Türkiye‘de İstanbul ile birlikte boğaz kıyısında kurulan iki şehirden biri olan Çanakkale, Ege ve Marmara denizinin kıyıları boyunca uzanıyor. 1. Dünya Savaşı’nın kaderini etkileyen en önemli tarihi başarılara imza atılan kent, bu özelliği ile Türkiye Cumhuriyeti tarihinde önemli bir dönüm noktasına sahip.

Sayısız mitolojik öykü ve efsaneye konu olan UNESCO Dünya Mirası Truva Antik Kenti ile Anadolu’nun en eski yerleşim yerlerinden biri olan Çanakkale, doğal güzellikleri, müzeleri, milli parkları, oksijen kaynağı Kaz Dağları, plajları ve turizm cenneti Gökçeada ve Bozcaada ile ülkemizin cennet köşelerinden.

çanakkale nerede

Çanakkale hakkında kısa bilgiler 🇹🇷

Tarih boyunca sayısız medeniyete ev sahipliği yapan Çanakkale, farklı medeniyetlerin izlerini taşıyan çok renkli ve zengin kültürel mirasa sahip. Şehir, insanların yerleşik hayata geçerek tarım ve hayvancılıkla uğraşmaya başladığı Neolitik Dönem’den günümüze Anadolu’da aralıksız yerleşimin olduğu az sayıdaki yer arasında.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunda dönüm noktası olan ve İstanbul’u işgal etmek isteyen batılı devletlere karşı gösterilen üstün başarıda söz sahibi olan Çanakkale, direnişi ve savunmasıyla dünya tarihini değiştiren kent unvanına sahip.

Malta

Çanakkale’nin nüfusu 540 bin, yüzölçümü ise 9.737 km². Çanakkale’nin trafik plaka kodu 17, telefon alan kodu ise 286. Merkez ilçesiyle birlikte 12 ilçesi bulunan Çanakkale’nin ilçeleri: Ayvacık, Bayramiç, Biga, Bozcaada, Çan, Eceabat, Ezine, Gelibolu, Gökçeada, Lapseki ve Yenice.

Daha uygun bir Çanakkale tatili yapmak için Seyahat Rehberi kategorisindeki uygun otel nasıl bulunur blog yazım size yol gösterebilir.

Çanakkale nerede📍

Çanakkale, Türkiye’de Marmara Bölgesi’nin Güney Marmara Bölümü’nde, ülkemizin kuzeybatısında, Gelibolu Yarımadası ile Anadolu’nun uzantısı olan Biga Yarımadası üzerinde konumlanıyor.

Hem Asya’da hem de Avrupa’da toprakları olan ikinci şehir unvanını taşıyan Çanakkale’nin kuzeybatıda Edirne, kuzeyde Tekirdağ, doğuda ve güneyde Balıkesir ile sınırı bulunuyor.

ⓘ Çanakkale gezinizde, dünyanın her yerinde uygun fiyata oda/ev sunan Airbnb‘yi deneyin. Burayı tıklayarak Airbnb’ye kaydolunca 22€ kazanırsınız. Otel rezervasyonu için Booking her zaman ilk tavsiyem. Buraya tıklayarak booking.com’a kaydolursanız 15$ indiriminiz olur ✔️

Çanakkale’ye nasıl gidilir ✈️

Çanakkale’ye hava yoluyla ulaşım: Çanakkale şehir merkezinde bulunan Çanakkale Havalimanı’ndan Ankara ve İstanbul’a düzenli uçak seferleri gerçekleştiriliyor. Haftanın belirli günleri düzenlenen seferlerle kente hava yoluyla ulaşım mümkün.

Çanakkale Havalimanı’ndan Çanakkale şehir merkezine ulaşım: Çanakkale Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşım için belediye otobüsü, taksi, araç kiralama ve transfer aracı seçenekleri bulunuyor.

Çanakkale Belediyesi tarafından havalimanı-şehir merkezi güzergahında seferleri bulunan belediye otobüsleri uçak saatleri ile uyumlu şekilde çalışıyor. Havalimanından hareket eden otobüslerle Atatürk Caddesi, İskele, Kordon ve Necippaşa Camisi’ne ulaşım sağlanıyor.

✈️ Ucuz Uçak Bileti Nasıl Alınır
✈️ Uçak Bileti Kampanyaları Nasıl Bulunur
✈️ Türkiye’nin En İyi Online Uçak Bileti Satış Siteleri
✈️ En Ucuz Uçak Bileti Ne Zaman Alınır

çanakkale nasıl gidilir

Çanakkale’ye kara yoluyla ulaşım: Ege’yi ve Akdeniz’i Marmara ve batıda Avrupa ile bağlayan kara yolu güzergahının üzerinde yer alan Çanakkale’ye Türkiye’nin birçok kentinden direkt otobüs seferleri var. Özellikle yaz döneminde Çanakkale’nin Ege kıyılarındaki turizm merkezlerine de doğrudan otobüs seferleri ile ulaşmak mümkün.

Çanakkale’ye özel araçla ulaşım: Çanakkale-İzmir Karayolu, Ege kıyılarını takip ederek Ezine, Ayvacık, Edremit, Ayvalık, Dikili, Aliağa, Foça, Menemen üzerinden İzmir’e ulaşıyor. Bu yol Edremit’ten doğuya ayrılarak Balıkesir’e de bağlanıyor.

Marmara Denizi’nin güney kıyılarını izleyerek Bursa’yı Çanakkale’ye bağlayan devlet yolu Çanakkale’nin en yoğun trafiğe sahip güzergahı. Ankara-Çanakkale güzergahının bulunduğu devlet yolu ise Polatlı, Sivrihisar, Eskişehir, Bozüyük, İnegöl, Bursa, Bandırma, Biga üzerinden Çanakkale’ye ulaşımı sağlıyor.

Gelibolu Yarımadası’nın doğu kıyılarını takip eden rota ile İstanbul, Keşan ve Tekirdağ üzerinden Çanakkale kent merkezine ulaşabilirsiniz. Çanakkale, İstanbul’a 325 km, İzmir’e 316 km, Ankara’ya 650 km, Bursa’ya ise 270 km mesafede.

Çanakkale gezilecek yerler 📌

Kurtuluş Savaşı’nın öncüsü olan Çanakkale toprakları, Türkiye Cumhuriyeti’nin destansı olaylarına sahne olan büyülü bir coğrafya. Binlerce şehit verdiğimiz Çanakkale’de Gelibolu Yarımadası’nda Şehitler Anıtı ve çok sayıda şehitlik bulunuyor.

Kent merkezindeki Aynalı Çarşı, UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki Truva Antik Kenti ve Truva Müzesi, Truva Atı Heykeli, Assos, Gökçeada, Bozcaada ve Adatepe ve Yeşilyurt köyleri Çanakkale’de gezilecek yerler arasında.

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz