Sera Plajı, Çeşme Dalyan’da yer alıyor. Yukarıdan turkuaz rengini görünce bayılmıştım. İzmir’de daha önce böylesi renge sahip başka bir plaj ve hatta koy gördüğümü anımsamıyorum. İzmir koyları içerisinde böyle başka bir yer varsa yorum kısmına yazın lütfen. Benim gittiğim gün koyda fazlasıyla demirlemiş bir tekne yoğunluğu vardı, Her zaman öyle mi bilmiyorum, ama manzara yine de muhteşemdi.

Dalyan, Çeşme merkeze 4 km uzaklıktaki bir balıkçı mahallesi. Ege’nin mis gibi denizi kenarına kurulu. Eski bir Rum yerleşimi. Mübadele sonrası Balkanlar‘dan gelen Türkler yerleştirilmiş. Balıkçı teknelerinin sıralandığı limanın çevresinde balık restoranlar var. Çeşme’ye çok yakın olmasına rağmen Alaçatı ve benzeri yerlere göre köy vasfını nispeten korumuş.

sera plajı

Dalyan plajları ve koyları arasında en ünlüsü Aya Yorgi Koyu. Sera Plajı’da Aya Yorgi Koyu’na oldukça yakın.

Sera Plajı, Dalyan, Çeşme

Sera Plajı, Aya Yorgi Koyu ile Dalyan arasındaki enfes bir noktada yer alıyor. Eski adı Hacettepe Koyu. Adını koyun çevresindeki arsaların eski sahibi İhsan Doğramacı’dan alıyor. Eski YÖK Başkanı Doğramacı tesis yapmak istemiş ama sit alanı olduğu için izin alamamış.


Aya Yorgi ile arası sadece 1 km, yürüyerek 15 dakika sürüyor. Dalyan Yat Limanı’ndan yürüyeyim derseniz sadece 700 metre uzakta. Denizi çok güzel ve berrak. Genellikle dalgasız ve tertemiz.

sera plaji nerede
sera plaji nasıl

Kumsal kısmı ise genişliği 3 metre civarında olan ve ücretsiz gidip deniz keyfi yapacağınız bir alana sahip. Kıyının bir kısmı taşlık olsa da ilerisi kumluk. Çocuklu aileler için uygun yine de. Bölgenin yazlıkçısı, tatilcisi ve Dalyanköylü’nün sevdiği bir yer.

Az sayıdaki ağaçlar altında gölgelik yer bulabilirseniz keyfinize doyum olmaz. Varsa yanınızda katlanır sandalye almanız gayet mantıklı olur. Kumluk alanlar doluysa, taşlık alanlar için sandalye daha uygun.

sera plaji nasıl gidilir
sera beach giriş ücreti
sera plaji giriş ücreti

Kumsalın hemen 3 metre arkasındaki tümsek alandan itibaren başlayan alanda Sera Beach Club var. Kişi başı giriş ücreti 30 TL, otopark için ise 15 TL ödüyorsunuz. Çevredeki diğer beachlere göre daha ekonomik.

Bira 20TL, yiyecekler ise 30-40TL/porsiyon civarında. Mekândan memnun olan da çok olmayan da. Tuvaletler mekân dışında ve biraz uzak. Beach club kültürü size göre değilse burası gidebileceğiniz yerlerden biri. Gürültülü müzik yok. Yoğun sezonda siparişlerinizi erken vermeye bakın.

sera beach

Sera Plajına nasıl gidilir

Çeşme plajları arasında görmeniz gereken yerlerden Sera Plajı, konum olarak İzmir merkeze tam 90 km. Aracınız varsa yol 1 saat civarında sürüyor. İzmir-Çeşme otoyolunu takip edip Çeşme merkezer kadar gidin. Merkezdeki Çeşme otogarından sağa sapın.

Yaklaşık 3 km sonra, Dalyanköy merkeze varmadan yoldan sağa sapın. Aya Yorgi Koyu’nu geçip Sera Koyu’na varıyorsunuz. Aracınızı yola üzerinde müsait yere bırakıp yürümenizi tavsiye ediyorum.

Çeşme’de gittiğiniz koy dalgalı ve denize girmek istemiyorsanız Sera Koyu’na bakın bir de muhtemelen daha iyidir. Beach club bana uymaz diyorsanız, sandalyenizi alıp gelin. Denizin girişi biraz taşlıkta olsa içi tamamen kum ve tertemiz. İzmir çevresi gezilecek yerler listesine girmeye aday. En azından deniz keyfi için gidilir.

3 YORUM 💬

  1. Merhabalar. Anlata anlata bitiremediğiniz SERA Plajı’nda resmini çektiğiniz tekneler yüzünden maalesef girilemiyor. Çünkü tekneler Mayıs ayında geliyor Eylül ortalarında gidiyor. Veee bizler onların BOKLARI içinde yüzüyoruz. Defalarca şikayet etmemize rağmen tekne sahiplerinin kalın tanıdıklarından dolayı hiçbir şey yapılamıyor. Ben MİLLETVEKİLİYİM diyerek arabasını hızla süren adam mı ararsın, yoksa bizim Ankara’da tanıdıklarımız var diyenleri mi ararsın. SERA PLAJI YAZ AYLARINDA BOK İÇİNDE. YANİ O KADAR DA GÜZEL DEĞİL.

    • Dediğinize katılıyorum, aşırı şekilde tekne var ve hepsi de kıyıya yakın yerlerdeydi. Ama diğer yandan deniz pırıl pırıldı. Tekneler koya/denize atık mı boşaltıyor demek istiyorsunuz?

💬 DÜŞÜNCELERİNİZİ BENİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın