Friedrichshafen şehri yakınlarındaki Ortaçağ kasabası atmosferine sahip Meersburg, Almanya gezilecek yerler arasında rotaya alınması gereken bir yer. Kasabanın Ortaçağı anımsatan evleri ve kaleleri görmeye değer.

Konstanz Gölü veya diğer adıyla Bodensee etrafında kurulmuş olan Meersburg, aşağı kasaba Unterstadt ve yukarı kasaba Oberstadt olarak iki bölüme ayrılmış.

Kasabayı gezmenin en iyi yolu yürümek. Araç girişine tarihi bölge kapalı. Bisiklet kiralayarak gezmek de iyi bir fikir (15€). Bence en iyisi yürümek tabi. Arka sokaklara kadar dalmalı. Bazı sokaklar enfes gerçekten.

Meersburg Gezilecek Yerler

Yeni Kale

Neues Schloss, 1712 ile 1760 yılları arasında piskoposların yaşanması için yapılmış. Muhteşem mobilyalarla döşenmiş, lambri kaplamalı odalara, tarihi sobalara, çok sayıda tabloya sahip. Yapımına 1712’de başlanmış ve 1740’da bitirilmiş Kale, Meersburg’un güney sınırlarını oluşturan Schlossplatz’a bakıyor.

Eski Kale

Altes Schloss (Burg Meersburg Castle) ise müzesi ve tarihi dokusuyla ilgi çekici bir yer. İçerisinde yer alan Burgmuseum, ziyaretçilerini ortaçağ gezisine çıkarıyor. Carlina-Leut denilen ve Haziran-Ekim ayları arasında düzenlenen etkinlikle Ortaçağ ve Rönesans dönemi ve müzikleri mum ışığı ve tarihi enstrümanlar eşliğinde sahneleniyor.

Zeplin Müzesi

Kasabada gezilecek yerler arasında, uçuş tarihin konusunda Meersburg’un hikayesinin öğrenilebileceğiniz bir yer.

The Bible Gallery (Bibelgalerie Meersburg)

İncil’e dair tarihi eşyaları yanında  Guttenburg matbaasının ilk bastığı İncil’leri de görebiliyorsunuz.

Meersburgda-Gezilecek-Yerler

Archaeology Museum of Baden-Württemberg

Müzede Ortaçağ, Droste ve Barok dönemine dair bir çok tabloları görebiliyorsunuz. Pazartesi günleri kapalı, 4€.

Gezilecek diğer müzeler ise Hus-Museum, Meersburg Dokuma Sanat Müzesi, Droste Müzesi (Fürstenhäusle, Prince’s Little House) ve Şarap Müzesi.

Göl kenarı ve liman çevresinde harikulade mimariye sahip evler sıralanıyor. Meersburg kaplıca ve saunalarıyla da ünlü. Vakti olanlar 34° C sıcaklıktaki havuzları deneyimleyebilir.

Friedrichshafen havalimanı Meersburg kasabasının 20 kilometre doğusunda yer alıyor. Türk Hava Yolları İstanbul’dan Friedrichshafen şehrine düzenli seferler düzenliyor. Friedrichshafen’den Meersburg’a tekne, otobüs veya kiralık araçla ulaşılabilir.

Meersburg Gorulecek Yerler

Bodensee (Lake Constance) çevresi pek nefis. Almanya, Avusturya ve İsviçre’nin etkileyici köy, şehir ve kasabaları göl çevresini süslüyor.  Konstanz şehri; Lindau, Mainau (The Flower Island) ve Reichenau adaları ve civarı gezmek için araç kiralamak en güzeli.

Meersburg, Ortaçağdan kalmış kaleleri, meydanları ve sokaklarıyla gidilmeye değer şirin bir kasaba. Yolunuz düşerse sizi pişman etmez.

Önceki makaleBir Ortaçağ Sahnesi: Meersburg
Sonraki makaleLeipzig Hayvanat Bahçesi: Mirket
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşık birisi. 14 yıl çalıştığı şirketiyle yolları ayrılınca, hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gitti. 22 ay boyunca Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat etti.

16 YORUMLAR

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here