Makedonya Tatil

Safevîlerin en ihtişamlı hükümdarı Şah Abbas, Safevi Devleti’nin başkentini 1598’te, kuzeybatı şehir Kazvin’den İsfahan taşıdı. Kurak geniş toprakların içerisinden geçerek hayat veren Zayende Nehri (Zayandeh) etrafında, İran tarihinin en büyük programlardan biri halinde başlatılan şehir geliştirme projeleri ile döneminin en büyük başkentlerinden birini yarattı.

Öyle ki bu dönemde İsfahan, Roma ve Atina ile karşılaştırılacak kadar ünlüydü. Fars Körfezi ve İpek Yolu için önemli ticaret şehri haline gelen şehir Safevi mimarisinin en seçkin örnekleriyle süslendi. İmam Cami (Mescid-i İmam), Şeyh Lütfullah Camisi ve İmparatorluk sarayı Âlî Gapu (Osmanlı’daki Bab-ı Âli’ye nispeten) en önemli yapılar olarak günümüze kadar geldi.

Imam-Cami-Isfahan

Dünyanın en büyük meydanlarından olan İmam Meydanı’nın (Nakş-ı Cihan Meydanı) güney tarafında yer alan, eski adıyla Şah Camii, yeni adıyla İmam Camii, sadece İsfahan kentinin değil aynı zamanda tüm İran’da ünlü bir cami. Yapımına 1598 yılında başlanmış cami 1611’de tamamlanmış.

İmam Camii, İsfahan

Geleneksel mimarinin en güzel örneklerini barındıran yedi renkli mozaik çini süslemeleri ve hat yazılarının güzelliği etkileyici bir yer. Kapı, minare, kemer kubbe ve avlusuyla nefes kesici bir yapıt. Camide yaklaşık 472.500 çini olduğu tahmin ediliyor. Caminin kapısı yüksekliği ise 27 metre. 42 metre yüksekliğinde 2 minare ile cami taçlandırılmış.

imam mosque, isfahan

Çinileriyle ünlü caminin hikâyesi ise ilginç. 18 yılda inşa edilen caminin mimarı, söylendiğine göre caminin inşası sırasında 3 yıl ortadan kaybolmuş. Sonrasında Şah’ın karşısına çıkarılan Mimar: “Camiyi bana zorla tamamlatmayın diye saklandım Şahım. Çünkü yıllara meydan okuyabilmesi için bu bekleyiş gerekliydi” demiş.

İran İslam mimarisinin mükemmel bir örneği olan cami, Fars Mimarisinin başyapıtlarından biri olarak kabul ediliyor. Cami İran 20.000 riyal banknotun arka yüzünde tasvir edilmiş. İmam Camii, Nakş-ı Cihan Meydanı ile birlikte UNESCO Dünya Mirası listesine yer alıyor.

Önceki blog yazısıAli Gapu Sarayı, İsfahan
Sonraki blog yazısıHafız’ın Türbesi, Şiraz, İran
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

3 YORUM

  1. Çini işlemeleri ve rengi ne kadar güzel! Bizim kurşun sade kubbelerimizle kıyaslanmayacak güzellikteymiş. Hayran kaldım. İran Cuma Camileri hakkında araştırma yaprken buldum sitenizi, bilgiler için teşekkürler.

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın