İzmir‘in Konak ilçesi Mezarlıkbaşı semtinde yer alan Agora, MÖ 4. yüzyılda Antik Smyrna kentinin taşındığı Kadifekale’nin (Pagos Dağı) kuzey yamacında kuruldu.

Helenistik Dönem’de kurulan Agora, dönemin kamu binalarıyla çevriliydi. Agora’dan günümüze ulaşmayı başaran yapıların çoğu MS 178’de yaşanan depremden sonra Roma İmparatoru Marcus Aurelius’un desteğiyle inşa edilen kente ait.

izmir agora

Antik dönemlerde pazar yeri ve çarşı anlamında kullanılan Agora, şehrin önemli siyasi kararlarının alındığı bir toplanma merkezi işlevi görüyordu. İzmir Agorasının toprak altında bulunan kalıntılarına 1927’de ulaşıldı.

Yüzyıllardır toprakla yeryüzü arasında yarı açıkta duran mermer sütunların kazılarının başlamasıyla İzmir kent merkezindeki bu tarihi yer İzmir’in en önemli arkeolojik bölgelerinden birine dönüştü.Dikdörtgen formda planlanan Smyrna Agorası, ortada geniş bir avlu ve bu avlunun etrafında bulunan sütunlu galerilerden oluşuyor. Agora’da gerçekleştirilen kazılarda kentin kuzey ve batısındaki galeriler gün yüzüne çıkarılmış durumda.

izmir agora nerede
agora izmir

Agora’dan çıkarılan önemli eserler İzmir Arkeoloji Müzesi’nde sergileniyor. Kazılarda bulunan eserler arasında Tanrı Hermes, Eros, Herakles ve Dionysos heykellerinin yanı sıra pişmiş topraktan eserler, kabartmalar, mermer ve kemik parçalar bulunuyor.

Agora İzmir giriş ücreti ve ziyaret saatleri

Adres: Namazgah Mahallesi, Tarık Sarı Sk. No:29 35240 Konak, İzmir
Telefon: +90 (232) 489 07 96
Ziyaret Saatleri: 1 Nisan-31 Ekim: 08:00-19.00
1 Kasım-14 Nisan: 08.00-17.00
Tatil Günü: Yok
Giriş Ücreti: 12 TL, Müzekart+ geçerli

İzmir şehir merkezinde gezilecek tarihi yerler arasındaki Tarihi Kemeraltı Çarşısı’nın yanı başında bulunan Agora ile birlikte Namazgah Hamamı, Basmane bölgesi, Ayavukla Kilisesi, İzmir Basın Müzesi, Radyo ve Demokrasi Müzesi, Tarihi Kemeraltı Çarşısı, Havra Sokağı, Kızlarağası Hanı ve İzmir Saat Kulesi’ni de kapsayan bir rotayı yarım günlük bir sürede keşfedebilirsiniz.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın