Sera Plajı, Çeşme Dalyan’da yer alıyor. Yukarıdan turkuaz rengini görünce bayılmıştım. İzmir’de daha önce böylesi renge sahip başka bir plaj ve hatta koy gördüğümü anımsamıyorum. İzmir koyları içerisinde böyle başka bir yer varsa yorum kısmına yazın lütfen. Benim gittiğim gün koyda fazlasıyla demirlemiş bir tekne yoğunluğu vardı, Her zaman öyle mi bilmiyorum, ama manzara yine de muhteşemdi.

Dalyan, Çeşme merkeze 4 km uzaklıktaki bir balıkçı mahallesi. Ege’nin mis gibi denizi kenarına kurulu. Eski bir Rum yerleşimi. Mübadele sonrası Balkanlar‘dan gelen Türkler yerleştirilmiş. Balıkçı teknelerinin sıralandığı limanın çevresinde balık restoranlar var. Çeşme’ye çok yakın olmasına rağmen Alaçatı ve benzeri yerlere göre köy vasfını nispeten korumuş.

sera plajı

Dalyan plajları ve koyları arasında en ünlüsü Aya Yorgi Koyu. Sera Plajı da Aya Yorgi Koyu’na oldukça yakın.

Sera Plajı, Dalyan, Çeşme

Sera Plajı, Türkiye‘nin önde gelen turizm merkezlerinden İzmir’in Çeşme ilçesinde, Aya Yorgi Koyu ile Dalyan arasındaki enfes bir noktada yer alıyor. Eski adı Hacettepe Koyu. Adını koyun çevresindeki arsaların eski sahibi İhsan Doğramacı’dan alıyor. Eski YÖK Başkanı Doğramacı tesis yapmak istemiş ama sit alanı olduğu için izin alamamış.

Malta

Aya Yorgi ile arası sadece 1 km, yürüyerek 15 dakika sürüyor. Dalyan Yat Limanından yürüyeyim derseniz sadece 700 metre uzakta. Denizi çok güzel ve berrak. Genellikle dalgasız ve tertemiz.

sera plaji nerede
sera plaji nasıl

Kumsal kısmı ise genişliği 3 metre civarında olan ve ücretsiz gidip deniz keyfi yapacağınız bir alana sahip. Kıyının bir kısmı taşlık olsa da ilerisi kumluk. Çocuklu aileler için uygun yine de. Bölgenin yazlıkçısı, tatilcisi ve Dalyanköylü’nün sevdiği bir yer.

Az sayıdaki ağaçlar altında gölgelik yer bulabilirseniz keyfinize doyum olmaz. Varsa yanınızda katlanır sandalye almanız gayet mantıklı olur. Kumluk alanlar doluysa, taşlık alanlar için sandalye daha uygun.

sera plaji nasıl gidilir
sera beach giriş ücreti
sera plaji giriş ücreti

Sera Beach Club

Sera Beach Club, Sera Koyunda, kumsalın hemen 3 metre arkasındaki tümsek alandan itibaren başlayor. Kişi başı giriş ücreti 50TL, otopark için ise 20TL ödüyorsunuz. Çevredeki diğer beachlere göre daha ekonomik bir seçenek. Ücretli otoparka aracınızı bıraktıktan sonra plaja ulaşmak için 150 metre kadar eşyalarınızla yürümek durumundasınız. Otopark ile plajı ayıran kesim işletmeciler tarafından dubalarla kapatılmış.

Mekana dışarıdan yiyecek içecek getirilmesine izin verilmiyor. Bazı tatilciler bebek mamasının bile içeri sokulmadığından şikayetçi. Bira 25TL, yiyecekler ise 30-40TL/porsiyon civarında. Mekândan memnun olan da çok olmayan da. Tuvaletler mekân dışında ve biraz uzak. Beach club kültürü size göre değilse burası gidebileceğiniz yerlerden biri. Gürültülü müzik yok. Yoğun sezonda siparişlerinizi erken vermeye bakın.

Denizi dalgasız, berrak, ince taneli kumlu ve orta soğuklukta. Sera Beach Club ile aynı koyda ücretsiz yararlanabileceğiniz Sera Halk Plajı bulunuyor. Şemsiye ve şezlong konusunda ısrarınız yoksa halk plajından kendi sandalyeniz ve havlunuzla yararlanmanız daha mantıklı. Alışverişi daha önceden yapıp, hazırlıklı olarak gitmekte fayda var.

sera beach

Aya Yorgi Koyu

Aya Yorgi Koyu, Çeşme’nin en popüler plajlarından birkaçına ev sahipliği yapıyor. Sera Koyunun güneyinde, bir sonraki koy olan Aya Yorgi ile Sera Koyu arasında arabayla 1 km kadar bir uzaklık var. Arabayla Sera’dan 5 dakika gibi bir sürede ulaşabileceğiniz Aya Yorgi Koyu, daha çok beach club mantığındaki işletmelerin olduğu bir koy.

Yüksek müzik sesi ve cıvıl cıvıl bir ortamdan hoşlanmıyorsanız Aya Yorgi Koyu size göre değil. Ancak Sera Beach ile karşılaştırıldığında daha kaliteli hizmet, daha kaliteli yemekler, daha temiz tuvaletler ve daha organize bir plaj arayışındaysanız Sera Beach’tense Aya Yorgi sizin için daha uygun olur.

Aya Yorgi Koyu’nda yer alan beach clublar Shayna Beach Club, White Beach Aya Yorgi, Anka Beach, Sole Mare Beach Club ve Tren Aya Yorgi Beach Club. Bu işletmeler arasında öne çıkan yer ise White Beach Club. Kişi başı 50TL giriş ücreti alınan White’ın hem müşteri kitlesi iyi hem de hizmet ve olanakları başarılı. Denizin güzelliğine ise diyecek fazla bir söz yok.

Sera Plajı nerede 📍

Sera Plajına nasıl gidilir 🚘

Sera Plajı, konum olarak İzmir merkeze tam 90 km. Aracınız varsa yol 1 saat civarında sürüyor. İzmir-Çeşme otoyolunu takip edip Çeşme merkeze kadar gidin. Merkezdeki Çeşme otogarından sağa sapın.

Yaklaşık 3 km sonra, Dalyanköy merkeze varmadan yoldan sağa sapın. Aya Yorgi Koyu’nu geçip Sera Koyu’na varıyorsunuz. Aracınızı yola üzerinde müsait yere bırakıp yürümenizi tavsiye ediyorum.

Çeşme’de gittiğiniz koy dalgalı ve denize girmek istemiyorsanız Sera Koyu’na bakın bir de muhtemelen daha iyidir. Beach club bana uymaz diyorsanız, sandalyenizi alıp gelin. Denizin girişi biraz taşlık da olsa içi tamamen kum ve tertemiz. İzmir çevresi gezilecek yerler listesine girmeye aday. En azından deniz keyfi için gidilir.

Sera Plajı, Çeşme plajları arasında en çok tercih edilenlerden biri. Hem ücretsiz halk plajı hem de ücretli plaj işletmesinin olduğu koy, sığ ve dalgasız denizi ile çocuklu ailelere uygun. Müzik ve renkli ortamıyla gençlerin de tercih ettiği plajın tadını çıkarın.

3 Yorumlar

  1. Merhabalar. Anlata anlata bitiremediğiniz SERA Plajı’nda resmini çektiğiniz tekneler yüzünden maalesef girilemiyor. Çünkü tekneler Mayıs ayında geliyor Eylül ortalarında gidiyor. Veee bizler onların BOKLARI içinde yüzüyoruz. Defalarca şikayet etmemize rağmen tekne sahiplerinin kalın tanıdıklarından dolayı hiçbir şey yapılamıyor. Ben MİLLETVEKİLİYİM diyerek arabasını hızla süren adam mı ararsın, yoksa bizim Ankara’da tanıdıklarımız var diyenleri mi ararsın. SERA PLAJI YAZ AYLARINDA BOK İÇİNDE. YANİ O KADAR DA GÜZEL DEĞİL.

    • Dediğinize katılıyorum, aşırı şekilde tekne var ve hepsi de kıyıya yakın yerlerdeydi. Ama diğer yandan deniz pırıl pırıldı. Tekneler koya/denize atık mı boşaltıyor demek istiyorsunuz?

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz