Meersburg, Almanya’nın ünlü turistik rotalarından biri olan The German Timber-Frame Road (Deutsche Fachwerkstrasse) üzerinde yer alan şirin kasabalardan birisi. Elbe Nehri’nin kuzeyinden Constance Gölü’ne kadar uzayan bu yol üzerinde çok sayıda şehir ve kasaba yer alıyor.

Almanya’nın en güneyinde, Friedrichshafen şehri yakınlarındaki Ortaçağ kasabası atmosferine sahip Meersburg, sahip olduğu barok görüntüsünü Konstanz’ın genç piskoposlarına borçlu. Çünkü bu kişiler meşhur mimar Balthasar Neumann’ın büyük katkılarıyla görkemli kaleler inşa etmişler. Şu anda bile uzaktan bakıldığında halen Orta Çağ kentini anımsatan bir görüntüye sahip.

Meersburg
Meersburg’a giriş yapılan sokak

Friedrichshafen şehri yakınlarındaki Ortaçağ kasabası atmosferine sahip Meersburg, Almanya gezilecek yerler arasında rotaya alınması gereken bir yer. Kasabanın Ortaçağı anımsatan evleri ve kaleleri görmeye değer. Konstanz Gölü veya diğer adıyla Bodensee etrafında kurulmuş olan Meersburg, aşağı kasaba Unterstadt ve yukarı kasaba Oberstadt olarak iki bölüme ayrılmış.

Meersburg, Almanya’nın Baden-Württemberg eyaletine bağlı, Ortaçağ atmosferine sahip bir hoş bir kasaba. Constance Gölü kenarına kurulmuş bu şirin kasabaya Friedrichshafen gezimde uğradım. Kasabayı ziyaretimde Meersburg Medival Market kurulmuştu. Her tarafta kurulan pazar tezgahları, dekorlar ve yerel Orta Çağ kıyafetleriyle insanlar burayı tam bir film setine dönüştürmüştü.

Malta

Meersburg iki bölgeye ayrılmış; aşağı kasaba (Unterstadt) ve yukarı kasaba (Oberstadt). Dik merdivenli bir yokuş ile ikisi arasında yürüyebilirsiniz. Turist ofisi yukarı kasabada Kirchstrasse 4’te bulunuyor. Kasabayı gezmenin en iyi yolu yürümek. Araç girişine tarihi bölge kapalı. Bisiklet kiralayarak gezmek de iyi bir fikir (15€). Bence en iyisi yürümek tabi. Arka sokaklara kadar dalmalı. Bazı sokaklar enfes gerçekten.

Friedrichshafen şehrinden geçtiğim Meersburg oldukça beğendiğim bir yer oldu. Hava biraz yağmurlu olsa da şanslıydım. Çünkü kasabada yılda bir defa düzenlenen bir festivale denk gelmiştim.

Constance Gölü çevresindeki kasaba ve şehirler uzun keşif turları için oldukça güzel bir tercih. Meersburg en az 1-2 günü hak ediyor ve Constance yada Almanya’nın bir başka şehrinden benim yaptığım gibi günübirlik de gelinebilir.

Meersburg popülerliğini sadece sahip olduğu bu muhteşem görüntüsüne ve tarihi merkezine borçlu değil tabi ki. O kadar yoğun bir kültürel programa sahip ki bir çok müze ve kültür programları her yıl binlerce ziyaretçiyi akın ettiriyor. Avrupa şehirlerinin, kasabalarının ve dahi köylerinin böylesi programları beni kendilerine hayran bıraktırıyor.

Meersburg’un en çekici yanlarından birisi de dik bir üzüm bağının eteğinde kurulmuş olması. Yani bir yanda nefis göl manzarası, sırtında ise uzayıp giden üzüm bağlar yer alıyor. Göl kenarı ve liman çevresinde harikulade mimariye sahip evler sıralanıyor. Meersburg kaplıca ve saunalarıyla da ünlü. Vakti olanlar 34°C sıcaklıktaki havuzları deneyimleyebilir.

Şehrin meydanı olan Marktplatz’da her Cuma sabah 8 ile öğlen saatleri arasında pazar kuruluyor. Denk gelirseniz kaçırmayın. Yerel ‘Weissherbst’ şarabı denenebilir.

Meersburg ziyaretinizi daha uzun tutmanızı sağlayacak olan yerler ve şehirlerin hepsi bu gölün çok yakınlarında bulunuyor. Bir köy evi, geniş bir aile yada dost ziyareti, büyük bir villa. Aklınıza gelebilecek her türlü organizasyon yada ev seçeneklerini burada bulmak mümkün. Eğer otelde kalmak isterseniz hotelscombined.com sitesinden Meersburg otelleri şeklinde arattığınızda bir çok seçenek bulmak mümkün.

Meersburg Gezilecek Yerler 📌

1. Neues Schloss

Meersburg Nerede
Meersburg sokakları

Neues Schloss (Yeni Kale), 1712 ile 1760 yılları arasında piskoposların yaşanması için yapılmış. Yapımına 1712’de başlanmış ve 1740’da bitirilmiş. Bir zamanlar prens piskoposların evi olan zarif saray, Meersburg’un güney sınırlarını oluşturan Schlossplatz’a bakıyor. Yapımına 1712 yılında başlanmış ve 1740 yılında bitirilmiş.

Usta mimar Christoph Gessinger tarafından yapılmış, merdivenler Balthasar Neumann tarafından planlanmış ve freskleri Giuseppe Appiani ile Carlo Pozzi tarafından yapılış. Kale piskoposlara sadece 50 yıl için hizmet verdi; sekülerleşme döneminden günümüze kadar çok farklı bir çok amaç için kullanıldı ve en sonunda 1996 ile 1999 yılları arasında restore edildi.

İkinci katta yer alan müzede piskoposların odalarını görebiliyorsunuz. Muhteşem mobilyalar, lambri kaplamalar, sobalar, sayısız tablo ve eski avlu bir zamanların kraliyet dönemindeki o şaşalı zamanların kanıtı niteliğinde. Tura katılıp sarayın içindeki yaşam alanlarını ve resim galerilerini gezebilirsiniz. Ayrıca çoğunlukla zeplinlere yer ayrılmış olan havacılık müzesini de ziyaret etmenizi öneririm.

Kasabanın tarihini ve şarap yapılan üzüm bağlarını, dini konularını ve uçuş tarihiyle ilgili geçmişini keşfetmeye çıktığınızda gerçekten sizin için keyifli bir yolculuk olabilir. Günümüzde kalede sergilerin yanında konserler, kongreler ve konferanslar düzenleniyor. Girişi 5€.

2. Eski Kale

Meersburg-Gezilecek-Yerler
Meersburg Altes Schloss (Eski Kale), Friedrichshafen

Altes Schloss (Eski Kale), şu an kullanılmayan en eski Alman kalelerinden biri ve Constance gölünün hemen yanında bulunuyor. Geçmişi 1548 yılına dayanan bu eski kalenin yapımı 7. yüzyıla, Merovingian kralı Dagobert’e dayanıyor.

Özel olarak satın alınmış olan bu Orta Çağ kalesini ziyaret ettiğinizde Yeni Saray’dan (Neues Schloss) zariflik konusunda biraz aşağıda kalmış olduğunu fark ediyorsunuz. Ancak yine de biraz bakımsızmış gibi görünen bu tarihi dokunun içerisinde dolaşmak pek bir keyifli.

İçerisinde yer alan Burgmuseum, ziyaretçilerini Orta Çağ gezisine çıkarıyor. Diğer bölgelerin yapamadığı şekilde yaşayan bir orta çağ bölgesine, şövalyeler geçidine, askeri koğuşlara, dinlenme odalarına, kale zindanına, şapellere, nöbet tutulan kulelere, harika kale bahçesine ve kuzeydeki kale burcuna götürüyor.

Bu yapıların hemen hemen hepsi günümüzde ziyaretçilere açık ve bunlar dışında harika yollar, göz alıcı meydanlar ve Meersburg’u panoramik olarak görebileceğiniz bir çok noktalar bulunuyor. Carlina-Leut denilen ve Haziran-Ekim ayları arasında düzenlenen etkinlikle Ortaçağ ve Rönesans dönemi ve müzikleri mum ışığı ve tarihi enstrümanlar eşliğinde sahneleniyor.

Bu sarayı kendi başınıza rahatlıkla gezebilirsiniz ve kalenin bütün olayı şövalyeler ve savaş silahları. Bunların dışında Alman şair Annette Von Droste-Hülshoff’un çalıştığı ve öldüğü odayı da görme şansınız var. Şair burada 8 yıl yaşamış.

3. Zeplin Müzesi

Mersburg, Almanya
Mersburg, Almanya

Zeplin Müzesi, uçuş tarihin konusunda Meersburg’un hikayesinin öğrenilebileceği bir yer. Zeplin konusunda Friedrichshafen şehri gibi en geniş kapsamlı koleksiyonlardan birine sahip. Üniformalar, teknik belgeler, mutfak eşyaları, mobilyalar ve zeplinlerle ilgili bir çok videoyu burada görebilirsiniz. Tüm hikaye Hindenburg kalesinin düşmesiyle başlıyor.

4. The Bible Gallery (Bibelgalerie Meersburg)

Meersburg, Friedrichshafen
Meersburg, Friedrichshafen

The Bible Gallery (Bibelgalerie Meersburg), sadece incile ait tarihi eşyaları değil aynı zamanda Guttenburg matbaasının ilk bastığı çıktıları da görmek mümkün.

5. Archaeology Museum of Baden-Württemberg

Mersburg, Almanya
Mersburg, Almanya

Müzede Ortaçağ, Droste ve Barok dönemine dair bir çok tabloları görebiliyorsunuz. Pazartesi günleri kapalı, 4€.

Meersburg küçük bir kasaba olmasına rağmen sundukları çok daha fazla. Muhteşem coğrafi özellikleri ve romantik bölgeleri dışında bir çok müze de yer alıyor bu minik kasabada.

Meersburg Müzesi‘nde Ortaçağ, Droste ve Barok dönemine ait bir çok tabloları görmek mümkün. Aralarında Meersburg Dokuma Sanat Müzesi, Droste Müzesi (Fürstenhäusle, Prince’s Little House), Kasaba Müzesi ve Şarap Müzesi gibi ilginç yerleri de dileyenler ziyaret edebilir. Benim fırsatım olamamıştı. Özellikle şarap Meersburg için çok önemli bir yere sahip.

Meersburg’un kuzey batısında müzeleriyle ünlü kasaba Unteruhldingen bulunuyor. Arkeoloji ve antik kültürlere ilgisi olanların seveceği bir yer.

Bodensee (Lake Constance) çevresi pek nefis. Almanya, Avusturya ve İsviçre’nin etkileyici köy, şehir ve kasabaları göl çevresini süslüyor. Konstanz şehri; Lindau, Mainau (The Flower Island) ve Reichenau adaları ve civarı gezmek için araç kiralamak en güzeli.

Meersburg, Ortaçağdan kalmış kaleleri, meydanları ve sokaklarıyla gidilmeye değer şirin bir kasaba. Yolunuz düşerse sizi pişman etmez.

Batı kısmında gölün sonunda bulunan iki büyük ada olan Richenau ve Mainau pek hoş. İkisine de Meersburg yada Constance’dan rahatça ulaşılabiliyor. Mainau kelebekleriyle tanınan çok güzel bir ada. Reichenau’nun manastırları ve hikayesi ise büyüleyici. Bunun yanında sebze bahçeleri ve bir zamanlar çok meşhur olan şaraplarıyla da ünlü.

Meersburg’a nasıl gidilir

Arabalı vapur ile Constance şehrinden ulaşılabiliyor. Direk arabayla gelmek isterseniz şayet o zaman Überlingen yada Friedrichscafen’den E54 yolunuz izleyerek gidebilirsiniz. Münih’den yaklaşık 3 saat uzaklıkta yer alıyor. En yakın tren istasyonu ise 14 km kuzeybatısında ki Überlingen’de bulunan Basel-Lindau hattı.Friedrichshafen havalimanı Meersburg’un 20 km doğusunda bulunuyor. Türk Hava Yolları İstanbul’dan Friedrichshafen şehrine tarifeli seferler düzenliyor.

Meersburg, uzun vakit geçirmek isteyeceğiniz mekanlara ve muhteşem manzaralara sahip kafelere sahip. Çoğu önünde hiç bir engel olmaksızın Alplerin ve gölün harika bir manzarasına bakıyor. Hele hava da iyiyse Mersburg, tarihi dokusu, nefis manzarası, Ortaçağdan kalmış kaleleri, meydanları ve sokaklarıyla kusursuz bir tatil için nefis bir atmosfer sunuyor.

47 Yorumlar

  1. Ah Almanya..çok güzel tarihi ve medeniyeti yüksek bir ülke..Çok fazla turistik yönü tanıtılmamış olsada görülecek gezilecek çok güzel yerleri vardır..Size benim 6 yıl kaldığım Almanyanin kuzeyinde Koruma altında olan Lübeck e uğramaniźı ve 1300 lü yıllardan kalma yapıları kuleleri ve kiliseleri nolel için hazırlanan Noel bayram yerlerini görmenizi tavsiye ederim..

  2. Meersburg’da oldugunuz tarihleri bilseydim sizi tanımak isterdim. Benim yaşadıgım yere iki saat uzaklıkta. Bodensee’nin etrafında güzel yerlerden biri.

  3. Bu kareyi 2-3 yıl öncede görmüştüm… O kadar etkilenmiştim ki hala saklamaktayım. Okuduğum dünya klasikleri romanlarındaki kareleri anımsatıyor…

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz