Friedrichshafen şehri yakınlarındaki Ortaçağ kasabası atmosferine sahip Meersburg, Almanya gezilecek yerler arasında rotaya alınması gereken bir yer. Kasabanın Ortaçağı anımsatan evleri ve kaleleri görmeye değer. Konstanz Gölü veya diğer adıyla Bodensee etrafında kurulmuş olan Meersburg, aşağı kasaba Unterstadt ve yukarı kasaba Oberstadt olarak iki bölüme ayrılmış.

Kasabayı gezmenin en iyi yolu yürümek. Araç girişine tarihi bölge kapalı. Bisiklet kiralayarak gezmek de iyi bir fikir (15€). Bence en iyisi yürümek tabi. Arka sokaklara kadar dalmalı. Bazı sokaklar enfes gerçekten.

Yeni Kale

Neues Schloss, 1712 ile 1760 yılları arasında piskoposların yaşanması için yapılmış. Muhteşem mobilyalarla döşenmiş, lambri kaplamalı odalara, tarihi sobalara, çok sayıda tabloya sahip. Yapımına 1712’de başlanmış ve 1740’da bitirilmiş Kale, Meersburg’un güney sınırlarını oluşturan Schlossplatz’a bakıyor.

Eski Kale

Altes Schloss (Burg Meersburg Castle) ise müzesi ve tarihi dokusuyla ilgi çekici bir yer. İçerisinde yer alan Burgmuseum, ziyaretçilerini ortaçağ gezisine çıkarıyor. Carlina-Leut denilen ve Haziran-Ekim ayları arasında düzenlenen etkinlikle Ortaçağ ve Rönesans dönemi ve müzikleri mum ışığı ve tarihi enstrümanlar eşliğinde sahneleniyor.

Zeplin Müzesi

Kasabada gezilecek yerler arasında, uçuş tarihin konusunda Meersburg’un hikayesinin öğrenilebileceğiniz bir yer.

The Bible Gallery (Bibelgalerie Meersburg)

İncil’e dair tarihi eşyaları yanında Guttenburg matbaasının ilk bastığı İncil’leri de görebiliyorsunuz.

Malta
Meersburgda-Gezilecek-Yerler
Meersburg Gezilecek Yerler

Archaeology Museum of Baden-Württemberg

Müzede Ortaçağ, Droste ve Barok dönemine dair bir çok tabloları görebiliyorsunuz. Pazartesi günleri kapalı, 4€.

Gezilecek diğer müzeler ise Hus-Museum, Meersburg Dokuma Sanat Müzesi, Droste Müzesi (Fürstenhäusle, Prince’s Little House) ve Şarap Müzesi.

Göl kenarı ve liman çevresinde harikulade mimariye sahip evler sıralanıyor. Meersburg kaplıca ve saunalarıyla da ünlü. Vakti olanlar 34° C sıcaklıktaki havuzları deneyimleyebilir.

Friedrichshafen havalimanı Meersburg kasabasının 20 kilometre doğusunda yer alıyor. Türk Hava Yolları İstanbul’dan Friedrichshafen şehrine düzenli seferler düzenliyor. Friedrichshafen’den Meersburg’a tekne, otobüs veya kiralık araçla ulaşılabilir.

Meersburg Gorulecek Yerler

Bodensee (Lake Constance) çevresi pek nefis. Almanya, Avusturya ve İsviçre’nin etkileyici köy, şehir ve kasabaları göl çevresini süslüyor. Konstanz şehri; Lindau, Mainau (The Flower Island) ve Reichenau adaları ve civarı gezmek için araç kiralamak en güzeli.

Meersburg, Ortaçağdan kalmış kaleleri, meydanları ve sokaklarıyla gidilmeye değer şirin bir kasaba. Yolunuz düşerse sizi pişman etmez.

Önceki blog yazısıBir Film Atmosferi: Meersburg Ortaçağ Pazarı
Sonraki blog yazısıLeipzig’in Tarihi Bölgesi: Markt ve Altes Rathaus
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

16 YORUM

  1. Nasıl bir gerçek anlamadım. Almanyada var mı böyle bir gerçek? Almanya’ya tekrar giderisem görmek isterim doğrusu. Çok çok güzel!

  2. Muhteşem görüntüler. Bir an için roman okurken gözümde canlandırdığım görüntülere bakıyormuşum gibi geldi. 🙂

  3. Meersburg’da oldugunuz tarihleri bilseydim sizi tanımak isterdim. Benim yaşadıgım yere iki saat uzaklıkta. Bodensee’nin etrafında güzel yerlerden biri.

  4. Kemal Bey batının medeniyetini gördükçe Türkiye için üzülüyorsunuz dimi? Keşke biz de de tarihe ve insana daha çok değer verilse.

  5. Bu kareyi 2-3 yıl öncede görmüştüm… O kadar etkilenmiştim ki hala saklamaktayım. Okuduğum dünya klasikleri romanlarındaki kareleri anımsatıyor…

  6. Kemal Bey Nisanda okulun paskalya tatilinde gitmeyi düşündüm ama soğuk olur mu acaba? Yoksa Langkawi’ye mi gitsek ?

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın