Venedik, İtalya’nın Veneto bölgesinde yer alan Büyük Kanal’ın kıyılarındaki kazıkların üzerine inşa edilmiş benzeri olmayan bir kent. Ayak bastığınızda akıllarda geçmişi silen, gelecek planlarını unutturan, sadece suyun sesine kapılıp gideceğiniz bir şehir.

İtalya‘nın Adriyatik Sahilindeki lagünde, ağaç kazıklar üzerine inşa edilmiş evleriyle Venedik, tartışmasız Avrupa’nın en güzel şehirlerinden biri. Zengin tarihi dokusu her köşeye sinmiş masalsı sokakları, geniş meydanları, kanallardaki romantik sandal sefaları ve Murano Adasının sanat eserleriyle baştan çıkarıcı bir şehir.

venedik gezilecek yerler

Venedik, 118 adacık üzerine kurulu, 160’dan fazla kanal ve bunları birbirine bağlayan 600’den fazla köprüden oluşuyor. Doğuyla batının uyumlu bir sentezi olan bu şehir, bir zamanların güçlü devletlerinden olan Venedik Cumhuriyeti’nin de doğduğu topraklar.

Doğu Roma ve İslam dünyası ile güçlü ticaret bağları kurmuş Venedik Cumhuriyeti, Akdeniz ticaretine yön vererek bir zamanlar Avrupa’nın en varlıklı şehirlerinden birine dönüşmüş. 13. yüzyılın sonlarında 3 bin 300’den fazla Venedik gemisi Akdeniz sularında ticaret yapıyordu.

Malta

Bu refah döneminin zengin aileleri şehirde gösterişli saraylar yaptırdı, sanatçıları destekleyerek sanata yön verdiler. Bugün gördüğümüz Venedik hazineleri bu zengin dönemin mirası. Şehrin dört bir köşesi rengârenk, vitrinler cezbedici maskelerle dolu, dar sokaklarında kaybolmanın heyecanı ile adeta tiyatro sahnesi. Her sokakta bir oyun başlıyor diğerinde yeni bir oyunun başlamasını heyecanla bekliyorsunuz.

Siyah-beyaz tişörtleri ile fotoğraflara eşlik eden gondolcuları, cam işçiliğindeki başarıları, şaşaalı kostüm karnavalı döneminde sokaklara akın eden maskeli insanları, renkli; görsel şölen sunan birbirinden güzel adaları ile göz alıcı ve farklı bir gezi rotası Venedik.

Venedik Gezilecek Yerler

Venedik’te gezilecek yerler dediğimizde sayfalar dolusu bir liste çıkarılabilir. Ancak en göze çarpan yapılar şehrin en yoğun olan; merkezi Piazza San Marco bölgesinde bulunuyor. Merkezde ve merkeze yakın bölgelerde Venedik’te görülmesi gereken yerlere yürüyerek de gitmek mümkün.

Venedik pahalı bir kent. Kenti ziyaret eden turistlerin dörtte üçü günübirlik ziyaret yapıp kentte gecelemeden kaçıyorlar. Özellikle yaz dönemi günübirlik ziyaretçiler bir hayli fazla. Kenttin bazı sokakları ve meydanlarında inanılmaz bir turist kalabalığıyla karşılaşmaya hazır olun. Kalabalık olmayan yer yok gibi. Siz de onlardan birisiniz, söylenmeyin!

Venedik gezisini planlarken en çok ilgi gören yerlere sabahın erken saatlerinde gitmeye bakın. Öğleden sonraları ise kentin arka sokaklarında ve kanalları boyunca dolaşmak en güzeli. Her yerde karşınıza çıkan kanallara, giriş katları sular altındaki evlere ve küçük meydanlara hayran kalacaksınız.

Gondol gezisi her Venedik seyahatinin olmazsa olmazı. Genellikle standart fiyat uygulayan bazı kanal noktalarına gidip orada bu hayalinizi gerçekleştirebilirsiniz. Bunun dışında karşılaşacağınız gondolcularla sıkı pazarlık yapıp kendinize özel bir tur organize edebilirsiniz.

Venedik olağanüstü Rönesans dönemi sanat eserlerine ev sahipliği yapıyor. En iyi sergiler Accademia, Gotik Ca’d’Oro içinde yer alan Galleria Giorgio Franchetti ve Peggy Guggenheim koleksiyonlarında yer alıyor. Hem dantel ve cam isçiliğinin merkezi olması hem de renkli evleri ile Murano, Burano 13 ada içerisinden görülmesi gerekenlerin başında geliyor. Adaların hepsi yaklaşık 1-2 saatte rahatça gezebilirsiniz.

Venedik müzeleri önündeki uzun kuyruktan kurtulmak istiyorsanız Venice Museum Pass alın mutlaka. Bunun için 40.40€’yu gözden çıkarmanız gerekiyor. San Marco Müzeleri ve Venedik Kent Müzelerini kapsayan toplam 11 müzeyi bu biletle gezebiliyorsunuz. Turizm ofislerinden veya 8€ ek servis ücreti ödeyerek internetten alabilirsiniz.

San Marco Müzeleri (St Mark’s Square Museums), Dükler Sarayı, Correr Müzesi, Arkeoloji Müzesi ve Marciana Kütüphanesini kapsıyor.

Venedik Kent Müzeleri (Venice Civic Museums) ise Ca ‘Rezzonico, Mocenigo Sarayı Müzesi, Carlo Goldoni’nin Evi, Ca’ Pesaro, Murano Cam Müzesi, Burano Dantel Müzesi, Doğa Tarihi Müzesi.

Araç trafiğinin olmadığı Venedik’i bir ucundan diğer ucuna kadar birkaç saatte yürüyebilirsiniz. Venedik’ten ulaşım da oldukça kolay. San Michele, Murano, Burano, Torcello, Giudecca ve Lido’ya küçük deniz taşıtları vaporetto’larla adalara gidilebiliyor ancak diğer adalara ulaşım taksi veya özel ulaşım araçları ile sağlanıyor.

1. San Marco Meydanı

San Marco Meydanı
San Marco Meydanı, soldaki Dükler Sarayı
venedik san marco meydani
Dükler Sarayı, San Marco Meydanı

San Marco Meydanı, Venedik’in en çok ilgi gören yeri olsa gerek. Venedik’te sokak aralarını gezdiğinizde tüm biraz geniş boşluklara yönlendiren tabelalarda meydan adını görüyorsunuz. Kent çok sıkışık olduğundan tüm boşluklar meydan olmuş. Ancak bu sıfatı tam anlamıyla hak eden en nefis yer San Marco Meydanı.

Napolyon’un ‘Yeryüzünün en güzel salonu’ olarak tanımladığı San Marco Meydanı kuşkusuz şehrin en güzel yeri. Dükler Sarayı, Manastır Vekilharçlarını Evi, San Marco Kilisesi, Çan Kulesi ve Saat Kulesi ile çevrili. Meydan, sahip olduğu benzersiz yapılar ve merkezi konumu nedeniyle günün 24 saati hareketli.

San Marco’yu gezerken 1214’te Latin İstilası sırasında İstanbul Hipodromundan çalınıp getirilen bronz atları görün. Doğu Roma devrinde Hipodromu süsleyen dört atın çektiği araba heykelinin yalnızca atlar kısmı günümüze ulaşabilmiş.

Meydanın ortasındaki sütunun üzerinde 1170 yılından bu yana yer alan Aslan Heykeli hem meydanın hem de Venedik kentinin sembolü. Kanatlarının sonraları İtalyan heykeltıraşlarla eklendiği heykelin Çin ya da İran’dan getirildiği tahmin ediliyor. Ünlü İtalyan gezgin ve tüccar Marco Polo Doğu gezisinden döndüğünde dükler tarafından bu Aslan heykelinin altında törenle karşılanmış.

Meydanda yer alan 1720 tarihli, yazarların ve sanatçıların tercih ettiği Caffé Florian, sadece nefis atmosferiyle değil Venedik Karnaval tarihinin duraklarının biri olmasıyla da ünlü. Bir dönem Venedik’i kontrol eden Avusturya birliklerinin ziyareti ile ünlenen Caffé Quadri de meydanda yer alıyor. Venedik’te yeme-içme listelerinde baş sıralarda yer verilen bu iki kafede kahve içmek isterseniz bütçenizi biraz sarsabilir. Ayrıca müzik için de ekstradan 6€ alınıyor.

2. San Marco Bazilikası

San Marco Bazilikası
Venedik San Marco Bazilikası

San Marco Bazilikası, 829’da inşa edilmiş ve 1807’den bu yana şehrin ana katedrali olarak kullanılıyor. Altın Kilise olarak adlandırılan katedral uzun yıllar sadece seçkinlerin ve düklerin özel ibadethanesiydi. Katedral, 1807’den bu yana Venedik Patriklerinin, Venedik Roma Katolik Başpiskoposluğunun merkezi oldu. İhtişamlı katedral yaldızlı mozaikleriyle ünlü.

Kapılardaki oymaları, görkemli heykelleri, mozaikleri ile dikkat çeken San Marco Bazilikası başta Aziz Markos’un na’aşını koymak üzere yapılsa da ardından bir kez yıkılarak şimdiki halini aldı. Bazilikayı ilk gördüğünüzde dikkatinizi çekecek şu meşhur, tarihte paylaşılamamış 4 atın orijinalleri ise Museo Marciano’da yer alıyor.

San Marco Bazilikası ziyaret saatleri 09.30-17.00, pazar ve resmî tatillerde 14.00-16.30. San Marco Bazilikasına giriş için ücret alınmıyor. Ancak bazilika içerisinde yer alan St. Mark Müzesi yetişkinler 5€, öğrenci 2,50€, çan kulesi ise yetişkinler 8€, öğrenci ve çocuklar 4€.

3. Aziz Mark’ın Çan Kulesi

venedik san marko
San Marco Bazilikası ve çan Kulesi

Çan Kulesi (Campanile), San Marco Meydanında 98,5 metre yüksekliğiyle dikkatinizi çekecek ilk yapı. Bartolomeo Bon tarafından tasarlanan Kule önce deniz feneri olarak kullanıldı, ardından suçluların ölüme terk edildiği bir zindana dönüştü. Uzun süre bakımsız kaldıktan sonra yıkılan kulenin aynı yerine bugünkü çan kulesi inşa edildi.

Çan Kulesi ziyaret saatleri nisan-haziran 09.00-19.00, haziran-ağustos 09.00-21.00, eylül-ekim 09.00-21.00, kasım-mart 09.30-15.45. Çan Kulesi giriş ücreti 8€, çocuklar ve öğrenciler 4€, 15 kişiden kalabalık gruplara kişi başı 4€.

4. Dükler Sarayı

Dükler Sarayı
San Marco Meydanının Büyük Kanala açılan kısmı ve sağda Dükler Sarayı
ahlar köprüsü
Ahlar Köprüsü

Dükler Sarayı (Palazzo Ducale), Aristokrat Venedik Düklerinin 700 yıl boyunca ülkeyi yönettiği saray. Akdeniz ticaretinin kalbi olan Venedik bir zamanlar denizcilerin ve tüccarların kentiydi. Dünyanın her tarafından akan zenginlikle şehir şatafatıyla dillere destan olmuştu. Bu zenginliğin en somut izi bugün Venedik Doge Sarayında gözleniyor.

San Marco Meydanında yer alan saray 1309-1424 yılları arasında inşa edildi. Oldukça geniş bir alana kurulmuş olan yapı eskiden sularla çevrili bir şato olarak kurulmuş. Sarayın bir yanında kanal, diğer yanında ise meydan yer alıyor.

Saraydaki Senato Salonu ve kentin bilge kişilerinin toplandığı Büyük Kolej Salonu tüm görkemiyle bunun en canlı mirası. Her iki salonun tavanı da altın kaplamalarla süslü. Özellikle Senato Salonu tavanı gerçek bir sanat şaheseri. Tavanı süsleyen freskler Venedik kentinin öyküsünü anlatıyor.

Sarayın içerisinde ve çevresindeki önemli noktalar olan Devler Merdiveni, Porta della Carta, İşkence Odası, Adem ve Havva figürü yer alıyor. Bunların dışında her turistin mutlaka fotoğrafladığı, idam edilmeden önce mahkûmların son bir kez Venedik’e bakmaları için geçirildiği Ahlar Köprüsü yer alıyor.

Venedik Karnavalı, kentin mitolojisinde çok önemli. Aslında karnaval oldukça inişli çıkışlı bir hikâyeye sahip. Rönesans sonrası gerçek bir şölene dönüşen festival, 18. yüzyıl sonunda Cumhuriyetin ilanı ile birlikte aristokratların eğlencesi olduğu gerekçesiyle yasaklanmış.Asıl korkulan, maskelerin ardına gizlenenlerin bir ayaklanma başlatabilme endişesi olduğu söyleniyor. Bu dönemde karnaval sırasında kullanılan tüm klasik maskeler halktan toplanarak Dükler Sarayındaki özel bir odaya konmuş. Bugün dahi bu tarihi maskeleri sarayın sergi odasında görebiliyoruz bu sayede.

Karnaval faaliyetlerinde ancak yetmişli yıllarda Venedik Belediyesinin etkili mücadelesi sayesinde tekrar başlamış. Bugün her yılın şubat ayının başında kutlanıyor ve karnaval yaklaşık 1 ay boyunca da sürüyor.

🕘Palazzo Ducale ziyaret saatleri ve giriş ücreti: 1 Nisan-31 Ekim (Pazar-Perşembe) 08.30-21.00, (Cuma-Cumartesi) 08.30-23.00; 1 Kasım-31 Mart (haftanın 7 günü) 08.30-18.30. 💶Yetişkin bileti 25€, indirimli bilet 13€. Online bilet almak için tıklayın.

5. San Marco Müzeleri

Correr Müzesi
Salone da Ballo, Correr Müzesi

San Marco Müzeleri, bir arada San Marco Meydanında. Venice Museum Pass ile hepsini tek biletle ziyaret edin, tavsiye. Uzun kuyruklardan da kurtulmuş olursunuz, sezonda çok zaman kaybettiriyor çünkü.

Correr Müzesi (Museo Correr), Başrahip Teodoro Correr’un sanat eserleri koleksiyonunu şehre bağışlaması ile 1922’de açılan müze San Marco Meydanında yer alıyor. Bir zamanlar Avusturya İmparatoriçesi Elisabeth’in de yaşadığı 19 Neoklasik odaya sahip.

19. yüzyıl kralları ve imparatorların evi olan Napolyon kanadında, özellikle nü vücutları nazikçe betimleyen mermer heykelleriyle tanınmış İtalyan heykeltıraş Antonio Canova’nın eserleri yer alıyor. Müzenin ikinci katında ise Venedik resminin başlangıcından 16. yüzyıla kadar olan dönemi kapsayan sanat Koleksiyonu sergisi var. Venedik sanatı ve tarihini keşfetmek için ziyaret edebileceğiniz bir müze.

🕘Correr Müzesi ziyaret saatleri ve giriş ücreti: 1 Nisan-31 Ekim 10.30-19.00; 1 Kasım-31 Mart 10.30-17.00. 💶Yetişkin bileti 20€, indirimli bilet 13€.

Marciana Kütüphanesi (Biblioteca Nazionale Marciana), Tiziano Vecellio, Tintoretto ve Paolo Veronese gibi ünlü kişilikler tarafından yapılmış, zengin bir şekilde dekore edilmiş salonlarla karakterize edilen Jacopo Sansovino tarafından inşa edilmiş harika bir kütüphane. 16. yüzyıl Breviary Grimani ve Fra Mauro’s Globe gibi değerli el yazmaları ve birkaç eski baskıya ev sahipliği yapıyor. Beğeneceğinize eminim.

Venedik Ulusal Arkeoloji Müzesi (National Archaeological Museum Venice) ise Antik Yunan ve Roma da dahi olmak üzere pek çok arkeolojik esere ev sahipliği yapıyor. Eski paralar, sikkeler, antika eşyaları görebileceğiniz müzeyi Dükler Sarayından sonra gezebilirsiniz.

6. Venedik Kent Müzeleri

Ca' Rezzonico
Ca’ Rezzonico

Ca’ Rezzonico, 18. yüzyıldan kalma tablolar, heykeller ve mobilyaların sergilendiği bir saray. Canaletto’nun resimleri, Giandomenico Tiepolo’nun Villa Zianigo freskleri ve Egidio Martini Sanat Galerisi yer alıyor.Palazzo Mocenigo Museum, zemininde tamamen korunmuş freskleriyle ünlü bir saray. Tekstil ve Kostüm Araştırmaları Merkezi olarak kullanılıyor.

Casa di Carlo Goldoni (Carlo Goldoni’nin Evi), İtalyan’ın bir numaralı tiyatro yazarının evi. 18. yüzyıl tiyatrosuna yön vermiş hayatı ve eserleri hakkında bilgi veren bir müze ev.

Ca’ Pesaro, 19. ve 20. yüzyıllardan Kandinsky, Klee, Klimt, Chagall, Matisse gibi sanatçıların yanı sıra Morandi, De Chirico, Boccioni gibi İtalyan sanatçıların heykel ve resimlerini barındıran uluslararası modern sanat galerisi.

Murano Glass Museum (Murano Cam Müzesi), yüzyıllar boyunca cam eserlerin üretim ve ticaretinin merkezi olmuş Murano Adasında büyüleyici cam eserleri görebileceğiniz önemli bir müze.

Burano Lace Museum (Burano Dantel Müzesi), danteliyle ünlü Burano Adasında yer alan dantel müzesi. Müzede 1500 yılından kalma dantel bile var. Sadece asillerin evlerinde bulunan danteller bir zamanlar zenginliğin göstergesiydi.

Museum of Natural History (Doğa Tarihi Müzesi), bu muazzam müze kapsamlı bilimsel mirasa ev sahipliği yapıyor. Botanik, zooloji, kara bilimi bölümünde mineraller, fosiller ve kayalar yanında anatomi, arkeoloji ve daha fazlasını içeriyor.

7. San Giorgio Maggiore Katedrali

San Giorgio Maggiore Kilisesi
San Giorgio Maggiore

San Giorgio Maggiore Katedrali (Chiesa di San Giorgio Maggiore), Andrea Palladio’nun bir yapıtı. San Giorgio Adasında bulunan katedral, üzerinde yer aldığı lagünün muhteşem manzarası sunan çan kulesi ve Eski Yunan ve Roma tapınaklarını hatırlatan, Venedik mimarisine uyumlu dış cephesiyle göz kamaştırıcı.

İlk kez 10. yüzyılda inşa edilen katedral, 1565 yılında yeniden yapılmış. San Giorgio Maggiore’de İtalyan Rönesans sanatçısı Jacopo Tintoretto’nun ‘Son Yemek’ ve ‘Kutsal Yemeğin Toplanması’ gibi önemli eserlere ev sahipliği yapıyor. Tam karşıda ise San Marco Meydanı yer alıyor. Venedik lagününün güzelliğinin tadını çıkarmak için mükemmel, sessiz bir alan.

🕘San Giorgio Maggiore Katedrali ziyaret saatleri ve giriş ücreti: Mayıs-eylül 09.30-18.30, ekim-nisan 09.30-17.00. 💶Katedrale giriş ücretsiz. Çan Kulesi yetişkin bileti 3€, indirimli bilet 2€.

8. Peggy Guggenheim Koleksiyonu

Peggy Guggenheim Koleksiyonu
Solda Peggy Guggenheim Koleksiyonu

Peggy Guggenheim Koleksiyonu, Avrupa’nın en iyi ve kapsamlı modern sanat koleksiyona sahip. Venedik’te sınırlı vakti olan ve yalnızca bir müze görebilecek durumda olanların mutlaka ziyaret etmesi gereken yer olan müzede Picasso’nun erken dönem çalışmaları, Chagall’ın eserleri ve Brancusi’nin ‘Boşlukta Bir Kuş’ adlı eserleri en çarpıcı eserler.Sanat aşığı olan Amerikalı Milyoner Peggy Guggenheim tarafından kurulan müzede Guggenheim özellikle sürrealist çalışmaları tercih etmiş. Müze koleksiyonunda 2 binden fazla resim ve heykel bulunuyor.

🕘Peggy Guggenheim Müzesi ziyaret saatleri ve giriş ücreti: Müze haftanın 7 günü 10.00-18.00 saatleri arasında hizmet veriyor. 💶 Giriş ücreti 15€. 26 yaş altındaki öğrenciler 9€, 65 yaş üzeri yetişkinler ise 13€. Online bilet almak için tıklayın.

9. Santa Maria della Salute Bazilikası

Peggy Guggenheim Koleksiyonu
Solda Santa Maria della Salute Kilisesi, sağda yeşil çatılı olan Peggy Guggenheim Müzesi

Santa Maria della Salute Bazilikası, Venedik’te 17. yüzyılda yaşanan veba salgınından tanrıya sığınarak kurtulmak isteyenler tarafından inşa edilmiş. Olağanüstü kubbesi ile Venedik’in en önemli sembollerinden biri olan kilise, İtalya’nın en sanatsal kiliseleri arasında gösteriliyor.

🕘Santa Maria Della Salute Kilisesi her gün 09.30-12.00, 15.00-17.30 saatleri arasında açık. Giriş ücretsiz.

10. Accademia

Accademia

Accademia Gallery (Gallerie dell’Accademia di Venezia), İtalyan sanatının en büyük koleksiyonlarından birini koruyan enfes bir müze. Rönesans’ın en büyük ressamlarından Giorgione, Bellini, Carpaccia, Titen, Tintoret ve Veronesse’nin en ünlü tablolarının sergilendiği Venedik gezilecek yerler listesindeki en değerli yerlerden biri.

Rönesans döneminin başyapıtlarına ev sahipliği yapan müzede 14. ve 18. yüzyıllar arasında yapılan yağlı boya tablolar 24 farklı salonda kronolojik sıraya göre sergileniyor. Giovanni Bellini’nin Pieta’sı (çarmıhtan indirilmiş İsa’nın cansız bedenini kucaklamış Meryem’in görüntüsü) ve daha birçok Rönesans döneminden kalan yapıtların sergilendiği önemli Venedik müzelerinden.

Şehrin en önemli koleksiyonlarına ev sahipliği yapan yapı içerisindeki önemli eserler; Carpaccio’nun Martyrdom of the Pilgrims and the Funeral of St Ursula eseri, Mantegna’nın Aziz George, Giorgione’nin Yaşlı Bir Kadının Portresi, Veronese’nin Levillilerin Evinde Şenlik, Tintoretto’nun Aziz Markos’un Kaçırılışı, Tiziano’nun Pieta’sı.

Galerinin önündeki Accademia Köprüsünden (Ponte dell’Accademia) nefis Santa Maria della Salute Bazilikası fotoğrafları çekebilirsiniz. En güzel Venedik fotoğraflarınız bile olabilir belki. Accademia Galerisinden sonra Ca’ Rezzonico’yu ziyaret edebilirsiniz.

🕘 Accademia Gallery pazartesi günleri 08.15-14.00, haftanın diğer günleri 08.15-19.15 saatleri arasında açık. 💶Yetişkinler 16.5€, indirimli bilet ise 10.50€. Online bilet almak için tıklayın.

11. Büyük Kanal

N

Büyük Kanal (Grand Canal), kanallar şehri olarak anılan Venedik’in en ünlü ve en büyük kanalı. Stazione Ferrovia Tren İstasyonundan başlayan ve Basino di San Marco’da sona eren kanalın uzunluğu 4 km’ye ulaşıyor. Kanalı gezmek için her iskelede duran 1 numaralı vaporetto’lara binebilirsiniz.

Büyük Kanalın her iki yakasında 14. ve 18. yüzyıllar arasında yapılmış 200’den fazla mimari yapının sıralandığı binaların birçoğu günümüzde kamu kuruluşu, müze, otel ya da sanat galerisi olarak kullanılıyor.

Venedik’in en karakteristik özelliği olan kanallar şehrin sokakları gibi aslında. Büyük Kanal’ı vaporetto ile keşfetme şansınız olmazsa kanalın en iyi fotoğraflarının çekildiği Rialto Köprüsüne uğrayın.

İlkbahar ve sonbaharda gerçekleşen ve ‘acqua alta’ denilen yüksek gelgit sonucu yükselen kanal suları San Marco Meydanını günde iki kez tamamen su altında bırakıyor.

12. Rialto Köprüsü

Rialto Köprüsü

Rialto Köprüsü, kalabalıktan ötürü yürümekte zorlanabileceğiniz bir köprü. Venedik’in en önemli sembol yapıları arasında yer alan köprü, Büyük Kanal’ın muhteşem manzarasına ev sahipliği yapıyor. Büyük Kanal’ın etkileyici gondol ve vaporetto trafiğini çıplak gözle izleyebileceğiniz köprüden kanalın birbirinden farklı açılarda fotoğraflarını yakalayabilirsiniz

Köprüden geçerken yıkılabileceğini bile düşünebilirsiniz. Öyle ki bir zamanlar Venedik’teki tahta köprülerden birinin yapılan düğün törenini izlemek isteyen kalabalığın ağırlığına dayanamayıp yıkıldığı söyleniyor. Rialto Köprüsü üzerinde hediyelik eşya almak isteyenler için pek çok alternatif dükkân bulunuyor. Köprünün çevresindeki San Marco tarafında sebze-meyve pazarı ve balık pazarı kuruluyor. Burası Avrupa’nın en büyük balık pazarı.

13. Frari Santa Maria Gloriosa Bazilikası

Frari Santa Maria Gloriosa Bazilikası

Frari Santa Maria Gloriosa Bazilikası (Santa Maria Gloriosa dei Frari), dış görüntüsüyle olduğu kadar içindeki sanatsal zenginliği ile oldukça görkemli bir kilise. Campanile’den sonra Venedik’in en yüksek ikinci yapısı olan ve Beyaz Taş Dağı adı da verilen kilise tam 50 yılda tamamlanmış. Kilisenin iç tasarımı ise benzersiz özellikler taşıyor.

Kilisenin Ticiano ve Bellini’nin başyapıtlarıyla süslü iç dekorunun yanı sıra Donatello’nun muhteşem ‘Vaftizci Yahya’ heykeli bulunuyor. Büyük Kanal’ın birçok noktasında dev kubbesi görünen kilise, Tiziano’nun başyapıtı olarak değerlendirilen ‘Meryem’in Göğe Yükselişi’ ile ‘Madonna di Ca’Pesaro’ya da ev sahipliği yapıyor.

🕘 Santa Maria Gloriosa Dei Frari Kilisesi ziyaret saatleri ve giriş ücreti: Pazar günleri 13.00-18.00, haftanın diğer günleri 09.00-18.00 saatleri arasında açık. Giriş ücreti 3€, online bilet satışı yok.

14. Scuola Grande di San Rocco

Venedik Scuola Grande
Scuola Grande di San Rocco

Scuola Grande di San Rocco (San Rocco Büyük Okulu), Aziz Rocco’nun Venedik’teki veba salgınına son vereceğine inananların yardımları ile desteklenerek bir hayır kurumu olarak kurulmuş. İtalya’nın en önemli resim sergilerinden biri olan Scuola Grande di San Rocco‘nun dekorasyonu için 1564’de Tintoretto görevlendirilmiş ve sanatçı hayatının kalan 23 yılını burada bulunan 65 resmi yapmakla geçirmiş.

‘İsa’nın Ayartılışı’, ‘Çarmıha Geriliş’ ve ‘Mısır’a Kaçış’ çalışmaları Tinterotto’nun en görülmeye değer eserlerinden. 🕘Scuola Grande di San Rocco her gün 09.30-17.30 saatleri arasında açık. 💶Giriş ücreti alınmıyor ancak restorasyon çalışmalarına destek olmak amacıyla bağış yapılması bekleniyor.15. Altın Ev

Ca' D'Oro

Altın Ev (Galleria Giorgio Franchetti alla Ca’ d’Oro), mermer işçiliği ile gotik tarzda görsel şölen sunan, Venedik’in en eski saraylarından. Büyük Kanaldaki en güzel saraylardan biri olarak kabul ediliyor. Krom rengindeki duvarları ve yaldızlı işlemeleri dolayısı ile bu isimde anılmış. Tam ismi Palazzo Santa Sofia olan saray, 1428 ve 1430 yılları arasında Contarini ailesi için inşa edilmiş.

Venedik Gotik stiline sahip olan saray, dış görünüşte Bizans mimarisi ögelerini taşıyor. Yıllar içerisinde çok defa el değiştiren saray, her yeni mülk sahibinin içerisinde yarattığı tahribat nedeniyle büyük zarar gördü. 1922 yılında İtalyan hükümetine miras olarak geçen saray, Kültür Bakanlığı tarafından kapsamlı bir restorasyon çalışmasının ardından halka açıldı. Altın Ev içerisindeki Giorgio Franchetti Galerisi, Baron Franchetti koleksiyonuna ev sahipliği yapıyor.

🕘Altın Ev ziyaret saatleri ve giriş ücreti: Saray, pazartesi 08.15-14.00, salı-pazar 08.15-19.15 saatleri arasında hizmet veriyor. 💶 Giriş ücreti 13€. İndirimli bilet 10.50€. Online bilet satışı var.

16. Santi Giovanni ve Paolo Kilisesi

Santi Giovanni ve Paolo Kilisesi

Santi Giovanni ve Paolo Kilisesi (Santi Giovanni e Paolo), Frari Kilisesinden sonra Venedik’teki kiliselerin en görkemli olanı. Gotik mimarideki bu kilisede 25 dükün sanat eseri özelliği taşıyan mezarları bulunuyor. Yerel halkın San Zanipolo adıyla andığı kilise Dominikliler tarafından kurulmuş. 100 yılda inşa edilen kilise, Rialto Köprüsüne 500 metre mesafede yer alıyor.

Etkileyici Gotik mimarisi ve tuğlalı dış cephesiyle Venedik tarzını yansıtan kilisede görülmesi gereken en önemli nokta 25 dükün mezarının bulunduğu sanat eseri özelliği taşıyan bölüm. Bazilikada Giovanni Bellini, Paolo Veronese veya Giovanni Battista Piazzetta gibi sanatçıların eserlerini de görebilirsiniz.

🕘 Santi Giovanni e Paolo pazar günleri 13.00-18.00, haftanın diğer günleri 09.00-18.00 saatleri arasında açık. 💶Giriş ücreti 3,5€, online bilet satışı yok.

17. Burano Adası

Burano Adası

Burano Adası, rengarenk evlerin önündeki renkli sandallar ve balkonlara asılmış fotoğraf kareleriyle dünyanın en renkli yerlerinden. Geçimini balıkçılıkla sağlayan Burano halkının gece evlerini kolaylıkla bulmasını sağlamak amacıyla belediyeye bildirdikleri farklı renklere boyadıkları yapılar, günümüzde birçok kişi için sosyal medyada beğeni getirecek muhteşem fotoğraf kareleri anlamına geliyor.

Adada Burano dantelleri ve Venedik Karnavalının simgesi olan meşhur papier-mache maskeleri en fazla ilgi çeken ürünler. Adanın dantel geleneğine tanık olmak için Dantel Müzesini (Museo del Merletto) ziyaret edebilirsiniz. Adaya ulaşım Murano’dan 12 numaralı vaperotta ile sağlanıyor.

18. Murano Adası

Murano Adası

Murano Adası, cam işçiliği ile ünlü bir ada. Venedik’te en az Burano Adası kadar ilgi gören Murano, kanalların etrafındaki az katlı yapıları, zamanın durduğu hissini yaşatan sokakları ve hoş kafeleriyle görülmeye değer. Cam işçiliği ile ünlü Murano’da cam ustaları atölyelerini turistlere açarak marifetlerini sergiliyor. Atölyelere giriş ücretsiz, ancak gösteri sonunda cam ustasının önündeki kutuya birkaç Euro atılması bekleniyor.

19. Lido Adası

Lido Adası, Venedik’in deniz, kum, güneş turizmiyle öne çıkan tatil merkezi. Deniz ve lagün arasında yer alan adanın kilometrelerce uzunlukta altın sarısı rengindeki kumsalı yaz aylarında ziyaretçi akınına uğruyor. Geçmişte ünlülerin de rağbet ettiği ada Venedik Film Festivali döneminde ışıl ışıl oluyor. Adaya ulaşım Burano Adasından LN hattı ile sağlanıyor.20. Torcello Adası

Torcello Adası, yerleşik nüfusun yalnızca 60 kişiden oluştuğu, Venedik lagününde yer alan bir ada. Burano’dan 9 numaralı vaperotto ile 5 dakika gibi bir sürede ulaşılabilen ada, Venedik’in en eski dini yapısı olarak kabul edilen Bizans tarzı katedrali Santa Maria Assunta’ya (Basilica Di Santa Maria Assunta) ev sahipliği yapıyor. Bazilikanın çan kulesine çıkıp muhteşem manzarayı izleyebilirsiniz. Adanın bir diğer önemli kilisesi de Santa Fosca Kilisesi.

Torcello Adasında yer alan Santa Maria Assunta Bazilikası (Torcello Bazilikası), Venedik’in en eski dini yapılarından. Daha çok Torcello Bazilikası ismiyle biliniyor. Venedik’in en eski mozaiklerini içeren Venedik-Bizans mimarisi etkileyici. Tarihi geçmişinin 639 yılına uzandığı düşünülen bazilikanın en önemli eseri ise Virgin Hodegetria’nın 11. yüzyıl mozaiği.

🕘 Santa Maria Assunta Bazilikası ziyaret saatleri ve giriş ücreti: Haftanın 7 günü 09.00-17.30 saatleri arasında açık. Giriş ücreti 5€, online bilet satışı yok.

Venedik’e nasıl gidilir

Türkiye’den Venedik’e İstanbul Havalimanı’ndan Türk Hava Yolları, İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan ise Pegasus Hava Yolları’nın direkt uçak seferleri var. İstanbul-Venedik uçuş süresi 2,5 saat. Avrupa’nın farklı kentlerinden aktarmalı uçuşlarla da Venedik’e gitme olanağınız var. Aktarmalı uçuşlar bekleme süresine göre 6 ile 15 saat arasında değişiyor.

venedik görülecek yerler

Venedik Marco Polo Havalimanı, şehir merkezinin 12 km kuzeyinde yer alıyor. Marco Polo Havalimanı’ndan Venedik şehir merkezine ulaşım için çıkış terminalinin hemen önünde yer alan otobüs duraklarından, ACTV firmasının işlettiği 5 no’lu otobüse veya ATVO firmasının 35-D2 hattı otobüsüne binebilirsiniz.

Havalimanından otobüsler aracılığı ile yaklaşık 35 dakikada Piazzale Roma’da olmanız mümkün. Buradan da şehrin gitmek istediğiniz bölgesine ulaşmak için vaporetto’lara binin.

Direkt uçak seferlerinin yanı sıra İtalya’nın Milano, Roma ve Floransa gibi kentlerinden yüksek hızlı trenlerle Venedik’e ulaşım sağlanıyor. Her gün karşılıklı seferlerin yapıldığı güzergahtaki trenler Büyük Kanal’ın yakınındaki Santa Lucia Tren Garı ile Mestre Tren Garı’na uğruyor.

Dünyanın en çok ziyaretçi ağırlayan destinasyonlarından biri olan Venedik, Rönesans sanatının en önemli eserlerine sahip sanat galerileri, ihtişamlı tarihi yapıları, renkli adaları, benzersiz kanalları ve müzeleriyle keşfedilmesi gereken büyülü bir yer.

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz