Kaş Kıbrıs Deresi Kanyonu, Antalya‘nın Kaş ile Elmalı ilçeleri arasında yer alan, bakir doğasıyla büyüleyici bir güzelliğe sahip. Yaban hayatını koruma bölgesi içerisinde bulunan kanyon, Kaş ilçe merkezine 50 km uzaklıkta. Yürüyüş, bisiklet, tırmanma, cip safari ve kanyon geçiş turlarının düzenlendiği kanyon, ulaşımın zor bir bölgede bulunması nedeniyle turist akınının yaşanmadığı huzurlu bir yer.

Çam, ardıç, sandal ve sedir ağaçlarıyla bezeli, bozulmamış doğasıyla enfes manzaralara tanık olabileceğiniz Kıbrıs Deresi Kanyonu, Batı Toroslar’da Akdağların eteklerinden eriyerek gelen kar sularının uzun ve maceralı yolculuğunun Akdeniz’e dökülmeden önceki rotasında. Kanyon çevresinde ağırlıklı olarak yörüklerin yaşadığı pek çok orman köyünü de görebilirsiniz.

kıbrıs deresi kanyonu

Kıbrıs Deresi Kanyonu, Kaş

Kaş Kıbrıs Deresi Kanyonu, Antalya’nın Kaş ilçesinin kuzeyinde, Elmalı ilçesi ile kesiştiği noktada konumlanan bir doğa harikası. Batı Toroslar’da Akdağların eteklerinden eriyerek gelen kar suları, uzun ve maceralı bir yolculuk sonucunda Akdeniz’e varıyor.

Önce Kartal Gölü ve Akçay Baraj Gölüne düşen sular, ardından Kıbrıs Deresi adını alıp derin bir kanyona giriyor ve Kasaba Ovası’nı aşıp Dirgenler Boğazı’ndan denize ulaşıyor. Bu yolculuğun en gizemli bölümü ise Kıbrıs Deresi Kanyonu.

Malta

Katran Dağı ile Susuz Dağı arasında, kimi yerde yüz metreyi aşan duvarlarıyla geçit vermeyen kanyonda, birbiri ardına sıralanan şelaleler, şelalelerin balkonlar yaparak düştüğü göletler, geçilemeyecek hissini verecek kadar daralan duvarlar ve delicesine akan su görsel bir şölen oluşturuyor.

Sütleğen Köyünün dışında ise bir Lykia kenti olan Nysa’nın kalıntıları var. Tarihi antik tiyatro basamaklarından izlenebilen Kıbrıs Deresi Kanyonu manzarası ise muazzam. Sütleğen Köyü’nden başlayıp, Kemerköy’de açığa çıkan kanyonda nesli tükenen Anadolu kaplanının, 1946’da en son bu derin vadide görüldüğü rivayet ediliyor.

Heyecan dolu bir doğa yürüyüşü için yıl boyunca yerli ve yabancı turist ağırlayan 13 kilometre uzunluğundaki Kıbrıs Deresi Kanyonunun yalnızca dört ile altı kilometrelik bölümünde yürüyüş yapılıyor.

kıbrıs deresi kanyonu kaş

Kaş’tan günübirlik tur satın alan doğa severler Sütleğen Köyü yakınlarındaki Sinekçi Beli’ne gelip burada yürüyüşe uygun özel kıyafetler giyiyor. Hemen ardından rehberli kanyon yürüyüşü başlıyor.

Kıbrıs Deresi Kanyonu, maalesef amatör yürüyüşçü ve tırmanışçılar için uygun bir parkura sahip değil. Mutlaka rehberle yürüyüşe çıkmak gerekiyor. Yürüyüşün bazı noktalarında iple inme, tırmanma ve sarp kayalıkları aşmak birçok doğa sever için zorlayıcı.

Kanyonun içerisinden akan su, yaz-kış 10 derece sıcaklıkta. Toplamda 4.5 km’lik yürüyüş parkurunun tamamını yürümek 8 saat sürüyor. Yürüyüş ilk bölümü öğle saatlerinde bitiyor ve kanyonun içerisinde yemek molası veriliyor. Dönüş yolunda kayalardan tırmanan ve soğuk sulardan geçen yürüyüşçüler turu kanyonun bir başka girişinde tamamlıyor.

Kaş kıbrıs deresi kanyonu

Kaş Kıbrıs Deresi Kanyonu nerede

Kaş Kıbrıs Kanyonuna nasıl gidilir

Kıbrıs Deresi Kaş

Kaş Kıbrıs Deresi Kanyonu, Antalya’nın batısında, Kaş ile Elmalı ilçeleri arasında yer alıyor. Kaş ilçe merkezinin 58 km kuzeyinde yer alan kanyona toplu ulaşımla gitme şansınız yok. Kaş’tan günübirlik turlarla ya da özel araçla ulaşım sağlanıyor. Google Haritalar üzerinde yer almayan kanyona ulaşım için arama alanına Sinekçibeli Geçidi yazmanız gerekiyor.

Kaş’tan Sinekçibeli Geçidi’ne ulaşmak için önce Kaş-Elmalı, daha sonra da Kemer-Akçay karayolunu kullanmalısınız. Kaş’tan geçide özel araçla ulaşım 1 saat 15 dakika sürüyor. Kaş Kıbrıs Deresi Kanyonuna en yakın havalimanı Dalaman’da. 126 km uzaklıktaki havalimanından özel araçla 2.5 saatte kanyona ulaşabilirsiniz.

Kaş Kıbrıs Deresi Kanyonu, İzmir’e 455 km (6 saat), İstanbul’a 800 km (10 saat), Ankara’ya 605 km (8 saat 15 dk), Antalya’ya ise 155 km (2 saat 15 dk) uzaklıkta. Kıbrıs Deresi Kanyonuna otobüsle ulaşmak isteyenlerin Kaş’a gelip Kaş’tan bölgedeki köy dolmuşlarına binmesi gerekiyor. En iyi ulaşım şekli ise araç kiralamak ya da günlük turlara katılmak.

Kaş Kıbrıs Deresi Kanyonu, Batı Akdeniz’in saklı cenneti. Torosların batısında, Akdağların eteklerinde yer alan kanyon, enfes doğası, yaban hayatı ve orta ve üst zorluktaki yürüyüş parkuru ile adrenalin yüklü bir keşif rotası.

2 Yorumlar

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz