Orta Avrupa‘da yer alan Avusturya, Alp Dağları ile çevrili benzersiz bir coğrafyada, yemyeşil dokusuyla kent yaşamının doğayla buluştuğu bir ülke. Tarihi kentleri, Habsburg sarayları, nefes kesici manzaralara sahip yerleşim yerleri, zengin kültür sanat etkinlikleri ve festivalleriye Avrupa’da yaşanabilecek en güzel ülkelerden biri olarak gösteriliyor.

Küçük yüzölçümüne rağmen uluslararası saygınlığı Habsburg, Mozart ve Alpler sayesinde her zaman üst seviyelerde kaldı. Viyana ve Salzburg ilk defa ülkeye gideceklerin kaçırma istemeyecekleri iki şehir. Bazılarına göre ise Avusturya’nın gerçek ihtişamı dağlarında ve küçük köylerinde.

avusturya nerede
Avusturya’nın en güzel köyü Hallstatt

Avusturya hakkında kısa bilgiler 🇦🇹

Resmi adı Avusturya Cumhuriyeti (Almanca: Österreich) olan Avusturya bir Orta Avrupa ülkesi. Başkenti Viyana. Ülke dokuz federasyon bölgesinden oluşuyor. Avusturya, kişi başına GSYİH (Gayri safi yurtiçi hasıla) açısından dünyanın en zengin 14 ülkesinden biri.

Avusturya’nın resmi dili Almanca. Avusturya para birimi Euro. Türkiye’den 1 saat geri. Avusturya nüfusu 9 milyon. Hıristiyanlık, Avusturya’da baskın olan din ve nüfusun %73.6’sı Katolik. Ülkede eğitim kalitesi çok yüksek olduğundan hemen herkes İngilizce de konuşabiliyor.

Malta

Avusturya bir zamanlar Habsburgların yedi yüzyıl boyunca yönetimi altında bulunan bir ülkeydi. Günümüzde Avusturya o eski ihtişamından küçük bir parça olarak kalmış olsa da halen kültürel ve sanatsal mirasını çok iyi muhafaza ediyor.

Avusturya, dünyadaki en düşük ciddi suç oranlarıyla oldukça güvenli bir ülke. Yılda 25 milyondan fazla turist çeken bir ülkede hırsızlık vakaları çok düşük. Avusturya’da musluk suyunu içebilirsiniz, dünyanın en iyileri arasında. Ayrıca çok iyi çalışan bir toplu taşıma sistemine sahip. Tüm büyük şehirler otobanlar ile birbirine bağlı ancak hiç biri şehirlerin yakınlarından geçmiyor.

Avusturya, diğer mimari eserlerin yanı sıra kaleleri, sarayları ve binalarıyla ünlü. Avusturya’nın en ünlü kalelerinden bazıları Festung Hohensalzburg, Burg Hohenwerfen, Liechtenstein Kalesi ve Schloß Artstetten. Avusturya’nın kalelerinin çoğu Habsburg hükümdarlığı sırasında kurulmuş.

Avusturya denilince akla ilk olarak efsanevi klasik müzik eserleri geliyor. Burada doğup büyümüş müzik ustaları Mozart, Schubert ve Strauss’un her yerde coşkuyla hatırlanıyor.

Avusturya tarım bakımından da çok güçlü bir ülke, “çiftlikten masaya” projesi ile 20,000 çiftçi kendisini organik tarıma adamış.

Avusturya’ya gitmek için ya Yeşil Pasaport sahibi olmanız ya da Schengen vizesi almanız gerekiyor. Henüz hiç vize deneyiminiz olmadıysa Vize Nasıl Alınır ve Vize Ücretleri Ne Kadar blog yazılarım size yol gösterir.

Pasaportunuz yoksa Pasaport Çeşitleri ve Pasaport Başvurusu Nasıl Yapılır yazılarımı okuyun. Yurt dışına çıkarken yurtdışı çıkış harcı ödemeniz gerekiyor. Vize almakta zorlanacağınızı düşünüyorsanız vize istemeyen Vizesiz Avrupa Ülkeleri tavsiyelerimi inceleyin. Detaylı hazırladığım Vizesiz Ülkeler Listesi blog yazıma göz atın.

Avusturya Gezilecek Yerler blog yazımda ülkenin en güzel yerleri hakkında bilgiler paylaştım. Daha uygun bir Avusturya tatili yapmak için Seyahat Rehberi kategorisindeki uygun otel nasıl bulunur, vize/pasaport, hayat kurtaran akıllı telefon uygulamaları blog yazılarım size yol gösterebilir.

Avusturya nerede 📍

Avusturya Avrupa kıtasında yer alıyor. Avusturya, 83,855 km²’lik yüzölçümüyle Avrupa’nın en küçük ülkelerinden biri. Batısında Lihtenştayn ve İsviçre, kuzeyinde Almanya ve Çekya, doğusunda Slovakya ve Macaristan, güneyinde İtalya ve Slovenya ile komşu.

Avusturya, Orta Avrupa ülkesi olarak kabul edilirken, Macaristan ve Çek Cumhuriyeti hem Orta Avrupa hem de Doğu Avrupa ülkeleri arasında yer alıyor. Kuş uçuşu İstanbul-Viyana arası 1275 km. Araçla Karayolu ulaşımıyla İstanbul-Viyana arası 1570 km.

Alp Dağları eteklerinde yer alan ülkenin denize kıyısı yok. Çoğunluğu yüksek dağlar ve arazilerden oluşan ülkenin yüzde 60’ını Doğu Alpleri kaplıyor. Yüzölçümün üçte ikisini oluşturan Alpler dağ ya da doğa meraklısı insanlar için cennetten farksız bir ortam sunuyor. Tuna Nehri batıdan doğuya doğru 350 km boyunca Avusturya’nın kuzeyinden geçiyor.

Avusturya’da 1 milyondan fazla nüfusu olan 1 şehri, 100,000-1 milyon nüfusu olan 9 şehri ve 10,000-100,000 nüfusu olan 67 şehri var. Avusturya’nın en büyük şehri, nüfusu 1 milyon 691 bin nüfuslu Viyana.

ⓘ Avusturya gezinizde, dünyanın her yerinde uygun fiyata oda/ev sunan Airbnb‘yi deneyin. Burayı tıklayarak Airbnb’ye kaydolunca 22€ kazanırsınız. Otel rezervasyonu için Booking her zaman ilk tavsiyem. Buraya tıklayarak booking.com’a kaydolursanız 15$ indiriminiz olur ✔️

Avusturya’ya nasıl gidilir ✈️

Avusturya’nın başkenti Viyana, Salzburg ve Graz şehirlerine Türkiye’den direkt uçak seferleri ile ulaşılabiliyor. İstanbul Havalimanı ve İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan Avusturya’ya Türk Hava Yolları ve Pegasus Hava Yolları ile direkt, farklı hava yolu şirketleri ile aktarmalı uçuşlarla gitmek mümkün.

Viyana’ya Nasıl Gidilir ✈️ Avrupa’nın kültür-sanat başkenti Viyana, Türkiye’den en sık ve en kolay uçak seferi bulunan şehir. İstanbul Havalimanı’ndan Türk Hava Yolları, İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan ise Pegasus Hava Yolları’nın haftanın 7 günü Viyana’ya direkt uçak seferi bulunuyor. İstanbul-Viyana uçuş süresi 2 saat 25 dakika.

Viyana Havalimanı, şehir merkezine 18 km, Slovakya’nın başkenti Bratislava’ya ise 58 km uzaklıkta. Viyana Havalimanı’ndan Viyana şehir merkezine ulaşmak için tren, metro, otobüs, taksi ve araç kiralama alternatifi bulunuyor.

City Airport Train (Cat) şirketinin havalimanı-şehir merkezi güzergahındaki seferleri Viyana’ya ulaşmanın en pratik yolu. Suburban Railway (S-Bahn) metro hattı da havalimanından Viyana’ya ulaşıyor. Vienna Airport Lines, Flixbus, Eurolines ve Postbus otobüs firmalarının otobüsleri ve taksi aracılığı ile de 24 saat boyunca şehre yolculuk yapılabiliyor.

Viyana Blog Yazıları:
1. Viyana Gezi Rehberi
2. Viyana Gezilecek Yerler

avusturya nasıl gidilir
Belvedere Sarayı, Viyana

✈️ Ucuz Uçak Bileti Nasıl Alınır
✈️ Uçak Bileti Kampanyaları Nasıl Bulunur
✈️ Türkiye’nin En İyi Online Uçak Bileti Satış Siteleri
✈️ En Ucuz Uçak Bileti Ne Zaman Alınır

Viyana’da çok gelişmiş metro, otobüs ve tramvay ağı bulunuyor. Viyana şehir kartı ziyaretçilere 48 ya da 72 saatlik sınırsız metro, otobüs veya tramvay erişimi sağlıyor. Ayrıca müzelerde ve şehrin diğer turistik bölgelerindeki kafe ve dükkânlarda indirim de sağlıyor.

Salzburg’a Nasıl Gidilir ✈️ İstanbul Havalimanı’ndan Türk Hava Yolları’nın haftanın 7 günü Salzburg’a direkt uçak seferleri bulunuyor. İstanbul-Salzburg uçak yolculuğu 2 saat 35 dakika sürüyor.

Avusturya Salzburg W.A. Mozart Uluslararası Havalimanı ile Salzburg şehir merkezi arasındaki mesafe 5 km. Havalimanından şehir merkezine ulaşmanın en kolay yolu 10 numaralı otobüsü kullanmak. Otobüsle havalimanı-şehir merkezi 15 dakika sürüyor.

ⓘ Salzburg Blog Yazıları:
1. Salzburg Gezi Rehberi
2. Salzburg Gezilecek Yerler
3. Salzburg’a Nasıl Gidilir
4. Büyüleyici Göl Wolfgangsee, Salzburg

Graz’a Nasıl Gidilir ✈️ İstanbul Havalimanı’ndan Türk Hava Yolları’nın haftanın 4 günü Graz’a direkt uçak seferi var. İstanbul-Graz uçak yolculuğu 2 saat 20 dakika sürüyor.

Graz şehir merkezine 10 km uzaklıkta yer alan Graz Havalimanı’ndan Graz’a gitmek için otobüs, tren ve taksi alternatifleri bulunuyor. Otobüsler mesai saatlerinde çalışıyor ve tek yön bilet ücreti 2,20 euro.

Graz Havalimanı’na en yakın tren istasyonu 10 dakikalık yürüme mesafesinde. Flughafen Graz – Feldkirchen Tren İstasyonu’ndan hareket eden trenlerle şehir merkezine 30 dakikada ulaşılıyor.Avusturya gezilecek yerler 📌

Viyana’nın zarif barok tarzını hissetmek için Innere Stadt’ı görmek, Salzburg’un tarihi şehir merkezi olan Altstadt’a gitmek ve UNESCO dünya mirasları listesindeki Hohensalzburg kalesini görmek yeterli olsa da daha fazlasına kimse hayır diyemez. Görülebilecek diğer yerler arasında St. Peter Manastırı, Domkirche ve eski market meydanı olan Alter Markt bulunuyor.

Aralarında Wörthersee, Wofgangsee, Traunsee, Hallstattersee ve Mondsee gibi Salzkammerut bölgesinin en güzel gölleri insanı büyüleyecek güzellikteler.

Mozart’ı yaratan şehirde klasik müzik dinlemek olmazsa olmazlardan biri. Dünyaca ünlü Salzburg Festivali şarkıcılardan aktörlere, orkestralardan operalara kadar birçok farklı programa sahip.

Avusturya’nın en dağlık şehirlerinden biri olan Tirol’ün ormanlarını, vadilerini, köylerini, dağ göllerini, Alplerini, kilise ve kalelerini keşfe değer. Inssbruck, bölgenin başkenti ve 12. yüzyıla ait sayısız kale ve binaya sahip.

Alpler Avrupa’nın en önemli kayak merkezlerinden biri ve kar meraklıları kayak, snowboard, karda kızak, körling ve paten gibi sporları yapabilir.

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz