Sultan Sazlığı Milli Parkı, Erciyes Dağı’nın güneybatısında bulunan Develi Ovası’nın en alçak kesimlerinde yer alan Kayseri‘nin ve Türkiye‘nin en önemli doğal güzelliklerinden biri. Kayseri merkeze 75 km uzaklıkta Yeşilhisar-Develi ilçe sınırlarında yer alıyor.

Adını, Osmanlı İmparatorluğu döneminde sultanların av ve dinlenme yeri olmasından alan Sultan Sazlığı, jeolojik devirlerde volkanik bir dağ olan Erciyes Dağı’nın yükselmesiyle birlikte oluşan kapalı su toplama havzasının merkezinde yeralıyor.

Sultan Sazlığı Milli Parkı

Sultan Sazlığı Milli Parkı hakkında kısa bilgiler 🇹🇷

Tatlı su ve tuzlu su ekosistemlerini bir arada bulunduran ve Afrika ile Avrupa arasındaki iki ana kuş göçü yolunun kesişim noktası olan Sultan Sazlığı Milli Parkı, Anadolu’nun en değerli bölgelerinden biri. İsmini, IV. Murat’ın 1636’da Revan Seferi’ne çıkarken burada konaklamasıyla alan Sultan Sazlığı, sahip olduğu 301 farklı kuş türü ve zengin bir bitki örtüsüyle Manyas Gölü Kuş Cenneti’nden sonra Türkiye’nin en önemli ikinci kuş cenneti.

Özellikle doğa fotoğrafçılarının yoğun rağbet gösterdiği Sultan Sazlığı Milli Parkı’nı çevreleyen dağlar, panoramik bir manzara sunuyor. Ayrıca Sultan Sazlığında çeşitli zamanlarda kuş ve yaban hayat gözlemcileri yoğun olarak bulunuyor. Büyük bir kısmı sazlarla kaplı olan Sultan Sazlığında, milli park sahasında yaşayan 40 kuş türünün kopyasının yer aldığı bölüm ile teknolojik imkânlarla donatılan tanıtım bölümü yer alıyor.

Malta

Sultan Sazlığı Milli Parkı giriş ücreti öğrenci 3TL, erişkin 6TL, araç girişi 18TL. Girişte otopark sorunu yok. Küçük, özensiz, kısıtlı maket kuşlarla hazırlanmış bir kuş müzesi sizi karşılıyor. Müzede sinevizyon odasında kuşlar ve milli park hakkında bilgi veriliyor.

Müzeden yaklaşık 500 metre sonra göl başlıyor. Sazlık içerisine uzanan 1500 adımlık ahşap yolda yürüyebiliyorsunuz. 1 1 km gidiş 1 km dönüş ahşap yolu yürümek yaklaşık 1 saat sürüyor. Gözetleme kulelerinden Erciyes Dağı ve eteklerine kadar milli park alanını görüyorsunuz.

Çeşitli kamelyalarda mola verip kuş gözlemciliği yapabiliyorsunuz ama, yürüyüş yolu civarında kuş görmeniz pek de mümkün değil. Kuş görmek istiyorsanız sabah çok erken gitmeli ve tekne kiralamanızı tavsiye ederim. 45 dakikalık kayık turu için 100 TL isteniyor. Sultan Sazlığı 1 buçuk saatlik kayık turu ise 150TL.

Kuşları görmek için nisan en geç mayıs ayı gidilmeli. Yaz aylarında akşama doğu çok fazla sivrisinek olabiliyor, yanınıza sinek kovucu sprey almanızda fayda var. Restoran ve büfe var. Engelliler ve çocuk arabası için yürüyüş yolu uygun. Dürbün kiralayabiliyorsunuz. Gün batımı saatleri fotoğraf çekmek için en uygun zamanlar.

sultan sazlığı bilgi

Milli park alanında at binişi, sandal turu ve mevsimine göre de fayton turu yapılıyor. Alan girişinde camping yapılacak yer var. Şansınız varsa milli park alanındaki yılkı atlarını görebilirsiniz. Pansiyonda develi cıvıklısı adlı yöresel Kayseri yemeği yiyebilirsiniz. Kayseri çevresinde gezilecek yerler listesindeki Sultan Sazlığını Kapuzbaşı Şelaleleri gezisiyle birlikte aynı rotaya koyabilirsiniz.

Sultan Sazlığı Milli Parkı nerede📍

Sultan Sazlığı Milli Parkı, İç Anadolu Bölgesi’nde yer alan Kayseri iline bağlı Develi ve Yeşilhisar ilçelerinin sınırlarında bulunuyor. Milli parkın kuzeyinde Erciyes Dağı, doğusunda Develi Dağı, güneyinde Aladağlar ve batısında Karadağ ile Hodul Dağı bulunuyor.

Kayseri Gezi Rehberi ve Kayseri Gezilecek Yerler blog yazılarımda Kayseri ve çevresinde gezilip görülecek yerler ile ilgili detaylı bilgiler paylaştım. Gitmeden okumanızı tavsiye ederim. Daha uygun bir Kayseri tatili yapmak için Seyahat Rehberi kategorisindeki uygun otel nasıl bulunur blog yazılarım da faydalı olabilir.

ⓘ Sultan Sazlığı Milli Parkı gezinizde, dünyanın her yerinde uygun fiyata oda/ev sunan Airbnb‘yi deneyin. Burayı tıklayarak Airbnb’ye kaydolunca 22€ kazanırsınız. Otel rezervasyonu için Booking her zaman ilk tavsiyem. Buraya tıklayarak booking.com’a kaydolursanız 15$ indiriminiz olur ✔️

Sultan Sazlığına nasıl gidilir 🚘

Sultan Sazlığı Milli Parkı’na uçakla nasıl gidilir: Sultan Sazlığı Milli Parkı’na en yakın havalimanı Kayseri’de. Kayseri Havalimanı, mili parkın 88 km kuzeyinde yer alıyor. Kayseri’ye İstanbul ve İzmir’den direkt uçak seferleri yapılıyor. Ayrıca dönemsel olarak Avrupa kentlerinden de direkt uçak seferleri ile Kayseri’ye ulaşım mümkün.

Kayseri Havalimanı’ndan Sultan Sazlığı Milli Parkı’na nasıl gidilir: Kayseri Havalimanı’ndan Sultan Sazlığı Milli Parkı’na doğrudan toplu ulaşım imkanı yok. Kayseri Havalimanı’ndan HAVAŞ ya da dolmuşla Kayseri Otogarı’na giderek buradan hareket eden Yahyalı minibüsleriyle Sultan Sazlığının içerisinde yer alan Ovaçiftlik Köyü’ne 2 saat gibi bir sürede ulaşabilirsiniz. Daha kısa sürede ulaşım için havalimanından araç kiralama, taksi ya da özel transfer aracı seçeneklerini kullanabilirsiniz.

Sultan Sazlığı nasıl gidilir

✈️ Ucuz Uçak Bileti Nasıl Alınır
✈️ Uçak Bileti Kampanyaları Nasıl Bulunur
✈️ Türkiye’nin En İyi Online Uçak Bileti Satış Siteleri
✈️ En Ucuz Uçak Bileti Ne Zaman Alınır

Sultan Sazlığı Milli Parkı’na arabayla nasıl gidilir: Sultan Sazlığı Milli Parkı, Kayseri kent merkezine 85 km uzaklıkta. Kayseri’nin güneyinde yer alan milli parka arabayla ulaşım için Kayseri-Niğde Karayolu’nu kullanmak gerekiyor. Bu güzergah üzerinde İncesu ve Yeşilhisar ilçelerini geçtikten sonra, milli parkın merkezinin bulunduğu, Yay Gölü kıyısındaki Ovaçiftlik Köyü’ne ulaşabiliyorsunuz.

Sultan Sazlığı Milli Parkı Ankara’ya 364 km (4 saat 35 dk), İzmir’e 820 km (10 saat 5 dk), İstanbul’a ise 811 km (8 saat 45 dk) uzaklıkta.

Kayseri’den Sultan Sazlığı Milli Parkı’na nasıl gidilir: Sultan Sazlığı Milli Parkı’na Kayseri şehir merkezinden ulaşım çok kolay. Merkezden hareket eden Yahyalı minibüslerini kullanarak 1,5-2 saat uzaklıktaki Sultan Sazlığının içinde yer aldığı Ovaçiftlik Köyü’nün girişine gidebilirsiniz.

Otobüsle Kayseri’ye indikten sonra Kayseri Otogarı’ndan Bünyan, Akkışla, Sarıoğlan, İncesu, Yahyalı, Develi ve Tomarza’ya her saat başı hareket eden dolmuşları kullanabilirsiniz. Sultansazlığı için Yahyalı dolmuşlarına binmeniz gerekiyor.

Trenle Sultan Sazlığı Milli Parkı’na nasıl gidilir: Trenle Kayseri’ye ulaşım düşünürseniz, her sabah 08:00’de İstanbul Haydarpaşa’dan kalkan Doğu Ekspresi, Eskişehir-Ankara-Kayseri’ye uğradıktan sonra Kars’a devam ediyor. Güney Ekspresi, her akşam Haydarpaşa’dan 20.00’de kalkıyor, Ankara-Eskişehir-Kayseri’ye uğradıktan sonra Tatvan’a devam ediyor. Kayseri Tren Garı’ndan otogara gelip buradan Yahyalı dolmuşlarıyla Sultan Sazlığına geçebilirsiniz.

Sultan Sazlığı Milli Parkı, Kayseri’nin olduğu kadar Türkiye’nin en önemli doğal yaşam alanlarından biri. Erciyes Dağı’nın güneybatısında yer alan milli parkın huzurlu atmosferinde doğayla baş başa keyifle vakit geçirebilirsiniz.

1 Yorum

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz