Laos vizesi, sınır kapılarından alınabiliyor. Geçmişte elçilikten almak gerekiyordu. Benim Laos’a gittiğim dönemde Laos vizesi sadece elçilikten alındığından ben de işimi şansa bırakmamak ve sınır kapılarındaki kalabalık ve para tuzaklarından kurtulmak için vizemi Bangkok’taki elçiliklerinden aldım.

Laos Türk vatandaşlarına vize uygulamıyor. Sınır kapısında 50 ABD Doları vize harcı ödeyerek Laos’ta 30 güne kadar kalabiliyorsunuz. Ayrıca dilerseniz 15 ABD Doları hizmet ücreti ödeyerek laoevisa.gov.la sitesinden e-vize başvurusu yapabiliyorsunuz. Yine de 50 USD vize harcını ödüyorsunuz.

Laos vizesi

Laos Bangkok büyükelçiliğinde vize başvuruları aynı gün içerisinde çıkıyordu. 2017 yılı itibariyle Bangkok’tan Laos vizesi 2-3 haftada veriliyor. En kolay ve emin yol ise Tayland‘ın Khon Kaen şehrinde bulunan Laos konsolosluğundan almak. Vizenizi 30 dakika içerisinde 1.600 Baht (160 TL) ve 1 fotoğraf karşılığında alabilirsiniz.

Laos 2019 yılı itibariyle e-vize vermeye başladı. Laos vizesi e-vize ücreti 50$ olarak belirlenmiş. İnternet üzerinden https://laoevisa.gov.la sayfasından önce mail adresinizi giriyorsunuz. Size gönderilen kodu yazıp başvuru bölümüne geçiyorsunuz. Buraya büyüklüğü 2 MB’ı geçmeyen 4×6 cm ebatında yeni bir fotoğrafınızı yüklüyorsunuz. Ayrıca pasaportunuzun ön yüzünün fotoğrafını da yüklemeniz isteniyor.

Malta

İlgili soruları doldurduktan sonra ödeme kısmına geçiyorsunuz. Ödeme sonrası eVisa Approval Letter dosyasını bilgisayarınıza indiriyorsunuz. Laos vizeniz 3 gün içerisinde çıkmış oluyor.

Bangkok’taki Laos Konsolosluğundan Laos vizesi aldım ben. Bahçesindeki kalabalığı görünce işler uzun olacak diye endişelenmiştim, oysa içerisi bomboştu. Verilen evrakı doldurup 1 fotoğrafımı yapıştırdıktan sonra gişedeki görevliye verdim. Aynı gün içerisinde Laos vizesi almak isteyenler için vize ücreti 1,800 Tayland Bahtı (103 TL) alınıyor. Ertesi gün almak isterseniz bu ücret 1,400 THB (80 TL) oluyor.

Vize için gerekli evraklar: 1 fotoğraf, başvuru formu. (Herhangi bir otel ve ucak rezervasyonu istenmiyor). Bazı durumlarda kredi kartı fotokopisi isteniyor.

The Embassy of the Lao People’s Democratic Republic of Laos
Adres: 520, 502/1-3 Soi Sahakarnpramoon, Pracha-Uthit Road, Wangthonglang, Bangkok 10310, Thailand
☎️ +66 2539-6679

Laos eVisa ile sadece aşağıdaki belirlenmiş kapılarda ülkeye girebilirsiniz

 1. Wattay Uluslararası Havalimanı (Vientiane Başkenti)
 2. Lao – Tayland Dostluk Köprüsü I (Vientiane Başkenti)
 3. Luang Prabang Uluslararası Havalimanı (Luang Prabang)
 4. Lao – Thai Friendship Bridge II (Savannakhet Eyaleti)
 5. Pakse Uluslararası Havalimanı (Champasack Eyaleti)

Laos e-vize alıp yukarıdaki kapılardan biri ile ülkeye giriş yaparken göçmenlik bölümüne gidip özel eVisa şeridine girin. Pasaportunuzu ve eVisa Onay Mektubunuzu Göçmenlik görevlisine verin. Burada size son göçmenlik onayı verildikten sonra Laos’a girebiliyorsunuz.

Laos vizesini alırken bir petrol şirketinde makine mühendisi olarak çalışan İranlı Ahmad ile tanıştım. Vizeleri alıncaya kadar onunla lafladık. Daha dün Bangkok’a gelen Ahmad’in 50 günlük tatili varmış ve bunu süreyi Güney Asya ülkelerini görmek için geçirmeyi planlıyormuş.

İranlı Ahmad Kamboçya vizesi alamadı, nedenini sorunca sponsor gerektirdiğini söylediler. Benzeri bir uygulama ise Türkiye pasaportu taşıyanlar için Vietnam vizesi başvurularında yaşanıyor. Vizeyi ya Türkiye’de almanız gerekiyor ya da pahalı/güvenilir bir acenteden paket tur almanız gerekiyor.

Afganistan, Cezayir, Suudi Arabistan, Bangladeş, İran, Irak, Nijerya, Pakistan, Sri Lanka veya Sudan vatandaşları varışta vize almaya uygun değilmiş. Önceden en yakın Kamboçya büyükelçiliğine başvurmak gerekiyor. Nijerya vatandaşları hariç herkes en az 20 iş günü öncesinden e-vize için online olarak başvurabiliyor.

Bazen bu ülke vatandaşlarının bir işveren veya kuruluştan bir dönüş bileti ve sponsor mektubuna veya davet mektubuna ihtiyacı oluyor. Afrika ülkelerinden gelenlerin hemen hepsi Kamboçya vizesi almak için teknik olarak uygun olmasına rağmen, birçoğunun varışta reddediliyor.

Zaman kaybettiren, pahalıya mal olan can sıkıcı bir süreç yani. Öğleden sonra saat 1.30’da Ahmad ile birlikte Laos vize etiketleri yapıştırılmış pasaportlarımızı alıp Kamboçya vizesi almak için hemen yakındaki Kamboçya Elçiliğine geçtik. Kamboçya vizesini almamız ise sıra olmamasından dolayı 5 dk sürmedi.

Hem Laos hem de Kamboçya vizesi artık cebimde. Önümde keşfedilmeyi bekleyen iki yeni Asya ülkesi beni bekliyor.

Day 561: Tayland:5, Bangkok, 15 Şubat 2012

42 Yorumlar

 1. Bugün 12 Haziran 2019’da Laos vizesi aldım.
  Bangkok’ta Kamboçya konsolosluğunun tam karşı çaprazında bulunuyor. Laos konsolosluğunun içeri saat 1 buçukta girdim. Bir başvuru formu aldım.
  Pasaportun ve kredi kartının fotokopisini istediler karşı caddede çektirip geldim 1600 Thai Bahtı ödedim beklememi söylediler.Yarım saat sonra vizesi ve ppasoportumu aldım.

  • Arkadaşlar kapıda vize olayı resmen başlamıştır, 18 temmuz’da Nong Khai den geçerek Vientiane’ye giriş yaptım, Khon Kaen’deki konsolosluk gibi 10 dakikada vize alabiliyorsunuz.
   Bu arada konsolosluğumuzda açılmış. Hepimize hayırlı olsun.

 2. 03/08/2017 Bangkok Laos Konsolosluğuna evraklarımı teslim ettim (gidiş/dönüş uçak bileti, kredi kartı fotokopisi, otel rezervasyonları, 1 resim ve pasaportun resimli kısmının fotokopisi). Öğleden sonra gel al dediler. 1600 Baht verdim. Girişteki kalabalık sizi korkutmasın. Kapıdan binaya girip, vize formu isteyin. Khaosan Road- Konsolosluk taksiyle 195 Baht tuttu. Beklemek için Kamboçya konsolosluğunun sırasında DIY Coffee var.

  • Selam, dün Tayland’taki Laos konsolosluguna gerekli belgeleri toplayarak gittim, ancak aci gercekle karsilastim! Agustos 1 itibariyle sadece Türk vatandaslarina yeni bir uygulama baslatmislar. Vize basvurusunda sonra en az 3 hafta beklememiz gerekiyormus! Fakat benim ucak biletim bir sonraki güneydi. Henüz hicbir yerde yayinlamadiklari icin cok dil döktüm ama kabul etmediler. Gidiş donus ucak biletimi de Air Asia degistirmedi. Yani son dakika golü oldu biraz!

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz