Karadeniz Bölgesi’nin en güzel şehirlerinden Ordu, dünyaca ünlü fındığı, doğa harikası yaylaları, şelaleleri, gölleri ve yemyeşil coğrafyası ile ziyaretçilerine huzurlu ve sakin atmosferiyle nefes aldıran bir kent.

İlk insan yerleşiminin MÖ 7. yüzyıla uzandığı Ordu, tarih boyunca sayısız medeniyete ev sahipliği yapmış. Yazılı kaynaklarda Yunancada dağ eteği anlamına gelen Kotyora ismiyle yer alan Ordu, Pontus’tan Trabzon İmparatorluğu’na ve son olarak da Osmanlı’ya uzanan zengin bir tarihi geçmişe sahip.

ordu nerede

Ordu hakkında kısa bilgiler 🇹🇷

Karadeniz Bölgesi’nde Doğu Karadeniz’e açılan kapı olarak nitelendirilen Ordu, sahil kesiminde önemli bir geçiş güzergahının merkezinde yer alıyor. Karadeniz kıyısından iç kesimlere uzandıkça aynı gün içerisinde 4 farklı mevsimi yaşayabileceğiniz Ordu, bu özelliği ile yılın her dönemi sayısız güzelliğe ve alternatife sahip.

Türkiye’nin 30 büyük şehri arasında bulunan Ordu’nun nüfusu 760 bin, yüzölçümü ise 6.001 km². Ordu’nun trafik plaka kodu 52, telefon alan kodu ise 452.

Malta

19 ilçesi bulunan Ordu’nun ilçeleri: Akkuş, Altınordu, Aybastı, Çamaş, Çatalpınar, Çaybaşı, Fatsa, Gölköy, Gülyalı, Gürgentepe, İkizce, Kabadüz, Kabataş, Korgan, Kumru, Mesudiye, Perşembe, Ulubey ve Ünye.

Daha uygun bir Ordu tatili yapmak için Seyahat Rehberi kategorisindeki uygun otel nasıl bulunur blog yazım size yol gösterebilir.

Ordu nerede📍

Ordu, Türkiye’de Karadeniz Bölgesi’nin Orta Karadeniz Bölümü’nde, Karadeniz kıyısında yer alıyor. Ordu batıda Samsun, güneyde Tokat ve Sivas, doğuda Giresun ile komşu.

ⓘ Ordu gezinizde, dünyanın her yerinde uygun fiyata oda/ev sunan Airbnb‘yi deneyin. Burayı tıklayarak Airbnb’ye kaydolunca 22€ kazanırsınız. Otel rezervasyonu için Booking her zaman ilk tavsiyem. Buraya tıklayarak booking.com’a kaydolursanız 15$ indiriminiz olur ✔️

Ordu’ya nasıl gidilir ✈️

Ordu’ya hava yoluyla ulaşım: 2015 yılında faaliyete giren Ordu-Giresun Havalimanı, Ordu’nun Gülyalı ilçesi ile Giresun’un Piraziz ilçeleri arasında bulunuyor. İstanbul, Ankara ve İzmir’den direkt seferlerin yapıldığı havalimanına farklı kentlerden aktarmalı olarak da ulaşım mümkün.

Ordu-Giresun Havalimanı’ndan Ordu şehir merkezine ulaşım: Ordu Giresun Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşım için HAVAŞ servisleri, taksi, araç kiralama ve transfer aracı seçenekleri bulunuyor.

Uçakların havalimanına inmesinden 25 dakika sonra hareket eden HAVAŞ servisleri en hızlı ve en ekonomik seçenek. 30 dakikada Ordu kent merkezine ulaşan HAVAŞ servisleri Kumbaşı Metro Yazıhanesi Önü, Fındık Diyarı, Belediye Durağı, Eski Üstgeçit, Fakülte Sapağı, Gülyalı duraklarında yolcu indiriyor.

ordu nasıl gidilir
Karaoluk Çiseli Şelalesi

✈️ Ucuz Uçak Bileti Nasıl Alınır
✈️ Uçak Bileti Kampanyaları Nasıl Bulunur
✈️ Türkiye’nin En İyi Online Uçak Bileti Satış Siteleri
✈️ En Ucuz Uçak Bileti Ne Zaman Alınır

Ordu’ya kara yoluyla ulaşım: Karadeniz Bölgesi’nin kıyı şeridinde ve tam merkezinde yer alan Ordu’ya şehirler arası otobüslerle birçok şehirden direkt bağlantı var. Karadeniz sahil şeridini kullanan birçok otobüs firması da son durağı Ordu olmamasına rağmen Ordu’da yolcu alıp, bırakıyor.

Ordu’ya özel araçla ulaşım: Ordu, İzmir’den 1.155 km, Ankara’dan 559 km, İstanbul’dan 889 km, Samsun’dan 151 km, Trabzon’dan ise 177 km uzaklıkta. İstanbul’dan Ordu’ya ulaşım için Sakarya, Bolu, Merzifon, Samsun güzergahının takip edilmesi gerekiyor.

Ordu gezilecek yerler 📌

Ordu, hem kent merkezi hem de tarihi ve doğal güzellikleriyle öne çıkan ilçeleriyle Karadeniz’in en güzel şehirlerinden. Kentin nabzının attığı 15 Temmuz Demokrasi Meydanı, teleferikle ulaşılabilen ve manzarasıyla büyüleyici bir yer olan Boztepe, Bir dönem cezaevi olarak da kullanılan Taşbaşı Kilisesi ve Taşbaşı Mahallesi mutlaka ziyaret edilecek yerler.

Kurul Kalesi, Uzundere Şelalesi, Ortaköy Şelalesi, Çiseli Şelalesi, Gaga Gölü, Gölköy, Aybastı Perşembe Yaylası, Ünye Belediyesi Yaşayan Kültürel Miras Müzesi de listenizde olmalı.

1 Yorum

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz