Doi Inthanon Milli Parkı, Ping Nehri kenarında, ticari yolların birleştiği yerde kurulmuş Chiang Mai şehrinin en göze de milli Parkı. Gürül gürül akan nehirlerin ve görkemli şelalelerin süslediği muhteşem manzaralar sunan yemyeşil tropikal ormanlarla örtülü bir park.

Tayland’ın bu en yüksek zirvesi, Chiang Mai’den geçen Ping nehrinin de kaynağı. Milli park ülkenin diğer yerlerinden çok daha fazla kuş türüne ev sahipliği yapıyor. Tayland’da kuş gözlemciliği için belki de en iyi yer. Ekim-şubat arası havası çok daha serin, aklınızda bulunsun.

Doi Inthanon Map

Park girişindeki ofisten park hakkında harita, rehber ve bilgi sağlayabiliyorsunuz. Parkı gezmek için motosiklet veya araç kiralamak şart, Chinag Mai turları diğer bir seçenek. Şehirden iki saatlik mesafede olduğundan erkenden çıkmaya bakın.

Engebeli dağlık bir araziye sahip bölge Tayland’daki en yüksek dağına sahip. Çoğunlukla granitten oluşan dağın en yüksek noktası 2565 metre. Kral Bhumibol Adulyadej ve Kraliçe Sirikit’i onurlandırmak için inşa edilmiş iki pagoda yanı sıra çeşitli şelaleler ve bir de tepe kabile köyü var.

Malta

Tayland’daki en muhteşem şelalelerin bazıları burada. En çarpıcı olanı 100 metre yükseklikten süzülen Mae Ya Şelalesi. Mae Klang Şelalesi ise park girişinin hemen yakınında ulaşım en kolay olanı. Zirvenin giden yolun ortasında yer alan Wachiratan Şelalesi ise 40 metreden dökülüyor.

Doi Inthanon National Park, Chiang Mai

Doi Inthanon Milli Parkı’nı bir günden fazla vakit geçirip her köşesini keşfetmek istiyorsanız, kamp yapabileceğiniz park alanları veya kalabileceğiniz dağ evi gibi seçenekler var. En yakın köyler de bir konaklama seçeneği. Doi Inthanon’u benzersiz ve görülmeye değer kılan birçok şey var.

1. The King’s Pagoda Doi Inthanon

Doi Inthanon Chiang Mai

The King’s Pagoda Doi Inthanon, park alanı içerisinde, Tayland Kralı Bhumibol Adulyadej ve Kraliçe Sirikit’i onurlandırmak için inşa edilmiş iki pagodadan biri. Diğeri ise Kral’ın Pagodasına yakınında yer alan nefis peyzaja sahip Pagoda Nabhapolbhumisiri (Kraliçe Pagodası).

Kralın Doi Inthanon chedisi, Tayland Kraliyet Hava Kuvvetleri tarafından Krala 60. doğum günü hediyesi olarak 1987’de dikildi. Kraliçeninki ise 1992’de inşa edilmiş. Kralın chedisi 60 metre uzunluğunda, içi siyah ve kahverengi tonlarda yapılmış. Dışı mozaik benzeri Budist sahnelerle süslenmiş.

Kraliçe’nin chedisi o kadar uzun değil, 55 metre ama dağların kenarına daha yakın olduğu için biraz daha görkemli. Çoğunlukla mor ve pembeye çalan rengi var. Muhteşem dağ manzaraların bakan yerde, dünyanın tepesinde duruyormuşsunuz gibi hissediyorsunuz.

2. Kew Mae Pan Nature Trail

Kew Mae Pan Nature Trail
Mae Pan Waterfall

Kew Mae Pan Nature Trail (Kew Mae Pan doğa parkuru), Doi Inthanon Parkı içerisinde yer alan şahane yürüyüş parkurlardan biri. doğa tutkunlarının kaçırmaması gereken bir trekking rotası. Yürüyüş noktaları boyunca olağanüstü güzel doğa manzarasına sahip.

Kısa mesafeli (2,78 km) yürüyüş boyunca görecekleriniz Tayland gezinizdeki en güzel panoramik manzara olabilir. Yürümek için, sık ormanlık alan nedeniyle uzman yerel Hmong dağ kabilesinden bir rehber kiralamak zorunlu. Haziran–ekim arası şiddetli yağışlar nedeniyle yürüyüş rotası kapatılıyor.

Yürüyüş parkuru 3 etaptan ve 21 istasyondan oluşuyor. Her istasyonda, parkurun farklı manzarasını ve ekosistemlerini açıklayan Tayca ve İngilizce tabelalar var. İlk etap (istasyon 1-6), yosun kaplamış eğrelti otlarıyla (fern ağacı) dolu kuytu bir orman. Ağaçlar yüksek ama kalın gövdeli değiller. Mae Pan Şelalesi 3. istasyonda yer alıyor.

3. Khun Ya Noi Köyü

Khun Ya Noi Köyü

Khun Ya Noi Köyü (Ban Mae Ab Nai), uzun boyunlu kadınlarıyla tüm dünyanın tanıdığı ilginç Karen kabilesinin yaşadığı bir köy. Khun yerliler Myanmar’dan göç edip buraya yerleşmişler. Renkli işlemeli kıyafetlerine hayran yerl halk kültürel olarak çok çekici.

Bu bölgede yaşayan kabileler geçmişte afyon ve haşhaş üretip geçimlerini sağlıyorlardı. Kraliyet projesi sayesinde bundan vazgeçirildi. Şimdilerde sebze, çiçek ve diğer ticari ürünler yetiştiriyorlar. Tabi turist ziyaretleri de en büyük gelir kaynakları.

4. Brichinda Mağarası

Brichinda Mağarası

Brichinda Mağarası‘nı görülecek yerler listenize ekleyin. Trekking meraklıları için Doi Inthanon keşfetmek için şahane parkurlara sahip. Biraz yürüyüşe hazırsanız, kireçtaşı mağarasına, yoldan yaklaşık bir saatlik yürüme ile gidebilirsiniz. Ormanın ortasında 9. km’de yer alıyor.

Mağaranın hemen girişinde, tavanı gökyüzüne açılan devasa bir giriş odası ile ikinci bir odaya sahip. Brichinda Mağarası çok büyük bir mağara değil, güzel sarkıt ve dikitlerde bunu telafi ediyor.

5. Mae Ya Şelalesi

Mae-Ya-Selalesi

Mae Ya Şelalesi (Nam tok Mae Ya), kesinlikle Tayland’da göreceğiniz en iyi şelalelerden biri. Doi Inthanon’da pek çok şelale var, ancak Mae Ya bunların en büyüğü. Beyaz bir perde gibi akan şelale 260 m boyunda ve 100 m genişliğe sahip. 30 katlı bir basamaktan uçuruma dökülmesi onu çok çarpıcı kılmış.

Mae Ya Şelalesi’ne ulaşmak biraz zor. Doi Inthanon Milli Parkı’dan Mae Ya Şelalesi’ne ulaşmak için tabeladan itibaren 14 km yürümeniz gerekiyor. Yol oldukça zikzaklı ve yer yer dik olduğundan yürürken çok dikkatli olun. Yolda boyunca güzel fotoğraflar çekeceğiniz birçok yerel köyü gezebilirsiniz.

Şelale, ciğerlerinizi tertemiz bir tatlı havayla doldurabileceğiniz yemyeşil ormanla çevrili. Şelalede yüzme imkanınız da var, yanınıza şortunuzu alın. uzun ve yorucu bir yürüyüşten sonra serinlemek için birebir. Restoranlar ve tuvaletin olduğu şelale alanı içerisine çadırınızı kurabilirsiniz. Giriş ücreti 200 Baht.

6. Mae Klang Şelalesi

Mae Klang Şelalesi

Mae Klang Şelalesi (Nam tok Mae Klang), park girişinin hemen yakınında ulaşım kolay olduğundan Chiang Mai’nin en çok ziyaret edilen şelalesi. Yaklaşık 30 metre yükseklikten dökülen şelale çok popüler olduğu için hafta sonu ve resmi tatillerde oldukça yoğun.

Tüm yıl boyunca gürül gürül akan suya sahip, ancak Tayland’daki tüm şelalelerde olduğu gibi, yağmur sezonunda daha da gür akıyor. Akan nehir kıyısı boyunca ağaçların gölgesinde piknik bankları var. Şelalede yüzmeye izin verilmiyor. Doi Inthanon Milli Parkı giriş biletiyle gezilebildiği gibi sırf burası için bilet alınarak da ziyaret edilebilir.

7. Wachiratan Şelalesi

Wachiratan Şelalesi

Wachiratan Şelalesi, Doi Inthanon zirvesine giderken karşılaşacağınız ikinci büyük şelale. Zirvenin giden yolun ortasında, çok güçlü bir debiyle 40 metreden dökülüyor. Otopark şelalelerin hemen yanında yer alıyor. Sonrasında kısa bir yürüyüşle şelaleye ulaşıyorsunuz. Mayıs’tan Kasım’a kadar olan yağışlı mevsimde daha da güçlü akıyor.

Etrafa dağılan su zerrecikleri nerdeyse yağmur gibi. Ekipmanlarınıza dikkat edin. Bölge genellikle kaygan ve çamurlu olduğu için uygun ayakkabılar giymenizi tavsiye ederim. Şelalenin döküldüğü yerde oluşan havuzda yüzülebiliyor. Düpedüz buzlu su gibi, kalp krizi geçirtebilecek kadar hem de!

1 Yorum

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz