İsviçre, birbirinden güzel doğa harikalarına ev sahipliği yapan muhteşem coğrafyasıyla nefes kesici bir ülke. Avrupa’nın refah seviyesi en yüksek ülkelerinden biri olan İsviçre gezilecek pek çok kenti bulunan hem de muhteşem bir otoyol ağı ile seyahat etmenin keyfe dönüştüğü bir destinasyon.

Dünyanın iki küresel kenti ve ekonomik merkezi olan Zürih ve Cenevre’ye de ev sahipliği yapan İsviçre, finans anlamında en güvenilir ve sistemli altyapıya sahip. 1815 yılından beri silahlı tarafsızlık ilanı ile uluslararası arenada tarafsızlığını koruyan ülke, 2002 yılına kadar Birleşmiş Milletlere de katılmadı.

İsviçre

İsviçre hakkında kısa bilgiler 🇨🇭

İsviçre, resmi adı İsviçre Konfederasyonu (Almanca: Schweizerische Eidgenossenschaft) olan bir Batı Avrupa ülkesi. Başkenti Bern. Ülke başkent Bern ile birlikte 26 kantondan oluşuyor. Denize kıyısı olmayan ülke, Alpler, İsviçre Platosu ve Jura Dağları arasında uzanıyor.

Avrupa’nın en eski yerleşim yerlerinden birinde kurulu olan İsviçre, 1848 yılındaki İsviçre Federal Anayasasının kabulünden bu yana varlığını sürdürüyor. Ülkedeki en eski insan izi ise günümüzden 50 bin yıl önceye kadar uzanıyor. En eski tarım yerleşimine ise MÖ 5 bin 300’lü yıllarda rastlanıyor.

Malta

Roma döneminde bölgede yaşayan en önemli kabilelerden biri olan Helvetler İsviçre’nin kökenini oluşturuyor. Roma İmparatorluğuna yenilen kabile, uzun yıllar Roma’ya bağlı bir eyalet olarak varlığını sürdürdü. I. ve II. dünya savaşları sırasında tarafsız kalan İsviçre, başta Birleşmiş Milletlere ait birçok örgüt olmak üzere uluslararası birçok kurum ve kuruluşun merkezine ev sahipliği yapıyor.

İsviçre’nin resmi dilleri Almanca, İtalyanca, Fransızca ve Romanşça. İsviçre’nin para birimi İsviçre Frangı. Ülke, Türkiye’den 1 saat geri. İsviçre nüfusu 8 milyon 579 bin. Hıristiyanlık, İsviçre’de baskın olan din ve nüfusun büyük bölümü Katolik ve Protestan. Ülkede eğitim kalitesi çok yüksek olduğundan hemen herkes İngilizce de konuşabiliyor.

İsviçre’ye gitmek için ya Yeşil Pasaport sahibi olmanız ya da Schengen vizesi almanız gerekiyor. Henüz hiç vize deneyiminiz olmadıysa Vize Nasıl Alınır ve Vize Ücretleri Ne Kadar blog yazılarım size yol gösterir.

Pasaportunuz yoksa Pasaport Çeşitleri ve Pasaport Başvurusu Nasıl Yapılır yazılarımı okuyun. Yurt dışına çıkarken yurtdışı çıkış harcı ödemeniz gerekiyor. Vize almakta zorlanacağınızı düşünüyorsanız vize istemeyen Vizesiz Avrupa Ülkeleri tavsiyelerimi inceleyin. Detaylı hazırladığım Vizesiz Ülkeler Listesi blog yazıma göz atın.

Daha uygun bir İsviçre tatili yapmak için Seyahat Rehberi kategorisindeki uygun otel nasıl bulunur, vize/pasaport, hayat kurtaran akıllı telefon uygulamaları blog yazılarım size yol gösterebilir.

İsviçre nerede 📍

İsviçre, Avrupa kıtasında yer alıyor. İsviçre, 41,285 km²’lik yüzölçümüyle Avrupa’nın en küçük ülkelerinden biri. İsviçre’nin kuzeyinde Almanya, batısında Fransa, güneyinde İtalya ve doğusunda Avusturya ile Lihtenştayn yer alıyor. Alpler, İsviçre Platosu ve Jura Dağları arasında yer alan ülkenin topraklarının büyük bölümü Alplerde konumlanıyor.

İsviçre’ye nasıl gidilir ✈️

İsviçre’ye uçakla nasıl gidilir: Türkiye’den İstanbul Havalimanı ve Sabiha Gökçen Havalimanından İsviçre’nin Basel, Zürih ve Cenevre şehirlerine direkt uçak seferleri yapılıyor. İstanbul’dan İsviçre’nin bu üç kentine de uçuş süresi 3 saat tutuyor. İsviçre’ye faarklı Avrupa ülkelerinden aktarmalı uçuşlarla ve tren ya da otobüsle de ulaşmak mümkün.

Zürih’e Nasıl Gidilir ✈️ İstanbul Havalimanı’ndan Türk Hava Yollarının, Sabiha Gökçen Havalimanından ise Pegasus Havayollarının haftanın 7 günü Zürih’e direkt uçak seferleri bulunuyor. İstanbul-Zürih uçak yolculuğu 3 saat sürüyor. Kent merkezine 12 km uzaklıktaki Zürih Havalimanından şehir merkezine tren, otobüs ve tramvayla ulaşılabiliyor.

Cenevre’ye Nasıl Gidilir ✈️ İstanbul Havalimanı’ndan Türk Hava Yolları’nın haftanın 7 günü Cenevre’ye direkt uçak seferi var. İstanbul-Cenevre uçak yolculuğu 3 saat sürüyor. Cenevre Havalimanı kent merkezinin 5 km batısında yer alıyor. Havalimanından kent merkezine tren ve belediye otobüsü ile ulaşılabiliyor.

Basel’e Nasıl Gidilir ✈️ İstanbul Havalimanı’ndan Türk Hava Yollarının, Sabiha Gökçen Havalimanından ise Pegasus Havayollarının haftanın 7 günü Basel’e direkt uçak seferleri bulunuyor. Basel Havalimanı kent merkezinin 6 km kuzeybatısında yer alıyor. Havalimanından kent merkezine tren, tramvay ve belediye otobüsü ile ulaşılabiliyor.

İsviçre nasıl gidilir

✈️ Ucuz Uçak Bileti Nasıl Alınır
✈️ Uçak Bileti Kampanyaları Nasıl Bulunur
✈️ Türkiye’nin En İyi Online Uçak Bileti Satış Siteleri
✈️ En Ucuz Uçak Bileti Ne Zaman Alınır

İsviçre’ye trenle nasıl gidilir: İsviçre, Avrupa’daki coğrafi konumuyla Avrupa’nın doğusu ve batısında önemli bir kavşakta yer alıyor. Birçok Avrupa ülkesi ile doğrudan demir yoluyla ulaşılabilen İsviçre’nin ülke içi demir yolu da oldukça gelişmiş.

İsviçre, özellikle doğal güzellikleri ile öne çıkan bir ülke. Avrupa’nın debisi en yüksek şelalesi Rheinfalls, İsviçre’nin doğa harikası coğrafyasına ait. Luzern’e yakın konumda bulunan Pilatus Dağı’na fünikülerle çıkabilir, dünyanın en eğimli aracı sayılan bu füniküler sayesinde 2166 metre yükseklikten manzaranın tadını çıkarabilirsiniz.

Düzenli caddeleri ve planlı mimarisi ile yaşanılası bir kent olan Zürih, İsviçre’nin en popüler yerleşimi. En ünlü caddesi İstasyon Caddesi olan Zürih’te şehir havasını içinize çektikten sonra Zürih Gölü’ne açılan, iki yanı tarihi binalarla çevrili olan Grossmünster ve Fraumünster Kiliselerini gezebilirsiniz. Zürih’te bulunan kent müzeleri İsviçre Milli Müzesi, Reitberg Müzesi ve Fortunagasse’deki Oyuncak Müzesi de görülmeyi hak ediyor.

İsviçre’de İtalyan kültürüne yakın bir gezi deneyimi yaşamak isterseniz Lugano’yu, Fransız tarzı için Montrö, Lozan ve Cenevre’yi, Alman stili yerleşimler için de Zürih ve Basel’i ziyaret edin. Başkent Bern, St. Moritz ve Zermatt de kesinlikle bir İsviçre seyahatinde uğranması gereken duraklar.

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz