ten tekne veya dolmuşla Turunç’a geçip oradan bu şahane koya geçebilirsiniz.

ⓘ Kumlubük’te bir kaç otel var, dilerseniz konaklayabilirsiniz de. Kumlubük Koyuna bakan dağda yer alan, muhteşem manzaralı Dionysos Village Hotel bölgenin en havalı oteli. Kalabalıktan uzak, keyifli ve huzurlu bir tatil sunan Villa Florya ve Maris Butik Hotel koyda yer alan şahane oteller.

Amos Antik Kenti, Kumlubük Koyu’nun kuzeybatısında yer alıyor. Amos Koyunda gidilebileceği gibi Kumlubük’ten de gidiliyor. Tiyatro, tapınak ve heykellerden oluşan Amos’un çevresi, aynı dönemden kalma surlarla çevrili. Rodos karşı yakasındaki üç tiyatrodan ikincisi olan Amos Tiyatrosu ise oldukça iyi korunmuş oturma yerleri, yan duvar ve sahne evinin üç odası görülebiliyor.

Amos Antik Kenti’ne Turunç ya da Kumlubük’ten yürüyüş gruplarının düzenli organizasyonları bulunuyor. Antik kente Turunç’tan yürüyerek 1 saatte, Kumlubük’ten ise 30 dakikada ulaşılıyor. Amos Antik Kenti herhangi bir saat sınırlaması olmadan, ücretsiz bir şekilde ziyaret edilebiliyor.

7. Sedir Adası

Sedir Adası

Sedir Adası, Marmaris ilçe merkezine 16 km uzaklıkta yer alan, antik Karia medeniyeti yerleşimi Kedrai Kenti ve meşhur Kleopatra plajı ile ünlü bir ada. Kleopatra Adası olarak da anılan adanın altın renginde kumsalı ve turkuaz denizi meşhur. Aracınız varsa Marmaris merkeze 40 dakikalık bir mesafede olan Çamlı Köyü iskelesine gidiyorsunuz.

Çamlı Köyü, Marmaris-Akyaka yolunun 12. km’sinden sola sapan yoldan 6 km kadar içeride yer alıyor. Çamlık İskelesinden kişi başı gidiş dönüş 40TL vererek adaya geçebiliyorsunuz. Marmaris’ten düzenlenen günübirlik turları ile gitmenizi tavsiye ederim. Akyaka’dan da adaya tekne turu düzünleniyor.

Kleopatra plajının kumlarının Romalı komutan Antonius tarafından Kleopatra için Kuzey Afrika’dan buraya gemilerle getirtildiği hikayesi halk arasında dolaşıyor olsa da adanın kumları özel biçimli kalker parçacıklarından oluşmuş. Koruma altındaki Adanın batı ucunda yer alan Kedrai Antik Kenti kalıntıları Roma dönemine ait.

Tarihi kule ve sur duvarlarını, tapınak ve kilise kalıntılarını, tiyatroyu ve agorayı görebilirsiniz. Plajda yürürken terlik şart, ayrıca duş alma zorunluluğu da var. Şezlonglar ücretsiz, şemsiyeler 20 TL, yer olmadığında yere uzanmak için 20 TL’ye minder kiralayabiliyorsunuz. Büfede sadece su ve dondurma alabiliyorsunuz, yiyecek yok.

Sedir Adası ziyaret saatleri yaz dönemi (1 Mart – 1 Kasım) 08.30-19.30, kış dönemi (1 Kasım – 1 Mart) 08.30-17.00. Gişe yaz döneminde 19.00’da, kış döneminde ise 16.30’da kapanıyor. Sedir Adası, haftanın 7 günü ziyarete açık. Sedir Adası giriş ücreti 125TL. Müze Kart geçerli.

İncekum Plajı, Çamlı İskeleden 1,5 km batıda ziyaret edebileceğiniz nefis bir koy. Marmaris gezilecek yerler listenizde mutlaka olması gereken yer Sedir Adasına gitmeyecekseniz burada deniz keyfi yapabilirsiniz.

8. Fosforlu Mağara

Fosforlu Mağara

Fosforlu Mağara, Turunç ve İçmeler’den hareket eden tur teknelerinin uğrak yeri. Doğal oluşumlu bir mağara olan Fosforlu Mağara, akvaryumu andıran yeşil ve turkuaz renkli sularda yüzme ve dalış imkânı sağlıyor. İsmini mağaraya dışarıdan giren güneş ışığının deniz suyu üzerindeki yansımasıyla meydana gelen parlak renkli görüntüden alan mağaraya karadan ulaşım imkanı yok.

9. Karacasöğüt

Karacasöğüt, Marmaris-Muğla yolunun çamlar arasından ilerleyen 11. km’sinden sapıp gidebileceğiniz Karaca köyünün sahil kesimi. Gökova sahillerinde yer alan, mavi tur teknelerin uğrak noktalarından bir mevki. Mevsiminde altında doğal havuzu oluşan ve 25 metreden dökülen Söğüt Şelalesi görülecek yerler arasında.

Yine 421 metre uzunluğunda 16 metre genişliğindeki Karacain Mağarası, Somalıkaya Düdeni ve Suçıktı Mağarası olmak üzere iki bölümden oluşuyor. Mağaranın 242 metrelik bölümünü yürünebiliyor olsa da siz 10 metreden fazla ilerlemeyin.

Karacasöğüt yakınlarında Euthenia Antik Kenti kalıntıları yer alıyor. Nekropol alanı, sarnıçlar, sur kalıntıları kaya mezarları görülebilir. En tepede ise yine antik dönemden kalan bir tapınak kalıntısı yer alıyor. Amnistos Antik Kenti kalıntıları da yine Karaca Köyü yakınlarındaki bir burun üzerinde.

Karacasöğüt yakınlarında ulaşılabilen şahane koylar var. Hepsine gidebilmeniz için mavi tur teknesi en iyisi. Okluk Koyu İngiliz Limanı, Löngoz, Yedi Adalar, Gücük Limanı ve Bördübet en çok bilinenleri.

10. Bördübet

Bördübet Marmaris

Bördübet Koyu, çam ağaçlarının arasına gizlenmiş, yeşilin her tonunu bünyesinde barındıran bir köy. Özel koruma alanı olduğundan dolayı bakir doğası ve sınırlı turizm tesisi ile gezginlerin gözdesi. Tatilini huzurlu geçirmek isteyenlerin Marmaris’teki adresi olan koyda, özel rehberle trekking yapabilirsiniz. Marmaris merkezinden 25 km uzaklıkta bulunan Bördübet’in Muğla il merkezine uzaklığı ise yaklaşık 90 km.

11. Hisarönü

Hisarönü, değişik bölgelerden Yörük göçü yerleşimi. Havası ve suyu ile astım ve kalp gibi çeşitli hastaların şifa bulduğu Hisarönü, eşsiz gün batımı ile de ünlü. İri taneli ve renkli kumlara sahip olan Hisarönü, üç yüz metrelik plajında denize girip, güneşlenebileceğiniz şahane bir koya sahip. Sakin ve huzurlu bir yerleşim olan Hisarönü’nden hareket eden tekne turlarıyla İnbükü, Kartal Koyu, Tavşan Adası ve Bencik Limanı’nı ziyaret edebilirsiniz.

12. Kızkumu

Kızkumu

Kızkumu, adını Bybassos Kralı’nın kızı için anlatılan efsaneden alıyor. Marmaris’in 30 km batısında, Selimiye ve Bozburun’a giden karayolu üzerinde Orhaniye Mahallesi’nde yer alan Kızkumu’na Marmaris’ten kalkan minibüslerle rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Buranın özelliği ise koyun ortasında bulunan adaya denizin sığlığından yararlanılarak yürünebiliyor olması. Bu adada bulunan ve Bybassos Krallığı’na ait olduğu düşünülen kale kalıntısına kıyıdan kiraladığınız teknelerle ulaşabilirsiniz.

13. Selimiye

Selimiye

Selimiye, Marmaris’e 45 km uzaklıkta, ülkemizin önde gelen yat limanlarından biri sayılan Sığliman Koyu’na ev sahipliği yapıyor. Marmaris merkezden kalkan minibüslerle yaklaşık bir saat içerisinde ulaşabileceğiniz Selimiye, ismini Osmanlı Padişahı I. Selim’den alıyor. Ilık, temiz ve sığ bir denize sahip olan bölgenin bakir koylarını ziyaret etmek için tekne turuna çıkabilirsiniz.

Son yıllarda İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük şehirlerden varlıklı kesimin keşfettiği ve yaz-kış yaşamaya başladığı Selimiye, Sığliman çevresinde sıralanan hoş restoranları, tasarım atölyeleri, butikleri ve ilginç kafeleriyle yaz aylarında cıvıl cıvıl oluyor. Bölgede gerçekleştirilen mavi tur yolculuklarının da uğrak noktası olan Selimiye yelkenli teknelerin de güvenli sığınağı.

14. Bozburun

Bozburun

Bozburun çam, keklik balı ve çiçekleriyle ünlü, Marmaris’e 50 km uzaklıkla yer alan bir belde. Keşif yapmak isteyenlerin, trekking severlerin ve bisikletçilerin uğrak noktası olan Bozburun, Marmaris’in turist yoğunluğundan arınmış bir bölge. Günübirlik ulaşabileceğiniz Bozburun, nüfusu oldukça az bir yarımada. Dik yamaçları, vadileri, ormanları, bakir koyları ve antik kalıntıları ile ziyaretçilerine pek çok seçenek sunan Bozburun’un tarihi Karya Medeniyeti’ne dek uzanıyor.

15. Dalyan

dalyan, muğla

Dalyan, doğal güzellikleri ile doğa severlerin gözdesi. Marmaris merkezden 86 km uzakta bulunan Dalyan, caretta caretta cinsi deniz kaplumbağalarının üreme alanı olan İztuzu Plajı’nı kapsayan bölgeyi de içerisinde barındırıyor.

Dalyan’da Kaunos Antik Kenti, Kaunos Kral Mezarları, Radar Tepesi, Dalyan Çarşısının yanı sıra Kargıcak Koyu, Köyceğiz Sığla Ormanı, Yuvarlak Çay, Ekincik Koyu ve Sülüngür Gölü de mutlaka ziyaret edin.

Marmaris gece hayatı ile de öne çıkıyor. Marmaris’e gelmişken, gece hayatının tadını çıkarmadan dönmek olmaz ne de olsa… Marmaris’te eğlence bitmez. Güneş batınca başlayan hareketlilik, sabahın ilk ışıklarına dek sürüyor.

Hareketli gece hayatıyla ünlü Marmaris’te, Barlar Sokağı’nda yer alan mekanları keşfedebilir ya da Marmaris Merkez’deki restoran, barlara ve gece kulüplerine uğrayabilirsiniz.

Marmaris’e nasıl gidilir

Marmaris’e uçakla nasıl gidilir: Marmaris’e en yakın havalimanı Muğla’nın Dalaman ilçesinde. Dalaman Havalimanı, Marmaris’e 95 km uzaklıkta. Dalaman Havalimanına İstanbul ve Ankara’dan düzenli uçak seferleri yapılıyor. Yaz döneminde ise Avrupa ülkeleri başta olmak üzere birçok dış noktadan Dalaman Havalimanına direkt uçak seferleri ile ulaşım sağlanıyor.

Dalaman Havalimanından Marmaris’e nasıl gidilir: Dalaman Havalimanı’ndan HAVAŞ ya da Muğla Büyükşehir Belediyesine bağlı MUTTAŞ şirketinin otobüsleri ile Marmaris’e ulaşım sağlanıyor. Uçak iniş saatine göre hareket eden otobüslerle Marmaris’e ulaşım yaklaşık 2 saat sürüyor. Taksi, araç kiralama ya da özel transfer araçları da diğer seçenekler arasında.

Marmaris’e arabayla nasıl gidilir: Marmaris’e arabayla ulaşım Muğla merkez üzerinden sağlanıyor. Muğla’ya ulaşımı sağlayan üç farklı güzergâh bulunuyor. İstanbul üzerinden gelecekler için D565 karayolu, İzmir üzerinden gelecekler için D550 karayolu ve Ankara üzerinde gelecekler ise D330 karayolunu kullanarak Muğla kent merkezine ulaşabiliyor. Muğla kent merkezinden sonra Gökova Kavşağından Marmaris-Datça Karayoluna dönerek Marmaris’e kadar gelebilirsiniz.

Konum olarak Ege ile Akdeniz Bölgesi’nin kesişiminde yer alan Marmaris’e direkt sefer düzenleyen ve pek çok merkezden hareket eden otobüs seferleri de mevcut. Yaz aylarında otobüs seferleri sıklaşıyor.

Marmaris, Muğla’nın uzun kıyı şeridindeki koyları, doğal limanı, antik kentlere yakınlığı, doğal güzellikleri, mavi tur olanakları, modern yat limanları, körfezin her türlü su sporuna olanak sağlayan konumu, onu apayrı bir yere taşıyor.

Önceki blog yazısıKopenhag Gezilecek Yerler
Sonraki blog yazısıFilipinlilerin Dolmuşu: Jeepney
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

85 YORUM

 1. Marmaris muhteşem yer. Her sene sıkılmadan gideceğim tek yer. Kalabalıklar dan sıkıldıysanız denizde olmak isterseniz uygun fiyata yat kiralayıp otele vereceğiniz parayı yata verip konaklama yapabilirsiniz. Bu sene apart yerine bir gulet kiraladık arkadaslarla 3 gün boyunca yedik içtik eğlendik ve muazzam keyif aldık verdiğimiz para ya değdi. Ben burdan kiralamıstım oscardenizcilik.com. Baya da ilgilenmişlerdi. Eğer Marmaris’e yolunuz düşerse mutlaka tekne turu yapın.

 2. Marmaris inanılmaz güzel bir doğaya sahip bir bölge. Daha önceden gitmemiş olanların kesinlikle şans vermesi gereken bir yer. İçeriğiniz oldukça açıklayıcı ve detaylı olmuş. Tebrik ederim.

 3. Paylaşımlarınız çok etkileyici. Marmaris tarafına gelecek olursanız, tanışmak ve misafir etmek isteriz.
  Marmaris günlük turları hakkında detaylı bilgi için aşağıdaki linki ziyaret edebilirsiniz.
  tatilmoni.com/gunluk-turlar/

 4. Elinize sağlık çok güzel bir yazı olmuş ama Marmaris’in Yunan kültüründen kalan tarihi bölgelerini gezmek de belki eklenebilirdi. Amos Antik Kenti gibi birkaç güzel antik kent mevcut. Naçizane önerimdir 🙂

 5. Çok güzel yazı çalışması olmuş yazılarınız ve görseller ile bu konuya ne kadar hakim olduğunuz ortada elinize yüreğinize sağlık kolay gelsin…

   • Merhaba Volkan Bey, tekne turu rezervasyonunuzu ön ödeme yapmadan yaptıra bilir, ödemesinide tekneye bindikten sonra tekne kaptanına yapabilirsiniz.

 6. Yaz tatillerimi şenlendiren güzel Marmaris. İzmir’e yakın olduğu için çok sık giderdim ama son zamanlarda gidemiyorum. Yazıyı görünce özledim!

 7. Marmaris Tekne Turu hakkında tüm bilmek istedikleriniz için bir yazı hazırladık. Hangi turda ne var ne dahil ne dahil değil diye merak edenler için onlineexcursions.com/tr/marmaris-tekne-turlari/ linkini tıklayabilirsiniz.

  Bu linkle sizlere yardımcı olabildiysek ne mutlu bize. Herkese iyi tatiller ve iyi seyahatlar.

 8. Merhaba,

  Marmaris bisiklet yolları harika oldu, bir de Marmaris Dağlarında toplamda 700 KMlik bisiklet rotaları bulunuyor. Bu rotalar üzerinde kırmızı bisiklet rotalarını gösteren levhalar var. Bu levhalarda barkodlar var ve akıllı telefonunuzdan barkodu okuttuğunuzda bilgiler karşınıza çıkıyor. marmaris tatili planlayan tatilciler kendi arabalarıyla gelecekse eğer bisikletlerini getirmelerini tavsiye ederim. Eğer bisikletiniz yoksa burada bisiklet kiralayabilirsiniz. Herkese şimdiden iyi tatiller dilerim.

 9. Merhaba,

  Turunç’da konaklamayı düşünen biri için Turunç kalkışlı günü birlik tekne turları var mıdır ? Marmaristen kalkan tekne turlarının Turunç’tan kalkanları da olsa güzel olur.

  teşekkürler,

  Sedat

 10. Marmariste Rüzgar Sörfü ve Kano eğitimi alıp gün boyunca pratik yapabilirsiniz. 1 hafta aktiviteli tatil isteyenlere
  🚤 Tekne Turu
  🚙 Jeep Safari
  🚣 Rafting
  🏊 Tüplü Dalış
  🌊 Rüzgar Sörfü ve Kano
  🎷 Gece Eğlenceleri
  ⚡ ATV Safari
  Detaylı bilgi ve rezervasyon için ☎0505 111 23 84

 11. Marmaris’te tekne turuna katılmak istediğinizde 5, 6 değişik tekne turu rotası bulunmakta bunların arasında en iyi si hisarönü tekne turu

 12. Bence Sedir adasını ziyaret etmenin en kolay ve ekonomik yolu Marmaris çıkışlı turlar. Bir sonraki ziyaretinide lütfen bizimle iletişime geçin.

 13. Marmaris koyları geçekten muhteşem, en kolay gezme yöntemiyse Marmaris tekne turu. Bir daha Marmaris’e yolunuz düşerse lütfen arayın misafirimiz olun.

 14. 2016 yazı yaklaşırken şimdiden herkesi tatil heyecanı sarmaya başladı. Marmaris ve çevresinde görebileceğiniz bir çok tarihi mekanlar,mavi bayraklı plajlar,katılabileceğiniz turlar ve aktiviteler bulunmaktadır.Fakat tatil sürelerimizin kısa olmasından dolayı ön araştırma yapmadan gelen konuklar bazı şeyleri son dakika kararları yüzünden kaçırmaktadır. O yüzden tatilinize başlamadan rotanızı belirlemenizde fayda var. Marmaris hakkındaki detaylı bilgileri bulabileceğiniz bir sayfa önermek isterim.

 15. Kiremitte mantar deneyin
  Turunc icmeler Selimiye Orhaniye ye ugrayin. Koylerinin tepelerinde koy kahvesinden pınardan gelen suyla demlenmis cayi yudumlayin

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın