Fiji Adaları‘nda yağışlı sezonda oldukça çok yağmur yağıyor. Yağmurun daha çok gece vakti yağdığına şahit oldum. Gündüzün ise yağmurlu havalarda adaların üzerine kalın bir sis tabakası çöküyor.

Fiji’yi ziyaret etmek için en uygun zaman Haziran ve Eylül arasındaki dönem. Bu aylarda hava kuru ve az yağışlı geçtiğinden bu güzelim adaları ve denizi keşfetmek daha eğlenceli oluyor. Kasım ve Nisan ayları arasın ise nemli ve sıcak geçen yağışlı dönem olduğundan, yağmurlarla karşılaşmak sürpriz değil. Ben tam ara geçiş mevsiminde buraya geldiğimden bazen pırıl pırıl bir güneş olabiliyor, bazense bugünkü gibi bulutlar bu güzel tropikal adaların üzerine çökebiliyor.

Waya Lailai Island

Kaldığım Kuata Natural Resort, hostel odasında gece, çokça uyandım, karşı çaprazımdaki çocuk rüyasında konuşup duruyordu, hatta bir defasında uzun uzun konuşup küfretmeye başlayınca yandaki ranzadan bir kızın ona seslenmesi gerekti, komedi. Yine gece o kadar çok yağmur yağdı ki, bir ara yerde olan eşyalarım, laptopum ve çantam eşikten içeri girebilecek suyla ıslanabilir diye kontrol ettim. Çatılar sacdan yapılmış olduğundan yağmur damlalarının çatıya çarpmasıyla çıkan ses oldukça şiddetliydi.

Bugün geçeceğim Fiji‘nin diğer ünlü bir adası olan Waya Lailai Adası’nın üzerinde sisler var. Sisli, yeşil bir dağı ne zaman görsem aklıma Karadeniz gelir. Fotoğraflar çekip kahvaltıya geçtim, bazen 10-15 dakika boyunca oldukça şiddetli tropik yağmurlar yağıyor, sonra duruyor, sonra bir öncekinden bazen daha şiddetli yağmur başlıyor. Şu an Kuata Adası‘ndaki dorm odamdaki yatağımdayım. Kaldığım adadaki resortu büyütme çalışmaları sürüyor.

Malta

Hemen yandaki inşaat çalışması yağmura rağmen sürüyor; 2 gün içerisinde bitireceklermiş. Bugün öğleden sonra Waya Lai Lai Adasına geçiyor olacağım.

Kuata Island
Kuata Island

Day 276: Fiji:8. Kuata Natural Resort 6.Gün, 6 Nisan 2011 Çarşamba

1 Yorum

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz