Altın sarısı ve beyaz plajları, henüz turizm endüstrisi işgaline uğramamış adaları ile bir tatil beldesi olan Sihanoukville Kamboçya’nın en popüler tatil beldesidir. 1950’lerde burada liman yapılarak kurulan şehrin ismi Kral Sihanoukville’den geliyor. Haftasonları ve tatil zamanlarında şehrin plajları başkent Phnom Penh’den gelen yerli turistlerce dolup taşıyor.

Kaldığım GST Guest House’tan Bamboo Adası için bir tekne turu satın almıştım (15$). Sabah kahvaltı fiyatının dâhil olduğu tura geçtik. Sihanoukville merkezden kalkan tekne ile 10 km uzaklıkta olan Bamboo Adasına doğru yola çıktık.

Koh Russei olarak bilinen bu ada zümrüt renginde bir denizin içerisinde bir hilal şeklinde uzanıyor. Altın sarısı kumlarının hemen arkasında ise derin orman uzanıyor. Bildik popüler turist adalarından çok uzak bir atmosferi var, daha çok sanki bir Robinson adası gibi duruyor, sakin, dingin, huzurlu.

Sarı kumlu plajında sanki milyonlarca istiridye kabuğu serpilmiş gibi, bunların birçoğu kırılmış olduğundan yalınayak gezince dikkatli olmak gerekiyor. Pirinç, tavuk, balık, karpuz, salata ve tropikal meyvelerden oluşan yeterince lezzetli ve doyurucu öğlen yemeğinin ardından herkes keyfine göre bir yer bulup yayıldı.

Üzerinde banka internet, TV, banka ATM’si, motorlu aracın olmadığı bu gelişmemiş (!) adada bunun yerine vahşi hayatın ve tropikal kuşların sesi yankılanıyor kulaklarımıza. Her yerden ve her şeyden uzakta hissetmek gibi bir şey. Ada üzerinde bungalov tarzında hizmet veren birkaç otel bulunuyor. Bunlar oldukça basit hizmet sunuyorlar, basit odalar, paylaşılan banyolar, kısıtlı elektrik ve su hizmeti gibi. 3$’dan başlayan fiyatlar 20$’a kadar çıkıyor. Yine adadan Sihanoukville’ye taksi servisi yapan botların fiyatı 10$. Birçok şeyin 1$ olduğu ülkede bu rakamlar aslında oldukça yüksek bile sayılabilir.

Kaç zamandır hep otel odasında laptop başında geçen zamanımdan kopup tekrar doğayla ve denizle iç içeydim. Bu defa yanıma iPhone’umu da almamıştım. Yüzmek, şezlongda veya kumda uzanmak, tekrar yüzmek ve mavi gökyüzü ile denizi izlemek… yaptığım buydu. Bu defa kendimi tatilde hissediyordum.

Malta

Day 613: Kamboçya:07, Sihanoukville. 6 Nisan 2012

Önceki blog yazısıKoh Kong’dan Sihanoukville’ye
Sonraki blog yazısıSihanoukville, Kamboçya
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın