Kapadokya’nın olağanüstü coğrafyasının kalbinde yer alan Nevşehir, tarihi konakları, nefes kesen vadileri, yeraltı kentleri, açık hava müzeleri, doğa harikası peri bacaları ile Anadolu’nun en etkileyici yerlerinden.

Tarihi geçmişi MÖ 7 binli yıllara uzanan kent, Anadolu’da hüküm süren sayısız medeniyetin izlerini taşıyan, tam bir kültür mozaiği. MS 3. yüzyıldan itibaren Hristiyanlığın en önemli dini eğitim merkezlerinden biri olan Nevşehir, günümüzde Kapadokya nedeniyle ziyaretçi akınına uğruyor.

nevşehir nerede
Göreme, Salkım Tepesi, Nevşehir

Nevşehir hakkında kısa bilgiler 🇹🇷

Cumhuriyetin ilk yıllarında Ürgüp’e bağlı küçük bir kasaba olan Nevşehir, Kapadokya’nın 1985’te UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne girmesiyle birlikte Türkiye’nin en çok yabancı ziyaretçi ağırlayan turizm merkezlerinden birine dönüştü.

Plaka kodu 50 olan şehrin nüfusu 300 bin, yüzölçümü ise 5 bin 467 kilometrekare. 7 ilçesi bulunan Nevşehir’in ilçeleri: Acıgöl, Avanos, Derinkuyu, Gülşehir, Hacıbektaş, Kozaklı ve Ürgüp. Nevşehir’in telefon kodu ise 384.

Malta

Nevşehir Gezilecek Yerler ve Kapadokya Gezilecek Yerler blog yazılarımda şehirde gezilip görülecek yerler ile ilgili detaylı bilgiler paylaştım. Gitmeden okumanızı tavsiye ederim. Daha uygun bir Nevşehir tatili yapmak için Seyahat Rehberi kategorisindeki blog yazılarım size yol gösterebilir.

Nevşehir nerede📍

Türkiye’nin İç Anadolu Bölgesi’nin Orta Anadolu Bölümü’nde yer alan Nevşehir, Kayseri, Niğde ve Kırşehir illeriyle komşu. Kentin merkezinden Kızılırmak Nehri geçiyor.

ⓘ Nevşehir gezinizde, dünyanın her yerinde uygun fiyata oda/ev sunan Airbnb‘yi deneyin. Burayı tıklayarak Airbnb’ye kaydolunca 22€ kazanırsınız. Otel rezervasyonu için Booking her zaman ilk tavsiyem. Buraya tıklayarak booking.com’a kaydolursanız 15$ indiriminiz olur ✔️

Nevşehir’e nasıl gidilir ✈️

Nevşehir’e hava yoluyla ulaşım: Nevşehir Kapadokya Havalimanı, kent merkezine 25 km uzaklıkta yer alıyor. Nevşehir’e İstanbul, Antalya ve İzmir’den haftanın belirli günleri direkt uçak seferleri yapılıyor.

Nevşehir Kapadokya Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşım: Nevşehir Kapadokya Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşım için herhangi bir düzenli toplu taşıma aracının seferi bulunmuyor. Taksi ve araç kiralama hizmetinin yanı sıra farklı firmalara ait transfer araçlarını kullanarak gitmek istediğiniz noktaya ulaşım sağlayabilirsiniz. Ayrıca bazı otellerin ücretli transfer hizmeti de mevcut.

nevşehir nasıl gidilir

✈️ Ucuz Uçak Bileti Nasıl Alınır
✈️ Uçak Bileti Kampanyaları Nasıl Bulunur
✈️ Türkiye’nin En İyi Online Uçak Bileti Satış Siteleri
✈️ En Ucuz Uçak Bileti Ne Zaman Alınır

Nevşehir’e kara yoluyla ulaşım: İç Anadolu Bölgesi’nde önemli bir geçiş güzergahında yer alan Nevşehir’e Türkiye’nin belli başlı büyük şehirlerinden direkt otobüs seferleri var.

Kendi aracıyla İstanbul’dan Nevşehir’e gitmek isteyenlerin Ankara, Şereflikoçhisar, Aksaray güzergahını takip etmeleri gerekiyor. Nevşehir, İstanbul’a 743 km, İzmir’e 761 km, Ankara’ya ise 295 km mesafede.

Nevşehir gezilecek yerler 📌

Doğa, kültür ve inanç turizmi açısından çok zengin alternatifler sunan Nevşehir’de gezilecek görülecek yerlerin yanı sıra yapılacak çok sayıda alternatif de bulunuyor.

Kent merkezinde yer alan Nevşehir Kalesi, Damat İbrahim Paşa Külliyesi, Hacı Bektaş-ı Veli Türbesi’nin dışında Ihlara Vadisi, Derinkuyu, Kaymaklı ve Özkonak yeraltı şehirleri, Kapadokya’da Ürgüp, Göreme, Zelve Vadisi, Uçhisar ve Ortahisar kentte mutlaka görülmesi gereken yerler arasında.

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz