Dünya turu için yola çıkmamıştım ben. 3 Ağustos 2010 tarihinde İstanbul’dan Bangkok’a doğru uçarken amacım; biraz ülkeden uzaklaşmak, biraz tatil yapmak, Yeni Zelanda’da dil öğrenmek gibi şeyler geçiyordu aklımda. Seyahat etmeye tutkuyla bağlı olduğumu biliyordum. Yolda kendiliğinden bir dünya turuna dönüşeceğini tahmin etmem pek de zor değildi aslında.

Böylece başlayan ve 685 gün süren seyahatim süresince 70.000 km’den fazla yol yaptım. Dünyanın etrafını neredeyse 2 defa dolaşacak kadar. 11 ülke ziyaret ettim, 236’dan fazla şehir ve kasabayı ziyaret ettim.

malta

22 Ay Süren Seyahatimde İzlediğim Rota

İstanbul→ Tayland→ Yeni Zelanda→ Fiji→ Avustralya→ Tazmanya→ Avustralya→ Bali (Endonezya)→ Java (Endonezya)→ Sumatra (Endonezya)→ Malezya→ Singapur→ Sarawak (Borneo)→ Sabah (Borneo)→ Filipinler→ Singapur→ Malezya→ Tayland→ Laos→ Tayland→ Kamboçya→ Tayland→ Malezya→ Singapur→ Malezya→ İran→ Van

       

Sıkça sorulan Rotanı nasıl belirliyorsun? sorusunun net bir cevabı yok. Sadece turistik yerleri ve doğal güzellikleri görmek amacında değilim. Şehirlerin gecesini ve gündüzünü yaşamayı, sesleri duymayı, renkleri ve kokuları hissetmeyi seviyorum. Gittiğim coğrafyalarda bir turist olarak değil, bir gezgin olarak dolaşmaya çalışıyorum. Gördüğüm hemen her şeye; renklere, kokulara ve atmosfere derinlemesine bakmayı seviyorum.

Deneyimlerini yazıya döken ve belgeleyen bir seyahat yazarı olarak gezdiğim yerleri ve kültürleri, sanki bir antropolog veya sosyolog gözüyle görmeye çalışıyorum. Sidney’deki bir Aborjin sokak çalgıcısının nasıl müzik yaptığını, Tayland’daki bir balıkçı köyünde insanların nasıl yaşadıklarını, Laos’un hmong yerlilerinin inançlarını irdeleyecek zamanı ayırmaya çalışıyorum ve bunu belgeleyecek fotoğraf ve videolar çekiyorum.

22 Ay Süren seyahatimde bulunduğum ülkeler

Ziyaret Sayım

4
1
1
1
1
4
3
1
1
1
1
1

Kaldığım Toplam Gün

30+60+15+15
207
15
90
60
9+9+7+7
3+14+1
40
38
26
30
23

Bütün bunları neden mi anlattım? İşte bu yüzden çok yavaş seyahat ediyorum. 2 yıllık seyahatim sürecinde, sadece Okyanusya ve Güney Asya‘da bulunmak yerine birkaç kez dünya turu yapabilirdim sanırım. Oysa gittiğim ülkelerin çoğunda verilen vize süresi kadar kalıyorum veya birçoğunda da vize süresini uzatıyorum. Bazen karar değiştirip daha önce ziyaret ettiğim ülkeye tekrar tekrar uğruyorum. Daha önce ıskalamış olduğum yerleri görmeye çalışıyorum.

Seyahatimde kesin bir rota yok bu yüzden, yol ve süreç rotayı belirliyor. Endonezya, Filipinler, Tayland’da vize sürelerini uzatmıştım. Yeni Zelanda’da 7 ay, Tayland’da 4 ay, Avustralya’da ise 3 ay kalmıştım. Yanıma sadece 20 litrelik küçük sırtçantamı alıp, kısa bir süreliğine gidip de dönerim diye düşündüğüm Tazmanya’da 3 haftadan fazla kalmıştım. Zaman kavramı ise yolda algı farklılığına uğramıştı bile. Akılda tutulması gereken tek zaman vize tarihimin bittiği gündü.

Dunya Turu Rotası

Şimdiye kadar Bulunduğum Ülkelerdeki Rotalarım için linki tıklayın lütfen.

2012 ve sonrasında eklenenler; Gürcistan, Yunanistan, Makedonya, Arnavutluk, Karadağ, Bosna-Hersek, Sırbistan ve Ürdün. Buna 2 defa daha gittiğim Tayland’ı ve 1 defa daha gittiğim Malezya’yı da ekleyebiliriz. Yine Sırbistan, Hurgada ve Şarm El Şeyh 2014 yılında bulunduğum ülkeler oldu.

İlk yurtdışı ziyaretim, 1997’de ABD’nin New York ve Orlando şehirlerine olmuştu. Şu an sürmekte olan gezim öncesine kadar 14 ülkeyi ziyaret etmiştim. Bu gezilerimi yıllık izinlerimde veya resmi tatil dönemlerinde yaptım. Kimisinde 3 gün kalmıştım, kimisinde ise 10 gün, ancak hiçbirinde 2 haftadan fazla kalmamıştım. Bazılarına turla gitmişken, bazısına münferit gitmiştim. Hiçbiri sırt çantalı tarzında bir gezi değildi. Oysa bu gezimde en kısa gezim, 15 gün ile Fiji‘ye olmuştu.

22 Ay süren seyahatimden önce bulunduğum ülkeler

Danimarka, ABD, İsveç, Dubai, Mısır, İtalya, Çek Cumhuriyeti, Avusturya, Macaristan, İngiltere, Fransa, Almanya, Ukrayna, Tayland

O bir yere varacak olmanın o anlatılmaz beklenti yüklü heyecanı yolda olmak anlarında keyifle yaşanıyor. Rotasız veya plansız bir şekilde bilinmeyene yapılan yolculuklar baştan çıkarıcıdır hep. Geçmişe dönüp baktığımızda zihinden asla kazınamayacak şekilde yer etmiş yolculuklarımız vardır.

Yolculuk tıpkı aşk gibidir, hayalleri gerçeğe dönüştürme teşebbüsüdür. Alain de Botton

Hayatımızın birçok kırılma noktası da yolculuklarla başlamamış mıdır?

37 YORUM

 1. Benim çantam 26 lt. Sırt çantalı bir gezgin olmak için sizce yeterli mi? Kaç litre sırt çantası uygun olur?

  • Sırt çantası bir gezginin seçim yaparken üzerinde çok düşünmesi ve doğru olanı seçmesi gerektiği en önemli noktalardan biri. Kullanacağınız yere, coğrafyaya ve aktiviteye göre kaç litre kullanmanız gerektiği değişir. Çantanın büyüklüğü seyahatinizin süresinden çok yapacağınız aktivitelere ve mevsimlere bağlı. Elbette seçimi belirleyecek diğer bir konu da yaşam tarzın.

   Bir gezgin olmak içinse sırt çantanızın tipi, büyüklüğü ve hacminin önemi yok. Yolda olmak sizin için keyifliyse ve kültürleri, ülkeleri, insanları ve doğayı seviyorsanız ve imkan ve fırsat ölçüsünde kendinizi yola atabiliyorsanız zaten gezginsinizdir.

   26 LT bir çanta ile sıcak iklime sahip ülkeler için yeterli olabilir, ancak alabilecekleri çok sınırlı olur. Birkaç şort ve tişört, pantolon ve çorap, deniz şortu, temizlik malzemeleri, fotoğraf makinesi, havlu için ancak yeterli. Böylesi çanta tercihiyle yola çıktığınızda kirli kıyafetleri daha sık yıkamaya vermek zorundasınız. Eğer aktivitelere katılmak istiyorsanız örneğin spor ayakkabı, bot, çadır veya uyku tulumu gerektiren bir gezi ve aktivitelere katılacaksanız 26LT yeterli gelmez.

   Yine bunun yanında soğuk iklimde seyahat edeceğiniz zaman da çanta yeteri kadar büyük olmadığından yanınıza yeteri kadar kalın kıyafet almanız güçleşir. Yedek kıyafet için bu hacim yetersiz kalır. Eğer dünya turuna çıkıyorsanız ve birkaç mevsimi kapsayan bir gezi düşünüyorsanız böylesi çantayla yola düşmek pek de mantıklı olmayabilir.

   Eğer yanınızada laptop ve büyük boy SLR cameralar ve bunların aksesuar ve şarj cihazları da olacaksa öylesi çantaya fazla birşey sığdırabilmeniz mümkün olmaz.

   Borneo Adasında 10 gün kadar 20 LT hacminde çantamla seyahat etmiştim. İçerisnde laptop ve orta küçük bir fotoğraf makinem de vardı. Bu hacimde çantalarla hareket etmek çok kolay. Yanıma çok az şey almıştım.

   Özetle 20 LT çanta ile bile dünya turuna çıkmak ve uzun/kısalı geziler yapmak mümkün. Eğer konfor düşkünü değilseniz, temiz olmayan kıyafetleri uzun süre giyebilirim diyorsanız neden olmasın. Beklentilere göre değişse de, çoğunlukla 40-60 LT çanta yeterli olur. Az eşya ile seyahat etmeyi, hafif gezmeyi alışkanlık edinmeli.

 2. Ben sadece tavsiye olarak bir şeyler demek istiyorum. Eğer severek içerik üretiyorsanız gittiğiniz yerlerde birkaç günlük video çekerek takipçilerinizi besleyebilirsiniz. İyi seyahatler. 🙂

 3. Merhaba Kemal bey inanın çok güzel bir blogunuz var. İnsan imreniyor ve gezmiş kadar oluyor. Ellerinize sağlık, yeni rotalarınızı merakla bekliyoruz

 4. Hocam selam ellerinize sağlık harika bir blog olmuş. Keyifle okuyoruz. Bizim web sayfamıza da bekleriz.

 5. Merhaba hocam öncelikle takdir ediyorum kendinizi dünyayı gezecek kadar zaman ayırmanızı. Gel gelelim merak ettiğim konuya bu dünya tatili size ne kadar paraya mal oldu?

 6. Harbiden dünya turu yapmışsın, Yaşamak yeni insanlar görmek, yeni kültürler, yemekler vs vs güzel olsa gerek. Keşke benim de fırsatım olsa da 2 kez değil bir kez dönsem dünyayı yeter bana.

 7. Teşekkür ederim vermiş olduğunuz faydalı bilgiler adına. Bakalım seneye gitmek nasip olursa yurtdışı tatili yapacağım bu sene zor gözüküyor.

 8. Kadıköyde …. köftecisi vardır. Sahibi Haluk beyde neredeyse aynı ülkelere ziyaret yapmıştır. Her sene iş ziyareti için gittiğimde yıllardır gitmesine rağmen şevk ve aynı heyecanla bir sonraki gezi planlarından söz eder. Son sene gittiği yerlerden bahseder. Gerçetekten değişik ve farklı bir his olduğundan söz eder. Bildiğim kadarıyla bir grupları var. Kemal Kaya bey’in gezi haritasına bakınca acaba dedim aynı grup mu bu? Bende o ülkeleri her açıdan riskli görüyorum. İleride düşünür müyüm bilmiyorum ama bu gidişle haluk bey bizide ikna edecek :). Saygılarımla.

 9. Bu tür ülkelere giden birisi olarak söylüyorum kesinlikle cebinizde para olsun para az da olsa yanınızda olmalı yoksa sıkıştırıyorlar seni cebinde ne varsa verirsen bir şey demeden gidiyorlar yoksa sıkabilirler sinirlenip de. İyi geçinmeye çalısın başınıza gelirse ve paranızı ya elektronik ortamda tutun yada banka varsa bankada ama üzerinizde mutlaka biraz para bulundurun sizi sıkıştıran tatmin olsun.

 10. Mart ayında mısır Sharm’a gidiceğim. Sitenizdeki bilgiler çok işime yaradı. Umarım sayenizde iyi bir gezi ile sonuçlarım.

 11. Muhteşem bir yazı hazırlamışsınız. Ne güzel ki, seyehat edebilme fırsatı yakalamışsınız. Seyehat blogları, en zengin yazıların olduğu bloglar ve keyifle okuyorum. Bir arkadaşım sayesinde size ulaştım ve yazılarınızı gözden geçiriyorum. Rotamı nasıl belirliyorum yazınız gibi yazılar, hayalimizi kurduğumuz yolculuğu somutlaştırmaya yetiyor. Teşekkür ederiz. 🙂

 12. Öncelikle sizi tebrik etmek istiyorum birbirinden güzel bu kadar yeri gezdiğiniz için.Bazen duyduğumuz bir söz vardır ”çok okuyan mı? Çok gezen mi?” benim cevabım hep çok gezen olmuştur. Neden diyeceksiniz bazı şeyleri sadece kitaplardan okumak ve öğrenmek tamam insana katkısı tartışılmaz ama birebir bazı şeyleri görmek tatmak tecrübe edinerek yaşamak apayrı bir olay.

 13. Sizin Guney Amerika’ya gitmenizi de dort gozle bekliyoruz. Henuz durumum musait degil ama onumuzdeki 5 yil icinde mutlaka gidip gormek istiyorum. Sizin yazilarinizdan okumak ve bilgilenmek guzel olur.

 14. Fiji gezdiginiz yerlerden en guzel olani. Dunyanin en fazla mercan kayaliklarinin (ozellikle hareket edenleri) oldugu yer Fiji.
  Cok guzel geziyorsunuz.
  Su an Izmir’de misiniz? Oyle gorunuyor.

 15. Ben rotalarınızın büyük bir bölümünü haritadan izledim ve kendimi o rotaları gezerken hayal ettim. Hayal etmesi bile güzel, yaşaması kimbilir nasıldı! 🙂

 16. Sirtlandigin hayatin (evin), konakladigin mekanlar ve adimladigin yollarda edindiğin deneyimler fikrini degistiriyor veya pekistiriyordur diger gezginlerin tavsiyeleri ile.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın