Kıbrıs, Akdeniz’in doğusunda yer alan, Türkiye‘de ‘Yavru vatan’ olarak da adlandırılan muhteşem bir tatil merkezi. Sicilya ve Sardinya’dan sonra Akdeniz’in üçüncü büyük adası Kıbrıs, eşsiz kumsalları, lüks konaklama tesisleri, el değmemiş doğal güzellikleri ve lezzetli yemekleri ile farklı beklentilere sahip kişiler için çok sayıda alternatif sunuyor.

Kıbrıs’ta Akdeniz ikliminin doğal güzelliği, huzurlu ve büyüleyici plajlarla birleşiyor. Bir ada ülkesi olan Kıbrıs, deniz, kum, güneş tatili arayışında olanlar için tam anlamıyla bir cennet. Yılın 300 gününden fazlasında güneşin yüzünü esirgemediği Kıbrıs plajları, ince taneli kumsalları, Akdeniz maviliğinin farklı tonlarını yansıtan berrak suları ile keşfedilmeyi bekliyor.

En İyi Kıbrıs Plajları

Kıbrıs’ın kuzeyi ve güneyinde iki ayrı devlet var. Adanın kuzeyinde uluslararası arenada yalnızca Türkiye’nin tanıdığı Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, güneyinde ise adanın tamamını uluslararası camiada Kıbrıs Cumhuriyeti ismiyle temsil eden Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) bulunuyor.

Türk seyahat severler KKTC’yi pasaport olmaksızın yalnızca kimlikle ziyaret edebilirken, GKRY’i ise Atina’dan alacakları Kıbrıs vizesi ile ziyaret edebiliyor. Kıbrıs’ın en iyi plajları, adanın güneyi ve kuzeyinde farklı bölgelere dağılmış durumda.

Malta

1. Konnos Koyu, Cape Greco

Kıbrıs Plajları
Cape Greco, Kıbrıs

Konnos Koyu, Güney Kıbrıs’ın deniz, kum, güneş denildiğinde akla ilk gelen bölgesi olan Aya Napa’da yer alıyor. Larnaka’nın kuzeybatısında konumlanan koyun bir kısmı kayalıklardan oluşuyor. Yüzerek deniz mağaralarını keşfedebileceğiniz koyda ücreti karşılığında şezlong ve şemsiye hizmetinden yararlanabileceğiniz bir tesis var. Yeme-içme fiyatları ise ortalamanın üzerinde.

Jet ski, muz, deniz bisikleti gibi su aktivitelerinin de yapıldığı koyun korunaklı oluşu denizin sıcak olmasını sağlıyor. İnce taneli kumsalı ile Konnos Koyu, Güney Kıbrıs’ta özellikle çocuklu ailelerin ilgi gösterdiği, güneyin en kalabalık plajları arasında.

2. Escape Plajı, Girne

Escape Plajı, Girne’nin kuzeyinde bulunan, Kuzey Kıbrıs’ta beach club kültürünün en önemli temsilcisi.
Plajda canlı müzik, dans pisti, plaj voleybolu, onlarca bar ve kafede değişik alkollü kokteyller, kano kiralama gibi aklınıza gelebilecek her şey bulunuyor. Gündüz müzik eşliğinde deniz keyfi yapanlar, plajda havanın kararmasıyla birlikte başlayan eğlenceye kendini bırakıyor.

Escape Plajı, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin bağımsızlığına kavuşmasında mihenk taşı olarak kabul edilen Kıbrıs Çıkartmasının yapıldığı Yavuz Çıkartma Plajında bulunuyor. Tarihi öneme sahip olan plaja giriş ücreti olarak (iki şezlong ve bir şemsiye) 50TL alınıyor. Kumsalı ince taneli, denizi sığ ve iskelesi de var. Yiyecek ve içecek fiyatları ise ortalamanın üzerinde.

3. Alagadi Turtle Beach

Alagadi Turtle Beach

Alagadi Turtle Beach, Girne’nin doğusunda Gözübüyük kasabasında yer alıyor. Nesli tükenmekte olan caretta carettaların yumurtlama alanı olan sahilde herhangi bir işletme yok. Kuzey Kıbrıs’ın en büyük bakir koylarından biri olan Alagadi’de şezlong ve şemsiyeye izin verilmiyor. Doğa koruma bölgesi olduğundan yüksek müzik ve kalabalıktan hoşlanmayanların tercihi olan plaja gitmeden önce yeme-içme alışverişi yapmak şart. Kumu ince taneli, denizi sığ.

4. Diana Beach

Kıbrıs koyları

Diana Beach, Girne’nin doğusunda, Ozanköy sınırlarındaki Çatalköy kasabasında bulunuyor. Kişi başı 20TL giriş ücreti alınan plajın kumu ince taneli, denizi ise sıcak ve oldukça sığ. Şezlong, şemsiye, duş, tuvalet ve soyunma kabininin yanı sıra kafe ve restoranı da bulunan tesisin soyunma kabini ve tuvaletlerinin temizliği konusunda zaman zaman şikayet olabiliyor.

5. Nissi Plajı, Ayia Napa

nissi plajı

Nissi Plajı, Güney Kıbrıs’ın Larnaka şehrinde, kapalı Maraş bölgesinin güneyinde yer alıyor. Aya Napa bölgesinin en opüler plajlarından biri olan plaj Güney Kıbrıs’ın en sosyal plajı olarak da adlandırılıyor. İnce taneli altın sarısı kumlarda oturup buz gibi içeceğinizle keyif yapabileceğiniz plaj 75 metre uzunluğundaki bir koyda kurulu.

Sahilde su sporlarıyla ilgili malzemeleri kiralayabileceğiniz yerler, kafeler, publar ve yüksek atlayış bölgeleri bulunuyor. Gündüz yüksek sesle müzikle beach club mantığında hizmet veren Nissi Plajına giriş ücreti alınmıyor. İki şezlong ve şemsiye için ise 10€ ücret isteniyor. Plajın doğusunda ücretsiz girebileceğiniz bir alan da var.

6. Coral Bay, Peyia

Coral Bay (Mercan Körfezi), Güney Kıbrıs’ın batısında, Peyia bölgesinde yer alıyor. Yaklaşık 400 metrelik uzunluğu ile bölgenin en geniş kumsalına ev sahipliği yapan Coral Bay’de su sporları aktiviteleri yapabileceğiniz bir firma, şemsiye, şezlong, duş, tuvalet, kafe, restoran ve bar hizmeti alabileceğiniz bir işletme de bulunuyor.

Körfez, at nalı şeklindeki körfez kireç taşlarıyla çevrili tepelerin beyaz kum ve turkuaz rengi denizle kucaklaşmasını andırıyor. Gerçekten eğer tablo gibi bir Akdeniz manzarası görmek istiyorsanız Mercan Körfezi muhteşem bir durak. Ayrıca ılık ve sakin suları yüzme, su kayağı ve scuba dalışları için çok uygun. Etrafta bulunan en son trend mekanlara uğramayı da unutmayın tabiki. Plajda haftalık (7 gün geçerli) şemsiye ve şezlong paketi 50€, günlük ziyaretlerde 10€ alınıyor.

7. Latsi Sahili, Polis

Latsi Sahili, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde Hacısofu Körfezi olarak adlandırılan körfezin güneyinde, Kıbrıs’ın kuzeybatısında yer alan popüler sahillerden. Adını kıyıda kurulu olan Latsi kasabsından alan sahil şeridi Akdeniz’e özgü gün batımı manzarasıyla ünlü. Bu sahil şeridi aynı zamanda Kıbrıs’ın en çok deniz ürünü restoranına sahip bölgesi olarak da biliniyor.

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi sınırlarında yer alan Latsi Plajı, ince taneli kumsalı, sığ ve sıcak deniz suyuyla çocuklu aileler için de ideal. Sahil boyunca çok sayıda kafe, restoran ve taverna var. Plajda 3€ karşılığında şezlong kiralayabiliyorsunuz. Yeme-içme alternatiflerinin fazla oluşu nedeniyle çok uygun fiyata karnınızı doyurabiliyorsunuz.

Kıbrıs plajları, Türkiye’nin birçok noktasından 1-1.5 saatlik uçuş mesafesinde, ülkemize en yakın yurt dışı tatil seçeneklerinden. Yılın 300 günü güneş gören Kıbrıs adasında deniz, kum, güneş tatili yapılabilecek pek çok plaj bulunuyor.


3 Yorumlar

  1. Kıbrıs tatilinizde nereleri görmeniz gerekiyor, Kıbrıs’ta gezilecek yerler nereler, en meşhur bölgeler nerede diye merak ediyorsanız doğru adrestesiniz. Kıbrıs gezilecek yerler rotanızı bizimle birlikte oluşturabilirsiniz.

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz