Kish Adası, İran’ın Basra Körfezi’nde yer alan ve Körfezin incisi olarak adlandırılan bir ada. İranlı tatilciler için önemli bir tatil adası olan Kiş Adası’nda bowling, bilardo, jet-ski, lunapark gibi pek çok eğlence yer alıyor. Kish Air’e ait minik pervaneli bir uçağın kokpitinde uçarak vardığım Kish Adası, çölün ortasında yaratılmış bir vaha gibi.

Yaklaşık 90 km karelik bir alanı kaplayan Kiş Adası, İslam rejiminin hüküm sürdüğü İran’da anakaradaki kentlere oranla daha rahat bir tatil ortamın olduğu gözleniyor. Bu da deniz turizmi için İranlıların buraya akmasını sağlıyor. Adada kadınların ve erkeklerin ayrı ayrı girdiği plajlar var. Eğer giyim olarak sorun çözüldüğünde kadınlar da erkeklerle birlikte su sporları yapabiliyor.

Kish Adası Nerede
Kish Adası, İran

Kish Adası Basra Körfezinde yer alıyor; bu körfez aynı zamanda Pers Körfezi veya Arap Körfezi olarak da adlandırılıyor.

Dubai, Umman ve Katar’da yaşayanların vizelerini yenilemeleri için sıklıkla yaptıkları yurtdışı rotalarının başında gelen Kish Adası’na gitmek için vize gerekmiyor, çünkü burası İran Hükümetinin serbest bölge olarak ilan ettiği bir yer.

Kish Adası’na nasıl gidilir

Pers Körfezi’nde (Khalij-e Fars), İran anakarasının 17 km kadar açıklarında olan adaya gitmek için pasaportunuzun ve cebinizde paranızın olması yeterli.

Kiş Adası
Kiş Adası

Ben Türk Hava Yolları ile İstanbul’dan Şiraz’a uçup orada 1 gece kaldıktan sonra Kish Air uçağı ile adaya uçtum. Kish International Airport’a İstanbul’dan da direk uçuşlar bulunuyor.

Yine Kish Air Abu Dhabi, Dubai, Tahran, Şiraz ve Meşhed’den de adaya seferler düzenliyor. Bandar-e Abbas, Bushehr ve Chahbahar şehirlerinden tekne seferlerinin yapıldığı söylense de net bir bilgim yok. Zagros Airlines ve Mahan Air de İran’ın bazı şehirlerinden Kish Havalimanına seferler düzenliyor.

Kiş Adası Serbest Ticaret Bölgesi Turizm Müdürü M. Moheb Khodie Türkiye’den misafirlerini artırmak için elinden geleni yaptıklarını ilettiler. Şiraz’da hizmet veren samandtravel.com şirketinden Amin Bey yaptı (info@samandtravel.com). Adada Marina Park Otel’de kaldım.

Kish Airport
Kish Havalimani

The New York Times tarafından 2010 yılında dünyanın en güzel 10 adasından biri olarak seçilen Kish Adası, bir tatil rotası olarak tavsiye edebileceğim bir yer. Özellikle muhafazakar kesimin keyifle tatil yapabileceği ada, gerek gezilecek yerleri, aktiviteleri, fiyatları ile oldukça makul.

1 YORUM

  1. Beni instagramdan takip edin @yoldaolmak

    141,3k Takipçiler
    Takip et
       
     
  2. İranın birçok şehrinden kiş adasına uçan çeşitli havayolları vardır bunlardan biriside tebriz merkezli türklerin havayolu ata air dir.başka bir detay sakın basra veya arap körfezi demeyin tepki göre bilirsiniz zaten dünyada orayı persian gulf yani fars körfezi diye tanıyor

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın