Son 20 yılda yaşadığı dönüşümle Türkiye‘de iç turizmde en popüler destinasyonlardan biri haline gelen Eskişehir, kent merkezinden geçen Porsuk Çayı üzerindeki gondolları, nehir boyunca uzanan kumsalı, yemyeşil park ve bahçeleri ve sosyal yaşamıyla görmeye değer.

Üniversite ve öğrenci şehri olarak anılan Eskişehir, dünyanın en güvenilir şehirlerinden biri. 24 saat hareketli Eskişehir sokakları, yaya öncelikli kent planı ve tramvayın renk kattığı atmosferi ve heykel ve çağdaş kent mobilyalarıyla süslü dokusuyla fark yaratan bir yer.

eskişehir nerede

Eskişehir hakkında kısa bilgiler 🇹🇷

Tarihte birçok medeniyete ev sahipliği yapan Eskişehir, ülkemizin öncü sanayi merkezlerinden. Cumhuriyetin kurulduğu ilk yıllardan itibaren otomotiv ve uçak sanayinin en önemli kentlerinden biri olan Eskişehir, üniversiteleri, sanat yapıları ve tarihi mahalleleriyle Anadolu’da bir Avrupalı kent görünümünde.

Türkiye’nin 30 büyük şehri arasında bulunan ve ülkemizin en kalabalık 25. şehri olan Eskişehir’in nüfusu 871 bin, yüzölçümü ise 13.971 km². Eskişehir’in trafik plaka kodu 26, telefon alan kodu ise 222.

Malta

14 ilçesi bulunan Eskişehir’in ilçeleri: Alpu, Beylikova, Çifteler, Günyüzü, Han, İnönü, Mahmudiye, Mihalgazi, Mihalıççık, Tepebaşı, Sarıcakaya, Seyitgazi, Sivrihisar ve Odunpazarı.

Daha uygun bir Eskişehir tatili yapmak için Seyahat Rehberi kategorisindeki uygun otel nasıl bulunur blog yazım size yol gösterebilir.

Eskişehir nerede📍

Eskişehir, Türkiye’nin İç Anadolu Bölgesi’nde, Yukarı Sakarya Bölümü’nde yer alıyor. Eskişehir, doğuda Ankara, batıda Kütahya ve Bilecik, güneyde Afyonkarahisar ve Konya, kuzeyde Bolu ve Ankara ile çevrili.

ⓘ Eskişehir gezinizde, dünyanın her yerinde uygun fiyata oda/ev sunan Airbnb‘yi deneyin. Burayı tıklayarak Airbnb’ye kaydolunca 22€ kazanırsınız. Otel rezervasyonu için Booking her zaman ilk tavsiyem. Buraya tıklayarak booking.com’a kaydolursanız 15$ indiriminiz olur ✔️

Eskişehir’e nasıl gidilir ✈️

Eskişehir’e hava yoluyla ulaşım: Eski adı Anadolu Havalimanı olan ve Anadolu Üniversitesi sınırları içerisinde bulunan Hasan Polatkan Havalimanı’ndan İstanbul Havalimanı’na ve zaman zaman da bazı Avrupa kentlerine direkt uçak seferleri yapılıyor.

Hasan Polatkan Havalimanı’ndan Eskişehir’e ulaşım: Eskişehir kent merkezine 6 km uzaklıkta olan Hasan Polatkan Havalimanı’ndan Eskişehir’e Estram adı verilen tramvay sistemiyle kolaylıkla ulaşılabiliyor. Tramvay dışındaki bir diğer seçenek ise taksi.

eskişehir nasıl gidilir

✈️ Ucuz Uçak Bileti Nasıl Alınır
✈️ Uçak Bileti Kampanyaları Nasıl Bulunur
✈️ Türkiye’nin En İyi Online Uçak Bileti Satış Siteleri
✈️ En Ucuz Uçak Bileti Ne Zaman Alınır

Eskişehir’e kara yoluyla ulaşım: Eskişehir, Anadolu’daki konumuyla birçok büyük şehre benzer uzaklıkta. Türkiye’nin dört bir yanından Eskişehir’e şehirlerarası direkt otobüs seferleri ile ulaşılabiliyor.

Özel aracıyla İstanbul’dan Eskişehir’e gitmek isteyenlerin Gebze Osmangazi Köprüsü’nü kullanarak Bursa, İnegöl, Bozüyük güzergahını takip etmeleri gerekiyor. Eskişehir İstanbul’a 302 km (3.5 saat), İzmir’e 416 km (5 saat), Ankara’ya 237 km (2 saat 40 dk), Bursa’ya ise 152 km (2 saat) uzaklıkta.

Eskişehir’e demir yoluyla ulaşım: Eskişehir, İstanbul-Konya arasında seferleri bulunan Yüksek Hızlı Tren güzergahının üzerinde yer alıyor. İstanbul ve Ankara ile düzenli tren seferleri bulunan Eskişehir’e hızlı trenle ekonomik ve konforlu bir yolculukla ulaşabilirsiniz.

Yaz ve kış döneminde sefer sıklıkları değişen demir yolu ile ulaşım seçeneğinde İstanbul-Konya arasındaki istasyonlar: Pendik, Gebze, İzmit, Arifiye, Bilecik, Bozüyük, Eskişehir ve Konya. Ankara-Eskişehir yüksek hızlı treni ile iki kent arasında 1 saat 40 dakikada ulaşım sağlanıyor. Tren, Ankara, Polatlı, Lale ve Eskişehir istasyonlarına uğruyor.

Eskişehir gezilecek yerler 📌

Kent merkezinde çok sayıda gezilecek görülecek yere sahip olan Eskişehir‘de mutlaka görülmesi gereken yerler arasında Tarihi Odunpazarı Bölgesi, Odunpazarı evleri, Porsuk Çayı ve Adalar, Kurşunlu Camii, Eskişehir Hayvanat Bahçesi, Sazova Bilim Sanat ve Kültür Parkı, Doktorlar Caddesi, Eti Arkeoloji Müzesi, Devrim Otomobili ve Balmumu Heykel Müzesi bulunuyor.

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz