İzmir, zengin kültür sanat yaşamıyla 24 saat yaşayan bir kent. Kesintisiz 8 bin 500 yıllık tarihi geçmişe sahip olan şehrin dört bir yanında bu topraklarda yaşayan medeniyetlerin izlerini görmek mümkün. Anadolu’nun en batısında, Anadolu zenginliklerini binlerce yıldır batıya taşıyan stratejik bir noktada kurulu olan İzmir, çok kültürlü yapısı ile tarihi geçmişini yansıtıyor.

Kentin tarihi geçmişini, kültürel dokusunu, gündelik yaşamını ve gelenek ve göreneklerini görebileceğiniz İzmir müzeleri, kenti ziyaret edenler kadar İzmirlilerin de gözdesi. Antik dönemde bölgenin en önemli yerleşim yerlerinden biri olan İzmir’in zenginliklerini yansıtan arkeoloji müzelerinden antik kentlere İzmir’de irili ufaklı 50’yi aşkın müze bulunuyor.

İzmir Müzeleri

1. Etnografya Müzesi

izmir müzeleri

Etnografya Müzesi, İzmir Arkeoloji Müzesi ile aynı bahçede yer alan, 1831 yılına tarihlenen tarihi binası ile kentin en görkemli yapılarından biri. İzmir ve yöresinin 19. yüzyıldaki sosyal yaşamından kesitler sunan müzede günümüzde yok olmaya yüz tutan el sanatları mankenlerle canlandırılıyor.

⏰ İzmir Etnografya Müzesi ziyaret saatleri yaz dönemi (1 Nisan – 1 Ekim) 10.00-17.00; kış dönemi (1 Ekim – 1 Nisan) 08.30-17.30. Müze, pazartesi hariç haftanın 6 günü ziyarete açık. 🔐 İzmir Etnografya Müzesi giriş ücreti 14TL. Müzekart+ geçerli.

Malta

2. Arkeoloji Müzesi

İzmir Arkeoloji Müzesi, İzmir şehir merkezinde, Konak’taki Bahri Baba Parkı içerisinde yer alıyor. Arkeoloji Müzesi, İzmir çevresinde gerçekleştirilen kazılarda elde edilen eserlerin sergilendiği İzmir’in en eski müzesi. Ege medeniyetine tanık olmak isteyenlerin mutlaka ziyaret etmesi gereken müzede Roma, Helenistik ve Bizans dönemlerine ait heykeller, değerli taşlar, seramik parçalar ve sikkeler sergileniyor.

⏰ İzmir Arkeoloji Müzesi ziyaret saatleri yaz dönemi (1 Nisan – 1 Ekim) 10.00-17.00; kış dönemi (1 Ekim – 1 Nisan) 08.30-17.30. Müze, pazartesi hariç haftanın 6 günü ziyarete açık. 🔐 İzmir Arkeoloji Müzesi giriş ücreti 14TL. Müzekart+ geçerli.

3. Tarih ve Sanat Müzesi

Tarih ve Sanat Müzesi, İzmir Kültürpark Montrö Kapısı girişinde yer alıyor. Müze, taş eserler, seramik eserler ve kıymetli eserler olmak üzere üç bölümden oluşuyor. İzmir çevresindeki ören yerlerinden getirilen heykeller, plastik ve cam eserler, sikkeler, yazıtlar ve kabartmalar müze koleksiyonunda bulunuyor.

⏰Tarih ve Sanat Müzesi ziyaret saatleri yaz dönemi (1 Nisan – 1 Ekim) 10.00-17.00; kış dönemi (1 Ekim – 1 Nisan) 08.30-18.00. Müze, pazartesi hariç haftanın 6 günü ziyarete açık. 🔐 Tarih ve Sanat Müzesi giriş ücreti 10TL. Müzekart+ geçerli.

4. Basın Müzesi

izmirde gezilecek müzeler

İzmir Basın Müzesi, Konak Basmane semtinde, Ayavukla Kilisesi avlusunda yer alıyor. Müze, İzmir’in yerel gazetelerinin ilk nüshaları, daktilo, baskı makineleri ve fotoğraf makinelerinin sergilendiği, İzmir basın tarihinin izlerini bulabileceğiniz bir mekan. Müzenin en önemli eserleri arasında Uğur Mumcu’nun ilk bilgisayarı ve Abdi İpekçi’nin daktilosu bulunuyor. İzmir gezilecek yerler listenize ekleyin.

⏰ İzmir Basın Müzesi ziyaret saatleri 08.30-17.00. Müze, pazartesi hariç haftanın 6 günü ziyarete açık. 🔐 İzmir Basın Müzesi’ne giriş ücreti alınmıyor.

5. Ümran Baradan Oyun ve Oyuncak Müzesi

izmirde-gorulecek-en-guzel-muzeler

Ümran Baradan Oyun ve Oyuncak Müzesi, Konak Varyant’ta İzmir Körfezi’ne hakim bir noktada bulunan, Türkiye’nin sayılı oyuncak müzelerinden biri. Seramik Sanatçısı ve Ressam Ümran Baradan’ın dünyanın farklı yerlerinden derlediği oyuncakların sergilendiği iki katlı müzede otantik bir Türk ailesi odası da yer alıyor.

⏰ Ümran Baradan Oyun ve Oyuncak Müzesi ziyaret saatleri 08.30-17.30. Müze, pazartesi hariç haftanın 6 günü ziyarete açık. 🔐 Ümran Baradan Oyun ve Oyuncak Müzesine giriş ücreti alınmıyor.

6. Radyo ve Demokrasi Müzesi

izmir-gorulmesi-gereken-muzeler

Konak Belediyesi Radyo ve Demokrasi Müzesi, Konak Basmane’de iki katlı eski bir ev içerisinde yer alıyor. Tamamı bağışlarla elde edilen, geçmişten günümüze radyoların sergilendiği müzede Atatürk’ün Nutku ve bazı siyasetçilerin radyo konuşmaları da yayınlanıyor.

⏰ Konak Belediyesi Radyo ve Demokrasi Müzesi ziyaret saatleri 08.30-17.30. Müze, pazartesi hariç haftanın 6 günü ziyarete açık. 🔐 Konak Belediyesi Radyo ve Demokrasi Müzesine giriş ücreti alınmıyor.

7. İsmet İnönü Anı Evi

izmir-en-iyi-muzeler

İsmet İnönü Anı Evi, Atatürk’ün silah arkadaşı, Türkiye’nin ilk başbakanı ve ikinci cumhurbaşkanı İsmet İnönü’nün doğduğu evde bulunuyor. Konak’ta bulunan müze evde, İsmet İnönü’nün doğum günü 24 Eylül, ölüm günü 25 Aralık ve Lozan Antlaşması’nın imza yıldönümü 24 Temmuz’da özel törenler düzenleniyor. Müzede İnönü’nün eşyaları sergileniyor.

⏰ İsmet İnönü Anı Evi ziyaret saatleri yaz dönemi 08.30-17.30. Anı Evi, pazartesi hariç haftanın 6 günü ziyarete açık. 🔐 İsmet İnönü Anı Evine giriş ücreti alınmıyor.

8. Müziksev Müzik Müzesi

Müzik Müzesi ve Ses Kütüphanesi (MÜZİKSEV), Alsancak Tren Garı’nın karşısında, restore edilen eski bir İzmir evinde yer alıyor. 2006’da İzmir Kültür Sanat ve Eğitim Vakfı (İKSEV) tarafından açılan, kendi alanında Türkiye’nin tek müzesi unvanına sahip müzede geleneksel Türk müziği çalgı koleksiyonu sergileniyor.

⏰ Müzik Müzesi ve Ses Kütüphanesi ziyaret saatleri 08.30-17.30. Müze, pazartesi hariç haftanın 6 günü ziyarete açık. 🔐 Müzik Müzesi ve Ses Kütüphanesine giriş ücreti alınmıyor.

9. Ege Üniversitesi Kitap ve Kağıt Sanatları Müzesi

Ege Üniversitesi Kitap ve Kağıt Sanatları Müzesi

Ege Üniversitesi Kağıt ve Kitap Sanatları Müzesi, Bornova’da Ballian Köşkü olarak bilinen tarihi yapıda yer alıyor. Kağıt ve kitap hakkında her konunun ele alındığı, 1580’lerden günümüze kadar gelmiş dünyada tek renkli kağıt arşivine sahip butik bir müze özelliği taşıyor.

Dünyanın en küçük kitabı ve en hafif kâğıdı bu müzede. Çin alfabesiyle yazılan, mercimek büyüklüğünde 36 sayfalık dünyanın en küçük kitabı Kağıt ve Kitap Sanatları Müzesi’nde sergileniyor. Kağıdın üretiminden kağıt çeşitleri ve baskı tekniklerine kadar farklı aşamalar müzede görebilecekleriniz arasında. Metrekaresi iki gram ağırlığında olan dünyanın en hafif kâğıdı da bu müzede yer alıyor.

⏰ Ege Üniversitesi Kağıt ve Kitap Sanatları Müzesi ziyaret saatleri 08.30-17.30. Müze, cumartesi ve pazar hariç haftanın 5 günü ziyarete açık. 🔐 Ege Üniversitesi Kağıt ve Kitap Sanatları Müzesine giriş ücreti alınmıyor.

10. Arkas Deniz Tarihi Müzesi

izmirdeki müzeler

Arkas Deniz Tarihi Müzesi, İzmir’in Bornova ilçesinde 2012’de açılan denizcilik sektörünün geçmişini yansıtan dünyanın sayılı müzelerinden. Müze, Arkas Holding Yönetim Kurulu Başkanı Lucien Arkas’ın 30 yılı aşkın süredir topladığı gemi maketleri, gemi antikaları ve tablolalarından oluşan zengin bir koleksiyona sahip. 3 katlı müzede 112 gemi maketi, 123 tablo ve 127 gemi antikası bulunuyor.

⏰ Arkas Deniz Tarihi Müzesi ziyaret saatleri 08.30-17.30. Müze, pazartesi hariç haftanın 6 günü ziyarete açık. 🔐 Arkas Deniz Tarihi Müzesine giriş ücreti alınmıyor.

Bonus: Key Museum

Key Museum, İzmirli Özgörkey Ailesinin girişimiyle, ailenin soyadını alan bir müze. Müzede, 1880’li yıllardan günümüze uzanan 140 model otomobil ve 50 motosiklet sergileniyor. Türkiye’nin en büyük klasik otomobil koleksiyonuna sahip olan müzesi unvanını taşıyan Key Museum’da 50’li yıllardan kalma benzin istasyonu, otomobil logolu fularlar gibi ilginç parçalar da bulunuyor. Key Müzesi, İzmir havalimanına sadece 20 dakika mesafede Torbalı’da yer alıyor.

⏰ Key Museum ziyaret saatleri yaz dönemi 10.00-17.00. Müze, pazartesi ve salı hariç haftanın 5 günü ziyarete açık. 🔐 Key Museum giriş ücreti 14TL, öğrenci 8TL Müzekart+ sahiplerine yüzde 20 indirim yapılıyor.

İzmir müzeleri, Türkiye’nin Batıya açılan en önemli şehri İzmir’in tarihi geçmişine tanıklık ettiğiniz, kent belleği ve kültüründe yer edinmiş kişi ve olayları izleyebileceğiniz benzersiz bir deneyim sunuyor.

1 Yorum

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz