Arjantin, kendine özgü atmosferi, doğası ve mimarisiyle baş döndürücü bir ülke. Kültürel ve sanatsal gelişim bakımından Güney Amerika’nın en gelişmiş ülkelerinden olan ülkede, esas etki İspanyollara ait. Bunu takip eden Fransız kültürü ile çok yakınlardaki İtalyan göçünün de önemli katkısı bulunuyor. Ormanları, eşsiz koyları, enfes yemek kültürü ve gelenekleriyle Arjantin, dünyanın benzersiz ülkelerinden biri.

Güney Amerika kıtasının güney kesiminde, And Dağları ve Atlas Okyanusu arasında uzanan Arjantin’in yüzölçümü Türkiye’nin yaklaşık 3.5 katı büyüklüğünde. İspanyol kolonicilerin ülke topraklarında bulmayı umut ettiği gümüş, Arjantin’e ismini vermiş. Latince ‘argentum’ (gümüş) kelimesinden ismini alan ülkede yaşayanların çoğu İspanyol ve İtalyan göçmenlerin torunları.

arjantin

Amerika Kıtası kuzeyinden güneyine indikçe ısınır, renklenir ve dans ritimleri sıkça duyulmaya başlanır. İçinizi ısıtan güneşi, renkli alışveriş caddeleri, tangonun en usta dansçıları ile Arjantin, tangonun anavatanıdır. İsmini Amerigo Vespucci’nin kıtayı keşfinden sonra alan bölge, buraya izini bırakmış onlarca medeniyetin özelliklerini barındırır hala.

Modern kültürün ve geleneksel dokunun benzersiz uyumunu görebileceğiniz Arjantin şehirleri, Güney Amerika coğrafyasında, dünyanın dört bir yanından gelen ziyaretçilere başka bir yerden bulamayacakları bir atmosfer sunuyor.

Malta

Arjantin hakkında kısa bilgiler 🇦🇷

Arjantin‘in resmi adı Arjantin Cumhuriyeti (İspanyolca: República Argentina). Güney Amerika kıtasında yer alan ülke, kıtanın güneyinde, And Dağları ve Atlas Okyanusu arasında uzanıyor. İspanyol kolonicilerin gümüş madeni keşfi için işgal ettiği Arjantin toprakları, Latincede gümüş anlamına gelen argentum ismiyle adlandırılmış.

Amerika kıtasının keşfedilmesiyle birlikte Avrupalı devletlerin ilgisini çeken Arjantin toprakları, 1536’da İspanyolların ayak basmasıyla birlikte şekillenmeye başlamış. İspanyollar günümüzde Buenos Aires olarak bilinen şehirde ilk koloniyi kurmuşlar. 1776 yılına kadar İspanya’ya bağlı Peru Genel Valiliği tarafından yönetilen Arjantin’de ilk bağımsızlık hareketleri 1800’lü yılların başında başlamış.

Ülke, 1870’li yıllardan I. Dünya Savaşına kadar 6 milyondan fazla göçmeni ülkeye kabul ederek çok kültürlü, mozaik görünümüne kavuşmuş. İspanyol İmparatorluğundan 1816 yılında bağımsızlığına kavuşan Arjantin’de 1819 yılından bu yana 46 devlet başkanından sadece ikisi, askeri darbesiz seçimle görevini devir-teslim edebilmiş.

Arjantin 23 eyalete (provincias) ve bir federal bölge (distrito federal) ile yönetiliyor. Ülkenin en büyük kenti ve başkenti olan Buenos Aires’in nüfusu 13.5 milyon. Arjantin’in toplam yüzölçümü 2 milyon 791 bin 810 kilometrekare. Ülke, Güney Amerika kıtasında ikinci, dünya genelinde ise en büyük sekizinci yüzölçümüne sahip ülke olarak biliniyor.

Arjantin’in resmi dili İspanyolca. Ülkede İngilizce yaygın olmasa da özellikle turistik bölgelerde biliniyor. Arjantin para birimi Peso (ARS). Arjantin’e giderken yanınızda Euro ya da Dolar götürmenizde fayda var. Ülkenin büyük bölümü Hristiyanlığın Katolik mezhebinde. Arjantin, Temmuz 2010’da ülke çapında eşcinsel evliliği yasallaştıran ilk Latin Amerika ülkesi oldu.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Arjantin’e vizesiz seyahat edebiliyor. Arjantin’e gidebilmek için minimum 6 ay geçerliliği olan bir pasaportunuzun olması yeterli. Eğer turla gitmiyorsanız kalacağınız otelin rezervasyon bilgilerini cep telefonunuza kaydetmeniz pasaport kontrolünde işinizi kolaylaştırabilir. Arjantin, Türkiye’den 6 saat geride.

Pasaportunuz henüz yoksa Pasaport Çeşitleri ve Pasaport Başvurusu Nasıl Yapılır yazılarımı okuyun. Yurt dışına çıkarken havalimanında veya sınır kapılarında yurtdışı çıkış harcı ödemeniz gerekiyor. Vizesiz gidebileceğiniz ülkeleri öğrenmek için Vizesiz Ülkeler Listesi blog yazıma göz atın.

Daha uygun ve verimli bir Arjantin tatili yapmanız için Seyahat Rehberi kategorisindeki uygun otel nasıl bulunur, vize/pasaport, hayat kurtaran akıllı telefon uygulamaları blog yazılarıma da göz atın dilerseniz.

Arjantin nerede 📍

Arjantin, Güney Amerika kıtasında yer alan bir ülke. Güney Amerika kıtasının güney kesiminde, And Dağları ve Atlas Okyanusu arasında uzanan ülkenin toplam kıyı şeridi uzunluğu 4 bin 889 km. Arjantin’in, Şili (5 bin 308 km), Bolivya (832 km), Paraguay (1.880 km), Brezilya (1.261 km) ve Uruguay’la (580 km) sınırı bulunuyor.

Uzun bir kareyi anımsatan bir şekle sahip olan Arjantin toprakları, kuzeyden güneye indikçe daralıyor. Kuzeyden güneye kadar uzunluğu 3 bin 694 km, batıdan doğuya ise en geniş topraklarının uzunluğu 1.423 km olan ülke; doğuda Atlas Okyanusu, batıda Şili, kuzeyde Bolivya ve Paraguay, kuzeydoğuda ise Brezilya ve Uruguay ile çevrili.

ⓘ Arjantin gezinizde, dünyanın her yerinde uygun fiyata oda/ev sunan Airbnb‘yi deneyin. Ben sıklıkla kullanıyorum. Burayı tıklayarak Airbnb’ye kaydolunca 160TL kazanırsınız. Otel rezervasyonu için ise Booking her zaman ilk tavsiyem. Buraya tıklayarak güvenle rezervasyon yapabilirsiniz ✔️

Tartışmasız Buenos Aires’in en iyi otel olan, 1909 yılında kurulmuş ve yüz yıldan fazladır kraliyet ailelerinin ve dünyaca ünlü isimlerin konakladığı Mariott Plaza Otel konaklanacak en iyi otel.

Arjantin’e nasıl gidilir ✈️

Arjantin’e uçakla nasıl gidilir: Arjantin, Türkiye‘ye en uzun uçuş mesafesine sahip ülkelerden biri. Türk Hava Yolları, Arjantin’in başkenti Buenos Aires’e İstanbul Havalimanından uçuşu, Brezilya’nın Sao Paulo kentinden aktarmalı bir şekilde yapılıyor. İstanbul-Sao Paulo 13 saat sürüyor. Bu şehirde 1.5 saat bekleyen uçak, yolcu indirip yeni yolcuları aldıktan sonra 2.5 saatlik bir uçuşla Buenos Aires’e ulaşıyor. İstanbul-Buenos Aires uçuş süresi toplamda 18 saat.

Buenos Aires Havalimanından şehir merkezine nasıl gidilir: Ministro Pistarini Havalimanı, Buenos Aires kent merkezinin 34 km güneyinde konumlanıyor. Havalimanından şehir merkezine ulaşım için otobüs, minibüs, özel servis, taksi ve araç kiralama seçeneği bulunuyor.

Buenos Aires kent merkezine havalimanından ulaşım için en ekonomik seçenek otobüs ve minibüsler. Havalimanından kent merkezine 6 farklı hatta sefer yapan otobüs bulunuyor. Şehir merkezinde gitmek istediğiniz konuma göre otobüslerden yararlanabilirsiniz. Otobüsler ortalama 1 saat gibi bir sürede şehir merkezine ulaşıyor.

Manuel Tienda Leon Bus firmasının minibüsleri de kent merkezine ulaşım için toplu ulaşım alternatiflerinden. Her 30 dakikada bir hareket eden minibüslere binmek için havalimanı terminalinden rezervasyon yaptırmak gerekiyor. Minibüsler 50 dakika kent merkezine ulaşıyor.

Remis firmasının özel servisleri de rezervasyon sistemiyle çalılıyor. Firmanın transfer hizmetinden yararlanmak için rezervasyon yapılıyor. Daha kurumsal bir yapıda olan servisler merkezi noktalara yolcu taşıyor.

arjantin nerede

✈️ Ucuz Uçak Bileti Nasıl Alınır
✈️ Uçak Bileti Kampanyaları Nasıl Bulunur
✈️ Türkiye’nin En İyi Online Uçak Bileti Satış Siteleri
✈️ En Ucuz Uçak Bileti Ne Zaman Alınır

Arjantin’e ne zaman gidilir 🌤

Arjantin’de dört mevsim yaşanıyor. Yazın çok yüksek sıcaklıkların görüldüğü Arjantin’de, seyahat etmek için en güzel aylar kuzey yarım kürede yaz mevsiminin yaşandığı haziran, temmuz ve ağustos ayları. Eğer deniz planınız varsa ülkede yaz mevsiminin yaşandığı aralık, ocak ve şubat aylarını tercih etmeniz gerekiyor. Bu dönem Arjantin için yüksek turizm sezonu anlamına da geliyor.

Arjantin gezilecek yerler 📌

Arjantin‘de başkent Buenos Aires modern Avrupa tarzını her an yakalayan bir yer. Buenos Aires’te görmeniz gereken yerlerin başlıcaları Plaza Del Mayo, San Tehelmo, Dokuz Temmuz Caddesi, Asa Rosada, Recoleta, Jardin Japones, La Boca, Pilar Klisesi ve Florida Caddesi olarak sıralanabilir.

Tiyatro ve opera severler için Buenos Aires’te pek çok ihtişamlı tiyatro binası bulunuyor. Theatro Colon, kentin en büyük kültür ve sanat merkezi olan Centro Cultural San Martin’in yanı sıra sanat galerileri ve sinemalar bulunuyor. Cabildo Müzesi, Metropolitana Katedrali, askeri yönetimin merkezi olan Casa Rosada, gazeteci ve yazar Bartolome Mitre’nin evi olan Mitre Müzesi ise ziyaret edebileceğiniz yerler arasında. Modern Sanat Müzesi ve bohem bir yerleşim olarak bilinen San Telmo bölgesi turistik açıdan görülmesi gereken yerler arasında bulunuyor.

Arjantin’de başkent Buenos Aires’in dışında görülebilecek şehirler arasında Cordoba, Santa Fe ve Santa Cruz bulunuyor. İsmini Kaşif Francisco Moreno’dan alan Patagonya’nın erimeyen üç buzulundan biri olan Perito Moreno buzulu, 275 şelaleye ev sahipliği yapan ve yerli dilinde ‘Büyük Sular’ anlamına gelen Iguazu Ulusal Parkı ülkenin öne çıkan doğal güzelliklerinden.

Nehirlerin yardığı, kahverengi, kırmızı ve yeşil tonlarına sahip manzaralarıyla tanınan ve 2003’ten bu yana UNESCO Dünya Miras Listesinde yer alan Quebrada de Humahuaca da ülkede doğayla baş başa vakit geçirmek isteyenler için muhteşem bir durak.

16 Yorumlar

  1. Ben Buenos Airese gitmeyi planlıyorum şubat ayında. İlk kez yurtdışına çıkacağımdan dolayı açıkçası biraz tedirginim. Mesela istanbul-amsterdam-eze aktarmalı uçuşum. Acaba Amsterdam’dan aktarma yapacağım için vize yada transit vize gerekir mi? yada yanımda olması gereken ekstra bir belge var mıdır?

    • Pasaport çıkarmanız gerekiyor öncelikle. Sonra gidiş dönüş uçak bileti almanız, otel rezervasyonunuzu yapmanız gerekiyor. O zaman gidebilirsiniz.

    • gözlerini kapatıyosun sonra bir açıyosun hola saopaulo diyosun 3 kez üst üste bikaç dakika içinde ordasın 😀 sende türkiye sınırlarında kal aman gözünü severim zaten pek iyi bir görüntümüz yok bari yurt dışına çıkıp iyice şanımızı yürütmeyin 😀

  2. Ben hala arjantindeyim. Bana kalirsa guzel hayat dolu bir yer ve cok guzel bilgiler vermissiniz. Bir kac yil daha burdayim. Ben de muhakkak bir cumbia partisine gidilmesini tavsiye edeerim 😉

  3. 3 sene evvel wipeout yarışmasına katılmıştım Buenos Aires harika bir yer salta’da kaldık 8 gün muhteşemdi şehri komple gezdik yine gitmek isterim.

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz