Pitti Sarayı (Palazzo Pitti), Rönesans’ın doğduğu yer olan İtalya‘nın zarif kenti Floransa‘da, Rönesans döneminin ihtişamını yansıtan en önemli tarihi yapılardan. Arno Nehrinin güneyinde yer alan saray 1458’de inşa edilmiş. Dönemin ünlü bankerlerinden Luca Pitti’nin rezidansı olan saray, 1549’da Medici Ailesi tarafından satın alındıktan sonra Taskonya Büyük Dükalık ailesinin yönetim merkezine dönüştü.

Boboli Bahçeleri (Diardini di Boboli) ise Pitti Sarayının arkasında uzanıyor. Grand Dük I. Cozimo tarafından hiçbir masraftan kaçınılmadan tüm Avrupa’ya örnek teşkil eden bir kraliyet bahçesi olarak oluşturulan bahçe, 16. yüzyıldan 17. yüzyıla tarihlenen meşhur heykel koleksiyonu ve Roma antik eserleri ile benzersiz bir atmosfere sahip.

Pitti Sarayı

Pitti Sarayı ve Boboli Bahçeleri, Floransa

Pitti Sarayı

Pitti Sarayı (Palazzo Pitti), İtalya’nın Floransa şehrinde, kentin en büyük mimarisi yapısı olan görkemli bir saray. 1458 yılında şehrin en önemli bankerlerinden Luca Pitti’nin ailesi için inşa ettirdiği saray, Arno Nehrinin güneyinde, Eski Köprüye yürüme mesafesinde konumlanıyor.

Floransa’nın en ünlü ailelerinden Medici Ailesi tarafından 1549 yılında satın alınan saray, ilave yapılarıyla günümüzdeki halini aldı. Taskonya Büyük Dükalık ailesinin yönetim merkezi olan saray, kısa süre içerisinde büyük bir hazine dairesine dönüştü.

Malta

Ailenin dünyanın farklı yerlerinden topladığı tablolar, kupalar, takı ve objelerle gösterişli bir sanat müzesi haline gelen saray, 18. yüzyılda Napolyon’un hükümet üssü olarak da kullanılmış.

İtalya Birliğinin kraliyet sarayı olarak da hizmet veren saray ve içerisindeki tüm eserler 1919 yılında kral III. Vittorio Emanuele tarafından İtalyan halkına bağışlanarak sarayın kapıları halka Floransa’nın en geniş sanat galerisi olarak açıldı.

Pitti Sarayında beş tane müze ve galeri bulunuyor. Sarayın ilk katında 16. ve 17. yüzyıldan kalma önemli tabloların sergilendiği Palatine Galerisi yer alıyor. Galeride Barok ve Rönesans dönemi eserleri görülebiliyor. 1 ve 5 numaralı odaların tavan freskleri ise muazzam güzellikte. Birinci katta görülebilecek bir diğer görkemli bölüm Kral Daireleri.

Floransa’nın ünlü ressamlarının freskleriyle dekore edilen kral dairelerindeki en önemli eserler ise Justus Susterman tarafından yapılan Medici portreleri. Mitolojik ögelerle süslenen kral dairelerinin beyaz ve altın renkli tavanları, yapıldığı dönemin zenginliğini ve sanat üslubunu yansıtıyor.

Pitti Sarayı Floraansa
Pitti Sarayı nasıl gidilir

Sarayın ikinci katında modern sanat galerisi yer alıyor. Bu galeride 19. ve 20. yüzyıl sanat eserleri sergileniyor. İtalyan devletinin bağışladığı çok sayıda esere ev sahipliği yapan bu bölümde aynı zamanda sarayın dekorasyonunda kullanılan sanat eserleri de sergileniyor.

1983 yılında açılan Porselen Müzesi ve Kostüm Galerisinde ise krallığın kaldırıldığı döneme kadar kraliyet ailesinin kullandığı eşyalar sergileniyor.

Pitti Sarayı giriş ücreti ve ziyaret bilgileri

🗺 Adres: Piazza de’ Pitti, 1, 50125 Firenze FI, İtalya
📲 palazzopitti.com ☎️ +39 055294883
🕘 Pitti Sarayı ziyaret saatleri: Pitti Sarayı, 08.30-13.30 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor. Saray, pazartesi günleri ziyarete kapalı. Kapanış saatinden bir saat önce bilet satışı ve ziyaret sona eriyor. 25 Aralık ve 1 Ocak’ta saray ziyarete kapalı.
💶 Pitti Sarayı giriş ücreti: Pitti Sarayı giriş ücreti 16€. 60 yaş üzeri kişiler ve öğrencilerden 2€ giriş ücreti alınıyor.
🚌 Piti Sarayı’na nasıl gidilir: Pitti Sarayına D, 11, 36, 37, 68 numaralı otobüsler ile ulaşım sağlanıyor.

Boboli Bahçeleri

Boboli Bahçeleri (Giardini di Boboli), Pitti Sarayının arkasında yer alan, İtalya’nın en ünlü İtalyan bahçelerinden. 16. yüzyıldan 17. yüzyıla tarihlenen meşhur heykel koleksiyonu ve Roma dönemi antik eserleri ile açık hava müzesi görünümünde olan bahçenin tasarımı 16. yüzyılda tamamlanmış.

Uzun geometrik uygulamalarla tasarlanan bahçe, geniş çakıllı yürüyüş yolları, heykelleri, çeşmeleri, yapay mağaraları, anıtları ve havuzuyla her bir köşesinde ziyaretçilerini kendine hayran bırakmayı başaran bir yer.

Medici’nin eşi Eleonora di Teleodo için tasarlanan bahçedeki bitkilerinin sulanması için Arno Nehri yakınından bir kanal inşa edilerek su temini için komplike bir sulama sistemi yapılmış.

Bahçede görülmesi gereken yerler arasında günümüzde de çeşitli etkinliklere ev sahipliği yapan amfi tiyatro, 1789 yılında Luxor’dan getirilerek yerleştirilen Dikilitaş, Neptün’ün Çeşmesi, Giambologna’ya ait Büyük Bolluk isimli heykel yer alıyor.

Servi ağaçlarıyla ve heykellerle bezeli Viottolone yürüyüş yolu ve 16. yüzyılın sonlarında Bountalenti tarafından tasarlanan sanatsal mağara Grotta Grande de kaçırmamanız gereken önemli noktalar.

Boboli Bahçeleri
Boboli Bahçeleri

Boboli Bahçeleri giriş ücreti ve ziyaret bilgileri

🗺 Adres: Piazza de’ Pitti, 1, 50125 Firenze FI, İtalya
📲 www.boboligarden.com ☎️ +39 0552298732
🕘 Boboli Bahçeleri ziyaret saatleri: Boboli Bahçeleri, kış döneminde (Kasım-Şubat) 08.45-16.30; mart ve ekim aylarında 08.45-17.30; nisan, mayıs ve eylül aylarında 08.45-18.15; yaz döneminde (haziran, temmuz, ağustos) 08.45-18.30 saatleri arasında ziyarete açık. Bahçeler, haftanın 7 günü ziyaret edilebiliyor. 25 Aralık ve 1 Ocak’ta saray ziyarete kapalı.
💶 Boboli Bahçeleri giriş ücreti: Boboli Bahçeleri giriş ücreti 10€. 60 yaş üzeri kişiler ve öğrencilerden 2€ giriş ücreti alınıyor.
🚌 Boboli Bahçelerine nasıl gidilir: Boboli Bahçelerine D, 11, 36, 37, 68 numaralı otobüsler ile ulaşım sağlanıyor.

Pitti Sarayı ve Boboli Bahçeleri, İtalya’da Rönesans’ın doğuşuna tanık olan sanat kenti Floransa’nın Rönesans dönemini yansıtan en önemli yapılarından. Şehri ziyaret eden birçok kişinin kısıtlı zaman nedeniyle rotasına eklemediği saray ve bahçe, şehrin kalabalık sokaklarından uzaklaşmak ve sanatla ve doğayla baş başa kalmak için mutlaka görülmeli.

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz