Budapeşte, Orta Avrupa’nın en hareketli şehirlerinden biri. Yıl boyunca devam eden kültür ve sanat etkinliklerinin yanı sıra şehir, Avrupa’da gece hayatı denildiğinde ilk akla gelen yerler arasında. Yeni günün ilk saatlerine kadar devam eden eğlence yaşamını deneyimlemek isteyen binlerce kişi her yıl şehre akın ediyor.

Eğer hareketli ve renkli gece hayatına düşkünseniz, dünyanın en iyi özgün mekanlarına sahip şehirlerinden Budapeşte’de her eğlence tarzına, damak zevkine ve bütçeye uygun alternatifler bulacağınıza emin olun. Bunun için otelinizden kendinizi dışarı atmanız gerekiyor önce.

Budapeşte Gece Hayatı
360 Bar’dan Aziz Stephen Bazilikası. Budapeşte, Macaristan.

Budapeşte Gece Hayatı

Ruin Pub Kültürü Budapeşte’ye özgü. Ortası geniş avlulu, çevresi yenilenmemiş binalarla çevrili harabe ve yıkıntı halde görünen ruin barlar, sadece Budapeşte gece hayatının değil Avrupalı gençlerin de gözdesi. Gündüzün sessiz sakin yeme içme ve bira mekanları olarak kullanılan ruin barlar, gece bambaşka bir atmosferiyle sizi karşılıyor.

Kendilerine münhasır bir karmaşaya sahip bu izbe yerler, bahçelerinde içkinizi yudumlarken muhabbet edebileceğiniz birbirinden çok farklı bölümlerden oluşuyor. Duvarlarda fosforlu boyalarla yazılmış yazılar, ilginç figürler ve aydınlatma, geceleri bu barları çok çekici bir hale getiriyor. Yiyin, için, sosyalleşin, eğlenin.

Malta

Ruin bar mekanlarında fiyatlar da oldukça uygun bu arada. Budapeşte’de standart bar ve gece kulüplerinde giriş ücreti alınmıyor. Ancak mekanın kalitesi ve programa göre bazı yerler hem kadın-erkek dengesine dikkat ediyor hem de daha kaliteli müşteri portföyü oluşturmak adına giriş ücreti alıyor.

Giriş ücreti talep eden mekanların birçoğunda giriş ücretine ilk alkollü içecek de dahil. Kültür-sanat etkinliklerini takip etmek ve şehrin muhteşem akustiğe sahip salonlarında opera, bale ya da tiyatro izlemek isteyenler için bilet fiyatları ortalama 600 HUF ile 16,000 HUF arasında değişiyor. Operada seçtiğiniz koltuğun konumuna göre bilet fiyatı artıyor.

Canlı performansların sergilendiği gece kulübü ve barlarda giriş ücreti 2,000HUF ile 10,000HUF arasında değişirken, giriş ücreti talep eden gece kulüplerinde fiyatlar ortalama 3,000 HUF seviyelerinde.

Budapeşte’de alkol oranı yüzde 48’lere ulaşan ve bazı mekanlarda yüzde 60 oranlarını geçen, Macarların şekerli rakısı Palinka denenebilir. İlk içtiğinizde size şerbet gibi gelebilir, ama içindeki alkol oranını aklınızda tutmanızda fayda var. Palinka, Budapeşte’deki tüm mekanlarda var ama en iyisini içmek istiyorsanız bir Macar köyünde evde yapılanını bulun.

Avrupa’nın farklı şehirlerinde örnekleri görülen ve müşteriye fazla hesap çıkaran merdiven altı işletmeler Budapeşte’de de bulunuyor. Alınan tüm önlemlere rağmen yüklü bir hesapla karşılaşmamak için özellikle sokaklarda yolunuzu çeviren ve sizi eğlenmeye davet eden kişilere karşı dikkatli olmak gerekiyor.

Budapeşte Gece Hayatı Mekanları

Budapeşte ile ilgili ne derseniz deyin, burası bir değişim şehri. Bir tarafta yıllardır müşterilerine kek ve kahve sunan, hiç web sitesi kurmayı ya da Facebook sayfası açmayı düşünmemiş küçük kafeler var. Kocsma’ya (publar) gittiğinizde inanılmaz ucuz fiyatlara içebileceğiniz biralar bulabilirsiniz ve bardaki müşteriler o kadar orijinal ki sanki bir film için özellikle toplanmış gibi düşünebilirsiniz.

Diğer tarafta ise Michelin yıldızına sahip birçok restoran ve hatta çok üst düzey sadece özel üyelere açık olan clublar bulunuyor. Lüks ve marka olmuş moda isimleri şehri adeta istila etmiş gibi. Budapeşte, 2014’ten önce pek fazla ziyaret edilmiyordu ancak muhteşem dönüşünün ardından fiyatlar da neredeyse üçe katlandı.

Bu büyük artış neyse ki sadece fiyatta değil yemeklerin kalitesinde ve çeşitliliğinde de meydana geldi. Aynı şekilde restoranların sayısı da çok yükseldi. Türkler Macarlara kahveyi verdiklerinde ise kültürü olağanüstü bir şekilde değiştirmişler. 1800lerin sonlarında sadece Budapeşte’de 500’den fazla kafe açılmış.

En meşhur olanları da yazarlar, sanatçılar, müzisyenler ve diğer entellektüellerin bol bol geldikleri yerler olmuş. Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de gece hayatının ritmini yakalayabileceğiniz çok sayıda gece kulübü, striptiz kulübü, eğlence mekanı, bar ve pub bulunuyor.

1. Szimpla Kert

Szimpla Kert, Budapeşte’nin 7. bölgesinin Yahudi Mahallesinde bulunuyor. Büyük Sinagogun arka sokağında Rakoczi Utca üzerinde solda Sip ve Kazinczy sokakları arasında yer alıyor. Merkeze yakın. Budapeşte gece hayatı denince ilk akla gelen en meşhur yer burası. Szimpla Kert ilginç bir yer.

İsmi Macarcada harabe pub anlamına gelen mekan, eğlence severlerin rahat bir ortamda ucuz içki içmesi konseptiyle açıldı. Kısa sürede ünü artan mekan Budapeşte’nin turistik çekim merkezlerinden birine dönüştü. İçerisi çok büyük açık ve kapalı alanları var. Sokaktan ziyade pasaj gibi bir yerin ilginç şekilde dekore edilmesiyle yaratılmış.

İçeride çok sayıda minik bar var gibi ama hepsi de Szimpla Kert’in barları ilginç yer. Her mekan birbirinden farklı ve uçuk dizayn edilmiş. Hem alt hem de üst katlarda izbe halde fosforlu ışıklarla aydınlatılmış, eski koltuk ve sandalyelerin olduğu odalar var. Her oda, her masa farklı bir ortam barındırıyor.

Yüksek sesli müzikte dans eden gençler mekanı dolduruyor. Gençlik organizasyonlarıyla işbirliği yapan mekanın odak noktalarından biri yer aldığı bölgenin değişimi ve dönüşümünde söz sahibi olmak. Yeşil ve çevreci anlayışı savunan mekanın ziyaretçileri ağırlıklı olarak Erasmus öğrencileri ve gençler.

Mekanda daha çok rock müzik çalıyor. İçki fiyatları neredeyse bizimle aynı. Szimpla Kert, haftanın 7 günü 21.00-04.00 saatleri arasında hizmet veriyor, giriş ücretsiz. Sadece görmek için bile gidilebilir.

2. Instant-Fogas Complex

Fogasház, retro görüntüsüyle, neon ışıklı tabelasıyla 7. bölgenin ikonlarından biri haline gelmiş. ‘Diş evi’ anlamına gelen Fogasház, bir zamanlar buradaki bir dişçinin tabelasıyken günümüzde kentin en iyi publarından biri. Gündüz saatinde de gitmiştim, ambiyansı şahaneydi. Gece daha da güzel.

Sanatçıların buluştuğu, sergilerin ve kültürel etkinliklerin düzenlendiği bir bölge burası aynı zamanda. Sigara içenler için de bahçesi de bulunan Fogasház, 2 bin 300 kişi kapasitesiyle geceleri tıklım tıklım doluyor. Çok sayıda bar var, bu yüzden bir içki almakta sorun yok. Farklı müzik odaları.

Genç ve özgür bir havası olan Fogasház, haftanın 7 günü 16.00-06.00 saatleri arasında hizmet veriyor, giriş ücretsiz. Gece yarısından sonra dışarıda kuyruk oluşuyor. Her dans pistinde farklı müzik türleri çalıyor. Sesler birbirine karışıyor.

3. Instant Ruin Bar

Budapeşte’nin ‘ruin bar’ geleneğinin en önemli temsilcilerinden olan Instant, iki binada 3 ayrı kattan oluşuyor. Tam 23 oda, 6 bar ve 3 dans pistiyle başlı başına bir eğlence dünyası. Her bir odasında farklı müzik ve konseptin olduğu barın müşteri kitlesi ağırlıklı olarak teenage olarak da adlandırılan 18-22 yaş aralığı.

Mekanda bütün gün müzik çalıyor, içkiler akıyor, yiyecekler ve DJ’ler eşliğinde bir çok konserler veriliyor. Instant tam anlamıyla büyülü bir orman gibi ve içerisinde masaldan çıkmış gibi bir ortam bulunuyor. Instant, haftanın 7 günü 16.00-06.00 saatleri arasında açık, giriş ücretsiz.

4. Ruin Bar 360

Bar 360, Budapest

Ruin Bar 360, Budapeşte’nin UNESCO Mirası listesinde yer alan Andrassy Bulvarı üzerinde yer alıyor. Gündüz saatlerinde gidip, buradan şehri fotoğraflamıştım. Gündüz manzarasına bakılırsa gece ve gün batımı saatlerinde nefis bir tercih olur. En iyisi hava kararmadan gidip Peşte’nin manzarasını, sonra da günbatımını izlemek.

Kışın terasa balon şeklinde plastik küreler koyuyorlar, kışın da gidilebilir. Haftaiçi salı-çarşamba 14.00 – 24.00, perşembe-cumartesi 14.00 – 02.00, pazar ise 14.00 – 24.00 saatleri arasında açık. Budapeşte gece hayatı için gidebileceğiniz güzel bir mekan. Daha fazla bilgi için web sayfası 360bar.hu.

5. Henri Belga Söröző

Henri Belga Söröző (Belgian Brasserie Henri), Zincir Köprü‘nün yakınında Tuna Nehri’nin Buda tarafında yer alan bir Belçika pubı. Onlarca çeşit Belçika birasının servis edildiği mekan daha çok oturma düzenine sahip. Yüksek sesli müziğin olmadığı mekan samimi bir ortamda genellikle bira içilen, tavuk, biftek gibi yemeklerin yenildiği yarı restoran yarı bar görünümlü bir yer. Henri Belga Söröző, haftanın 7 günü 12.00-24.00 saatleri arasında hizmet veriyor, giriş ücreti alınmıyor.

6. Csak a jó sör

budapeştede gidilecek mekanlar

Csak a jo sör, ‘Sadece İyi Bira’ mottosuyla butik ve ev yapımı biraların satıldığı bir mekan. Elisabeth Caddesi’ne çok yakın bir noktada yer alan dükkan bisiklet kulübü ve üniversite topluluklarının buluşup bira içtiği, Budapeşte’nin yerel dokusunu hissedebileceğiniz bir atmosfere sahip.

Ev yapımı leziz biralar satan mekanda dünyanın farklı ülkelerinden getirilen ve adını muhtemelen daha önceden hiç duymadığınız çok geniş bir menü çeşitliliği var. Bira çeşitleri arasında Hunter S. Thompson’un önerdiği ve sanatçı dostu Ralph Steadman tarafından da etiket tasarımı yapılmış Flying Dog birası da bulunuyor. Csak a jo sör haftanın 7 günü 12.00-24.00 saatleri arasında açık, giriş ücretsiz.

7. A38

A38, Tuna Nehri üzerinde Petőfi Köprüsü’nün yanı başında Budapeşte’nin Buda tarafında yer alan eski bir gemi eğlence merkezi. Nehir üzerinde demirli bulunan eski Ukrayna Taş Taşıma Gemisinin restore edilerek, konsept bir restoran, bar ve müzik merkezi haline getirilmesi ile oluşturulmuş.

Dev penceresinden nehrin muhteşem manzarasını gözler önüne seren mekanın iç tasarımda kullanılan kahverengi deri ve koyu ahşabın modern tasarımı göz kamaştırıcı güzellikte. Güvertede bulunan beş bardan yükselen müzik ise tam bir efsane. Üst güvertede dans pisti var. Yerel ve uluslararası sanatçının sahne aldığı barda salı akşamları müzikal gecesi ilan ediliyor.Öğlen yemeği için de gidilebilir. A38, haftanın 7 günü 12.00-24.00 saatleri arasında açık, giriş ücretsiz ancak özel masa ayırtmak isterseniz fiyatlar 780HUF’tan başlıyor.

8. Tóth Kocsma Restoran

budapeşte mekanlar

Tóth Kocsma, Margaret Köprüsü‘nün Peşte tarafında 1987 yılında açılan şehrin en eski publarından biri. Ahşap ağırlıklı iç tasarımı ve mekanın ilk açıldığı günden beri düzenli olarak geliyormuş hissi yaşatan müşteri kitlesiyle turist kalabalığından ve müzik gürültüsünden uzak yerel bir yer arayanlar için Budapeşte’deki en iyi seçenek.

Gastropub konseptindeki mekanda hem bir şeyler içip hem de leziz yemekler sunan menüden seçiminizi yapabilirsiniz. Tóth Kocsma, haftanın 7 günü 15.00-24.00 saatleri arasında hizmet veriyor, giriş ücretsiz.

9. Casinolar

Budapeşte’de casino tutkunlarını mutlu edecek sayıda kumarhane var. Birçoğu lüks oteller içerisinde yer alan kumarhanelere girişte kıyafet kodu uygulanıyor. Şort, terlik, spor ayakkabı ya da spor kıyafetlerle giremiyorsunuz. Otellerde hizmet veren casinolar 24 saat açık.

Şehrin en popüler casinoları Atrium Hyatt Hotel Las Vegas Casino, Hotel Béke Radisson Orfeum Casino, Grand Casino Budapest ve Várkert Casino. Bu casinolar dışında cadde ve ara sokaklarda daha küçük çapta casinolar da bulunuyor ancak güvenlik endişesi nedeniyle bu tarz mekanlara gitmemeniz öneriliyor.

Avrupa’nın en renkli gece hayatına sahip şehirlerinden birine sahip olan Macaristan’ın başkenti Budapeşte, sayısız gece kulübü, bar, pub ve konsept mekanı ile unutulmaz bir deneyim vaat ediyor.

6 Yorumlar

  1. Budapesteyi biz de cok beğendık. Resimlerdeki kadar sıcak ve canlı. Gece klüplerine girmek için erken gitmek gerekli yoksa bizim gibi uzun uzun beklersiniz.

  2. Budapeşte’de alternatifleri ararken sitedeki resimlere bakıp birazda gaza geldik 🙂 Budapeştede bir Türkçe rehber bulduk ve alternatif bir tur istedik. Tam anlamıyla harikaydı. Tüm resimdeki yerleri ve Budapeşte’nin alternatif sıra dışı mekanlarını iki gün boyunca gezdik. En çok hoşumuza gidende ikinci el dükkanları ve bit pazarıydı. Harika yağlı boya tablo buldum 80 euroya.

  3. 6 ay Budapeşte’de Erasmus hayatı yaşayıp, her noktasını gezen biri olarak kesinlikle gitmenizi tavsiye ettiğim başka bir mekan önereceğim; Szimpla Kert http://www.szimpla.hu/ Harabe bir yerin ne kadar müthiş bir mekana dönüşeceğini görebileceksiniz 🙂

  4. Merhaba Kemal Bey,
    17-20 Aralık tarihleri arasında Budapeşte’deydim. Buddha Bar’ın namını fazlasıyla duymuştum. Fakat zamanım kısıtlı olduğu için gitme imkanım olmamıştı. Szimpla Kert diye bir bara gitmiştim. Hatta foursquare de sizin yorumunuzu görmüştüm bu bar için. Gerçekten çok farklı bir konsepte sahip bardı. Dünyanın her yerinden insanlarla karşılacabileceğiniz bir yer. Anlatmama gerek yok çok iyi biliyorsunuzdur zaten. Buddha Bara gidememek içimde kalmıştı. Bu yazıyla somut olarak görmesemde hayalimde canlandırdım. Gitmiş kadar oldum teşekkürler. Mutlu seyahatlere.

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz