Güney Afrika Cumhuriyeti‘nin en büyük üçüncü şehri olan Durban, ülkenin önde gelen tatil ve iş destinasyonu. Zulu dilinde eThekweni ismine sahip olan Durban, sahip olduğu muhteşem plajları, tropik iklimin yansımasını görebileceğiniz bitki örtüsü ve hareketli limanı ile yerli ve yabancı binlerce ziyaretçiyi ağırlıyor.

Endüstri tesislerinin varlığıyla farklı eğitim ve bilinç düzeyindeki birçok kişinin yaşadığı Durban’da hatırı sayılır bir yabancı nüfus da var. Geçmişte ülke tarihini etkileyen çalkantılı olaylara ev sahipliği yapan kent kozmopolit atmosferini etnik çeşitliliğine borçlu.

Durban nerede

Durban hakkında kısa bilgiler 🇿🇦

Durban, resmi adı Güney Afrika Cumhuriyeti olan Güney Afrika olarak anılan ülkenin üçüncü büyük şehri. İngiliz tüccarların 1823’te ufak bir yerleşim yeri haline getirdiği Durban’da bu süreçte yerli Zulularla İngilizler arasında ciddi çatışmalar yaşandı.

1860’da Hindistan’dan gelen sözleşmeli işçilerin şeker kamışı tarlalarında çalıştırıldığı Durban’da o yıllarda çalışmaya gelen işçiler arasında Mahatma Gandhi de vardı. Sözleşmeleri bitmesine rağmen birçoğu Durban’a yerleşen işçiler Durban’da Güney Afrika’nın en büyük Hint nüfusunu oluşturdu. Durban’da Hint kültürünü görmek için Hint ve Zulu pazarlarına uğramak yeterli.

Malta

Durban’da Güney Afrika Cumhuriyeti’nin resmi dili İngilizce ile birlikte Afrikaanca, Güney Ndebele dili, Güney Sotho dili, Kuzey Sotho dili, Swati dili, Tsonga dili, Tswana dili, Venda dili, Xhosa dili ve Zuluca konuşuluyor. Güney Afrika para birimi Rand. Durban, Türkiye’den 1 saat geride.

Durban’a gitmek için vize gerekmiyor. Pasaportunuz yoksa Pasaport Çeşitleri ve Pasaport Başvurusu Nasıl Yapılır yazılarımı okuyun. Yurt dışına çıkarken yurtdışı çıkış harcı ödemeniz gerekiyor.

Daha uygun bir Durban tatili yapmak için Seyahat Rehberi kategorisindeki uygun otel nasıl bulunur, vize/pasaport, hayat kurtaran akıllı telefon uygulamaları blog yazılarım size yol gösterebilir.

Durban nerede📍

Durban, Afrika kıtasında yer alan Güney Afrika Cumhuriyeti’nin bir şehri. Güney Afrika Cumhuriyeti aynı zamanda bir Güney Afrika ülkesi. Durban, Güney Afrika Cumhuriyeti’nin doğusunda, Hint Okyanusu kıyısında yer alıyor.

Durban’a nasıl gidilir ✈️

Durban’a Türkiye’den direkt uçuş bulunmuyor. İstanbul’dan aktarmalı uçuşlarla şehre ulaşmak mümkün. Türk Hava Yolları, İstanbul Havalimanı’ndan haftanın 7 günü Johannesburg’a sefer düzenliyor. Johannesburg’tan Durban’a düzenli uçak seferleri var.

Türkiye’den Durban’a ulaşım için Türk Hava Yolları dışında farklı firmaların aktarmalı seferleri de var. Etiyopya Hava Yolları Addis Ababa, Emirates Dubai ve Qatar Hava Yolları Doha aktarmalı olarak Durban’a uçuyor. Toplam uçuş süresi bekleme dahil olmak üzere 17 ile 28 saat arasında değişiyor.

Durban Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşım: Durban Havalimanı, şehir merkezine 40 km uzaklıkta. Havalimanından şehir merkezine toplu ulaşım aracı seferi bulunmuyor. Havalimanından şehir merkezine taksi, transfer aracı ve araç kiralama seçenekleri ile ulaşım sağlanıyor.

Airport Bus Shuttle Service ve Margate Mini Coach firmalarının ise günde 4 adet shuttle seferi var. Bu otobüslerde ilk bagaj ücretsiz ikinci bagaj için ise ücret talep ediliyor. Otobüsler gelen yolcu terminali çıkış kapısından hareket ediyor.

durban nasıl gidilir

✈️ Ucuz Uçak Bileti Nasıl Alınır
✈️ Uçak Bileti Kampanyaları Nasıl Bulunur
✈️ Türkiye’nin En İyi Online Uçak Bileti Satış Siteleri
✈️ En Ucuz Uçak Bileti Ne Zaman Alınır

Durban’ı keşif için başlanacak en iyi nokta ‘Golden Mile’ adı verilen yürüyüş turuna katılmak. Bu canlı kıyı şeridi lüks oteller, eğlence kompleksleri, dükkanlar ve restoranlarla dolu. Kıyı şeridinde dolaşırken göreceğiniz koşucular, bisikletliler, kaykay ve patenliler şehrin atmosferini yansıtıyor. Burada görebileceğiniz diğer yerler de uShaka Deniz Dünyası, Moses Mabhida Stadyumu ve Durban’ın her yerinin ayrıntılı bir şekilde yapıldığı minik bir şehir maketi.

Victoria Sokak Pazarını ve Juma Masjid Camisini de içine alan, güney yarımküredeki en büyük meydan olan bu bölge şu an görülecek şeylerin, duyulacak ezgilerin ve tadılacak egzotik aromaların en güzellerinin bir araya geldiği çoklu kültürü en güzel yansıtan yer denilebilir.

Çinli, Pakistanlı, Hint ve Somalili sokak satıcıları kaldırımların her yerini işgal ederek sıkı bir pazarlık içerisinde baharatlardan sandallara, tütsüden el yapımı mücevherlere kadar her şeyi satıyorlar. Alışveriş konusunda kendine güvenenler iyi bir pazarlıkla çok fazla şey bulabilir ve damak tadına düşkün olanlar da en otantik Hint yemeklerinin tadına burada bakabilir.

2 Yorumlar

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz