Lake Toba’dan sabah 10’da feribotla ayrılıp yine turist otomobili kiralayıp Medan şehrine döndük. Gölün çevresinde inşa edilmiş çok sayıda birbirinden güzel otel ve bungalovlar var. Hani kendinizi onlardan birinde hayal ederseniz oradan ayrılmayı istemeyeceğiniz türden olanları.

Pırıl pırıl dingin bir su, suda çeşitli balıklar, batak mimarisinde odanız, yemyeşil ormanlarla kaplı dağ manzarası. Zaten dağın tepesinde dağların arasında, gölün üzerinde bir adadasınız. ilginç bir kombinasyon. Dünyada nadir bulunabilecek bir konum.

Yolda aracımızın lastiği patladığından 45 dakika kadar değiştirilmesini bekledik. Bu bölge kauçuk ağaçları ile ünlü. Ağaçlar 5 yaşından itibaren kauçuk sıvısı vermeye başlıyorlar, 7-15 yaşları arası en verimli oldukları dönem ve 30 yıla kadar da bunu sürdürebiliyorlar.

Sıcak ve bol yağışlı tropikal iklime sahip ülkelerde yetişebiliyor. Gövdelerinden kabukları kesilip oluşan kanaldan sızan kauçuk ham sıvısı aşağıdaki kapta toplanıyor. 2 haftada bir toplanan kauçukları boşaltıyorlar. İğrenç bir kokusu var, hani lağımdan farkı yok.

Bu defaki aracımızın sürücüsü tam bir trafik canavarı olduğundan şirketi arayıp bize yeni araba ayarlamalarını rica ettik. Medan yakınlarına vardığımızda bize gönderilen yeni araca atladık. Jeep tarzındaki aracımızla yoğun trafikte 2 saatlik bir yolculuk sonrası Bukit Lawang köyüne ulaştık. Neredeyse 10 saattir yoldaydık.

Bukit Lawang’da indiğimiz yerde birkaç turist rehberi bize hizmet verebileceklerini söylediler. Biz rehberi önceden ayarladığımızı söyleyip onları başımızdan savdık. Telefonla görüştüğümüz iki kişi vardı ama henüz ayarlamamıştık. İçlerinden birisi, sorun olmadığını, bize kalacağımız yere kadar eşlik edip bilgi verebileceğini ve bunun için ücret istemeyip bunu keyifle yaptığını söyleyince biz de neden olmasın dedik.

Couchsurfing sitesinden Sonia adlı arkadaşımla yazışıp bazı bilgiler elde etmiş ve Sonia ayrıca bize kalabileceğimiz bir otelde yer ayarlamıştı. Bukit Lawang’ta rehberlik yapan Haidir bizi kalacağımız otele götürdü. Hoş sohbet, iyi İngilizcesi olan Haidir bize Fransız bir kız arkadaşının fotoğrafını gösterip güvenimizi kazanmaya çalıştı.

Otele yerleştikten sonra birlikte bir şeyler içip kendisiyle anlaştık. Bukit Lawang’ta ormanda trekking için rehber kiralamanız şart ve bunun için genelde sabit ücretler uygulanıyor. Ancak Endonezya pazarlık ülkesi. Haidir ile 625.000 Rp’ya (140 TL) anlaştık. Couchsurfing sitesinden tanıştığım Sonia’da gelip bize takıldı ve gece geç saate kadar otelin çok güzel olan cafe barında sohbet ettik.

Gittiğimiz her yerde olduğu gibi masamıza arada bazı kişiler gelip merakla bizimle tanışıp sohbet edip gidiyorlardı. Biri gidiyor biri geliyordu. Diğer yerlerden fark ise hepsinin kafasının hoş olmasıydı.

Hepsi çok tatlı olan bu gençler bolca magic mushroom kullanıp ve mariuana içiyorlardı. Arada Haidir sohbette takılmaya başlayınca, ben gidip bir şarj olup geleyim diyip gitti. 15 dakika sonra geldiğinde yine uçmuştu ama çok keyifli ve eğlenceli zaman geçirdik. Kafası hoş olsa da bu genci beğenmiştik.

Sonia’da üniversite mezunu, online olarak yurtdışı kökenli bir şirketin satış temsilcisi olarak çalışıyor. Sumatra Adası‘ndan kesilen ağaçların yurtdışına ihracatı için yabancı şirket sahibine danışmanlık ve tercümanlık yapıyor. Kendi şehri Aceh olmasına rağmen gelip bu köye geçici olarak yerleşmiş ve işini buradan yürütüyor.

Endonezya, son yıllarda kaçak ağaç kesimi nedeniyle ormanlarının yüzde yetmişini kaybetmiş. Korsan ağaç kesimi ciddi paraların döndüğü bir sektör. Hükümet ciddi mücadele içerisinde. Özellikle Sumatra’nın batısındaki Aceh bölgesinde yıllarca hükümetle savaş halinde olan gerilla grupları, daha sonra barışın sağlamasıyla işsiz olmalarından dolayı yıllarca yaşadıkları ormana geri dönüp bu defa kaçak ağaç kesimi ile uğraşmaya başlamışlar.

Bölgede 2004 yılında yaşanan deprem ve tusunamiler bölge ekonomisini altüst ettiği gibi bölge insanının yoksulluğuna da darbe vurmuş. 170 bin ölü bırakan bu doğal afetler sonrasında hükümet, ormanları avuçlarının içi gibi bilen bu ayrılıkçı gerillalara ormanda bekçilik görevi vermiş. Eskiden suçlu olarak addedilen bu kişiler şimdilerde birer kahraman olarak ormanları korsan kesimcilere karşı koruyorlar. Böylelikle de bu kişiler topluma kazandırılmış.

Aynı şekilde bu yağmur ormanlarının yasadışı ağaç kesiminden elde edilen odun ticaretini durdurmak için Avrupa Birliği Endonezya ile anlaşma imzalanmış. Bu anlaşmaya göre, Endonezya’dan Avrupa Birliği’ne ihraç edilen odunların yasal yollardan satışa sunulması gerekiyor. Avrupa Birliği, dünyanın en büyük odun hamuru ihracatçısından her yıl bir milyar Euro’luk odun ithal ediyor ve bu talebi karşılamak isteyen Endonezyalılar kaçak ağaç kesimine yöneliyor.

Yarın sabahtan Sumatra’nın gerçek ormanlarına, Gunung Leuser National Park’a jungle trekkinge gidiyoruz. Bir gece ormanda konaklayacağımız trekkingde çok sayıda Orangutan, diğer bazı maymun türleri, monitör lizard ve eğer şanslıysak geyik ve belki de kim bilir Sumatra Kaplanı bile görebiliriz. Sumatra Adası’nın en önemli aktivitesi olan bu trekking için heyecanlıyız.

Day 397, ID:54, Bukit Lawang, Sumatra. 5 Eylül 2011, Pazartesi

Azerbaycan

Önceki blog yazısıDünyanın En Büyük Krater Göllerinden Biri: Lake Toba
Sonraki blog yazısıKauçuk Nedir?
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

2 YORUM

  1. Merhaba biz daha çok otostopla gezip cuchsurfing vasıtasıyla insanlarla tanışıp gezmeyi planlıyoruz Bukit lawang da treking yapıp orangutanlar ve ve diğer türleri görmek için ulusal parkta gezmek istiyoruz ancak internetten gördüğüm kadarıyla rehber fiyatları çok pahalı Medandan Bukit lawang a gitsek orada daha uygun fiyatla bize rehberlik edecek yerliler bulabilir miyiz yoksa nasıl bir yol takip etmemizi tavsiye edersiniz teşekkür ederim.

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın