Laos vizesi, sınır kapılarından alınabiliyor. Geçmişte elçilikten almak gerekiyordu. Benim Laos’a gittiğim dönemde Laos vizesi sadece elçilikten alındığından ben de işimi şansa bırakmamak ve sınır kapılarındaki kalabalık ve para tuzaklarından kurtulmak için vizemi Bangkok’taki elçiliklerinden aldım.

Laos Türk vatandaşlarına vize uygulamıyor. Sınır kapısında 50 ABD Doları vize harcı ödeyerek Laos’ta 30 güne kadar kalabiliyorsunuz. Ayrıca dilerseniz 15 ABD Doları hizmet ücreti ödeyerek laoevisa.gov.la sitesinden e-vize başvurusu yapabiliyorsunuz. Yine de 50 USD vize harcını ödüyorsunuz.

Laos vizesi

Laos Bangkok büyükelçiliğinde vize başvuruları aynı gün içerisinde çıkıyordu. 2017 yılı itibariyle Bangkok’tan Laos vizesi 2-3 haftada veriliyor. En kolay ve emin yol ise Tayland‘ın Khon Kaen şehrinde bulunan Laos konsolosluğundan almak. Vizenizi 30 dakika içerisinde 1.600 Baht (160 TL) ve 1 fotoğraf karşılığında alabilirsiniz.

Malta

Laos 2019 yılı itibariyle e-vize vermeye başladı. Laos vizesi e-vize ücreti 50$ olarak belirlenmiş. İnternet üzerinden https://laoevisa.gov.la sayfasından önce mail adresinizi giriyorsunuz. Size gönderilen kodu yazıp başvuru bölümüne geçiyorsunuz. Buraya büyüklüğü 2 MB’ı geçmeyen 4×6 cm ebatında yeni bir fotoğrafınızı yüklüyorsunuz. Ayrıca pasaportunuzun ön yüzünün fotoğrafını da yüklemeniz isteniyor.

İlgili soruları doldurduktan sonra ödeme kısmına geçiyorsunuz. Ödeme sonrası eVisa Approval Letter dosyasını bilgisayarınıza indiriyorsunuz. Laos vizeniz 3 gün içerisinde çıkmış oluyor.

Bangkok’taki Laos Konsolosluğundan Laos vizesi aldım ben. Bahçesindeki kalabalığı görünce işler uzun olacak diye endişelenmiştim, oysa içerisi bomboştu. Verilen evrakı doldurup 1 fotoğrafımı yapıştırdıktan sonra gişedeki görevliye verdim. Aynı gün içerisinde Laos vizesi almak isteyenler için vize ücreti 1,800 Tayland Bahtı (103 TL) alınıyor. Ertesi gün almak isterseniz bu ücret 1,400 THB (80 TL) oluyor.

Vize için gerekli evraklar: 1 fotoğraf, başvuru formu. (Herhangi bir otel ve ucak rezervasyonu istenmiyor). Bazı durumlarda kredi kartı fotokopisi isteniyor.

The Embassy of the Lao People’s Democratic Republic of Laos
Adres: 520, 502/1-3 Soi Sahakarnpramoon, Pracha-Uthit Road, Wangthonglang, Bangkok 10310, Thailand
☎️ +66 2539-6679

Laos eVisa ile sadece aşağıdaki belirlenmiş kapılarda ülkeye girebilirsiniz

 1. Wattay Uluslararası Havalimanı (Vientiane Başkenti)
 2. Lao – Tayland Dostluk Köprüsü I (Vientiane Başkenti)
 3. Luang Prabang Uluslararası Havalimanı (Luang Prabang)
 4. Lao – Thai Friendship Bridge II (Savannakhet Eyaleti)
 5. Pakse Uluslararası Havalimanı (Champasack Eyaleti)

Laos e-vize alıp yukarıdaki kapılardan biri ile ülkeye giriş yaparken göçmenlik bölümüne gidip özel eVisa şeridine girin. Pasaportunuzu ve eVisa Onay Mektubunuzu Göçmenlik görevlisine verin. Burada size son göçmenlik onayı verildikten sonra Laos’a girebiliyorsunuz.

Laos vizesini alırken bir petrol şirketinde makine mühendisi olarak çalışan İranlı Ahmad ile tanıştım. Vizeleri alıncaya kadar onunla lafladık. Daha dün Bangkok’a gelen Ahmad’in 50 günlük tatili varmış ve bunu süreyi Güney Asya ülkelerini görmek için geçirmeyi planlıyormuş.

İranlı Ahmad Kamboçya vizesi alamadı, nedenini sorunca sponsor gerektirdiğini söylediler. Benzeri bir uygulama ise Türkiye pasaportu taşıyanlar için Vietnam vizesi başvurularında yaşanıyor. Vizeyi ya Türkiye’de almanız gerekiyor ya da pahalı/güvenilir bir acenteden paket tur almanız gerekiyor.

Afganistan, Cezayir, Suudi Arabistan, Bangladeş, İran, Irak, Nijerya, Pakistan, Sri Lanka veya Sudan vatandaşları varışta vize almaya uygun değilmiş. Önceden en yakın Kamboçya büyükelçiliğine başvurmak gerekiyor. Nijerya vatandaşları hariç herkes en az 20 iş günü öncesinden e-vize için online olarak başvurabiliyor.

Bazen bu ülke vatandaşlarının bir işveren veya kuruluştan bir dönüş bileti ve sponsor mektubuna veya davet mektubuna ihtiyacı oluyor. Afrika ülkelerinden gelenlerin hemen hepsi Kamboçya vizesi almak için teknik olarak uygun olmasına rağmen, birçoğunun varışta reddediliyor.

Zaman kaybettiren, pahalıya mal olan can sıkıcı bir süreç yani. Öğleden sonra saat 1.30’da Ahmad ile birlikte Laos vize etiketleri yapıştırılmış pasaportlarımızı alıp Kamboçya vizesi almak için hemen yakındaki Kamboçya Elçiliğine geçtik. Kamboçya vizesini almamız ise sıra olmamasından dolayı 5 dk sürmedi.

Hem Laos hem de Kamboçya vizesi artık cebimde. Önümde keşfedilmeyi bekleyen iki yeni Asya ülkesi beni bekliyor.

Day 561: Tayland:5, Bangkok, 15 Şubat 2012

Önceki blog yazısıBambu Adası: Koh Russei
Sonraki blog yazısıLuang Prabang Gezi Rehberi
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

42 YORUM

 1. Bugün 12 Haziran 2019’da Laos vizesi aldım.
  Bangkok’ta Kamboçya konsolosluğunun tam karşı çaprazında bulunuyor. Laos konsolosluğunun içeri saat 1 buçukta girdim. Bir başvuru formu aldım.
  Pasaportun ve kredi kartının fotokopisini istediler karşı caddede çektirip geldim 1600 Thai Bahtı ödedim beklememi söylediler.Yarım saat sonra vizesi ve ppasoportumu aldım.

  • Arkadaşlar kapıda vize olayı resmen başlamıştır, 18 temmuz’da Nong Khai den geçerek Vientiane’ye giriş yaptım, Khon Kaen’deki konsolosluk gibi 10 dakikada vize alabiliyorsunuz.
   Bu arada konsolosluğumuzda açılmış. Hepimize hayırlı olsun.

 2. 03/08/2017 Bangkok Laos Konsolosluğuna evraklarımı teslim ettim (gidiş/dönüş uçak bileti, kredi kartı fotokopisi, otel rezervasyonları, 1 resim ve pasaportun resimli kısmının fotokopisi). Öğleden sonra gel al dediler. 1600 Baht verdim. Girişteki kalabalık sizi korkutmasın. Kapıdan binaya girip, vize formu isteyin. Khaosan Road- Konsolosluk taksiyle 195 Baht tuttu. Beklemek için Kamboçya konsolosluğunun sırasında DIY Coffee var.

  • Selam, dün Tayland’taki Laos konsolosluguna gerekli belgeleri toplayarak gittim, ancak aci gercekle karsilastim! Agustos 1 itibariyle sadece Türk vatandaslarina yeni bir uygulama baslatmislar. Vize basvurusunda sonra en az 3 hafta beklememiz gerekiyormus! Fakat benim ucak biletim bir sonraki güneydi. Henüz hicbir yerde yayinlamadiklari icin cok dil döktüm ama kabul etmediler. Gidiş donus ucak biletimi de Air Asia degistirmedi. Yani son dakika golü oldu biraz!

 3. Koray Merhaba,
  Hanoi’den Laos vize başvurusu süreci ile ilgili bilgin var mı? Hali hazırda Vietnamdayım ve Laos’u da eklesem mi rotaya diye düşünüyorum.

 4. Merhaba, ben şu anda Bangkok’tayım az önce Laos konsolosluğundaydım. Gidiş dönüş uçak bileti, kredi kartı bilgileri, form ve foto istiyorlar. Trenle gideceğim deyince o zaman 3 hafta beklemeniz gerekir cevabı aldım iki gün sonra kocamla Laos sınırında buluşmayı planlarken şimdi her şeyi en baştan düşünmemiz ve planlamamız gerekecek. Vizenizi almadan hiçbir plan yapmayın Laos konsolosluğu pek bir değişken belli ki. Kamboçya sınırda vize veriyor ben o tarafa doğru hareket edicem. Herkese bol şans!

 5. Ocak 18 2016 tarihinde, şu anda Phnom Penh’deyim. Lao vizesi, buradaki Lao elçiliğinden $50 karşılığında iki günde, ek bir $10 ödeyerek ise aynı gün içinde alınabiliyor. İstenenler sadece gidiş dönüş biletleri ve ilk gece için bir otel rezervasyonu. Gayet te makul karşılıyorlar. TR pasaportuna karşı bir önyargı yok. Bilginize

 6. 5 Ağustos itibari ile Bangkok büyükelçiliğinden vizemi almış bulunmaktayım. Sabah 10.45’te gittim, postane gibi bir bina. Vize başvuru formu, bir adet fotoğraf, uçakla gidiş dönüş rezervasyonu fotokopileri (fake bunlar, otobüsle gideceğim), pasaport ilk sayfa fotokopisi ve kredi kartı fotokopisi istediler. 11’de teslim ettim, öğleden sonra 1.30’da aldim 2 aylık vizemi. Ancak tek giriş vermişler ne yazık ki.
  İlgilenen kadın biraz ters biri, güler yüzlü olmakta fayda var. Ayrıca çalışma saatleri sabah 8-12, öğleden sonra 13-16 olarak yazsa da 13.30 da açtılar içteki kapıyı. Gidip beklerseniz endişelenmeyin 🙂 Saygılar, iyi yolculuklar 😉

   • Selam,
    Tanidik vasitasiyla bir ajanstan aldim, yani önce rezervasyonu yapiyorlar, sonra iptal ediyorlar. Thailand icindeyseniz bir ajansa gidip az bi ücret vererek alabilirsiniz, yapanlar var. O günkü gorevlilere bağlı tabi ama pek bakmıyorlar. Kredi kartı fotokopisi şart bu arada. Ayrıca bu sene tekrar aldigimda otel rezervasyonuda istediler, gecen geldigimde istememistiniz o yuzden yanimda degil deyip sadece otel ismi vererek geçiştirdim.
    Iyi yolculuklar

 7. 6 Nisan 2015 Bangkok’taki Laos elciliginden ayni gun icinde sabah verip ogleden sonra vizemi aldim. Hala ucak rezarvasyonu gormek istiyor. Yakindki turizim acentasina 300 THB karsiligi da rezervasyon yaptirdim. Kredi karti bende kullanmiyorum, Bangkok’ta yasiyorum. Belki bu yuzden kredi karti icin israr etmedi.

  Benim Tayland bankasina ait bankamatik kartimin fotokopisini kabul etti (yanlis yonlendirmiyim Turk bankalarina ait bankamatikleri kabul etmeyebilir bu konuda bilgim yok). Sorulariniz olursa bildigim kadariyla yardimci olmak isterim, line’dan ekleyebilirsiniz line id: efebangkok.

 8. Ben de yaklasik bir ay once Khon Kaen elciliginden hic sorunsuz cok rahat bir sekilde, 15 dakika icinde aldim Laos vizesini.

 9. 2 subat guncellemesi, an itibarı ile laos vizesini Taylandin Khon Kaen şehrindeki konsoloslugundan aldım. Memur hiçbir ekstra evrak istemedi, sadece pasaport ve 1 adet foto ile vizeyi aldım. Vize tutarı 1600 baht. 1 saat içinde vizeyi veriyorlar. Uçak bileti, kredi karti soran olmadı.
  Selamlar.

  • Koray kardesim kolay gelsin, simdi benim bir sorum olucak; Ben Thailand’da yasiyorum, 2 mart da vizem biticek ve ben ulkeden cikis yapip Thailand geri gelecegim. Thialand 3 aylik vize alip geri gelmek istiyorum. Nasil bilgi verebilirsiniz? Laos vize almak icin kredi karti bilgisi yazilmis ama kredi kartim yok. Baska nasil bir yol yapabilirim?

 10. 2014 Aralık ayı başında eşimle birlikte Bangkok’daki Laos Elçiliğinden vizelerimizi aldık.
  – Uçak rezervasyonlarımızı (Karayolu ile ülkeye girecekseniz bile elçilikte gereksiz münakaşaya girmeden herhangi bir siteden uçak rezervasyonunuzu yaptırıp verebilirsiniz.)
  – Kredi kartı fotokopilerimizi
  – 1 adet vesikalık fotoğraf
  – Pasaport fotokopileri
  istediler. Kişi başı 1500 Baht karşılığında başvurduğumuz gün aldık.

  Elçiliğe giderken yanımızda sadece pasaportlarımız vardı. Ne istediklerini oradan öğrendik. Yakınlarda internet kafe yok. Sadece rica ederseniz yakındaki bir fotoğrafçıdan ücreti karşılığında internet kullanıp rezervasyon yaptırabilir, fotokopi çektirebilirsiniz.

  Sabah başvuru yaparsanız öğlene vizeniz çıkıyor. Biz 11 gibi elçiliğe vardık. 12’ye kadar başvurumuzu tamamladık. Saat 15’de vizelerimize kavuştuk.

 11. 7 ocak güncellemesi, biraz önce Bangkok’taki Laos konsoloslugundaydim. Uçak bileti ve kredi karti fotokopisi olursa vize verebileceğini, aksi durumda evrakları Laos’a gönderip 2 hafta sonra cevabın geleceği yönünde bilgi verdiler bana. Ben karayolu ile gitmeyi planladigim için şansımı başka yerde deneyeceğim.

  Bu arada Kamboçya vizesini de aldım bugün, konsolosluktan alırsanız 1,500 Baht alıyorlar yaklaşık 45 USD, sinir kapısında 25-30 USD’ye alındığına dair bilgiler var.

 12. Merhaba,
  T.C. vatandaşları için Laos vizesi hakkında Ağustos 2014 itibariyle güncel bilgi sahibi olan arkadaşlar paylaşımda bulunabilir mi? Bangkok’ tan Laos vizesi alabiliyor muyuz yoksa son yazılanlarda denildiği gibi sponsor vb. durumlar sebebiyle alınamıyor mu? Teşekkürler.

 13. Bu sabah Laos vizesi almak üzere Bangkok’taki Laos konsolosluğuna gittik. Daha önce bu site dahil, bir çok farklı blogtan bir gün içinde vize alınabildiğini okuduğumuz için içimiz rahattı. Ancak konsolosluğa gittiğimizde, görevli hanım pasaport fotokopilerimizi, kredi kartı fotokopilerimizi ve uçak bileti fotokopilerimizi Laos’a yollaması gerektiğini, ardından 5 ila 10 gün cevap için beklememiz gerektiğini, bu sürenin sonunda vizemizin belki çıkacağını belki çıkmayacağını, kesin bir şey söz veremediğini anlattı.

  4 aydır Asya’da seyahat ediyoruz. 1 aydan fazladır Tayland’dayız. Vietnam’a gitmek hayallerimiz aylar önce suya düşmüştü şimdi de Laos… 🙁

  Çok uzun süredir Tayland’da olduğumuz için 10 gün daha burada kalıp Laos vizesini denemek konusunda kararsısız. Üstelik çıkmama ihtimali de var.

  Uzun uzun yazdım ama hem yakın zamanda Laos vizesi alma deneyimi olan var mi merak ettim hem de bilgi olması açısından bizim deneyimimizi paylaşmak istedim.

  • Merhabalar,

   Aynı sorunu Kamboçya’da Phnom Penh’te yaşadım. Bu sabah Laos Büyükelçiliğine gittiğimde bana Laos’tan sponsor bulmam ve uçuş – konaklama belgeleriyle beraber başvurmam gerektiğini söylediler. Sonrasında vize alabilen birkaç seyahat acentasında denedim şansımı ama hepsi malesef mümkün değil dediler…

  • An itibari ile Bangkok’taki Laos buyuk elciliginden bildiriyorum. Bizim de basimiza ayni sey geldi. Kambocya ve Vietnam vizemiz de olmasina ragmen bizden de bir suru belge istendi (kredi kart fotokopisi, otobus bileti ve otel rezervasyonu). Ne yapsak bilemedim. 🙁

   • Çağla selam, naptiniz vize işini. 2~3 Gün sonra bende basvurucam bangkok tan, istedikleri evraklar eksik olursa red mi veriyorlar? Bilgi verirsen sevinirim.

  • Laos vizesi almak için herhangi bir evrak istenmiyor. Size verilecek formu dolduruyor ve 1 fotoğraf ekliyorsunuz.

   Kamboçya vizesi de aynı şekilde halledildi.

   • Laos vizesini ocak ayında 1 saat içinde, 1600 Baht’a aldım. Gümrükte ise 30$ olduğunu gördüm. Kamboçya ise kapıda 20$, fakat küçük rüşvet (5$) alıyorlar. Selamlar

   • Kemal bey, maalesef Laos Konsoloslugu ile ilgili adres bilgileriniz yanlis. İnsanlari yanlis yonlendirmezseniz ne guzel olur.

    • Teşekkürler Mustafa Bey. Google 520, 502/1-3Soi Ramkamhaeng 39, Bangkapi, Bangkok, Tayland adresi olarak gösteriyor ve dediğini gibi yanlış. Soi Sahakarnpramoon, Pracha-Uthit Road olarak düzelttim.

  • Türkiye’de bildiğim kadarıyla elçilikleri yok. Bangkok’taki elçilikten vize alınabilir.

   Laos (The Embassy of the Lao People’s Democratic Republic of Laos)
   520, 502/1-3Soi Ramkamhaeng 39, Bangkapi, Bangkok, 10240; Thailand

   • Sayın Kemal arkadaşım, Kamboçya vizesini kaç liraya aldınız? Sınırda 20 dolara yarım saatte veriyorlar ve hiçbir sorun çıkarmıyorlar.

    • Ergun Bey Kamboçya elçiliği, hemen Laos Elçiliğinin yanında olduğu için gitmişken onu da aldım. 30$ ödedim. Sınırda beklemek, ödeme kuyruğuna girmektense böylesi daha kolay oldu. Bir de Pasaportta damga yerine pul şeklindeki vizeleri seviyorum 🙂

  • Naz selamlar. Halen Bangkok’ta isen bi tavsiyede bulunayim. Gecen ay Bangkok’tan Laos vizesini alirken Vietnam Airlines’in web sitesinden ucretsiz reservasyon yaptirip cikti aldik. O sekilde sorunsuz aldik vizeyi 2 saatte. Vietnam Airlines web sitesinde reservasyon yaparken onemli olan anasayfada booking e baslamadan once “ulke” kismindan vietnam i secmek. O sekilde yaparsaniz odeme sayfasina geldiginizde “daha sonra ode” gibi bi secenek cikiyor. Bu arada fake otel reservasyonlarini da Booking’den yapip iptal edebilirsin, onu da soruyorlar. Selamlar.

   • Selam Koray, vizemi aldım. İstanbul’dan bir arkadaşım aynı tavsiyede bulundu acentasından bilet ayarladı, konsolosluğa gösterip iptal ettik bileti. Aynı gün 5 saat sonra verdiler vizeyi sorun yok. Bu arada aynı gün almak isteyenler için fiyat 1600 baht sonraki gün için 1400 baht olmuş, detay geçeyim alacaklar arkadaşlar için. Bilgilendirme için teşekkür ederim.

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın