Dünyanın en benzersiz yeryüzü şekillerinden Pamukkale’si, insanlık tarihi ile yaşıt antik kentleri, dillere destan horozu, yöreye özgü şaraplık üzüm bağları, eşsiz lezzetleri ve doğal güzellikleriyle Denizli, Türkiye’nin önemli şehirlerinden biri.

Denizli Colossae, Tripolis, Hierapolis ve Laodikya gibi antik şehirleri, beyaz ve kırmızı renkli travertenleri, termal tesisleri ile tam bir turizm cenneti. Ege Bölgesi’ni İç Anadolu ve Akdeniz bölgeleri ile birbirine bağlayan bir geçiş koridorunda yer alan Denizli, coğrafi konumunun bu avantajı nedeniyle hem kültürel hem de fiziki olarak çeşitliliğe sahip bir şehir.

➡ Instagram hesabım @yoldaolmak ✔️

denizli nerede

Denizli hakkında kısa bilgiler 🇹🇷

Tarihte ilk yerleşimin günümüzden 6 bin yıl önce MÖ 4 binli yıllara uzandığı Denizli’de şehrin bilinen ilk sakinleri Arzawalılar olmuş. Tarih boyunca Frigler, Lidyalılar, Romalılar, Bizanslılar ve Osmanlıların hakimiyet kurduğu Denizli toprakları bu zengin kültürel birikimin izlerini taşıyor.

UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Pamukkale travertenleri ve Hierapolis Antik Kenti ile ülkemiz turizminde büyük önem taşıyan Denizli, zengin termal kaynakları, şaraplık üzüm üretimi, mağaraları, akarsuları ve vadileriyle turizmin farklı birçok alanında elverişli bir görünüme sahip.

Türkiye’nin 30 büyük şehri arasında bulunan ve ülkemizin en kalabalık 22. şehri olan Denizli’nin nüfusu 1 milyon 22 bin, yüzölçümü ise 12.134 km². Denizli’nin trafik plaka kodu 20, telefon alan kodu ise 258.

Malta

20 ilçesi bulunan Denizli’nin ilçeleri: Acıpayam, Akköy, Babadağ, Baklan, Bekilli, Beyağaç, Bozkurt, Buldan, Çal, Çameli, Çardak, Çivril, Güney, Honaz, Kale, Merkezefendi, Pamukkale, Sarayköy, Serinhisar ve Tavas.

Daha uygun bir Denizli tatili yapmak için Seyahat Rehberi kategorisindeki uygun otel nasıl bulunur blog yazım size yol gösterebilir.

Denizli nerede📍

Türkiye’nin Ege Bölgesi’nin Ege Bölümü’nde yer alan Denizli, Türkiye’nin batısında Ege Bölgesi’nin merkezinde konumlanıyor. Denizli, doğuda Burdur ve Afyonkarahisar, batıda Aydın ve Manisa, güneyde Muğla, kuzeyde ise Uşak ile komşu.

ⓘ Denizli gezinizde, dünyanın her yerinde uygun fiyata oda/ev sunan Airbnb‘yi deneyin. Burayı tıklayarak Airbnb’ye kaydolunca 22€ kazanırsınız. Otel rezervasyonu için Booking her zaman ilk tavsiyem. Buraya tıklayarak booking.com’a kaydolursanız 15$ indiriminiz olur ✔️

Denizli’ye nasıl gidilir ✈️

Denizli’ye hava yoluyla nasıl gidilir: Denizli Çardak Havalimanı, şehir merkezine 63 km uzaklıkta. Denizli’ye İstanbul’dan düzenli direkt uçak seferleri bulunuyor. İstanbul Havalimanı’ndan Türk Hava Yolları’nın, Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan ise Pegasus Hava Yolları ile Denizli’ye ulaşabilirsiniz.

Denizli Çardak Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşım: Denizli Çardak Havalimanı’ndan Denizli şehir merkezine ulaşım için havalimanından şehir merkezine ulaşım için servis araçları, taksi, araç kiralama ve transfer aracı seçenekleri bulunuyor.

Uçakların havalimanına inişinden 30 dakika sonra hareket eden servis araçları şehir merkezine ekonomik ve konforlu ulaşım için en çok tercih edilen seçenek. Havalimanı-şehir merkezi tek yön yolcu ücreti 25 TL.

denizli nasıl gidilir
Laodikeia Antik Kenti

✈️ Ucuz Uçak Bileti Nasıl Alınır
✈️ Uçak Bileti Kampanyaları Nasıl Bulunur
✈️ Türkiye’nin En İyi Online Uçak Bileti Satış Siteleri
✈️ En Ucuz Uçak Bileti Ne Zaman Alınır

Denizli’ye demir yolu ile nasıl gidilir: Denizli Tren Garı, kent merkezinde bulunuyor. İzmir-Aydın-Denizli güzergahında her gün düzenli seferleri bulunan TCDD trenleri ile İzmir ve Aydın’ın ilçeleri ile Denizli arasında ulaşım sağlanıyor. İzmir’den Denizli’ye her gün 5 tren seferi yapılıyor ve yolculuk yaklaşık 5 saat sürüyor.

Denizli’ye kara yoluyla nasıl gidilir: Denizli’ye Türkiye’nin dört bir yanından direkt otobüs seferleri bulunuyor. İstanbul’dan kendi aracıyla Denizli’ye gitmek isteyenlerin İzmir Otoyolu üzerinden Akhisar, Salihli, Alaşehir güzergahını takip etmeleri gerekiyor. Denizli İstanbul’a 568 km (6 saat), İzmir’e 234 km (3 saat), Ankara’ya ise 481 km (5.5 saat) uzaklıkta.

Denizli gezilecek yerler 📌

Türkiye’nin UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan eşsiz güzelliği Pamukkale ve Hierapolis Antik Kenti, Denizli‘de mutlaka görülmesi gereken ilk adresler. Hristiyanların ilk kiliselerinden birinin de yer aldığı Laodikeia Antik Kenti, Tripolis Antik Kenti, Işıklı Gölü, Tarihi Kaleiçi Çarşısı, üzüm bağlarıyla bilinen Güney ilçesi Denizli’de görülecek yerler arasında.

Önceki blog yazısıAntalya’nın Doğal Güzeli: Kurşunlu Şelalesi
Sonraki blog yazısıDiyarbakır Nerede 📍 Diyarbakır’a Nasıl Gidilir
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın