Karnak, Eski Mısırlılar tarafından inşası 2000 yıldan fazla süren bir tapınaklar şehri. Dünyada bugüne kadar inşa edilmiş en geniş antik yapı. Dünyanın en eski ve gizemli uygarlığının Mısır’ın, Luksor şehrinin 2,5 km kuzeyinde, küçük bir köyü olan el-Karnak’ta yer alan tapınak antik Mısır rotasında görülmesi gereken bir yer. Hurghada tatili yaptığınızda bu tapınağa da günübirlik düzenlenen turlara katılın.

Karnak Tapınağı, bütün din yapılarının anası olarak geçiyor ve burası 4,000 yıl önce hac yeriydi. 800 metre genişliğinde ve 1,5 km uzunluğunda arasında geniş bir bölgeyi kapsıyor. 61 dönüm alana yayılan Amon’un kutsal kutusu, ortalama 10 Avrupa katedralinden daha fazla bir alana yayılmış. Çok etkileyici bir tapınak burası.

Mısır tarihi ve mitolojisi hakkında önemli bilgiler veren Karnak’ta, şimdiye kadar 8,000 adak taşı, 450 heykel ve 10’a yakın sfenks bulundu. Tapınak kompleksinin, güney yönündeki 8 hektarlık alanda, hâlen kazı araştırmaları sürüyor. Kimbilir Mısır’ın kızgın kumları bağrında daha neler saklıyor.

Karnak Tapınağı, Luksor, Mısır
Karnak Tapınağı, Luksor, Mısır

Tamamı kesme tastan inşa edilen Amon kompleksinde, pek çok yazıt ve tasvirlerin islenmesi bu kompleksi aynı zamanda dünyanın en büyük ve en eski arşivlerinden biri haline getirmiş. Karnak’ın süsleme sanatı kabartmadan çok kazımadır.

Karnak Tapınağı, bütün din yapılarının anasıdır ve burası 4,000 yıl önce hacın bir yeriydi. 800 metre genişliğinde ve 1,5 km uzunluğunda arasında bir bölgeyi kapsıyor. 61 dönüm alana yayılan Amon’un kutsal kutusu, ortalama 10 Avrupa katedralinden daha fazla bir alana yayılmış.

UNESCO Dünya Mirası Listesinde yer alan Karnak Tapınağı’na ev sahipliği yapan Luksor, bugün dünyanın en büyük açık hava müzesi olarak kabul ediliyor.

2 YORUM

  1. Kemal bey merhaba; biz Haziran’da Hurghada’ya ineceğiz ve direkt olarak Luksor’a geçmek istiyoruz. Fakat otobüs bulamadık. Bu konudaki tavsiyelerinizi alırsam çok memnun olurum. Şimdiden teşekkür ederim.

    • Türk Hava Yolları ve Pegasus uçağı Hurgada’ya gece yarısından sonra varıyor. En az 1 gün kalıp ertesi gün için Luksor turlarından birine katılmanızı tavsiye ederim. Luksor’a Hurgada’da organize turlarla gidiliyor. Luxor büyük bir bölge ve bu paket turlara katılmak daha güvenli ve ekonomik.

      Mısır her ne kadar tatil yerleri olarak güvenliyse de şehirler arası yollar çok tenha. Public taşıma pek gelişmemiş. Pegas Tur ile anlaşabilirsiniz. Her otelde satış elemanları var. Hem dinlenmiş olursunuz, Çünkü Luksor bölgesi gittiğiniz tarihte sıcak olacak ve çok yeri de yürüyerek gezeceksiniz.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın