Palamutbükü, Muğla‘ya bağlı Datça ilçe merkezine 30 km mesafede, Datça Yarımadası’nın Akdeniz’e bakan tarafında maviyle yeşilin kucaklaştığı, şirin bir koy. Datça zaten nefes kesen koy bükleri, uçsuz bucaksız deniziyle sadece gidip gezilip görülecek değil aynı zamanda yaşanacak, yaşlanılacak yer. Palamutbükü de Datça’nın en cazip yerlerinden birine hızla dönüşüyor.

İsmini burada yetişen palamut ağaçlarından alan Palamutbükü’nde günümüzde palamut ağaçlarının yerini badem ağaçları ve zeytin ağaçları alsa da çıplak tepelerin yumuşak bir eğilimle denize kavuştuğu upuzun kumsalıyla bölge halen bir cennet kadar güzel.

palamutbükü nerede

Datça’nın en büyük koylarından biri olan Palamutbükü uzun sahil şeridi boyunca şirin çay bahçeleri, barlar ve pek çok yeme içme mekanına ev sahipliği yapıyor. Hepsinin önünden denize girmek mümkün, ayrıca bu işletmeler şezlong kiralama hizmeti de veriyor.

Kumsal boyunca ağaçlıklar içinde köy evleri, pansiyon ve yazlıkların sıralandığı limanda, balıkçı tekneleriyle birlikte yatların demirliyor. 2 km uzunluğunda, kum ve çakıl karışımı kumsala sahip Palamutbükü, Knidos Ören Yerine ise yalnızca 10 km uzaklıkta bulunuyor.

Malta

Palamutbükü nerede 📍

Datça Yarımadası’nın güneybatısında yer alan Palamutbükü, Datça ilçe merkezinin 30 km batısında, Akdeniz kıyısında yer alıyor. Maviyle yeşilin kucaklaştığı, Hayıtbükü, Ovabükü ve Palamutbükü olarak anılan koylardan sonuncusu olan Palamütbükü’nin kara bölümü Yaka Köyü, liman bölümü ise Cumalı Köyü sınırlarında.

ⓘ Palamutbükü gezinizde, dünyanın her yerinde uygun fiyata oda/ev sunan Airbnb‘yi deneyin. Burayı tıklayarak Airbnb’ye kaydolunca 22€ kazanırsınız. Otel rezervasyonu için Booking her zaman ilk tavsiyem. Buraya tıklayarak booking.com’a kaydolursanız 15$ indiriminiz olur ✔️

Palamutbükü’ne nasıl gidilir ✈️

Datça’nın merkezine yaklaşık 30 km uzaklıkta yer alan Palamutbükü, Marmaris’e 72 km, Bodrum Havalimanı’na 90 km, Dalaman Havalimanı’na 155 km, İzmir’e 350 km, Ankara’ya 820 km ve İstanbul’a ise 950 km mesafede bulunuyor.

Palamutbükü’ne en yakın havalimanları Milas-Bodrum Havalimanı (90 km) ve Dalaman Havalimanı (180 km). Bodrum’dan kalkan feribotlarla Datça-Bodrum arasında özel araçla, feribotla seyahat etmek mümkün.

Palamutbükü’ne hava yolu ile ulaşım

Datça’ya havayolu ile ulaşım için, Bodrum Havalimanı’na gelip buradan Bodrum Marina’dan kalkan Datça feribotlarıyla 2 saat süren bir yolculuğun ardından Datça’ya gelebilirsiniz. Datça ile Palamutbükü arası özel araçla 30 dakika sürüyor.

Datça’ya havayolu ile ulaşım için diğer alternatif ise İstanbul ve Ankara’dan direkt uçuşlarla ulaşabileceğiniz Dalaman Havalimanı’ndan Marmaris’e kadar servis ile gelip daha sonrasını ise saat başı kalkan minibüslerle Datça’ya ulaşmak. Her iki şekilde de Datça’dan Palamutbükü’ne hareket eden araçlarla koya ulaşabilirsiniz.

Dalaman Havalimanı’ndan Marmaris’e kadar transfer ve servis hizmetleri bulunuyor. Bodrum Havalimanı’ndan ise feribot seferleriyle Datça’ya ulaşılabilir.

✈️ Ucuz Uçak Bileti Nasıl Alınır
✈️ Uçak Bileti Kampanyaları Nasıl Bulunur
✈️ Türkiye’nin En İyi Online Uçak Bileti Satış Siteleri
✈️ En Ucuz Uçak Bileti Ne Zaman Alınır

palamutbükü nasıl gidilir

Palamutbükü’ne kara yolu ile ulaşım

Palamutbükü’ne ulaşım için önce Datça’ya gelip buradan koya ulaşmanız gerekiyor. Özel aracınız ile İstanbul’dan yaklaşık 13 saatte, Yalova, Bursa, Susurluk, Salihli, Nazilli, Muğla ve Marmaris üzerinden Datça’ya ulaşabilirsiniz.

Ankara’dan, Afyon, Denizli, Muğla ve Marmaris üzerinden yaklaşık 12 saatte Datça’ya ulaşım mümkün. Marmaris Yolu’ndan Datça’ya gelirken, Dörtyol Mevkii’nde sağdan devam edip direkt koya ulaşabiliyorsunuz.

İzmir’den Palamutbükü’ne ulaşım için İzmir-Aydın Otoyolu üzerinden Muğla, Marmaris ve Datça yolunu kullanmanız gerekiyor. 350 km’lik yol yaklaşık 5 saat sürüyor.

Palamutbükü’ne ulaşım için otobüs tercih ederseniz, Türkiye’nin pek çok kentinden direkt Datça’ya direkt seferler düzenleyen otobüs firmaları bulunuyor. Bunlardan birini tercih edip Datça’da indiğinizde, Palamutbükü’ne merkezden hareket eden şehir içi ulaşım seçenekleriyle ortalama 45 dakikada varılabiliyor.

Yaz sezonunda Datça’dan Palamutbükü’ne ve Palamutbükü’nden Datça’ya hemen her saat başı dolmuşlar hareket ediyor. Ayrıca Datça Yat Limanı’ndan da her gün Palamutbükü’ne günübirlik tur tekneleri gidiyor.

Datça’ya ayrıca mevsime bağlı olarak, Rodos ve Simi’den deniz otobüsleri sefer düzenliyor. Marmaris ve Bodrum Otogarı’ndan ise saat başı Datça araçları hareket ediyor. Marmaris’ten yaklaşık 1 saat süren yolculuk, Bodrum’dan ise ortalama 4 saat sürüyor.

Feribot ve deniz otobüs servisi mayıs ayında başlayıp, eylül sonuna kadar devam ediyor. Feribot hareket saatleri ise yaz sezonunda her gün 09.00-17.00 saatleri arasında olmak üzere, yine her gün aynı saatlerde Bodrum ve Datça Körmen Limanı’ndan da hareket ediyor.

Dağlık ve engebeli bir arazi yapısına sahip Datça Yarımadası’nın uç taraflarında bulunan Palamutbükü, doğa ile iç içe, berrak denizi ve geniş sahili ile huzurlu bir tatil arayanların konaklayabileceği mükemmel bir yer.

2 Yorumlar

  1. Bu kadar ayrıntıya girip, Datça -Palamutbükü arasındaki karayolunun durumundan, asfalt kalitesinden, virajlı olup olmadığından hiç
    söz etmemek …

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz