Garden Route, dünya üzerindeki en etkileyici yollardan biri. Güney Afrika Cumhuriyeti’nin güneyindeki okyanus kıyılarına nazır 200 km’lik yol yemyeşil dağların, nehirlerin ve beyaz kumsallarının arasında her biri birbirinden en fazla 45 dakikalık uzaklıktaki kasabalardan geçiyor.

Mossel Bay’den başlayıp doğuya doğru Storms River’e kadar uzayan etkileyici yol, gerek coğrafi yapısının güzelliği, sahip olduğu bitki örtüsü, vahşi yaşam ve özellikle de etkinlikleriyle pek güzel bir coğrafya.

Garden Route rotasını keşfetmenin en güzel yolu araba kiralayıp gezmek. Bense Durban şehrinden başlayarak Cape Town’a kadar olan yolu, Güney Afrika’nın ünlü sırt çantalı hop-on hop-off otobüs servisi Baz Bus ile yaptım. Baz Bus Güney Afrika’daki 40 farklı şehirde 180 backpacking hostel arasında eşsiz bir kapıdan-kapıya ulaşım hizmeti sunuyor. Siz yine de imkanınız varsa arabayla bu güzelim yolu keşfedin.

Garden Route Rotası

1. Mossel Bay

Mossel Bay, Güney Afrika Cumhuriyeti

Cape Town’dan 400 km uzaklıkta Garden Route’un başlangıcı olarak kabul edilen Mossel Bay, zarar görmemiş plajlarıyla yüzme, kano ve yelken aktivitelerine sahip. Bunların dışında Seal Island adasına fokları görmek için bot turu yapabilir, sahilde at üzerinde güzel vakit geçirilebilir. Ayrıca Mossel Bay macera tutkunlarının köpek balıklarıyla kafes dalışı yapmak için seçtiği noktalardan en ünlüsü.

Malta

2. Oudtshoorn

Oudtshoorn, Garden Route

Oudtshoorn, sahilden dağlar tarafından ayrılmış daha iç kesimde bulunan bir kasaba. Güney Afrika’nın devekuşu başkentine ulaşırken yolda dağların o eşsiz manzaralarına şahit olunabilir.

Kasabada birden çok devekuşu çiftliği var ve hatta bu çiftliklerde devekuşuna binmek isteyenler varsa burası tam size göre. Oudtshoorn’daki Cango Mağaraları da görülmesi gereken yerlerden. Rotanın iç kısmında olduğundan vaktiniz yoksa atlayın burayı.

3. George

George, Güney Afrika

George, Güney Afrika Cumhuriyeti’nin altıncı büyük şehri. Şehir adını İngiliz Kralı 3’üncü George’dan alıyor. Ülkenin Westhern Cape bölgesinde, Hint Okyanusu ile Outeniqua Dağları arasındaki şehrin nüfusu, 200 bin civarında. Cape Town ile Port Elizabeth arasındaki yolun tam orta yerinde yer alan kasaba, Garden Route’un da tam merkezi sayılacak konumda.

Burası rota üzerinde yer alan minik kasabaların aksine büyük ve donanımlı bir yer. Burada bu güzel coğrafyanın bir çok yerini keşfetmek mümkün. Şehirde bir alışveriş merkezi, cumartesi günleri kurulan yerel pazar ve Trenyolu Müzesi görülecek yerlerden. George ve Hartenbog arasında eski lokomotifle tren yolculuğu dünyanın en özellikli tren yolculuklarından biri.

Dağlar, engin manzaralar, görkemli tünellerden geçen tren yolu, 1993’te koruma altına alınmış. George’un 8 km dışındaki Victoria Körfezi, küçük otel ve pansiyonlarla dolu. Bölgenin en güzel plajları burada. Hint Okyanusu kıyılarının hemen hepsinde olduğu gibi burası da sörfçülerin hünerlerini gösterdiği bir yer. Konaklama tavsiyesi Outeniqua Travel Lodge.

4. Wilderness

Wilderness, Garden Route

Cape Town’dan araba ile seyahat ederken Garden Route’a varıldığının farkına yeşil tepe sırtlarını geçtikten sonra baş döndürücü kumsalları ve dalgaları ile Wilderness’a ulaşınca varılıyor. Kaaimans Nehri ile Goukama Nature Reserve arasında, Outeniqua Dağlarıyla çevrili Wilderness, geniş plajları, yürüyüş yolları, kuşlarla dolu ormanları, nehirleri ve lagünleri ile Wilderness doğa severler için cennetten bir köşe.

Rota boyunca güzel seyreden hava burada yağmura ve hatta fırtınaya dönünce yeteri kadar gezme fırsatı bulamadım. 2500 hektara yayılan ulusal park, 5 nehir, 5 göl ile tam 18 km’lik kıyıya sahip nefis bir yer. Map of Africa ve Dolphin Point izleme noktası şahane manzaralar sunuyor. Yamaç paraşütü, segway tur, atla geziler, kaya tırmanışları, Wilderness lagünde kanoyla gezi, Kingfisher trail trekking bölgenin ünlü aktivitelerinden.

The Wild Farm Backpackers konakladığım yer olsa da size öncelikle tavsiyem kıyıya yakın yer alan Wilderness Beach House Backpackers Lodge olacak. Ayrıca aktivite meraklılarına ise Fairy Knowe Backpackers konaklama tavsiyem.

5. Sedgefield

Sedgefield, Güney Afrika

Knysna ve George arasında gizlenmiş küçük ve sevimli kasaba Sedgefield, Afrika’nın “Cittaslow” yani yavaş şehir tanımlamasını almış ilk yeri. Kuşlarıyla ünlü lagünün etrafında kurulmuş olan Sedgefield, açıkhava aktivitelerini seven aileler ve huzurlu bir tatil arayanların ortak noktası.

Çocuklar lagünde yüzebilir, çevrelendiği orman ve yeşil alanlarda yürüyüş yapılabilir ya da bisiklet sürülebilir ve her Cumartesi günü kurulan organik market ziyaret edilebilir.

6. Knysna

Knysna, South Africa

Güney Afrika’nın favori tatil kasabası Knysna, sığ bir lagünün kıyısına kurulmuş. Bu kasaba ve çevresindeki güzellikler burayı başlıbaşına bir tatil destinasyonu yapıyor. Tepeden başlayıp sahile kadar konumlanmış güzel evleri, ahşap iskeledeki botları ve hemen kıyı kenarında bulunan cafe, restoran, bar ve mağazalarıyla huzur verici bir görüntüsü var.

Cafe Mario ve 34 South uğramanız gereken dükkanlar. Dileyen için çok zengin aktiviteler var. Yapılması gereken aktivitelerden birkaçı; Featherbed Doğal Yaşam Parkı’na giden bir feribota binilebilir, The Heads olarak adlandırılan lagünün iki kaya burnunu gösteren bot turuna katılabilir ya da Knysna ormanını çevreleyen patikalarda yürüyüş yapılabilir. Knysna Elephant Park da aklınızda bulunsun. Konaklama tavsiyem The Graywood Hotel veya Jembjo’s Knysna Lodge.

7. Plettenberg Bay

Plettenberg Bay, Garden Route

Sahip olduğu geniş plajları, sakin köpüklü dalgaları ile tatilini deniz-kum-güneş çevresinde değerlendirmek isteyenler için hoş bir yer. Bu üçlüden sıkılınca, golf dersleri alabilir, yürüyüş yollarında zaman geçirebilir ya doğal yaşam parklarında zaman geçirilebilir. Robberg Nature Reserve doğa yürüyüşleri için nefis.

Bir çoğu hemen yakındaki The Crags’da yer alan Lawnwood Snake Sanctuary, Birds of Eden, Monkeyland Primate Sanctuary, Jukani Wildlife Sanctuary görülmesi gereken yerler. Yaz ortasında sırt çantalı gezginlerin doluşmasıyla tam bir parti kasabası haline geren Plettenberg Bay’de daha sakin bir tatil isteyenler için en uygun aylar Şubat ve Mart ayları.

Bloukrans Bridge‘de dünyanın en yüksek Bungy Jump (216m), 10,000 feetten Skydive, Yunus ve balina izleme turları, kano gezisi, balığa çıkma, dalış, at sürme ve daha bir çok aktivite sunuyor. Konaklama tavsiyesi Milkwood Manor.

8. The Crags

The Crags, Garden Route

Plettenberg Bay’den sadece 25 dakika uzaklıktaki The Crags, vahşi yaşamı koruma alanları ile aile tatili aktiviteleri için birebir. Plettenberg ve Crags aktivitelerinin çoğu ortak sayılır. Fil barınağını ziyaret ederek yavru, yetim bir fil ile vakit geçirebilir, Monkeyland‘de dünyanın dört bir köşesinden maymunların ağaçlarda sallanmalarını seyredebilir ya da dünyanın en büyük açık hava kafesi olan Birds of Eden’da birkaç saat geçirilebilir.

9. Storms River

StormsRiver, Garden Route

Storms River, Tsitsikamma Milli Parkı tarafından çevrili bugüne kadar zarar görmemiş eşsiz ormanlarıyla ünlü bir yerleşim yeri. Rotada en sevdiğim ve hatta buradan yaşanılır dediğim yerlerden biri. Kasaba merkezi sadece kısacık bir sokak ve bu sokak etrafına dizilmiş cafe, restoran, aktivite ve tur acentelerinden oluşuyor.

Dükkanların bazıları sanki 1960’larda kalmış gibi. Zamanında burada Elvis Presley’i en iyi taklit edenlerin bir yarışması dahi varmış. Sahil şeridi kayalıklı ve engebeli olduğu için Garden Route’da seyahat edenler genellikle Storms River’ı sahip olduğu yürüyüş yolları için tercih ediyor.

Kasaba merkezine 2 km uzaklıktaki Big Tree ziyaret edilmesi gereken yerlerden. Aynı park içerisinde 2 ve 4 km kadar uzayan trekking rotalarından birini yürüyün. Ormanda yaşlı ve yüksek ağaçlar arasına gerilmiş halatlarda yapılan Tsitsikamma Canopy aktivitesi pek keyifliydi.

Nehirde tubing, dağ bisikleti turları, atla geziler gibi aktiviteler var. Dileyen Bloukrans Bungy 216m’den bungee jumping yapabilir. Ben daha önce Yeni Zelanda’da yaptığımdan yapmadım, ama hayatınız boyunca bir defa yapacaksanız işte orası burası.

Guney Afrika Garden Route
Tsitsikamma Milli Parkı

Garden Route rotası dünyanın en eğlenceli ve aktivitesi en bol olan yerlerinden. Bu yüzden özellikle gençlerin ilgi gösterdiği rota adrenalin sporları için her yıl dolup taşıyor. İklimi Akdeniz iklimine benzeyen bölgeyi ziyaret edecek en güzel aylar Kasım-Nisan arası.

Benim de ziyaret ettiğim yılbaşı öncesi dönem hem kalabalık, hem de fiyatlar yüksek, o yüzden gitmeden rezervasyonunuzu yapın. Şubat-Nisan arası bu yüzden daha uygun. Yılın hemen her mevsiminde yağmurla karşılaşabileceğiniz aklınızda bulunsun.

Ben Qatar Airways ile Doha aktarmalı olarak bu gezimde Namibya’Nın başkenti Windhoek’e uçmuştum. Zambiya, Zimbabwe, Botswana, Lesotho ve Güney Afrika ülkelerini 2 ay boyunca gezdim. Qatar Airways ile Cape Town şehrine Doha aktarmalı uçulabilir. Oradan kiralık araç ile veya Baz Bus ile Garden Route rotasını yapın.

4 Yorumlar

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz