Macaristan’ın başkenti Budapeşte‘de Kahramanlar Meydanı‘nın kuzey cephesinde yer alan, anıtsal klasik bir mimariye sahip olan Budapeşte Güzel Sanatlar Müzesi, Macaristan’ın en önemli sanat koleksiyonuna ev sahipliği yapıyor. Avrupa sanatından örneklerin görülebildiği müze, hem zengin koleksiyonu hem de mimarisiyle ünlü.

Müzenin galerisinde aralarında Raphael, Titian, El Greco, Goya, Vermeer, Rembrandt, Dürer ve Rubens gibi ustaların eserleri bulunuyor. Güzel Sanatlar Müzesi ayrıca heykel ve Ortaçağdan ile Mısır’dan antik eşyalara da ev sahipliği yapıyor. Binanın kendisi neoklasik bir yapı ve oldukça etkileyici. Müze ünlü mimar Albert Schickedanz tarafından Fülöp Herzog’un yardımlarıyla tasarlanmış.

Budapeşte güzel sanatlar müzesi

➡ Instagram hesabım @yoldaolmak ✔️

Budapeşte Güzel Sanatlar Müzesi’nde Avrupa sanatının en önemli eserleri ile yerel ve uluslararası sanatçıların 3 binden fazla tablosu bulunuyor. 1900–1906 yılları arasında inşa edilen Budapeşte Güzel Sanatlar Müzesi’nin tasarımı Albert Schickedanz ve yardımcısı Fülöp Herzog tarafından yapılmış.

İki mimar da Viyana’da eğitim almış ve yarattıkları eser çok açık şekilde Yunanistan’da ki tapınakları andırıyor. Klasik Korint kolonlarına sahip devasa giriş ve kemer aynalığı Sanat Sarayını tamamlayan muhteşem bir eser.

Budapeşte gezilecek yerler listesindeki binanın iç tasarımı ise İtalyan Rönesans tarzında kemer altları, mermer kolonlar, mermer zemin ve kaset tavanlar ile yapılmış Bir çok tavan penceresi ile dev salonlar ve sergi odaları aydınlatılıyor.

Budapeşte Güzel Sanatlar Müzesi koleksiyonu

Budapeşte güzel sanatlar müzesi
Budapeşte Sanat Müzesi

Müzenin koleksiyonları arasında çoğunlukla Avrupa Sanatının örnekleri bulunuyor. Macar sanatının örnekleri ise Buda Kalesi’nde yer alan Macaristan Ulusal Galerisi’nde sergileniyor.

Malta

Müzenin en önemli etkinliği Eski Galeri’de (Regi Keptar) bulunuyor. Galerinin tarihi 1870’li yıllara, Esterhazy’nin aile yadigarı koleksiyonunun müzeye bağışlandığı döneme uzanıyor. Galeride eserlerini görebileceğiniz ünlü sanatçılar arasında Brueghel, Rubens, Jordaens, Rembrandt, Vermeer, Velazquez, Raphael ve Titian sayılabileceklerden sadece başlıcaları. Fransız sanatçıların 19 ev 20. yüzyıla ait eserleri de oldukça çok sayıda ve bu eserler arasında Toulouse-Lautrec, Monet, Pissaro ve Gaugin gibi isimler bulunuyor.

Budapeşte Güzel Sanatlar Müzesi‘nde sadece tablolar yok. Birçok antik dönemlerden kalma heykeller müze galerilerinde sergileniyor. Macar arkeologlar tarafından gün ışığına çıkartılmış Mısır hazineleri, Orta Çağdan kalma Gotik altar panoları da sayılabileceklerden bazıları. Müze ayrıca aralarında Leonardo Da Vinci ve Rembrandt gibi sanatçıların da eserlerinin bulunduğu özel bir bölüm de var.

Önceki blog yazısıPalatino Tepesi, Antik Roma
Sonraki blog yazısıAdana Kuruköprü Anıt Müzesi
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın