Akdeniz’in en önemli turizm merkezlerinden Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC), Türk vatandaşlarının pasaporta ihtiyaç duymadan yalnızca kimlikle seyahat edebildiği ülkelerden.

Türkiye ile güçlü bağları nedeniyle ‘Yavru vatan’ olarak da adlandırılan Kıbrıs, lüks otelleri, muhteşem plajları, tarihi ve doğal güzellikleri, kumarhane kültürü, renkli gece hayatı ve özgün yemek kültürü ile yanıbaşımızda gidilebilecek en güzel destinasyonlar arasında.

malta
kibris nerede
Girne, Kıbrıs

Kıbrıs hakkında kısa bilgiler

Akdeniz’in en büyük üçüncü adası olan ve Anadolu topraklarının 65 km güneyinde yer alan Kıbrıs, iki devletin yer aldığı siyasi görünüme sahip. 1974 Kıbrıs Barış Harekatı sonrasında fiilen kuzey ve güney olmak üzere ikiye bölünen adanın kuzeyinde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, güneyinde ise Kıbrıs Rum Yönetimi bulunuyor.

       

Tarih boyunca Mısır, Fenike, Hitit, Roma, Osmanlı ve İngiliz egemenliği altında yönetilen Kıbrıs, çok zengin bir tarihi geçmişe sahip. 1571’de Osmanlı egemenliğine giren ve 1878 Osmanlı-Rus Savaşı ardından 50 yıllığına Büyük Britanya’ya kiralanan ada İngilizlerin adayı ilhak etmesi sonucunda Osmanlı’nın elinden tamamen çıktı.

1960’ta adada kurulan Kıbrıs Cumhuriyeti ile adada yaşayan Rum ve Türkler tek bir devlet çatısı altında yaşamaya başlasa da artan çatışmalar ve fikir ayrılıkları nedeniyle ada ikiye bölündü. 1983’te kurulan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni Türkiye dışında tanıyan hiçbir devlet yok. Uluslararası camiada Türkiye, Kuzey Kıbrıs’ı işgal eden bir devlet olarak anlatılıyor.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Kıbrıs’ın yüzde 36’sını kapsayan kuzey bölümünde kurulu. KKTC’nin başkenti Lefkoşa, yüzölçümü 3 bin 355 kilometrekare, nüfusu ise 326 bin. KKTC’de Türkçe konuşuluyor, KKTC’nin para birimi ise Türk Lirası.

Vizesiz ülkeler arasında yer alması, pasaport gerektirmeden sadece kimlikle giriş yapılabilmesi gibi sebepler Kıbrıs’a olan ilgiyi artırıyor.

Daha uygun ve verimli bir Kıbrıs tatili yapmanız için Seyahat Rehberi kategorisindeki uygun otel nasıl bulunur, vize/pasaport, hayat kurtaran akıllı telefon uygulamaları blog yazılarına göz atın.

Kıbrıs nerede 📍

Kıbrıs, Avrupa kıtasında yer alıyor. Akdeniz’in doğusunda konumlanan adanın kuzeyinde Türkiye, doğusunda Suriye ve Lübnan, güneyinde Mısır, batısında ise Girit bulunuyor.

ⓘ Kıbrıs gezinizde, dünyanın her yerinde uygun fiyata oda/ev sunan Airbnb‘yi deneyin. Burayı tıklayarak Airbnb’ye kaydolunca 22€ kazanırsınız. Otel rezervasyonu için Booking her zaman ilk tavsiyem. Buraya tıklayarak booking.com’a kaydolursanız 15$ indiriminiz olur ✔️

Kıbrıs’a nasıl gidilir ✈️

Kıbrıs’a hava yoluyla ulaşım: Kıbrıs’a Türkiye’den en kolay ulaşım yöntemi hava yolu yolculuğu. KKTC’nin Türkiye ile bağlantısını sağlayan Ercan Havalimanı başkent Lefkoşa’da bulunuyor.

Türkiye’den KKTC’ye İstanbul, İzmir, Ankara, Adana, Gaziantep, Antalya, Hatay, Kayseri, Trabzon ve Şanlıurfa’dan direkt uçak seferleri yapılıyor. Türkiye-Kıbrıs uçak seferleri Türk Havayolları, Pegasus, Onur Air ve Atlasglobal tarafından sağlanıyor.

Ercan Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşım: Ercan Havalimanı, başkent Lefkoşa’ya 23, Girne’ye 44, Gazimağusa’ya ise 50 km uzaklıkta. Havalimanından şehir merkezine ulaşım için 2 saatte bir hareket eden KIBHAS otobüsleri, taksi, araç kiralama ve özel transfer aracı seçenekleri bulunuyor.

kıbrıs nasıl gidilir
Lefkoşa, Kıbrıs

✈️ Ucuz Uçak Bileti Nasıl Alınır
✈️ Uçak Bileti Kampanyaları Nasıl Bulunur
✈️ Türkiye’nin En İyi Online Uçak Bileti Satış Siteleri
✈️ En Ucuz Uçak Bileti Ne Zaman Alınır

Kıbrıs’a feribotla ulaşım: Kıbrıs’a uçak dışında bir başka ulaşım seçeneği de feribot. Taşucu-Girne, Alanya-Girne, Mersin-Girne ve Mersin-Gazimağusa arasında karşılıklı feribot seferleri yapılıyor. Feribot seferlerinin sıklığı döneme ve yolcu talebine göre değişiyor.

Kıbrıs gezilecek yerler 📌

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC) başkenti ve en kalabalık şehri Lefkoşa, adanın stratejik merkezi olarak biliniyor. Dünyadaki tek bölünmüş başkent olma unvanını taşıyan şehir, Birleşmiş Milletler denetimindeki ‘yeşil hat’ ile ikiye bölünmüş durumda. Bu hattın kuzeyinde Türkler, güneyinde ise Rum vatandaşları yaşıyor. Ara bölgede ise Birleşmiş Milletler Barış Gücü askerleri konumlanıyor.

Kıbrıs’ın en önemli şehri Lefkoşa, eski ve yeni olmak üzere iki bölüme ayrılıyor. Surların içinde kalan Eski Lefkoşa’da dar ve çıkmaz sokaklar bulunurken, Yeni Lefkoşa’da yerleşim, daha geniş cadde ve sokaklarda devam ediyor.

Venedik surları ile çevrili Lefkoşa şehir merkezinde bu duvarlar önemli bir turistik merkeze dönüşmüş. 1228 yılından bu yana ayakta olan ve St. Sophia Katedrali’nden dönüştürülen Selimiye Cami bugün adanın en görkemli dini yapısı olarak kabul ediliyor. 1845 yılına tarihlenen Arap Ahmet Cami, Haydarpaşa Cami, Türk mimarisini yansıtan Büyük Han, Venedik tarzıyla Taş Sanatları Müzesi, AB fonuyla restore edilen St. Nicholas Kilisesi görülmeye değer.

Eski şehri çevreleyen duvarların kapılarından biri olan Girne Kapısı da ziyaretçi akınına uğruyor. Adada yaşanan acı günleri hatırlatan Barbarlık Müzesi ile Derviş Paşa Konağı ve Etnografya Müzesi de görülecekler listesine eklenmeli.

Kuzey Kıbrıs’ta liman kenti ve lüks otelleriyle bilinen Girne, tarihi ve kültürel değerleriyle Gazimağusa, Güzelyurt ve İskele kentleri de gezilecek yerler arasında.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın