Azerbaycan
Azerbaycan

Marmaris, Muğla’nın dillere destan doğal ve tarihi güzellikleriyle öne çıkan 13 ilçesinden biri. Ege ile Akdeniz Bölgesinin kesişim noktasında yer alan ve her yıl yüz binlerce yerli ve yabancı turist ağırlayan Marmaris, doğal limanı, palmiye ağaçları ile süslenmiş kıyı şeridi ve mimarisi ile cennet bir destinasyon.

Doğa, spor, eğlence, huzur, deniz, güneş, kum, tarih, kültür, hareketli ve canlı gece hayatı ile leziz yerel mutfak adına tüm beklentilerinizi karşılayabilecek şirin bir tatil beldesi olan Marmaris’te birbirinden güzel koyları teknelerle keşfe çıkabilirsiniz. Köyleri, antik kentleri, piknik alanları, milli parkları ve muhteşem doğası ile Marmaris ve çevresinde çok sayıda gezilecek ve görülecek yer bulunuyor.

marmaris

Ege’nin o büyülü dünyasında yer alan güzide bir yer Marmaris. Masmavi denizi, geçmişin derin izlerini taşıyan tarihi bölgeleri ve birbirinden şahane plajları ile ülkemizin en güzel köşeleri arasında. Palmiye ağaçlarının gölgesinden tebessüm eden limanı ve sahil şeridiyle, yaz aylarının önde gelen tatil yerlerinden biri aynı zamanda.

Marmaris, deniz-kum-güneş üçlüsünün keyfinin sürüleceği en iyi tatil yerlerinden birisi. Şöyle sere serpe bir güzel güneşlenmeli, ara ara kendinizi kızgın kumlardan Ege’nin serin sularına da atmalısınız. İngiliz The Guardian gazetesinin belirlediği Türkiye’nin ‘en iyi 10 plajı’ arasında Marmaris’ten de plajlar yer aldı, gidin keşfedin.

İnce, uzun yarımda ile Akdeniz ve Ege’yi ayıran Marmaris kıyıları üzerinde yüzlerce enfes koy ve plaj yer alıyor. Denizden ve karadan birçoğuna rahatlıkla ulaşılabilen Marmaris koyları, yeşil ve mavinin bir birine kaynaştığı berrak suları, temiz sahilleri göz kamaştırıcı.

Marmaris’e bağlı Turunç, Selimiye, Bozburun, Bördübet, bugün her biri Marmaris ile yarışırcasına marka tatil rotasına dönüştü bile. Sedir Adası, İçmeler, Kumlubük’ü ise bilmeyen yok.

Dünyanın dört bir yanından insanları Marmaris’e çeken şey sadece doğası ve denizinin güzelliği değil tabi. Bu kıyıları yuva bellemiş bir çok uygarlığın izleri de coğrafyanın her yanına serpilmiş durumda. Akdeniz’in güvenli sularına yelken açan eski ticaret gemilerine sığınak olan bir çok irili ufaklı antik liman kenti kalıntılarını Marmaris’te görebiliyoruz.

Marmaris Kaleiçi
Marmaris Kaleiçi

Hisarönü’nden 3 km’lik orman yerinden gidilen ulaşılan Erine, Söğüt’ün yamaçlarında yer alan Castabus, Orhaniye yakınlarında Bybassios, Karya kenti Phoinix, İyonyalılar tarafından yapılan Marmaris Kalesi, Physkos, Loryma ve Amos Antik Kentleri bunlardan bazıları. İyilik Kayalıkları Arkeolojik Parkında MO 4. yüzyıla ait arkeolojik kalıntılar sergileniyor.


Marmaris’te tatilinize renk katabileceğiniz pek aktivite var. Parasailing, jet ski, flyboard, yelken, banana, kano gibi su sporları aktivitelerine katılabilirsiniz. Ayrıca jeep safari, trekking, bisiklet gibi alternatif aktivitelere de yapılıyor. Dilerseniz dalış yapabilir ve Ege’nin derinlerde saklı kalmış hazinelerini keşfedebilirsiniz.

ⓘ Marmaris’te Nerede Denize Girilir 💦 Marmaris plajları, birçok kişi için Marmaris’e öncelikli gelme sebebi. İlçe merkezi ve çevresinde masmavi renkli deniz suyuyla onlarca farklı plaj, kumsal ve koy bulunuyor. Marmaris Halk Plajı, Günnücek ve İçmeler şehir merkezindeki yakın yerler.

⛱ Marmaris Halk Plajı, şehir merkezinde, uzunluğu neredeyse 4,5 km’yi bulan bir kumsal. Marmaris yay gibi uzayan bu plaj çevresine kurulu. Denizi sabah sakin, öğleye doğru dalgalı ve tekrar akşam saat 5 gibi sakin. Kumsalı her zaman kalabalık, boylu boyunca mekanlar sıralanıyor. Plajın Uzunyalı denilen kesiminde çok daha iyi.

⛱ İçmeler Plajı da pek güzel. Suyu bulanık gibi görünse de temizdir, duş yerleri ve kabinler ücretsiz. Pandemi öncesi otel ve mekanların şezlongları ile tıka basa dolu plaj şimdi daha sakin ve güzel. Mavi bayraklı plaj boyunca uzanan işletmeler hem yeme içme hem de eğlence açısında çok zengin seçenekler sunuyor. Su sporları açısından da pek çok aktivite seçeneği var.

Günnücek Plajı, Setur Netsel Marmaris Marina’nın sonrasında Marmaris Milli Parkının Akdeniz sularıyla birleştiği yerde mavi ve yeşilin karıştığı bir plaj.

Cennet Adası Plajı, aslında bir yarımada olan ve Yalancı Boğaz ile ana karaya bağlanan Nimara Yarımadası üzerinde. Tekne turları uğrak noktalarından. Ormanın denizle buluştuğu doğası ve denizi mükemmel.

⛱ Kumlubük Plajı, şahane deniz ve kumsala sahip, Turunç’tan sonra geliyor. Aracınıza varsa plaja kadar gidebiliyorsunuz. Denizi çok temiz, kumsalı ince kumlu değil, iri taneli kum ve taşlık. Plaj çevresinde yerleşim yerleri ve mekanlar var. Deniz ürünleri restoranları meşhur.

Turunç Plajı, merkeze 21 km uzaklıktaki Turunç kasabasının önünde uzanıyor. Bir zamanlar çok sakin, kendi halinde bir kasabaydı, her sene gittikçe büyüyor.

Kleopatra Plajı ve altın sarısı renkli, ince taneli kumları ile ünlü. Koruma altındaki Sedir Adasında yer alıyor, araçla değil tekne turu le gidin.

Marmaris Gezilecek Yerler

Marmaris’in güzelliklerini keşfetmeniz için araba şart, ama yine de birçok yere toplu taşımayla da gidilebiliyor. Marmaris merkezde gezilecek yerler içerisinde her köşesini karış karış gezmeniz gereken yer Kaleiçi bölgesi. Labirent gibi sokakları çok keyifli.

Günnücek, Yalancı Boğaz ve Cennet Adası bir gününüzü geçirebileceğiniz güzel bir rota. Yaz sıcağından uzaklaşıp ormanda vakit geçirmek için şahane.

Marmaris’te bir gününüzü de şahane koylara giden tekne turuna ayırın. Gürültülü müzikler çalınanları insanı rahatsız ediyorsa da Marmaris denince akla eğlence geldiğinden pek yadırgamıyorum. Nefis koylarda, kristal berraklığında denizde yüzüyorsunuz. Bir gününü de Sedir Adası tekne turuna ayırın.

Marmaris halk Plajı ve İçmeler Plajı şehir merkezinden uzaklaşmadan günü deniz kıyısında geçirebileceğiniz yerler. İçmelerin gün batımından sonrası atmosferi çok daha güzel. İlk gittiğim 1995’te İçmelerde kendimi Avrupa kasabalarında hissetmiştim.

1. Marmaris Kaleiçi

marmaris gezilecek yerler
Marmaris Arkeoloji Müzesi
Marmaris Arkeoloji Müzesi, Marmaris Kalesi

Marmaris Kalesi, denize nazır konumu ve muhteşem manzarasıyla Marmaris’te gezilecek yerlerin başında geliyor. Marmaris merkezin en önemli tarihi yapısı olan kalenin hikayesi MÖ 1044’e İyonlar dönemine dek uzanıyor. Büyük İskender ve Kanuni Sultan Süleyman dönemlerinde yenilenen ve genişletilen yapının şu anki görünen kısmı Osmanlı zamanından.

I. Dünya Savaşında Fransız donanması tarafından topa tutularak büyük zarar görmüş olsa da günümüze kadar gelebilmeyi seksenlerden sonraki restorasyona borçlu. Kalenin kapalı mekanlarından ikisi arkeoloji müzesi olarak düzenlenmiş.

1970’li yıllara dek Marmaris halkının yaşadığı ve çok sayıda konuta ev sahipliği yapan kale, 1980-1990 döneminde restore edilerek 1991’de içerisinde kurulan Marmaris Arkeoloji Müzesi ile birlikte turizme kazandırılmış. Kalenin muhteşem Marmaris manzarasını fotoğraflamadan kaleden ayrılmayın.

Marmaris Arkeoloji Müzesi, 1991 yılından bu yana Marmaris Kalesinin içerisinde konuklarını ağırlıyor. Müzenin, yedi kapalı alanından ikisi Arkeoloji Salonu, biri de Etnografya Salonu olarak; kalan alan bölümleri de Sanat Galerisi olarak kullanılıyor.

Müzede Helen, Roma, Bizans dönemlerine ait ve Knidos, Hisarönü ve Burgaz bölgelerinde yapılan kazılardan çıkarılan pişmiş topraktan yapılmış kandiller, şişeler, figürinler çeşitli kaplar ve cam eserler, ok uçları, sikkeler ve süs eşyaları, Etnografya bölümünde ise Osmanlı dönemine ait dokuma işleri, kilim, mobilya, bakır mutfak gereçleri, silahlar ve süs eşyaları sergileniyor.

Marmaris Arkeoloji Müzesi ziyaret saatleri 08.30-12.00, 13.00-17.30. Müze, pazartesi günleri ziyarete kapalı. Marmaris Arkeoloji Müzesi giriş ücreti 18TL. Kale ve müzeye tek biletle girilebiliyor. Müze Kart geçerli.

Hafsa Sultan Kervansarayı, kentteki diğer önemli Osmanlı yapısı. Kanuni Sultan Süleyman’ın annesi Valide Hafsa Sultan için 1545’te yaptırılmış. Rodos seferinde konaklama noktası olarak kullanılan, üzeri kemerlerle örtülü kervansarayın 7 küçük ve bir büyük odası şimdilerde hediyelik eşya dükkanlarına ve Marmaris’in eğlence mekanları ve barlarına ev sahipliği yapıyor. Çarşıdaki Tarihi Bedesten eskiden olduğu gibi de bir alışveriş merkezi.

2. İçmeler

İçmeler, Marmaris

İçmeler, Marmaris’e 8 km mesafede yer alan bir tatil beldesi. Adını şifalı içme suyu kaynaklarından alan yer zamanda Marmaris’in en çok konaklama tesisinin bulunduğu devasa bir tatil köyü. Özellikle İngiliz turistlere hizmet veren ve birçoğu erken rezervasyonla çalışan oteller, upuzun kumsala paralel uzanıyor.

Kasabanın içerisinde geçen derenin iki yanında uzayan dükkanları capcanlı. Sokaklarda dolaşınca kendinizi Avrupai bir kasabada hissediyorsunuz. Serin esen rüzgârı ile en sıcak günlerde bile bunalmayı engelleyen, sakin ve huzurlu bir tatil istiyorsanız otelinizi buradan seçin. Geceleri de eğlenebileceğiniz çok sayıda bar ve cafe yer alıyor.

3. Günnücek – Marmaris Milli Parkı

Günnücek

Günnücek ya da yaygın bilinen adıyla Marmaris Milli Parkı, Marmaris’e 2 km uzaklıkta bulunan ve dünyada eşine az rastlanır ormanlık alanlara sahip. Hem piknik yapabileceğiniz hem de denize girebileceğiniz bir yer. Marmaris Netsel Marinanın arkasından uzayan yol önce Günnücek’e, sonrasında ise yol Yalancı Boğaz ve Cennet Adasına uzanıyor.

Marmaris şehir merkezinden ulaşım kolay. Macera Parkını geçince sağda kalıyor Marmaris Milli Parkı kızılçam ormanları ve suyun bol olduğu kesimlerde yer alan sığla ağaçlarıyla ünlü. 1996 yılında milli park ilan edilen ve 29 bin 206 hektar genişliğindeki milli park yaban keçisi, yaban domuzu, sansar, tavşan, sincap ve kirpi gibi hayvanlara da ev sahipliği yapıyor.

Kuş, börtü böcek sesleri altında piknik yapıp, Akdeniz kıyılarında denize girip, kamp yapabiliyorsunuz. Ormanda içerisine uzayan ahşap yollarda yürürken her an bir kaplumbağa ya da sincapla karşılaşabilirsiniz. Ziyaret saatleri 07.00-20.30. Haftanın 7 günü ziyarete açık. Marmaris Milli Parkı giriş ücreti 8TL, öğrenci 4TL, bisiklet 8TL, motosiklet 12TL, otomobil 24TL. Müze Kart geçerli değil.

4. Cennet Adası

Yıldız Adası

Cennet Adası, halk arasında Yalancı Boğaz denilen ince bir boğaz geçişiyle ana karaya bağlı, asıl ismi Nimara olan ve ormanlarla kaplı bir yarımada. Fırtınalı bir gecede, Güllücek ile Cennet Adası arasında uzayan ince yolu boğaz zannedip rotasını buraya süren bir geminin karaya oturduğu hikayesine dayanarak halk arasında buraya Yalancı Boğaz adı verilmiş.

Marmaris merkezden Yalancı Boğaz’a dolmuş seferleriyle gelinebiliyor. Boğazın Mmarmaris tarafında Marmaris Yacht Marina yer alıyor. Yalancı Boğaz’dan yürüyerek, oldukça kayalık olan Cennet Adasına geçebilirsiniz. Ada üzerindeki patikaların şahane manzaralar boyunca uzanıyor. Patikalardan biri de sarkıtlarıyla ve dikitleriyle ilgi çekici Nimara Mağarasına ulaşıyor.

Cennet Adasının hemen önünde de Bedir adası uzanıyor. Hem Cennet Adası hem de Bedir Adası, Marmaris tekne turlarının uğrak yerleri arasında. Masmavi denizin, şahane doğanın buluştuğu cennet bir bölge. Marmaris’ten kalkan teknelerin uğrak noktası iskele çevresinde ise cafeler yer alıyor.

5. Turunç

turunç, marmaris

Turunç, Marmaris’e 21 km mesafede yer alan, temiz plajı ve berrak denizi ile ünlü Marmaris’in şirin bir beldesi. Mavi bayraklı bir plaj olan Turunç Plajı ise, kayalık alanların ve sualtı mağaralarıyla dalış yapmayı sevenlerin tercihi. Yeşil dağların eteğinde güzel bir koyda çok daha sakin bir tatil isteyenler için güzel bir tercih olan Turunç’ta da çok sayıda aktivite ve gezilip görülecek yerler bulunuyor.

6. Fosforlu Mağara

Fosforlu Mağara

Fosforlu Mağara, Turunç ve İçmeler’den hareket eden tur teknelerinin uğrak yeri. Doğal oluşumlu bir mağara olan Fosforlu Mağara, akvaryumu andıran yeşil ve turkuaz renkli sularda yüzme ve dalış imkânı sağlıyor. İsmini mağaraya dışarıdan giren güneş ışığının deniz suyu üzerindeki yansımasıyla meydana gelen parlak renkli görüntüden alan mağaraya karadan ulaşım imkanı yok.

7. Kumlubük Koyu

Marmaris Kumlubuk
Kumlubuk Bay
Amos Antik Kenti

Kumlubük Koyu, Marmaris’ten hareket eden teknelere rahatlıkla ulaşabilen bir başka Marmaris koyu. Marmaris ilçe merkezine 24 km uzaklıkta bulunan Kumlubük Koyu’nda su sporları merkezleri jet-ski, banana, ringa aktiviteleri mevcut. Suyu berrak olan Kumlubük dalış keyfi için muazzam bir adres.

Amos Antik Kenti, Kumlubük Koyu’nun kuzeybatısında, dik sahilin güneyindeki Asarcık Tepe’de yer alıyor. Bir tepe üzerindeki tiyatro, tapınak ve heykellerden oluşan Amos’un çevresi, aynı dönemden kalma surlarla çevrili. Rodos karşı yakasındaki üç tiyatrodan ikincisi olan Amos Tiyatrosu ise oldukça iyi korunmuş oturma yerleri, yan duvar ve sahne evinin üç odası görülebiliyor.

Amos Antik Kenti’ne Turunç ya da Kumlubük’ten yürüyüş gruplarının düzenli organizasyonları bulunuyor. Antik kente Turunç’tan yürüyerek 1 saatte, Kumlubük’ten ise 30 dakikada ulaşılıyor. Amos Antik Kenti herhangi bir saat sınırlaması olmadan, ücretsiz bir şekilde ziyaret edilebiliyor.

8. Sedir Adası

Sedir Adası

Sedir Adası, Marmaris ilçe merkezine 16 km uzaklıkta yer alan, antik Karia medeniyeti yerleşimi Kedrai Kenti ve meşhur Kleopatra plajı ile ünlü bir ada. Kleopatra Adası olarak da anılan adanın altın renginde kumsalı ve turkuaz denizi meşhur. Aracınız varsa Marmaris merkeze 40 dakikalık bir mesafede olan Çamlı Köyü iskelesine gidiyorsunuz.

Çamlı Köyü, Marmaris-Akyaka yolunun 12. km’sinden sola sapan yoldan 6 km kadar içeride yer alıyor. Çamlık İskelesinden kişi başı gidiş dönüş 40TL vererek adaya geçebiliyorsunuz. Marmaris’ten düzenlenen günübirlik turları ile gitmenizi tavsiye ederim. Akyaka’dan da adaya tekne turu düzünleniyor.

Kleopatra plajının kumlarının Romalı komutan Antonius tarafından Kleopatra için Kuzey Afrika’dan buraya gemilerle getirtildiği hikayesi halk arasında dolaşıyor olsa da adanın kumları özel biçimli kalker parçacıklarından oluşmuş. Koruma altındaki Adanın batı ucunda yer alan Kedrai Antik Kenti kalıntıları Roma dönemine ait.

Tarihi kule ve sur duvarlarını, tapınak ve kilise kalıntılarını, tiyatroyu ve agorayı görebilirsiniz. Plajda yürürken terlik şart, ayrıca duş alma zorunluluğu da var. Şezlonglar ücretsiz, şemsiyeler 20 TL, yer olmadığında yere uzanmak için 20 TL’ye minder kiralayabiliyorsunuz. Büfede sadece su ve dondurma alabiliyorsunuz, yiyecek yok.

Sedir Adası ziyaret saatleri yaz dönemi (1 Mart – 1 Kasım) 08.30-19.30, kış dönemi (1 Kasım – 1 Mart) 08.30-17.00. Gişe yaz döneminde 19.00’da, kış döneminde ise 16.30’da kapanıyor. Sedir Adası, haftanın 7 günü ziyarete açık. Sedir Adası giriş ücreti 60TL. Müze Kart geçerli.

İncekum Plajı, Çamlı İskeleden 1,5 km batıda ziyaret edebileceğiniz nefis bir koy. Sedir Adası’na gitmeyecekseniz burada deniz keyfi yapabilirsiniz.

9. Karacasöğüt

Karacasöğüt, Marmaris-Muğla yolunun çamlar arasından ilerleyen 11. km’sinden sapıp gidebileceğiniz Karaca köyünün sahil kesimi. Gökova sahillerinde yer alan, mavi tur teknelerin uğrak noktalarından bir mevki. Mevsiminde altında doğal havuzu oluşan ve 25 metreden dökülen Söğüt Şelalesi görülecek yerler arasında.

Yine 421 metre uzunluğunda 16 metre genişliğindeki Karacain Mağarası, Somalıkaya Düdeni ve Suçıktı Mağarası olmak üzere iki bölümden oluşuyor. Mağaranın 242 metrelik bölümünü yürünebiliyor olsa da siz 10 metreden fazla ilerlemeyin.

Karacasöğüt yakınlarında Euthenia Antik Kenti kalıntıları yer alıyor. Nekropol alanı, sarnıçlar, sur kalıntıları kaya mezarları görülebilir. En tepede ise yine antik dönemden kalan bir tapınak kalıntısı yer alıyor. Amnistos Antik Kenti kalıntıları da yine Karaca Köyü yakınlarındaki bir burun üzerinde.

Karacasöğüt yakınlarında ulaşılabilen şahane koylar var. Hepsine gidebilmeniz için mavi tur teknesi en iyisi. Okluk Koyu İngiliz Limanı, Löngoz, Yedi Adalar, Gücük Limanı ve Bördübet en çok bilinenleri.

10. Bördübet

Bördübet Marmaris

Bördübet Koyu, çam ağaçlarının arasına gizlenmiş, yeşilin her tonunu bünyesinde barındıran bir köy. Özel koruma alanı olduğundan dolayı bakir doğası ve sınırlı turizm tesisi ile gezginlerin gözdesi. Tatilini huzurlu geçirmek isteyenlerin Marmaris’teki adresi olan koyda, özel rehberle trekking yapabilirsiniz. Marmaris merkezinden 25 km uzaklıkta bulunan Bördübet’in Muğla il merkezine uzaklığı ise yaklaşık 90 km.

11. Hisarönü

Hisarönü, değişik bölgelerden Yörük göçü yerleşimi. Havası ve suyu ile astım ve kalp gibi çeşitli hastaların şifa bulduğu Hisarönü, eşsiz gün batımı ile de ünlü. İri taneli ve renkli kumlara sahip olan Hisarönü, üç yüz metrelik plajında denize girip, güneşlenebileceğiniz şahane bir koya sahip. Sakin ve huzurlu bir yerleşim olan Hisarönü’nden hareket eden tekne turlarıyla İnbükü, Kartal Koyu, Tavşan Adası ve Bencik Limanı’nı ziyaret edebilirsiniz.

12. Kızkumu

Kızkumu

Kızkumu, adını Bybassos Kralı’nın kızı için anlatılan efsaneden alıyor. Marmaris’in 30 km batısında, Selimiye ve Bozburun’a giden karayolu üzerinde Orhaniye Mahallesi’nde yer alan Kızkumu’na Marmaris’ten kalkan minibüslerle rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Buranın özelliği ise koyun ortasında bulunan adaya denizin sığlığından yararlanılarak yürünebiliyor olması. Bu adada bulunan ve Bybassos Krallığı’na ait olduğu düşünülen kale kalıntısına kıyıdan kiraladığınız teknelerle ulaşabilirsiniz.

13. Selimiye

Selimiye

Selimiye, Marmaris’e 45 km uzaklıkta, ülkemizin önde gelen yat limanlarından biri sayılan Sığliman Koyu’na ev sahipliği yapıyor. Marmaris merkezden kalkan minibüslerle yaklaşık bir saat içerisinde ulaşabileceğiniz Selimiye, ismini Osmanlı Padişahı I. Selim’den alıyor. Ilık, temiz ve sığ bir denize sahip olan bölgenin bakir koylarını ziyaret etmek için tekne turuna çıkabilirsiniz.

Son yıllarda İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük şehirlerden varlıklı kesimin keşfettiği ve yaz-kış yaşamaya başladığı Selimiye, Sığliman çevresinde sıralanan hoş restoranları, tasarım atölyeleri, butikleri ve ilginç kafeleriyle yaz aylarında cıvıl cıvıl oluyor. Bölgede gerçekleştirilen mavi tur yolculuklarının da uğrak noktası olan Selimiye yelkenli teknelerin de güvenli sığınağı.

14. Bozburun

Bozburun

Bozburun çam, keklik balı ve çiçekleriyle ünlü, Marmaris’e 50 km uzaklıkla yer alan bir belde. Keşif yapmak isteyenlerin, trekking severlerin ve bisikletçilerin uğrak noktası olan Bozburun, Marmaris’in turist yoğunluğundan arınmış bir bölge. Günübirlik ulaşabileceğiniz Bozburun, nüfusu oldukça az bir yarımada. Dik yamaçları, vadileri, ormanları, bakir koyları ve antik kalıntıları ile ziyaretçilerine pek çok seçenek sunan Bozburun’un tarihi Karya Medeniyeti’ne dek uzanıyor.

15. Dalyan

dalyan, muğla

Dalyan, doğal güzellikleri ile doğa severlerin gözdesi. Marmaris merkezden 86 km uzakta bulunan Dalyan, caretta caretta cinsi deniz kaplumbağalarının üreme alanı olan İztuzu Plajı’nı kapsayan bölgeyi de içerisinde barındırıyor.

Dalyan’da Kaunos Antik Kenti, Kaunos Kral Mezarları, Radar Tepesi, Dalyan Çarşısı’nın yanı sıra Kargıcak Koyu, Köyceğiz Sığla Ormanı, Yuvarlak Çay, Ekincik Koyu ve Sülüngür Gölü de mutlaka ziyaret edin.

Marmaris gece hayatı ile de öne çıkıyor. Marmaris’e gelmişken, gece hayatının tadını çıkarmadan dönmek olmaz ne de olsa… Marmaris’te eğlence bitmez. Güneş batınca başlayan hareketlilik, sabahın ilk ışıklarına dek sürüyor.

Hareketli gece hayatıyla ünlü Marmaris’te, Barlar Sokağı’nda yer alan mekanları keşfedebilir ya da Marmaris Merkez’deki restoran, barlara ve gece kulüplerine uğrayabilirsiniz.

Marmaris’e nasıl gidilir

Marmaris’e uçakla nasıl gidilir: Marmaris’e en yakın havalimanı Muğla’nın Dalaman ilçesinde. Dalaman Havalimanı, Marmaris’e 95 km uzaklıkta. Dalaman Havalimanı’na İstanbul ve Ankara’dan düzenli uçak seferleri yapılıyor. Yaz döneminde ise Avrupa ülkeleri başta olmak üzere birçok dış noktadan Dalaman Havalimanı’na direkt uçak seferleri ile ulaşım sağlanıyor.

Dalaman Havalimanından Marmaris’e nasıl gidilir: Dalaman Havalimanı’ndan HAVAŞ ya da Muğla Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı MUTTAŞ şirketinin otobüsleri ile Marmaris’e ulaşım sağlanıyor. Uçak iniş saatine göre hareket eden otobüslerle Marmaris’e ulaşım yaklaşık 2 saat sürüyor. Taksi, araç kiralama ya da özel transfer araçları da diğer seçenekler arasında.

Marmaris’e arabayla nasıl gidilir: Marmaris’e arabayla ulaşım Muğla merkez üzerinden sağlanıyor. Muğla’ya ulaşımı sağlayan üç farklı güzergâh bulunuyor. İstanbul üzerinden gelecekler için D565 karayolu, İzmir üzerinden gelecekler için D550 karayolu ve Ankara üzerinde gelecekler ise D330 karayolunu kullanarak Muğla kent merkezine ulaşabiliyor. Muğla kent merkezinden sonra Gökova Kavşağı’ndan Marmaris-Datça Karayolu’na dönerek Marmaris’e kadar gelebilirsiniz.

Konum olarak Ege ile Akdeniz Bölgesi’nin kesişiminde yer alan Marmaris’e direkt sefer düzenleyen ve pek çok merkezden hareket eden otobüs seferleri de mevcut. Yaz aylarında otobüs seferleri sıklaşıyor.

Marmaris, Muğla’nın uzun kıyı şeridindeki koyları, doğal limanı, antik kentlere yakınlığı, doğal güzellikleri, mavi tur olanakları, modern yat limanları, körfezin her türlü su sporuna olanak sağlayan konumu, onu apayrı bir yere taşıyor.

⇦ Önceki blog yazısıHurghada Gezi Rehberi
Sonraki blog yazısı ⇨Yeşil Pasaport Nedir? Nasıl Alınır

83 YORUM 💬

 1. Marmaris muhteşem yer. Her sene sıkılmadan gideceğim tek yer. Kalabalıklar dan sıkıldıysanız denizde olmak isterseniz uygun fiyata yat kiralayıp otele vereceğiniz parayı yata verip konaklama yapabilirsiniz. Bu sene apart yerine bir gulet kiraladık arkadaslarla 3 gün boyunca yedik içtik eğlendik ve muazzam keyif aldık verdiğimiz para ya değdi. Ben burdan kiralamıstım oscardenizcilik.com. Baya da ilgilenmişlerdi. Eğer Marmaris’e yolunuz düşerse mutlaka tekne turu yapın.

 2. Marmaris inanılmaz güzel bir doğaya sahip bir bölge. Daha önceden gitmemiş olanların kesinlikle şans vermesi gereken bir yer. İçeriğiniz oldukça açıklayıcı ve detaylı olmuş. Tebrik ederim.

 3. Paylaşımlarınız çok etkileyici. Marmaris tarafına gelecek olursanız, tanışmak ve misafir etmek isteriz.
  Marmaris günlük turları hakkında detaylı bilgi için aşağıdaki linki ziyaret edebilirsiniz.
  tatilmoni.com/gunluk-turlar/

 4. Elinize sağlık çok güzel bir yazı olmuş ama Marmaris’in Yunan kültüründen kalan tarihi bölgelerini gezmek de belki eklenebilirdi. Amos Antik Kenti gibi birkaç güzel antik kent mevcut. Naçizane önerimdir 🙂

 5. Çok güzel yazı çalışması olmuş yazılarınız ve görseller ile bu konuya ne kadar hakim olduğunuz ortada elinize yüreğinize sağlık kolay gelsin…

   • Merhaba Volkan Bey, tekne turu rezervasyonunuzu ön ödeme yapmadan yaptıra bilir, ödemesinide tekneye bindikten sonra tekne kaptanına yapabilirsiniz.

 6. Yaz tatillerimi şenlendiren güzel Marmaris. İzmir’e yakın olduğu için çok sık giderdim ama son zamanlarda gidemiyorum. Yazıyı görünce özledim!

 7. Marmaris Tekne Turu hakkında tüm bilmek istedikleriniz için bir yazı hazırladık. Hangi turda ne var ne dahil ne dahil değil diye merak edenler için onlineexcursions.com/tr/marmaris-tekne-turlari/ linkini tıklayabilirsiniz.

  Bu linkle sizlere yardımcı olabildiysek ne mutlu bize. Herkese iyi tatiller ve iyi seyahatlar.

 8. Merhaba,

  Marmaris bisiklet yolları harika oldu, bir de Marmaris Dağlarında toplamda 700 KMlik bisiklet rotaları bulunuyor. Bu rotalar üzerinde kırmızı bisiklet rotalarını gösteren levhalar var. Bu levhalarda barkodlar var ve akıllı telefonunuzdan barkodu okuttuğunuzda bilgiler karşınıza çıkıyor. marmaris tatili planlayan tatilciler kendi arabalarıyla gelecekse eğer bisikletlerini getirmelerini tavsiye ederim. Eğer bisikletiniz yoksa burada bisiklet kiralayabilirsiniz. Herkese şimdiden iyi tatiller dilerim.

 9. Merhaba,

  Turunç’da konaklamayı düşünen biri için Turunç kalkışlı günü birlik tekne turları var mıdır ? Marmaristen kalkan tekne turlarının Turunç’tan kalkanları da olsa güzel olur.

  teşekkürler,

  Sedat

 10. Marmariste Rüzgar Sörfü ve Kano eğitimi alıp gün boyunca pratik yapabilirsiniz. 1 hafta aktiviteli tatil isteyenlere
  🚤 Tekne Turu
  🚙 Jeep Safari
  🚣 Rafting
  🏊 Tüplü Dalış
  🌊 Rüzgar Sörfü ve Kano
  🎷 Gece Eğlenceleri
  ⚡ ATV Safari
  Detaylı bilgi ve rezervasyon için ☎0505 111 23 84

 11. Marmaris’te tekne turuna katılmak istediğinizde 5, 6 değişik tekne turu rotası bulunmakta bunların arasında en iyi si hisarönü tekne turu

 12. Bence Sedir adasını ziyaret etmenin en kolay ve ekonomik yolu Marmaris çıkışlı turlar. Bir sonraki ziyaretinide lütfen bizimle iletişime geçin.

 13. Marmaris koyları geçekten muhteşem, en kolay gezme yöntemiyse Marmaris tekne turu. Bir daha Marmaris’e yolunuz düşerse lütfen arayın misafirimiz olun.

 14. 2016 yazı yaklaşırken şimdiden herkesi tatil heyecanı sarmaya başladı. Marmaris ve çevresinde görebileceğiniz bir çok tarihi mekanlar,mavi bayraklı plajlar,katılabileceğiniz turlar ve aktiviteler bulunmaktadır.Fakat tatil sürelerimizin kısa olmasından dolayı ön araştırma yapmadan gelen konuklar bazı şeyleri son dakika kararları yüzünden kaçırmaktadır. O yüzden tatilinize başlamadan rotanızı belirlemenizde fayda var. Marmaris hakkındaki detaylı bilgileri bulabileceğiniz bir sayfa önermek isterim.

 15. Kiremitte mantar deneyin
  Turunc icmeler Selimiye Orhaniye ye ugrayin. Koylerinin tepelerinde koy kahvesinden pınardan gelen suyla demlenmis cayi yudumlayin

 16. Traktör dolmuş ile İncekum,a gidip büyük büyük balıklarla yüzün.Dalyan ‘da sadece burada bulunan Dalyan kefalini yemeden dönmeyin.Sadece belli saatlerde belediyenin tesisinde bulabilirsiniz.

 17. Çocuklarımla gittim geçen sene. Deniz, kaldığımız apart harikaydı. Pek bize uygun gece hayati yok. Sadece turistlere yönelik…

 18. En güzeli ağzının tadını yüreğinin sıcaklığını bilenlere, en iyi yemek nerede yenir hazzı ile elinize verilen adres yerine 😉 yolunuz üzerinde ki en yakın köye gidin orada yaşayan insanların tabak ve kaşıklarından yemek yiyin su için Allah ne verdiyse.O sırada edindiğin bilgiler yol olur ayaklarına.

 19. Sen buna bide dalış ekle abicim.su altı üstünde yüzmek gibi değil hatta yerini uygun fiyatla da ben ben ayarlıcam yerimize git gir

 20. Zeytinyağlı fasulyeyi bir de bademli deneyin. Saçma sapan yerlerden bal almayın. Selimiye’de akşamları Piano jazz bar a uğrayın. Turunc’ta Mehmet’in yerinde bolca tıkının

 21. BEN MAVİ TURUNFİATLARINI MERAK EDİYORUM.3 DENİZ TURUNUN DA AŞAĞI YUKARI FİATLARINI YAZABİLİR MİSİNİZ?.YANILIYOR MUYUM SİZİSN GÖNDERİNİZDE VARDI GALİBA MAVİ TUR.

  • Selimiye masmavi, ılık, tertemiz denizi, doğası, sakinliğiyle harika 🙂 Bugün ise tekne turuyla birbirinden harika koylarında yüzeceğiz 🙂

 22. Merhaba. Şuanda Marmaris için yola çıktık. Otobüs ile. 1 Haziran giriş 4’de çıkış olarak planladık. Sizce ATV turu ve diving yapabileceğimiz bir yer bir de tarih gezisi için öneri sunar misiniz? Tabiki yat turu da.

 23. Marmariste kamp çadırı yaptığımızda, ızgara sucukların kokusunu duyan yaban domuzları ziyaretimize gelmişti. Sağolsunlar. 🙂 Sincaplar kirpiler börtü böcek arılar… Marmaris Datça arası kamp alanları ailece kalmaya da çok uygun. Arkadaşlarımla yaptığım kısa konaklamada geleneksel kampçılar bize ev sahibi gibi davrandılar. İnsanlarıyla da güzel.

 24. Yaz tatili yaklaşmadan tatil planınızı Marmaris-İçmeler ve Turunçtan yana kulladıysanız yapılabilecek aktiviteler göz atmakta geç kalmayın.2 Tur alan 2 tur bedava kampanyası ile sizde yeriniz almakta geç kalmayın.

 25. Selimiye’ye giderken yol üzerinde Turgut koyu var. Denizi muhteşem! Hele bir de koyda yer alan Zakkum Restaurantın yoğurtlaması dillere destan şiddetle tavsiye edilir

 26. Bisiklet sürün! 😀 Geçen sene mayıs ayında Gökova Bisiklet Festivaline katılmıştım. Rotada marmaris de vardı, bir gece kamp attık ve bu sırada marmarisi bisikletle gezme fırsatı da buldum. Bisikletle gezerken çok keyif aldığım sokakalar arasına girdi Marmaris. Hatta imkan varsa Akyakadan bisikletle gidin Maramaris’e. Önce çok tatlı bir tırmanış ardından enfes bir manzarayla ve aşırı zevk verici bir süratle ineceksiniz. Yolda olmak güzeldir, bisikletle de ayrı bir güzeldir. 😀

 27. Paylaşımlarınız için teşekkürler, her zamanki gibi harika ve aydınlatıcı. Bunlara ek olarak bende içmelerde tatil yaptığım bir dönemde jep safari etkinliğine katıldım. Marmaris’in yeşillikleri arasında jepler arası su savaşı yaparak hem çocuklar gibi eğlendik hem de oldukça gezdik. Şuan yazarken bile yüzümde gülümsemeye sebep oldu…

 28. Marmaris’te yıllardır kamp yapmaya gideriz.Birbirinden güzel kampları var.Datça’ya doğru şöyle bir uzanın yol üstündeki kamplarda ve tabii ki Gökova körfezine bakan tüm kamplarda kalmak isteyeceksiniz.Marmaris ve 48 plaka benim için harika kamplar demek.Ama aralarında bir tanesi var ki en az bir ay kalıyorum yapışıp,bence değil Marmaris’in Türkiye’nin en güzel ve düzenli kampı.Adını söylemeyeceğim.Kampçı gezginler kendileri keşfetsinler :))

 29. Bunu öğrendiğime çok sevindim. Böyle bilgilere ulaşmak hiç kolay olmuyor. Araştırdığım her yerde yarım yamalak bilgiler oluyor. Ama bence en önemli eksikler var. Mesela koylara karadan nasıl gidebiliriz. Örneğin herhangi bir toplu taşıma oralara çalışıyor mu ? Çalışıyorsa Marmaris’in merkezinden oraya gidebiliyor muyuz ? Tekne turlarının, tarihi yerlerinin, vs ücretleri ne kadardır ? Bütçesi kısıtlı olanların veya bütcesini buna göre ayarlamak isteyenler için bunlar önemli sorular. 🙂 Emeğiniz için teşekkürler 🙂

  • Marmaris Merkez’den toplu taşıma ile hemen hemen her yere ulaşılabiliyor. Yanlış hatırlamıyorsam minibüsler var çalışan. Ancak mesela Sedir Adası’na karadan ulaşım sağlanamıyor. Marmaris Merkez’de, hatta sahilde tur firmaları günübirlik tekne turları düzenliyor. Onlardan birine katılabilirsiniz. Bir de pek çok yerde müze kart geçiyor. Tarihi yerlerin giriş ücretleri çok pahalı değildi ancak Müze Kart işinizi bayağı bir kolaylaştıracaktır.

   • Marmaris merkez otogardan minübüs ile Sedir Adasına teknelerin kalktığı noktaya ulaşabilirsiniz. Tur şirketi olmadan kendi imkanınız ile adaya ulaşım bu şekilde. Adaya girişte müze kartı olanlar faydalanabilir. Bunun dışında Marmaris demişken, Turgut şelaleri, Kızkumu, Selimiye rotasını mutlaka yapmalısınız.

 30. Bu sene yazın kesinlikle gitmeyi düşünüyorum.. Marmaris merkezinin kalabalık oluşuna karşın koyların temiz sakin sularında güzel bir taz tatili geçirmeyi planlıyorum. Güzel bilgilendirici bu yazı için teşekkürler

 31. Yaklaşık 7 sene bölgede yaşadım. Doğa sporları rehberliği ve dalış eğitmenliği yaptım. Marmaris merkez deği belki ama çevresinde o kadar çok yer var ki görülecek 2 hafta yetmez. Şelaleler, kanyon, bakir koylar, yürüyüş parkurları, bisiklet rotaları. Anlatmakla bitmez. Mutlaka rehberli bir tur tavsiye ederim.

 32. Yazın Türkiye turuna çıkmayı düşünüyorum ve Ege ilk uğrak yerim olacak. Tabi, yazıları bir daha okuyup öyle çıkarım sanırım.

 33. Marmaris, serin sularıyla, yemyeşil koylarıyla vazgeçilmez bir tatil beldesi. Ayrıca da okyanus mavisi koyları çok temiz. Ulaşım ve konaklama biraz pahalı geldi fakat biraz araştırınca uygun fiyatta ve hoş pansiyonlar bulunabilir. Yalnız bir kadının, gidip güvenle tatilini yapacağı yerlerden olduğunu da eklemek lazım.

 34. Marmaris merkezi çok kalabalık olması nedeniyle çok tercih etmesem de apartlar ve barlar çok ucuz… Eğlenmek isteyen bir arkadaş grubuyla birkaç gün ekonomik bir plan yapılabilinir, tekne turuna da çıkarak kalabalık plajlardan biraz olsun uzaklaşabilirsiniz.. Ama bence kesinlikle selimiye ya da Bozburun’a gitmeli! Selimiye bana Kaş’ın daha ufak ve farklı bir versiyonu gibi geliyor. Bozburun, Selimiye’ye oranla daha sakin…

  Bozburun’da insan rüzgara, yakamoza doğuyor. Üstelik her iki yerde de butik otel kıvamında gayet kaliteli, sevimli ve samimi pansiyonlar var! Eğer aracınız varsa Orhaniye’ye de uğramalı derim. 😉

 35. Alışveriş yapacaksınız şehir merkezindeki taş çarşıyı tavsiye ederim fiyatlar çok uygun ve seçenek çok. Kızkumunu baştan sona yürümeden gelmeyin derim. Halk plajını da rahatıkla kullanabilirsiniz temiz ve düzenlidir.

 36. Marmaris henüz tam gezemediğim yarım kalan yerlerden biriydi. Bu yüzden verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler. Ailem Datça’ya yeni taşındı ve doğasına hayran kaldık. Küçük köy pazarlarında bizim büyük şehirlerde arayıp bulamadığımız o organik ürünler hediye olarak sunuluyor.

  İlk pazar deneyimimde yaşlı bir amca gül biberi denen gül şeklinde, ilginç, kırmızı renkli bir biber satıyordu. 2 kilo aldım ve parasını uzattım. Bu kadar yeter diyerek 1 tl aldı. Ben ısrarla tam ücret ödemeye çalıştıkça amcanın yüzü bozuldu ve bana tok ve bilge bir ses ile bunları bana doğa veriyor doyuyorum, istiyorum ki sizlerde bunları tadın paylaşalım ki daha çok versin.

  Datça da İstanbuldan uzakta pazarın orta yerinde öylece kala kaldım. Bir 10 dakika sonra uzun zamandır yüzümde hissetmediğim o içten huzurlu gülümsemeyi hissettim. mutlu çok mutlu halde sahil yolunda yüzümde aptal gülümseme geçmeden saatlerce yürüdüm. Demem o ki, Datça’da ziyaret edilmeden geçilmemesi gereken bir yer. Hatta oradakilerin rivayetine göre bir gelen bir daha gidemiyormuş. 🙂

  • İstanbul gibi bir yerde yaşayınca, böyle hikayeler beni şaşırtıyor. Bazen gerçekten güneye yerleşmek istiyorum, sonra bu istek kısa süre sonra geçiyor tabi. Bence Ege’yi uzaktan sevmek daha güzel. Kıymetini daha da bir anlıyormuşuz gibi. Yorumun için de teşekkür ederim. 🙂

 37. Marmaris AKUT ekibiyle arama kurtarma eğitimi alabilir, hatta belki kondisyonunuza göre kaya tırmanışı filan da yapabilirsiniz. Özellikle deniz turizmini alternatif sporlarla birleştirmeyi sevenler için gerçekten muhteşem bir destinasyondur Marmaris. Keyifli seyahatler.

 38. Çok komik bir rakama günübirlik bile olsa Rodos adasina geçip biraz da oralarin tarihi yerlerini, kültür ve bizdekilerden farkli tatil aktivitelerini ve yemeklerini deneyimleyebilirsiniz.

 39. Marmariste yapılacak en güzel aktivitelerden biri de dalmak; suyun altı o kadar güzel ki kendinizi hergün dalarken bulabiliyorsunuz.

 40. Eski Marmaris yolundan geçmeden Marmarise gitmek eksik kalır. Ayrıca Marmarise giderken sağda kalan çınar restorantta bi kahvaltı ya da öğle yemeği mutlaka yenmeli. Yemek için olmasa bile görmek için uğranmalı. Gökova körfezinin dibine kadar gelmişken Akyakaya uğrayıp Azmak’ın buz gibi suyunda yüzmeyecekseniz hiç evinizden çıkmayın.

 41. Eski Marmaris yoluyla başlamalısınız önce… Nostaljik yolda yürümeli okaliptus ağaçlarının göğe doğru süzülmesini eski Türk filmlerinide hatırlayarak izlemelisiniz. Yolun sonunda meşhur tostçuda tostunuzu nar ve portakalsuyu eşliğinde yemeği ihmal etmeyin derim ben…

 42. Bu yaz Marmaris, Datça oaralara gitmeyi düşünüyorum, bu iyi oldu. Ön bilgi rotayı çizmeye çok yardımcı oluyor.

💬 DÜŞÜNCELERİNİZİ BENİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın