Kampçılık son yıllarda dünyada yükselen seyahat trendlerinden biri. Sırt çantası ile seyahat eden gençlerin sosyal medya aracılığıyla görünürlüğünün artması birçok kişiyi kamp yapmaya teşvik ediyor. Doğayla baş başa huzurlu bir tatil yapmak, kalabalıktan uzaklaşmak, konaklamaya minimum bütçe ayırarak ekonomik bir tatil süreci geçirmek isteyenlerin tercihi kamp yapmak oluyor. Yıldızlarla bezeli gecenin tadını çıkarmak, yeni günün ilk ışıklarını çadırda karşılamanın tadı bambaşka.

Daha önceden kamp deneyimi olmayan ya da kampa giderken ne taşıyacağı konusunda soru işaretleri olanların kamp çantasında olması gereken şeyler listesine dikkatle bakmasını ve hazırlığını bu listeye göre yapmasını öneriyorum. Kamp günleriniz boyunca size lazım olabilecek en temel eşyaları öğrenmek ve kamp yaşamını kendinize zehir etmek istemiyorsanız da seyahat planlamanızı en doğru şekilde yapmaya özen gösterin.

Kamp Çantası

Kamp Çantanızda Olması Gereken 8 Şey

1. Sinek kovucu sprey

Sinek kovucu sprey, kamp sırasında tatilinizin kalitesini olumlu etkileyecek olmazsa olmaz ekipmanlardan biri. Seyahatlerimde hiçbir şeyden rahatsız olduğum kadar sineklerden rahatsız olmuyorum. Kanım lezzetli olsa gerek nerede olursam olayım sivrisinekler hatta tahtakurusu gelip beni bir şekilde buluyor.

Nereye giderseniz gidin büyük ihtimalle sinekler sizi de bulacaktır. Şehirde de sinekler var aman ne olacak diye basit düşünmeyin. Doğada karşınıza çıkacak sinek ve böcekler, şehirdeki akrabalarından daha acımasız olabiliyor. sinek koruyucu spreyler kamp deneyimini daha keyifli hale getirmenin bir yolu. Sineklerin ısırıklarından kaçınmak sadece rahatsızlığı azaltmakla kalmaz, aynı zamanda potansiyel hastalıklardan da korunmamızı sağlar.

Malta

Sinek koruyucu sprey seçerken, içeriğinin etkinliği ve cildinize uygunluğu gibi faktörlere dikkat etmek önemlidir. DEET içeren spreyler genellikle en etkili olanları. Ancak bazı kişilerde cilt tahrişine neden olabilir. Bu yüzden, hassas cilde sahip olanlar veya kimyasal içeriklere karşı duyarlılık gösterenler, doğal bileşenlere dayalı sinek koruyucu spreyleri tercih edebilir.

Ayrıca, seçtiğiniz spreyin uzun süreli etkili olmasına ve suya dayanıklı olmasına da dikkat etmek önemli, çünkü kamp yaparken sık sık terleme veya yüzme gibi aktivitelerle karşılaşabilirsiniz. Her durumda, doğru sinek koruyucu sprey seçimi, kamp deneyiminizi daha keyifli hale getirmenize ve doğanın tadını çıkarmanıza yardımcı olur, ihmal etmeyin.

2. El feneri

El feneri, kamp çantasında mutlaka olması gereken objelerden biri. Organize kamp alanlarında elektrik ve aydınlatma yeterli olsa da yoğunluk ve voltaj kayıpları nedeniyle kamp alanlarında aydınlatma zaman zaman sorun olabiliyor. Organize kamp alanlarını tercih etmeyip tamamen bakir bir ortamda kamp yapmayı düşünüyorsanız, günün batışıyla birlikte gelen karanlıkla birlikte çadır içinde ya da ormanlık arazide dolaşırken el fenerine ihtiyacınız olabilir.

İşte tam da bu zamanda, el fenerleri ve alın lambaları kamp deneyimini daha güvenli ve keyifli hale getirmenin kritik bir parçası haline gelir. El feneri veya alın lambası, kamp alanınızda dolaşırken, kamp ateşini yakarken veya çadırınızı kurarken ellerinizi serbest bırakırken size rehberlik eder.

Ayrıca, acil durumlar için de son derece önemlidir, çünkü aniden karanlık bastığında size yol gösterebilir ve yardım çağrısında bulunmanıza olanak tanır. Ben çoğunlukla alın lambasını tercih ediyorum. Yanınıza almayı unutursanız telefonunuzun feneri kısmen de olsa el feneri görevi görebilir.

3. Çakmak

Çakmak, odunları birbirine sürterek ya da camla ateş yakma gibi becerileriniz üst seviyelerde değilse kamp sırasında yanınızda olması gereken şeylerden. Kamp yaparken, ateşin sağladığı sıcaklık ve aydınlık sadece bir konfor unsuru değil, aynı zamanda hayati bir ihtiyaç olabilir. Aniden değişen hava koşulları veya başka bir acil durumla karşılaşabilirsiniz.

Hava soğuduğunda ya da yemek yapmanız gerektiğinde o minik şeyin değerini daha iyi anlayacaksınız. Herhangi bir olumsuz durum yaşamamak için en az iki dolu çakmak ve bir adet de alternatif kibrit çantanızda olsun. Yanınıza kibrit alıyorsanız, doğada nemli koşullarlı ve yağmuru da göz önüne alarak su geçirmez bir poşette saklayın.

4. Çakı

Çakı, kampta hayat kurtaran malzemelerden biri. Acil durumlarda hayati öneme sahiptirler; yaralanma durumlarında veya kamp ekipmanınızı onarmak gerektiğinde, doğru bir çakı veya bıçak hayati önem taşır. Bıçak, makas, tornavida, açacak gibi farklı özellikleri olan çakılar, hemen hemen tüm ihtiyaçlarınızı gidermenize yardımcı oluyor.

Çakınızı temiz ve kuru tutarak daha uzun ömürlü olmasını sağlayabilirsiniz. Paslanmaz çelikten yapılmış sağlam bir bıçak, uzun süreli kullanım için idealdir ve çeşitli görevlerde güvenle kullanılabilir. Arabamın bagajında her zaman bir İsviçre çakısı bir de normal katlanır bir çakı bulunduruyorum.

5. Pusula-Harita

Pusula ve harita, kamp deneyiminde yol bulmanın vazgeçilmez araçları. Her ne kadar teknoloji gelişmiş ve her şeye cep telefonlarımızdan ulaşabiliyor olsak da şarjınızın bitmesi, telefonunuzun çekmemesi gibi durumlarda hayatınızı kurtarabilir. Özellikle bilmediğiniz bir coğrafyada kamp deneyimi yaşayacaksanız cep telefonunun navigasyon özelliği ve pusulasından yararlanabilirsiniz.

Pusula, doğa içinde yön belirlemek ve rotanızı korumak için kritik bir araç. Kaybolduğunuzda veya belirlenen rotadan sapmak istediğinizde size rehberlik eder. Haritalar ise kamp alanınızın detaylı bir kılavuzu gibidir. Araziyi anlamanıza, doğal engelleri önceden görmeye ve güvenli bir şekilde seyahat etmenize yardımcı olur.

Pusula kullanımını ve harita okumayı öğrenmek, kamp yaparken size daha fazla güven verir ve rotanızı daha iyi planlamanıza yardımcı olur. Zira kamp için gittiğiniz bölgeyi iyi bilmiyorsanız bu özellikler oldukça işinize yarayacak. Şarjınızın bitme ihtimaline karşı dayanıklı bir powerbank edinmeyi de unutmayın.

Pusula ve harita, doğada kendinizi daha güvende hissetmenizi sağlar. Eşimin memleketi Azerbaycan‘ın Kah kenti civarında dağa orman gezisine giden bir Japon turistten bir daha haber alınamadı. Muhtemelen kayboldu, telefonunun şarjı bitti. Zaten o dağlarda telefon hattı da çekmiyor. Yanında pusula veya harita olsa muhtemelen yönünü bulup kurtulabilirdi.

6. İp

İp, kamp yaşamında ne zaman lazım olacağı belli olmayan bir malzeme. Çadırı bağlamak, çamaşır asmak gibi pek çok durumda ipin nimetlerinden ve gücünden faydalanabilirsiniz. Daha kalın bir ip ya da halat taşıyarak hamak ya da salıncak gibi küçük eğlencelikler de hazırlayabilirsiniz.

Kampçıysanız veya kamp hayatına balıklama dalıyorsanız yanınızda mutlaka ip olsun. Ne zaman nerede, ne şekilde ihtiyaç olacağını hiçbir zaman kestiremeyeceğiniz bir araç. Yaralanma durumlarında yaralıyı taşıma, düştüğünüz yerden çıkmak için lazım olmayacağını kim bilebilir! Zorlu arazi koşullarında ip, bir kurtarma ekipmanı olarak kritik, bence çantanızdan eksik etmeyin.

Trendyol, Amazon ve Hepsiburada gibi sayfalarda çok güçlü ve sağlam ve aynı zamanda hafif bolca ip çeşidi var. Yaklaşık iki metrelik dayanıklı bir kamp ipi işinizi görebilir.

7. Mandal

Mandal, kirlenen çamaşırlarınızı asmak için ya da rüzgar yüzünden uçup duran çadır örtüsü ve tentenizi sabitlemek için kullanabileceğiniz eşyalardan. Ufacık bir şey gibi dursa da kamp çantanızda olması gerekenler arasında mandalın önemi büyük. Mandalların çeşitli boyutları ve tasarımları bulunuyor. Her biri farklı kamp ihtiyaçlarına uygun seçenekler sunuyor.

Mandal diyince sadece çamaşır mandalı aklınıza gelmesin. Yaylı kanca veya karabina olarak bilinen mandal ve klips çeşitlerini çantanızın olmazsa olmazı. En az 5-6 tanesini sırt çantanıza atın. Ekipmanlarımızı güvenli bir şekilde asmak, taşımak veya sabitlemek için sıklıkla kullanacaksınız emin olun.

8. Yedek kıyafet

Yedek kıyafet, kamp sırasında aniden havanın değişmesi, sinek, böcek ya da haşere gibi zararlılara karşı koruyucu olması açısından hayati önem taşıyor. Kampa giderken havanın güzelliğine aldanıp tek parça eşya ile yola çıkmayı düşünmeyin. Olası hava değişikliği ihtimaline karşı yağmurluk, hırka ve yedek kıyafet gibi birkaç parça eşyayı çantanıza koymayı ihmal etmeyin.

Kampın keyfini ve huzurunu kaçırmamak için çantanızı hazırlarken içine neler koyduğunuza iyi bakın. Kamp için gideceğiniz çoğu yerde AVM ve market gibi yerlerin yakın olmayacağını düşünerek, sağlığınız ve güvenliğiniz için temel ihtiyaçları eksiksiz hale getirmeye özen gösterin. Eğer aracınızla kapma gidiyorsanız kamp keyfinizi zenginleştirecek ekstra malzemeleri bagajınıza yerleştirin.

Kamp yaparken, doğanın kucağında geçen zamanın tadını çıkarırken, kamp sandalyesi size rahatlık sunar ve kampınızı daha keyifli hale getirir. Kamp ateşinin etrafında otururken, yıldızları izlerken veya sadece doğanın sessizliğinde dinlenirken, kamp sandalyesi size destek olur ve konfor sunar. Kamp yaparken kamp sandalyesi ve gerekirse masasını da macera ortağınız yapın.

2 Yorumlar

  1. Merhaba,
    Harika bir blogunuz var; şimdi siz de yarışmaya katılıp değerlendirmeye katılabilirsiniz. Blogum Harika kampanyası ile siz de blogunuzla kazanmaya aday olun, websitenizi tanıtın, promosyon ödüller kazanın. Sponsorlarımızın desteği ile bloglar arası etkinlik yarışmamızı 2018 yılı içerisinde yeniden düzenliyoruz. Katılım için web sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler!

    Web : http://www.blogumharika.com/
    Mail: iletisim@blogumharika.com
    Tel : +90212 330 9707

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz