Budapeşte, Doğu Avrupa’nın en zengin müzelerine sahip şehirlerden. Ne de olsa Avusturya-Macaristan İmparatorluğuna Viyana ile birlikte başkentlik yapma ayrıcalığına erişmiş bir kent. Müzeleri gezmeyi seviyorsanız sizi mutlu edecek bir şehir. Komünist zamanlardan kalan zincirlerini kırarak dinamik kültürel yapısına tekrar kavuştu.

Budapeşte’nin tarihi bölgesini ilk gördüğünüzde size biraz küçük gibi görünebilir. Ancak aslında gezilecek yerlerin hepsini bir araya getirdiğinizde, her köşesinde nefes cazibe noktalarının olduğu devasa bir şehirle karşılaşıyorsunuz. Yürüyerek pek çok yerini görmek mümkün ama dinlenmeniz veya çok zamanınızın olması şart.

Çok sayıda müzenin bulunduğu şehirde Ordu Tarih Müzesi (Miltary History Museum), Ludwig Çağdaş Sanatlar Müzesi (Ludwig Museum of Contemprary Art), Terror Haza ve Budapeşte Tarih Müzesi en popüler duraklardan.

Arkeolojik eserlerin, tarihi kıyafet ve enstrümanların sergilendiği Budapeşte Ulusal Müzesi, Ulusal Galeri ve Kütüphane, Etnoğrafya Müzesi, Süsleme Sanatları Müzesi ve Uzakdoğu Müzesi bunlardan en önemlileri. Buda’da Houdini Müzesi de çekici gelebilir.

Malta

Budapeşte Müzeleri

1. Macaristan Parlamento Binası

Budapeşte Müzeleri
Macaristan Parlamento Binası

Macaristan Parlamento Binası, Budapeşte Avusturya-Macaristan İmparatorluğunun başkentiyken inşa edilen Macaristan’ın en büyük binası. Almanya ve İngiltere Parlamento binalarından sonra, Avrupa’nın en büyük 3. Parlamento binası. Budapeşte 5. Bölge’deki Kossuth Lajos Meydanına ve Tuna Nehrine bakan bina şehrin en önemli sembol yapısı.

Parlamento Binasında 18 bin metrekare alana yayılıyor ve 233 heykelin süslediği toplam 691 odaya sahip. Uzunluğu tam 268 metre ve genişliği 118 metre. Tuna Nehri kıyısında yer alan bu devasa Gotik Uyanış binası 45 dakikalık rehberli tur ile gezilebiliyor. Macaristan’ın Kutsal Tacını ve eskiden Yukarı Oda olarak kullanılan yerin dudak uçuklatan iç mekanını görebilirsiniz.

Nisan-Ekim arasında, Pazar günleri hariç her gün rehberli turlar düzenleniyor. Ziyaret etmek istediğiniz gün binanın ziyaretçi merkezine gidip kuyruğa girin. Bilet alma ve içeri girme sırası 30-60 dakikayı bulabiliyor. Son anda karar vermedikçe bunu yapmayın!

Ortalama 1 saat süren turlar 10.00, 12.00, 13.00, 14.00 ve 15.00 saatlerinde düzenleniyor. Rehberli turlar İngilizce, Macarca, Fransızca, Almanca, İtalyanca, İspanyolca, İbranice, Rusça ve ürkçe olarak düzenleniyor. Giriş ücreti, düşük sezonda 6000 HUF, yüksek sezonda 6700 HUF. 6 yaş ve altı çocuklar için giriş ücretsiz.

2. Hungarian National Museum

Hungarian National Museum (Macar Ulusal Müzesi – Magyar Nemzeti Múzeum), hem Budapeşte’nin en eski müzesi hem de şehrin en ilgi çekici yerlerinden biri. Macaristan’ın tüm çağlarda geçirdiği dönemleri anlatan ve resimleyen tarihi eserler, bilgi ve belgeler müzenin koleksiyonunu oluşturuyor. Arpad hanedanlığından komünizmin bitişine dek süregelen tarihi en ince detaylarıyla saklamayı başarmış.

Müze Budapeşte’nin en büyük ve gösterişli binalarının birinin içinde bulunuyor. Orta çağdan günümüze, Macaristan’ın Transilvanya gibi modern sınırları içinde olmayan alanları da dahil olmak üzere Macar sanatına dair en nadide eserleri bünyesinde barındırıyor. Macaristan tarihi, sanatı ve arkeolojisi için önemi mirasları burada görebiliyorsunuz.

Macar resim ve heykel sanatına dair yüz binin üzerinde çalışmaya ev sahipliği yapıyor. Müzenin en değerli parçası ise Beethoven ve Ferenc Liszt’in kullandığı piyano. Mutlaka görülmesi gereken diğer eserler arasında ise fil dişinden yapılmış eğer, kral Sigismund II’nin çocuk zırhı, Gotik ve Rönesans dönemlerine ait ahşap koro sıraları ve harika tasarıma sahip Türk silahları.

İkinci katta bulunan ana koleksiyonlar ise 19. Arpad hanedanlığından 20. komünizmin sonuna dek geçen tarihi süreci kapsıyor. En etkileyici eserlerin pek çoğu, ilk 8 odada bulunuyor. Görülmesi gereken en önemli eserlerden biri de Constantine IX Monomachus’un 11. yüzyılda yapılan krallık tacı.

Macar Ulusal Müzesi tarihte ülkeye sanat, bilim ve edebiyat alanlarında büyük katkı sağlamış Macar büyüklerinin heykelleriyle süslenmiş bir bahçeye sahip. En etkileyici anıt ise Toldi üçlemesi ile tanınan yazar Japons Arany Anıtı.

Alajos Sytobl tarafından yaratılmış olan anıt hemen müzenin önünde bulunuyor. Arany’ı üçlemesindeki iki karakter olan Rozgonyi Piros sağında ve Miklos Toldi solunda olmak üzere bir kaidenin üzerinde tasvir ediliyor.

🗺 Adres: Buda Palace Building A-B-C-D, 1014 Budapest, Szent György tér 2
📲 www.mng.hu ☎️+36 1 327 77 00
🕘 Ziyaret saatleri: Salı-Pazar arası 10.00-06.00, Pazartesi kapalı.
💶 Macar Ulusal Müzesi bilet ücreti: Müze 2600HUF, Tüm Bina 4200 HUF, kalıcı sergiler 1800HUF. Fotoğraf çekmek için ise 800HUF (16TL) ödemeniz gerekiyor.
🚌 Ulaşım: M3 ve M4 Metro hattı ve Tramvayın Kálvin tér durağı, M2 Astoria durağı

3. Budapeşte Güzel Sanatlar Müzesi

Budapeşte Güzel Sanatlar Müzesi, Macaristan’ın en önemli sanat koleksiyonuna ev sahipliği yapıyor. Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de Kahramanlar Meydanı‘nın kuzey cephesinde yer alan, anıtsal klasik bir mimariye sahip. Avrupa sanatından örneklerin görülebildiği müze, hem zengin koleksiyonu hem de mimarisiyle ünlü.

Binanın kendisi neoklasik bir yapı ve oldukça etkileyici. 1900–1906 yılları arasında inşa edilen müze, ünlü mimar Albert Schickedanz tarafından Fülöp Herzog’un yardımlarıyla tasarlanmış. İki mimar da Viyana’da eğitim almış ve yarattıkları eser çok açık şekilde Yunanistan’daki tapınakları andırıyor.

Binanın iç tasarımı ise İtalyan Rönesans tarzında kemer altları, mermer kolonlar, mermer zemin ve kaset tavanlar ile yapılmış. Bir çok tavan penceresi ile dev salonlar ve sergi odaları aydınlatılıyor. Budapeşte Güzel Sanatlar Müzesinde, Avrupa sanatının en önemli eserleri ile yerel ve uluslararası sanatçıların 3 binden fazla tablosu bulunuyor.

Müzenin en önemli etkinliği Eski Galeri’de bulunuyor. Galerinin tarihi 1870’li yıllara, Esterhazy’nin aile yadigarı koleksiyonunun müzeye bağışlandığı döneme uzanıyor. Aralarında Raphael, Titian, El Greco, Goya, Vermeer, Rembrandt, Dürer ve Rubens gibi ustaların eserleri bulunuyor.

Fransız sanatçıların 19 ev 20. yüzyıla ait eserleri de oldukça çok sayıda. Bunlar arasında Toulouse-Lautrec, Monet, Pissaro ve Gaugin gibi isimler var. Budapeşte Güzel Sanatlar Müzesinde sadece tablolar yok. Macar arkeologlar tarafından gün ışığına çıkartılmış Mısır hazineleri, Orta çağdan kalma Gotik altar panoları da görülebilir.

4. Hungarian National Gallery

Hungarian National Gallery (Macar Ulusal Galerisi), Buda Kalesi‘nin kraliyet sarayının içinde yer alıyor. Geniş koleksiyona sahip müze, Orta çağ triptiklerinden 1945 sonrası sanat ve heykellere kadar ülkenin yaratıcı tarihinin mirasını barındırıyor. Öne çıkan özelliklerden biri, zarif tel benzeri heykellerle asılan saray kubbesinin içi.

Yoğun sezonda (ve hava güzel olduğunda) en üstteki seyir platformuna çıkabilirsiniz. Müze öyle çok da etkileyici değil maalesef. Gerek çalışanlar, gerekse de içerinin karmaşıklığı bunun asıl sebebi. Yine de müzede gezinirken, Tuna Nehrinin kıyısı ve Peşte silüeti panoramik manzarasının da keyfini çıkarın.

5. Budapest History Museum

Budapest History Museum (Budapesti Törteneti Muzeum – Budapeşte Tarih Müzesi), Budin Kraliyet Sarayın en güneyinde yer alıyor. Kale Müzesi (Vármúzeum) olarak da bilinen Buda Kalesinin E Binasında yer alan müzedeki sergiler, şehrin 2 bin yıllık çalkantılı tarihine odaklanıyor.

Şehrin tarih öncesi döneminde modern zamanlara kadar olan tüm tarihi hikayeyi müzede bulabilirsiniz. Bir zamanlar ayrı olan Buda, Peşte ve Obuda kasabaları nasıl olduğuna dair bilgiler var. Ayrıca müze de Orta çağ zamanından kalma Gotik şapel, Şövalye odasını görebilirsiniz.

Sergilerin çoğunun çok az açıklaması var ve pek de anlam ifade etmeyecek şekilde düzenlenmişler. Ancak müzede sesli rehberli bir tur yok. Sergiler sıkıcı ve sönük. Budapeşte Kart ile müzeyi ücretsiz ziyaret edebilirsiniz. Müze, Pazartesi günleri kapalı.

6. House of Terror

House of Terror

House of Terror (Terör Evi), faşist ve müteakip Sovyet liderliğindeki Komünist rejimler tarafından işlenen vahşeti ayrıntılarıyla anlatıyor. Garip bir şekilde, hem Macar Ok Haç Partisi hem de daha sonra Komünist Gizli Polis, aynı binayı gözaltı, sorgulama ve işkence için kullanarak işgal etmiş.

Komünist sistemin gündelik zalimliği ve eski haber filmleri, hayatta kalanlarla yapılan röportajlar ve derlenmiş nesneler aracılığıyla canlandırılmış. Budapeşte’deki en çok ziyaret edilen müzelerden biri ama keyiften çok moral bozan bir müze. Ziyaret saatleri 10.00 – 18.00, Pazartesi kapalı. Giriş ücreti 3.000 HUF.

7. Büyük Sinagog ve Yahudi Müzesi

Dohány Sokağı Sinagogu, Avrupa’nın en büyük sinagogu. Budapeşte Musevilerinin ana tapınağı olmuş. Bina, 1944-45’te öldürülen Yahudiler için bir toplu mezar olan Anma Bahçesi’ni ve salkım söğüt Holokost anıtını çevreliyor. İki uzun kulesiyle Tuna Nehri’nin karşı kıyısındaki Pest bölgesinden de kolaylıkla görülebilen sinagogun mimarisinde Bizans ve Gotik izleri bulunuyor.

Sinagog’un iç tasarımı Frigyes Feszl tarafından yapılmış ve oldukça renkli bir atmosfer hakim. Sinagoga bitişik olan Yahudi Müzesi, Macar Yahudilerinin hayatlarından nesnelerin yer aldığı bir müze. Avrupa’da Yahudi soykırımı mağdurlarını anmak için hazırlanan Holokost Sergisi bulunuyor.

Yahudilerin kamu hayatındaki sosyal ve politik olaylarının sembolik merkezi Dohany Sinagogu, pazartesiden perşembeye 10.00-17.30, cuma günleri 10.00-15.30 ziyarete açık. Giriş ücreti 2.850 Macar Forinti.8. The House of Houdini

Gezilecek Budapeşte Müzeleri
The House of Houdini

The House of Houdini (Houdini Evi), dünyanın her yerinden sihirbazlar ve sihir sanatı sevenler için başlıca buluşma noktası. Tüm zamanların en büyük sihirbazı ve kaçış sanatçısı Macar asıllı Harry Houdini’ye adanmış müze, Budapeşte’nin gizemli Kale bölgesinde, Kraliyet Sarayı’ndan sadece yüz metre uzaklıkta popüler bir konumda yer alıyor.

Buda Tepesi’ndeki Füniküler’e sadece birkaç dakikalık yürüme mesafesinde müze Haziran 2016’da kapılarını açmış. House of Houdini, Macaristan doğumlu dünyaca ünlü illüzyonistin hayatını ve gösterilerini sunuyor. Özel müze sergilerden daha fazlasını içeriyor. Evin girişinde, Adrien Brody’nin yer aldığı en son Houdini filminden Su İşkencesi Hücresi’nin bir kopyası var.

New York’taki daha büyük muadili gibi, kelepçeleri, deli gömlekleri, posterleri, kitapları, kişisel mektuplar gibi orijinal Houdini eşyaları sergileniyor. Eğer sihirbazlar ve illüzyon ilginizi çekiyorsa bu müze tam da size göre.

9. Ludwig Museum of Contemporary Art

Ludwig Çağdaş Sanat Müzesi, Pest’teki eski bir sanayi mahallesinde çok binalı bir sanat kompleksi olan Millennium Quarter’ın temel bir bileşeni olan bir müze. Son teknoloji bir müzik salonu olan Palace of Arts ile aynı çağdaş, küp benzeri binayı paylaşıyor. Budapeşte’nin modern sanat eserlerinin ana satış noktası rolünü üstlenmiş.

Çağdaş müze, bazı Andy Warhol ve Roy Lichtenstein ve Orta ve Doğu Avrupa’dan modern sanat dahil olmak üzere etkileyici bir pop art koleksiyonu içeriyor.

10. Budapest Pinball Museum

Budapest Pinball Museum (Budapeşte Langırt Müzesi), langırt makinelerine adanmış Avrupa’nın en büyük etkileşimli müzesi. Újlipót semtindeki binanın bodrum katında yer alıyor. Girdiğiniz anda, 130 kadar eski konsol karşınıza çıkıyor. Biletinizi aldıktan sonra, istediğiniz kadar konsolda oynayabilirsiniz.

Budapeşte gezilecek yerler arasında yer alan alışveriş ve yemek çarşısı Budapeşte Merkez Hali‘ne oldukça yakın, yürüyerek 500 metre. Macar Ulusal Müzesi yakınlarında görebileceğiniz yerler ise Yahudi cemaatinin ibadethanesi Dohány Sokağı Sinagogu, Budapeşte’nin kalbi Vörösmarty Meydanı ve St. Stephen Bazilikası listenizde olmalı. Konaklama için de Vaci Sokağı sonunda yer alan Estilo Fashion Hotel’i tavsiye ederim.

1 Yorum

  1. Yazınız, verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler. Benim Budapeşte’ye yedinci gelisim.hala gezilecek yerleri var. Buda’da Houdini Müzesi de çekici gelebilir. Yahudi Mahallesi yeme-içme ve etkinlikleri ile Beyoğlu’nu hatırlatıyor. Gezmeye devam…

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz