malta

Enfes manzaralarıyla Küre Dağları’nın yemyeşil dokusunun Karadeniz mavisiyle birleştiği Kastamonu, Atatürk’ün şapka devrimini başlattığı, Kurtuluş Savaşı’nda önemli katkıları olan bir kent.

Ilgaz Dağları ve Küre Dağları ile çevrili Kastamonu, özellikle kış turizmiyle öne çıkan bir bölgede yer alıyor. Kent merkezi iç kesimde olsa da Kastamonu’nun Karadeniz kıyılarında her biri birbirinden şirin İnebolu, Cide gibi sahil kasabaları bulunuyor.

malta
kastamonu nerede

Kastamonu hakkında kısa bilgiler 🇹🇷

Bilinen tarihi Hitit İmparatorluğu ile başlayan Kastamonu’da tarih boyunca Frigyalılar, Lidyalılar, Persler, Makedonyalılar, Pontuslular, Romalılar, Bizanslılar ve Osmanlı Devleti’nin egemenliği yaşandı.

       

Milli Mücadele Dönemi’nde lojistik açıdan Anadolu’nun en güvenli bölgelerinden biri olması nedeniyle Ankara’ya Karadeniz üzerinden, İnebolu-Kastamonu yoluyla para, yiyecek ve cephane gönderilmesi Kastamonu’nun Türkiye Cumhuriyeti tarihinde önemli bir yere sahip olmasını sağladı.

Cumhuriyet devrimlerinden Kıyafet ve Şapka İnkılabı’nın da ilk adımının atıldığı yer olan Kastamonu’da bu önemli olay Kültür, Tarih ve Sanat Haftası etkinlikleri ile her yıl kutlanıyor.

Türkiye’nin en kalabalık 51. şehri olan Kastamonu’nun nüfusu 384 bin, yüzölçümü ise 13.136 km². Kastamonu’nun trafik plaka kodu 37, telefon alan kodu ise 366.

Merkez ilçesiyle birlikte 19 ilçesi bulunan Kastamonu’nun ilçeleri: Abana, Cide, Çatalzeytin, Daday, Hisarönü, Araç, İnebolu, Pınarbaşı, Seydiler, Şenpazar, İhsangazi, Araç, Bozkurt, Azdavay, Doğanyurt, Devrekani, Küre ve Tosya.

Daha uygun bir Kastamonu tatili yapmak için Seyahat Rehberi kategorisindeki uygun otel nasıl bulunur blog yazım size yol gösterebilir.

Kastamonu nerede📍

Türkiye’nin Karadeniz Bölgesi’nin Batı Karadeniz Bölümü’nde yer alan Kastamonu, Türkiye’nin kuzeyinde, Karadeniz kıyısında konumlanıyor. Kastamonu, doğuda Sinop ve Çorum, güneyde Çankırı ve Çorum, batıda Karabük ve Bartın, kuzeyde ise Karadeniz ile çevrili.

ⓘ Kastamonu gezinizde, dünyanın her yerinde uygun fiyata oda/ev sunan Airbnb‘yi deneyin. Burayı tıklayarak Airbnb’ye kaydolunca 22€ kazanırsınız. Otel rezervasyonu için Booking her zaman ilk tavsiyem. Buraya tıklayarak booking.com’a kaydolursanız 15$ indiriminiz olur ✔️

Kastamonu’ya nasıl gidilir ✈️

Kastamonu’ya hava yoluyla nasıl gidilir: Kastamonu Havalimanı, şehir merkezine 12 km uzaklıkta. Kastamonu’ya İstanbul Havalimanı’ndan Türk Hava Yolları’nın düzenli direkt uçak seferleri bulunuyor. İstanbul-Kastamonu uçuş süresi 1 saat 25 dakika.

Kastamonu Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşım: Kastamonu Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşım için özel halk otobüsü, taksi, araç kiralama ve transfer aracı seçenekleri bulunuyor.

Uçakların havalimanına inişinden 30 dakika sonra hareket eden özel halk otobüsleri kent merkezine ulaşım için en ekonomik seçenek. Yolcu yoğunluğuna göre iki ayrı halk otobüsü havalimanı-şehir merkezi arasında karşılıklı sefer yapıyor.

Özel halk otobüsü Kuzeykent Toplu İşyeri Merkezi, Ulucami, İnebolu Yolu, Terminal, Tosya Kavşağı, Salı Pazarı, Kışla Parkı güzergahını takip ediyor.

kastamonu nasıl gidilir

✈️ Ucuz Uçak Bileti Nasıl Alınır
✈️ Uçak Bileti Kampanyaları Nasıl Bulunur
✈️ Türkiye’nin En İyi Online Uçak Bileti Satış Siteleri
✈️ En Ucuz Uçak Bileti Ne Zaman Alınır

Kastamonu’ya kara yoluyla nasıl gidilir: Kastamonu’ya Türkiye’nin birçok şehrinden direkt otobüs seferleri bulunuyor. Batı Karadeniz’de ulaşım açısından zor bir coğrafyada yer alan şehir, işlek kara yolu güzergahında bulunmuyor.

Kastamonu, Ankara ve Çankırı’yı Karadeniz kıyısındaki İnebolu ile buluşturan güzergahın merkezinde konumlanıyor. İstanbul’dan kendi aracıyla Kastamonu’ya gitmek isteyenlerin Bolu, Gerede, Ilgaz güzergahını takip etmeleri gerekiyor. Kastamonu İstanbul’a 515 km (5.5 saat), İzmir’e 868 km (8 saat 20 dk saat), Ankara’ya ise 238 km (3 saat) uzaklıkta.

Kastamonu gezilecek yerler 📌

Türkiye’nin en planlı kent merkezlerinden birine sahip olan Kastamonu‘da gezilecek yerlere şehir merkezinden başlamak gerekiyor. Bir hayli geniş ve dağınık bir coğrafyada yer alan şehrin dört bir yanında ziyaret edilmesi gereken ilçeler ve doğal ve tarihi güzellikler olduğundan Kastamonu’ya yeteri kadar vakit ayırmak isteyenlerin en az bir haftayı gözden çıkarması şart.

Karadeniz kıyısındaki İnebolu, Küre Dağları Milli Parkı, Kastamonu Kalesi, Çatak Kanyonu (Cam Teras), Loç Vadisi, Ulukaya Şelalesi ve Gideros Koyu Kastamonu’da gezilecek yerler listenizde olmalı.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın