Tanrıların yurdu Luksor’daki Karnak Tapınağı, Piramitlerin gölgesinde kalsa da en az onun kadar görmeye değer bir yer. Mısır’da ziyaret en çok ziyaret edilen ikinci nokta olan bu tapınak, büyük ve görkemli görüntüsüyle, gizemli Mısır tarihinin zenginliklerini gözler önüne seriyor.

Koç başlı güneş tanrısı Amon’a adanan; Dünyanın en büyük açık hava müzesi olarak kabul edilen Karnak; dev heykeller, sfenksler, tapınaklar, dikilitaşlar ve duvarları süsleyen etkileyici hiyeroglif ile dolu.

Hypostyle-Hall-Karnak

Dünyanın en büyük dinî yapısı Mısır’daki Karnak Tapınağı’nda yer alan The Great Hypostyle Hall, zamanının en geniş, en görkemli ve en güzel salonuydu. Büyük Hipostil Salonu’nun inşasına III.Amenhotep döneminde başlanmış. I.Seti tarafından devam ettirilen muazzam sütunlu salonun inşası ve oğlu II.Ramses tarafından (MÖ 1279-1213) bitirildi.

The Great Hypostyle Hall of Karnak, Luxor, Egypt

16 sıra halinde, 134 sütunun bulunduğu 600 metrekarelik bu görkemli yer karşısında, insanlar cüce gibi kalıyor. Doğu-batı ekseni üzerinde sıralanmış, 12 metre uzunluğunda 122 ve 21 metre uzunluğunda 12 sütunun olduğu, bu Hipostil holden yukarı bakıldığında, birbirleri üzerine eğilip sallanan ve gökyüzüne ulaşmaya çalışan ağaçlara benziyor. 2 kişi kollarını iki yana açıp sütunlara sarılsa yine de birbirine kavuşamayacak kadar geniş sütunların arasında insan kayboluyor.

Malta

Her biri 161 km uzaklıktaki Güney Nil’den getirilen bu olağanüstü dev kumtaşı sütunlarının üzerinde kabartmalar yer alıyor.

Hypostyle Hall’ın dış duvarlarında Seti ve onun halefi II.Ramses’in düşmanları Libya, Suriye ve Levant ordularını cezalandırdıklarını anlatan sahneler yer alıyor. Burası aynı zamanda taç giyme törenleri için de kullanılan bir yerdi.

5 Yorumlar

  1. Her ne kadar yazdığınız bilgilendirici yazılar ve koyduğunuz fotoğraflarla gitmiş kadar olsak da orada olmak, havasını içine çekmek, o anı yaşamak güzel bir deneyim olurdu herhalde… Şairin de dediği gibi: “Ben her bahar aşık olmam ama her bahar gitmek isterim, gittiğim olmadı hiç, ama olsun… İstemek de güzel.” Umut etmek de güzel… 🙂

  2. Her yazinizi okudugumda istifa dilekcesi yazmaya kalkisiyorum. Kiraya verecek bi evim oldugunda ben de yolda olacagim. 🙂 Misir gezisi bize cikarsa balayini da ucuza getirmis olacagiz 🙂 Takipteyiz, sevgiler

  3. Yazılarınızı uzun zamandır takip ediyorum. Henüz yurt dısına cıkmamış bir öğrenci olarak, sanki her hafta ayrı bir geziye çıkıyormuş gibi heyecanla okuyorum yazılarınızı. 😀

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz