Gaziantep, Türkiye’nin en eski kentlerinden biri. Hala özgünlüğünü koruyabilen tarihi mekanları ve muazzam bir yemek kültürüyle son yıllarda turistlerin gözdesi haline gelmiş görülesi bir şehir. Göç dalgasıyla birlikte toplumsal dokusu hızla değişmiş olsa da güneydoğunun en modern şehri olma özelliğini koruyan, girişimci ruha sahip dinamik bir şehir.

Kurtuluş Savaşında Fransızlara direnirken neredeyse açlıktan kırılan Antep, bugün mükemmel mutfak kültürüyle Türkiye’de gastronomi şehri dendiğinde akla ilk gelen şehirlerden biri. Yiyecek lokması olmadan savaşan bu şehre bugün sadece yemek yemek için bile gidilir. Bir çok yemeğin en güzelini Gaziantep’te yiyebilirsiniz. Şehre gitmeden önce diyetteyim modundan çıkmanız şart! Baklavası, katmeri, kebabı, yuvalaması, beyranı, küşlemesi ile diyet bozdurur çünkü.

gaziantep rehberi

Gaziantep Gezi Rehberi

Gaziantep, 2 milyona yakın nüfusuyla Türkiye’nin en kalabalık sekizinci şehri. Tarihi ilk çağlara kadar uzanan şehirde en eski yerleşme Gaziantep’in yakınlarında bulunan Dülük’te başladı. Kent Babiller, Hititler, Komagene Uygarlığı, Romalılar, Bizanslılar ve Osmanlılar gibi farklı uygarlıklara ev sahipliği yaptı. Kuzeyinde Kahramanmaraş, güneyinde Kilis, batısında Osmaniye, doğusunda Şanlıurfa ile çevrili.

Hititlerden Perslere, Romalılardan Araplara kadar çok sayıda uygarlığa ev sahipliği yaptı. Romalılar Döneminde Latince Toroslar’ın karşısındaki Antakya anlamına gelen Antiochia ad Taurum olarak adlandırılan kent, Araplar tarafından ele geçirilince ‘pınarı bol anlamına gelen’ Ayıntap olarak anılmaya başladı.


Osmanlı Döneminde uzun yıllar Halep Eyaleti’ne bağlı bulunan Gaziantep, Arap kültüründen çok Osmanlı kent kültürü etkisi altında kaldı. I. Dünya Savaşı’nda Fransız birliklerine karşı direnen Antep halkı sayesinde şehir, ‘Gazi’ unvanını elde etti. Antep harbi gerçek bir kahramanlık destanı.

Tam 11 ay işgalci Fransız güçlerine tüm şehir bir olup karşı koydu. Kuşatarak lojistiğini kesilen şehir, Ankara’dan asker ya da mühimmat yardımı gelemeden 11 ay açlık, hastalık, sefalet, yokluk içinde Fransız birlikleriyle çarpıştı ve bu uğurda 6317 şehit verildi.

Ticaret yollarının üzerinde bulunması ve liman kentlerine yakınlığı nedeniyle yüzyıllardır önemli bir konuma sahip olan kent Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin en gelişmiş şehri olarak gösteriliyor. Zengin tarihi, muhteşem mutfağı ve benzersiz yerel sanatlarıyla cazibe odağı olan Gaziantep, Türkiye’nin önemli turistik merkezleri arasında.

Türkiye’nin sanayisinde ve ticaretinde oldukça önemli bir yere sahip olan Gaziantep bu özelliğinin yanında benzersiz el sanatları, mutfağı, zengin tarihi ve müzeleriyle de ön plana çıkıyor.

Akdeniz ve karasal iklimin hakim olduğu kentte hava haziran, temmuz ağustos ve eylül aylarında çok sıcak geçiyor. Aralık-şubat ayları arasında serin bir havaya sahip kenti ziyaret etmek için en ideal aylar mart, nisan ve mayıs ayları.

Gaziantep Gezilecek Yerler

1. Zeugma Mozaik Müzesi

zeugma müzesi

Zeugma Mozaik Müzesi, Gaziantep merkezde gezilmesi gereken en önemli müzelerden biri. 2011’de açılan ve dünyanın ikinci büyük mozaik müzesi olma özelliğine sahip müze, Hacı Sani Konukoğlu Bulvarı üzerinde yer alıyor. Gerek mimari, gerekse de teknolojik açıdan dünyanın gözde müzelerinden biri.

Üç blok olarak inşa edilen müzede, Zeugma Antik Kenti’nden getirilen mozaikler ile dünyaca ünlü Çingene Kızı mozaiği sergileniyor. Mainad Villasının yemek odasının taban mozaiği olan Çingene Kızı, kabarık saçları, sağına doğru bakan gözleri ve dolgun yüzüyle müzenin en değerli parçası. Zeugma Müzesinde sergilenen mozaikler 13 renk armonisinden oluşuyor.

Zeugma Mozaik Müzesi, Hatay Arkeoloji Müzesi açılana dek dünyanın en büyük mozaik müzesiydi. Müze, yaz döneminde (1 Nisan – 1 Ekim) 09.00-19.00, kış döneminde (1 Ekim – 1 Nisan) 09.00-17.00 saatleri arasında ziyarete açık. Zeugma Müzesi giriş ücreti 24TL (Müze Kart geçerli). Kapanış saatinden 1 saat önce gidebilirseniz ancak gezebileceğinizi aklınızda bulundurun.

2. Zeugma Antik Kenti

Zeugma Antik Kenti

Zeugma Antik Kenti, Gaziantep’in Nizip ilçesi Belkıs Köyü’nde yer alıyor. Zeugma’nın kökleri MÖ 300 yılına dayanıyor. Fırat Nehri’nin en stratejik noktasında, Büyük İskender’in generallerinden Selevkos Nikator tarafından Seleukeia Euphrates adıyla kurulmuş.

Ticarete elverişli stratejik konumu sayesinde zamanla büyüyen ve gelişen şehir 80 bin nüfusu ile döneminin en büyük kentlerinden biri olmuş. Roma hakimiyetine girdikten sonra Latince köprü anlamına Zeugma adını almış.

MS 256’de Sasani Kralı I. Şapur, Zeugma’yı ele geçirerek yakıp yıkmış. Bu tarihten sonra Zeugma bir daha eski ihtişamına ulaşamamış. Sasani yağması sırasında harap edilen şehir terk edilip, tüm buluntularıyla birlikte bozulmadan korunmuş. Dönemin günlük hayatına dair paha biçilemez bilgiler sağladığından 3. yüzyıl ortalarında Roma’nın ünlü kentlerinden Pompei ile karşılaştırılıyor.

Hellenistik ve Semitik kültürlerin harmanlanıp karma kültürlerin oluştuğu bir yer olduğudan muazzam bir öneme sahip. Antik kentte Antik Çağ’a ait en önemli mozaikler, heykeller, kabartmalar ve mezar taşları bulunuyor.

Zeugma Örenyeri (Zeugma Antik Kenti) yılın her dönemi 09.00-17.00 saatleri arasında ziyarete açık. Zeugma Örenyeri giriş ücreti 10TL (Müze Kart geçerli). Saat 16.00’da gişe kapanıyor.

3. Gaziantep Kalesi

Gaziantep Kalesi

Gaziantep Kalesi, kentin simgelerinden biri. İlk olarak Roma Dönemi’nde bir gözetleme kulesi olarak yapılan kale, bugünkü şeklini Bizans Dönemi’nde aldı. Alleben Deresi’nin güney kenarında, bulunan kale şehrin en önemli cazibe merkezlerinden. Kaleden indikten sonra sol tarafta yer alan Medusa Cam Eserler Müzesini ziyaret edin.

Haftanın 7 günü ziyarete açık olan Gaziantep Kalesi, 08.30-17.30 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor. Gaziantep Kalesi giriş ücreti 10TL (Müze Kart geçerli). Gaziantep Kalesi gişesi saat 17.00’de kapanıyor.

4. Hamam Müzesi

gaziantep hamam müzesi

Geçmişten günümüze hamam kültürünü yansıtan Gaziantep Hamam Müzesi, Osmanlı hamam mimarisi ve kültürünün en güzel örneklerinden birisini gözler önüne seriyor. Türünün nadide örnek müzelerinden biri olan müze Lala Mustafa Paşa tarafından yaptırılan külliyenin hamam bölümünde hizmet vermiyor.

Vakfiyesine göre 1577’de Paşa Hamamı olarak uzun yıllar hizmet veren yapı, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından 2015’te restore edilerek Gaziantep hamam kültürünün yaşatıldığı bir müze haline dönüştürülmüş. Aslına sadık kalınarak hamamda soğukluk, ılıklık, sıcaklık bölümleri, hamam araç ve gereçleri, hamam adetleri, balmumu heykeller ve maketlerle canlandırılarak hamam kültürü tanıtılıyor.

Kale girişinin hemen karşısında, hanlara çarşılara yakın, görülmeye değer, kültürü yansıtan güzel bir müze. Gaziantep Hamam Müzesi haftanın 7 günü 08.30-17.30 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor. Hamam Müzesi giriş ücreti yetişkinler için 5TL, öğrenciler için ücretsiz. Hamam Müzesi’nde Müze Kart geçmiyor.

5. Bakırcılar Çarşısı

Bakırcılar Çarşısı Gaziantep

Bakırcılar Çarşısı, şehrin en eski alışveriş bölgelerinden biri. Hanlar Bölgesi’nde yer alan çarşıda yüzlerce yıllık geçmişe sahip el sanatlarından biri olan bakır işçiliğine ait atölyeler ve dükkanlar yer alıyor. Bunun yanında çarşıda baharat, kutnu kumaşı, yemeni gibi birçok yöresel ürün de bulunuyor. Mola için tahmis kahvesine gidip menengiç kahvesi için.

6. Zincirli Bedesten

Zincirli Bedesten Gaziantep

Gaziantep’e gelen turistlerin sıklıkla uğradığı noktalardan biri Zincirli Bedesten (Kara Basamak Bedesteni), 1718’de Darendeli Hüseyin Paşa tarafından yaptırıldı. Uzun yıllar kasaplara ev sahipliği yapan bedesten 2008’de restore edildi. Zincirli Bedesten günümüzde baharat, turistik ve yerel eşyalarla dolu 80 dükkanıyla hizmet veriyor.

7. Tarihi Antep Evleri

Tarihi Antep Evleri

Dünyanın en eski yerleşim yerlerinden biri olan Gaziantep Tarihi Antep Evleri ile de ünlü. Yaz aylarının sıcak geçmesi nedeniyle kesme taştan yapılmış olan bu evlerin önemli bir kısmı Bey Mahallesi’nde bulunuyor. İki kattan oluşan ve geniş bir avluya sahip olan evlerin çoğu günümüzde butik otel olarak kullanılıyor.

8. Emine Göğüş Mutfak Müzesi

Gaziantep Rehberi

Türkiye kurulmuş ilk mutfak müzesi olan Emine Göğüş Mutfak Müzesi, Gaziantep Kalesi’nin güneyinde bulunuyor. Dünyaca ünlü Gaziantep mutfağını, mutfak kültürünü, kullanılan araç ve gereçleri tanıtmak için kurulmuş olan müze pazartesi hariç haftanın her günü ziyaret edilebiliyor.

Gaziantep Emine Göğüş Mutfak Müzesi haftanın 7 günü 08.30-17.30 saatleri arasında ziyarete açık. Emine Göğüş Mutfak Müzesi giriş ücreti yetişkinler için 5TL, öğrenciler için ücretsiz. Müzede Müze Kart geçerli değil.

9. Hasan Süzer Etnografya Müzesi

Hasan Süzer Etnografya Müzesi

Hasan Süzer Etnografya Müzesi, Gaziantep’in en önemli müzelerinden biri. Antep’in eski kent dokusuna sahip Bey Mahallesi Hanifioğlu Sokak’ta yer alan müze, 1900’lü yıllarda inşa edilmiş bir konağın içinde bulunuyor.

1985 yılında iş adamı Hasan Süzer tarafından satın alınıp restore edilen müze, bir etnografya müzesi olarak kullanılmak şartıyla Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağışlandı. Müzede yerel halkın gündelik ev yaşantısı, geleneksel kıyafetleri ve kültürüne ait eşyalar sergileniyor.

Hasan Süzer Etnografya Müzesi pazartesi günleri hariç haftanın 6 günü 08.00-17.00 saatleri arasında ziyarete açık. Hasan Süzer Etnografya Müzesi giriş ücreti 10TL (Müze Kart geçerli).

10. Rumkale

Rumkale Gaziantep

Gaziantep’in önemli turistik yerlerinden biri olan Rumkale, Yavuzeli İlçesi’ne bağlı Kasaba Köyü’nde yer alıyor. Yapıldığı dönemde Şanlıurfa ile Gaziantep arasında sınır oluşturan kaleye günümüzde üç yanı baraj gölüyle çevrili olması bakımından teknelerle ulaşılıyor.

11. Gaziantep Hayvanat Bahçesi

Türkiye’nin en büyük hayvanat bahçesi olan Gaziantep Hayvanat Bahçesi de Gaziantep Gezi Rehberine eklenmeyi hak ediyor. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Hayvanat Bahçesi toplamda 325 tür ve 7.100 adet hayvanı burada yaşıyor.

İçerisinde akvaryum, kanatlılar için kafesler, maymun, kanguru, deve kuşu, atlar, deve, ceylan, geyik, dağ keçisi, dağ koyunu, karaca, Kamerun koyunu evleri tel örgüyle çevrilmiş doğal ortamının ve kışlık barınakları bulunuyor. Kasım sonrası görebileceğiniz hayvan sayısı sezondan dolayı azalıyor.

Gaziantep Hayvanat Bahçesi, yaz döneminde (Nisan-Eylül) 09.00-19.00, kış döneminde ise (Ekim-Mart) 08.00-17.00 saatleri arasında ziyarete açık. Haftanın 7 günü açık olan Gaziantep Hayvanat Bahçesi giriş ücreti öğrenciler için 5TL, yetişkinler için ise 10TL.

Hayvanat bahçesine belediyenin B10 numaralı otobüsüyle gidiliyor. Burç Kavşağına kadar tramvayla gidip oradan otobüse binebilirsiniz. Burç Kavşağından taksiyle binmek isterseniz 25TL tutuyor.

12. Dülük Antik Kenti

Dülük Antik Kenti

Türkiye’de yaşanılan en eski kentlerden biri olan Dülük Antik Kenti, Gaziantep merkeze 10 km mesafede konumlanıyor. Dülük Baba Tepesinde yer alan kent Dolikhe ve Doliche adlarıyla da biliniyor. Tarih boyunca Hititler, Persler gibi pek çok uygarlığa ev sahipliği yapmış olan kentte bilinen en eski matematik işlemlerine rastlanırken, dün­yada bilinen yeraltına inşa edilen Mithras Tapınakları­’nın (Mithraeum) en büyüğü de bulunuyor.

Bunun yanında kentte Boyacı Camii, Gaziantep Arkeoloji Müzesi, Türkiye’nin en büyük parkı olan Yeşilvadi Parkı, Gaziantep Mevlevihanesi Vakıf Müzesi, Aziz Bedros Kilisesi ve eski bir Ermeni kilisesi olan Kurtuluş Camii diğer gezilecek yerler arasında.

Düllük Baba Tabiat Parkı, Tarım ve Orman Bakanlığı yönetiminde. Düllük Baba Tabiat Parkı, yaz döneminde (1 Nisan – 1 Ekim) 09.00-19.00, kış döneminde (1 Ekim – 1 Nisan) 09.00-17.00 saatleri arasında ziyarete açık. Düllük Baba Tabiat Parkı giriş ücreti yetişkinler için 3TL, öğrenciler için 1,5TL, otomobil 9TL, bisiklet ise 3TL. Tabiat Parkı’nda Müze Kart kullanılmıyor.

Gaziantep yeme ve içme

İlk çağlara dayanan mutfak kültürüyle Gaziantep tam bir gastronomi cenneti. Hititler’den, Mısırlılar’a, Bizans’tan, Osmanlı’ya kadar pek çok ulusa ev sahipliği yapmış şehrin 300 çeşide yakın yemeği bulunuyor.

Çorbalar, dolmalar, et yemekleri, hamur işleri, pilavlar, kebaplar ve tatlılardan oluşan bu yemeklerle Gaziantep, mutfak zenginliği bakımından Türkiye’de birinci sırada yer alıyor. Yerel baharatlar ve taze ürünler kullanılarak yapılan bu yemekler damakları adeta şenlendiriyor.

Küşleme, katmer, beyran, yuvalama, sarımsa kebabı, dünyaca ünlü baklava ve dahası… Lezzet keşfine çıkanları onlarca tat arasında kaybolmak bekliyor. Şehirde yemekler daha çok et ağırlıklı.

Bilinen kebap türleri dışında şehirde yeni dünya kebabı, firenk kebabı, simit kebabı ve ayvalı kebap gibi farklı kebap çeşitleri yapılıyor. Kuşbaşı doğranmış etlerin nohutla haşlanarak patatesle birlikte servis edildiği yoğurtlu patates, ekmeğin üzerine sürülerek yenilen Antep’in acı mezesi muhammara, sebze köftesi omaç, buğday başağından yapılan firik pilavı, yayla çorbasını andıran lebeniye çorbası tatmanız gereken lezzetler.

Alinazik Kebabı, yöreye özel Antep fıstıklı lahmacun, sarımsak kebabı, bol baharatlı ve genellikle kahvaltıda tüketilen beyran çorbası, yenidünya kebabı, ince hamurun içine antep fıstığı, kaymak ve şeker konularak yapılan katmer Gaziantep’e özgü yemek çeşitleri.

Tatlılara gelince kente has Antep fıstığıyla yapılan muhteşem baklavalarının yanında fıstıklı sarma, bülbül yuvası, kadayıf, zerde, bastık, şıllık tatlısı gibi lezzetler de Gaziantep mutfağında oldukça beğenilen lezzetlerden.

Yerel lezzetlere sahip lokantaların dışında kentte farklı restoranlar, kafeler ve pastaneler de mevcut. 2015’te gastronomi dalında UNESCO’nun Yaratıcı Şehirler Ağı’na dahil edilen şehirde ayrıca Türkiye’nin ilk mutfak müzesi olan Emine Göğüş Mutfak Müzesi de bulunuyor.

421 tescilli yemeği ile UNESCO gastronomi şehirleri listesinin zirvesindeki Antep’te baklava ve kebap dışında bir şeyler de yiyin. Halil Usta’da küşleme, İmam Çağdaş’ta kebap, Bakırcılar Çarşısına yakın Güllüoğlu veya Koçak Baklavacısında tatlı, Tahmis Kahvesinde menengiç kahvesi, Ciğerci Mustafa’da lahmacun, Zeki İnal’da şöbiyet, Sakıp Usta’da Beyran çorbası, Dukat’ta katmer, Bayazhan’da yuvalama ve simit kebabı, Erçelebi’de künefe yemeden Antep sınırından çıkmayın.

Gaziantep eğlence hayatı oldukça hareketli. Dedeman Otelinin içerisinde bulunan Deep Night Kulüp şehrin en ünlü mekanı. Zılgıtlı yerel bir eğlence arayanlar için Zılgıt Kafe Bar, rock müzik severler için La Mia Verita, dans ve eğlence için SPR Pub Restoran, daha çok gençlerin takıldığı bir yer arayışında olanlar ise Garaj Bar’a gidiyor.

Düğünlerin büyük bir coşkuyla kutlandığı Antep’te sokaktan geçen herhangi bir yabancının halaya katılması doğal karşılanır. Her türlü eğlence ortamında zılgıt çekme gelenleri vardır.

Gaziantep’te alışveriş

Kültürel zenginliğiyle ön plana çıkan Gaziantep’te alışveriş için en çok tercih edilen noktalar Turistik Gaziantep Çarşısı, Bakırcılar Çarşısı ve Zincirli Bedesten çevresi. Bu noktalarda özellikle kentte hala önemini koruyan el işlemeciliği, bakırcılık ve kilimcilik gibi yerel sanat ürünleri satılıyor. Bakırcılar çarşına uğrayıp, dolma taşı, dolma oyacağı gibi yöresel eşyalar almayı unutmayın.

Küçük dükkanlardan, büyük alıveriş merkezlerine, renkli çarşılardan, zincir mağazalara kadar pek çok alıveriş noktasına sahip kentten geleneksel motiflerle süslenmiş yemeniler, el yapımı deri ürünler, Antep işi danteller alınabilecek diğer hediyelik eşyalar arasında.

Gaziantep’in yemeklerine lezzet katan baharatların satıldığı Elmacı Pazarı, baharat ve salça çeşitleriyle rengarenk bir ortam sunuyor. Bakır işlemeli ürünler ve yerel objeler için Bakırcılar Çarşısı ilk akla gelen yer. Şehir merkezindeki cadde mağazaları ve AVM’ler de alışveriş için tercih ediliyor.

Gaziantep konaklama

Gaziantep’te lüks otel zincirlerinden, konuk evlerine, hotellerden, konaklara kadar pek çok bütçeye uygun konaklama alternatifi bulunuyor. Bu alternatifler özellikle şehir merkezinde yer alıyor. Bu yüzden buradaki fiyatlar size biraz yüksek gelebilir. Ancak Gaziantep ilçelerindeki otellerin şehir merkezine oranla daha ucuz olduğunu söylemekte yarar var.

gaziantep gezi rehberi

Gaziantep nerede

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin Akdeniz Bölgesi ile geçiş noktasında yer alan Gaziantep’in güneyinde Suriye ve Kilis, kuzeydoğusunda Adıyaman, kuzeyinde Kahramanmaraş, batısında Osmaniye, güneybatısında ise Hatay konumlanıyor.

Gaziantep’e nasıl gidilir

Yüzyıllar boyunca önemli ticaret yolları üzerinde bulunan Gaziantep’e, Türkiye’nin pek çok yerinden kalkan şehirlerarası otobüslerle ya da uçakla kolaylıkla ulaşılabiliyor.

Her gün İstanbul, Ankara ve diğer illere uçak seferlerinin yapıldığı Gaziantep Oğuzeli Havalimanı şehir merkezine yaklaşık 20 km mesafede bulunuyor. Ayrıca bu havalimanından Almanya’ya da direkt uçuşlar yapılıyor.

Gaziantep’te şehir içi ulaşımda belediye otobüsleri, halk otobüsleri, minibüsler ve tramvay kullanılıyor. Minibüsler dışındaki toplu ulaşım araçlarında elektronik kart kullanılıyor. Taksi ve kiralık araç da şehir içi ulaşımda alternatif.

Dünyanın en eski yerleşim yerlerinden biri olan Gaziantep birbirinden güzel müzeleri, taş evleri, benzersiz lezzetleri ve zengin tarihi geçmişiyle Türkiye’nin önemli turistik merkezlerinden biri.

💬 DÜŞÜNCELERİNİZİ BENİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın