İmam Meydanı (Imam Square), eski adıyla Meydan-e Şah, 508 metre uzunluğunda ve 160 metre genişliği, 89,600 m² büyüklüğüyle dünyanın en büyük meydanları arasında yer alıyor. Burası sadece bir meydan değil, İranlılar için bir yaşam alanı, özellikle de sıcak yaz akşamlarında.

Nakş-ı Cihan Meydanı (İmam Meydanı), Safevi Hükümdarı Şah Abbas’ın vizyonunun eseri. Önce başkenti Kazvin’den İsfahan‘a taşıyan hükümdar, 1602 yılından itibaren şehirde imar projeleri başlatarak, bugün üniversitelerde sanat tarihi kitaplarında yer alacak birçok eseri inşa ettirdi. Meydanın inşasına 1598 yılında başlanmış ve 1629 yılında tamamlanmış.

Mimari titizlikle inşa edilmiş meydanın içerisindeyken, dışarıdan herhangi bir bina görülemiyor. Meydanın güney kanadında, tabanından tavanına çinilerle süslenmiş olan İmam Cami (Şah Camisi); doğu kanadında görkemli işlemelere sahip Şeyh Lütfullah Camii ve batı kanadında ise etkileyici bir iç tasarıma sahip müzik odası ile ünlü Ali Kapu Sarayı olmak üzere 3 önemli yapı bulunuyor. Kuzey taraftaki Keisaria kapısı da İsfahan Kapalı çarşısına açılıyor. Namaaz-e Jom’eh yani Cuma namazı Şah Camiin’nde kıldırılıyor.

Mimari açıdan geleneksel Osmanlı tarzından farklı bir inşa edilen İran camileri, daha küçük iç alana sahipler, ancak buna karşın avlu kısmı ise oldukça geniş. Camilerindeki çini işçiliği ise kıyas kabul etmez güzellikte. Sadece iç kısımlar değil, tepeden tırnağa tüm cami, fırınlamış çinilerle süslenmiş ince bir mimari kimlik taşıyor. Öyle ki her bir parça tek tek işlenip, hazırlanıp, fırınlanıp, sonrasında yerlerine yerleştirilmiş.

Dikdörtgen şeklinde etkileyici Meydanın çevreleyen kısımlarda kapalı çarşı şeklinde dükkanlardan oluşuyor. Bu çarşıda ünlü İran halıları, bakırıcılar, aynacılara, oymacılar… el sanatları ürünlerini sergiliyorlar. Tarihte haftada 1 gün sadece kadınlara açılan Kapalı Çarşı, bugün herkese açık.

İmam Meydanı, İsfahan

İsfahan’ın kalbi sayılan ve İran sanatının en güzel eserlerini içerisinde barındıran Nakş-ı Cihan Meydanı‘nın ortasındaki havuz ise Rıza Şah Pehlevi’nin bir eseri. Gündüz sıcağında ağaç gölgelerinde dinlenenlerin dışında oldukça sakin olan alan, akşam gün batımıyla birlikte kalabalıklaşıyor. Meydanın yeşil alanları, sofralarını alıp gelmiş İranlılarla dolup taşıyor.

Kimisi burada arkadaşlarıyla derin sohbete dalıyor, kimisi çıkınında getirdiklerini burada ailesiyle birlikte bir pikniğe dönüştürüyor… Çocuklar etrafta koşuşturarak eğleniyor… sevgililer faytona binip meydanın içerisinde kısa bir tura çıkıyor… kısaca burada gece yarılarına kadar süren capcanlı bir aşam alanı oluveriyor.

Etkileyici aydınlatma ile birlikte etkileyici bir atmosfer sunan İmam Meydanı, 1979 yılından bu yana içerisindeki diğer yapılarla birlikte UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesinde yer alıyor.

5 YORUM 💬

  1. Çok güzel bir fotoğraf ve çok beğendim! Meydan, Sultanahmet meydanımıza ne kadar da benziyor, camiinin mimarisi ise gerçekten olağanüstü.

  2. Ben yeni gezmeye başlayanlardanım, bir web sayfam da var ama henüz yazılarımı paylaşamadım. Keyifle takip ediyorum yazılarınızı, 2015 yeni deneyelimlerin yılı olsun hepimiz için. 🙂

  3. Öyle güzel bir atmosferi var ki, ben hayran kaldım. Doğrusu hep batılı ülkelere tatillerimizde gidiyoruz. Burada sanki eski bir devire yolculuk yapmış gibi olduk. Bu farklı bir histi. Bunu yine Hatay ve Urfa’ya yaptığımız bir gezide de hissetmiştik. İsfahan’ı seviyorum.

💬 DÜŞÜNCELERİNİZİ BENİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın